Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Malá chyžka gigantického vraha: V Stalinovom rodnom meste svojho rodáka velebia

24.09.2017 Josif Vissarionovič Džugašvili, známy ako Stalin, sa narodil 18. decembra 1897 približne dva a pol tisíca kilometra od svojho vojnového rivala Adolfa Hitlera v gruzínskom meste Gori.
Malá chyžka gigantického vraha: V Stalinovom rodnom meste svojho rodáka velebia
8 fotografií v galérii
Diktátorov rodný dom je schovaný pod honosným prístreškom.
Autor fotografie: Vladimír Kampf

V Hitlerovom rodisku v Braunau am Inn sa ľudia snažia pripomínať si führera čo najmenej a nikde nevystavujú jeho podobizne. V Gori sa zo svojho rodáka väčšinou tešia a Stalina majú na viacerých miestach. Jeho temné stránky príliš neriešia.

Na Stalina sa Josip premenoval sám. Základom jeho prezývky je ruské slovo – oceľ. Nazval sa oceľovým mužom.

Stalinovo múzeum v Gori otvorili v roku 1957. Zavreli ho v roku 1989 počas kolapsu Sovietskeho zväzu. Vďaka turistom ho čoskoro opäť otvorili. Občas sa tu hovorí, že ho premenujú na Múzeum ruskej agresie. Zatiaľ je to stále Národné múzeum Josifa Vissarionoviča Stalina v Gori.

Miesto pamiatky Stalinovho rodného domu dnes pripomína akási stavebná matrioška. Je to honosný prístrešok, pod ktorým stojí rodný dom Josifa Džugašviliho. Generalissimus láka turistov dlho po svojej smrti.

V meste majú niekoľko jeho nadrozmerných podobizní a dokonca aj po ňom pomenovanú ulicu. Hovorí sa, že miestni sú hrdí na svojho rodáka. Veď im nič zlé neurobil... Skôr naopak. Urobil ich mesto slávnejším, akoby vôbec bolo, keby ho nebolo.

Ľúbil – neľúbil

  • Nepil vodku. Vždy mal so sebou zásobu dobrého gruzínskeho vína a niekedy si dal koňak.
  • Mal súkromné kino. Jeho najobľúbenejšími filmami boli americké kovbojky.
  • Rád čítal knihy.
  • Väčšinu parkov v mestách Sovietskeho zväzu vybudovali na jeho podnet.
  • Americký časopis Times ho dva razy vyhlásil za muža roka.
  • Niektoré ulice v postsovietskych krajinách stále nesú jeho meno.
  • Po Stalinovej smrti vyhlásili aj v Izraeli štátny smútok.

Celoštátna päťdesiatka

V rodnej izbe prišiel na svet 18. decembra 1878. Podľa gregoriánskeho kalendára. Podľa juliánskeho to bolo 6. decembra. Aby to bolo s dátumom jeho narodenia komplikovanejšie, sám Stalin si ho v roku 1921 zmenil na 21. decembra (9. decembra podľa juliánskeho kalendára).

Hovorí sa, že to urobil preto, aby mohol svoju päťdesiatku osláviť celoštátne, pretože na svoje biologické narodeniny ešte nemal absolútnu moc. Tak si počkal.

Josif Vissarionovič mal otca obuvníka a najmä alkoholika. Ten svojho syna často bíjaval. Niektorí psychológovia vidia práve v tejto nepríjemnej stránke Stalinovho detstva základ jeho bezcitnosti.

Výstavné priestory Stalinovho múzea. 8 fotografií v galérii Výstavné priestory Stalinovho múzea. Zdroj: Vladimír Kampf

Vychovávala ho silne veriaca matka, ktorá chcela mať zo svojho synáčika kňaza. Doma mu hovorila nežne: Soso alebo Soselo. Stalin mal kopu prezývok. Nechal si hovoriť aj Koba. Ľudia a spolupracovníci mu vymysleli: Červený cár, Strýko Jozef, Kremeľský horal, Ivanov...

Navštevoval pravoslávny seminár v Tbilisi. Práve tu sa zoznámil aj s ideológiou Karla Marxa a Fridricha Engelsa, ktorá ho očarila. Stal sa z neho socialista.

Neskôr matematik v tbiliskom observatóriu, lupič, výpalník, väzeň, vyhnanec, revolucionár, komunista, bojovník, zabijak, generálny tajomník Ústredného výboru Komunistickej strany Zväzu sovietskych socialistických republík, kolektivizátor a brutálny vrah...

Nepokojná zóna

Ani nie dvadsať kilometrov od vystaveného Stalinovho rodného domčeka leží separatistická oblasť Gruzínska a neuznaná republika Južné Osetsko. Gori leží v nepokojnej zóne. Len kúsok od neho ešte dnes občas strieľajú ozbrojenci, v zemi je kopa nevybuchnutej munície a Osetínci sem-tam posunú hranicu vo svoj prospech.

V roku 2008 mesto bombardovali a na krátky čas Gori obsadila ruská armáda. Severná časť Osetska je jednou z republík Ruskej federácie. Gruzínci sa museli zbaliť a odísť. S balením im pomáhali ruskí vojaci.

Na Kaukaze žije množstvo národností. Ich snaha o samostatnosť spôsobila vojny a konflikty. Veľké štáty sa len ťažko vzdávajú svojich území. Gruzínsko okrem Južného Osetska prišlo aj o kontrolu nad Abcházskom.

Nároky na svojbytnosť sú oprávnené aj sporné. Podľa toho, z ktorej strany sa na ne pozrieme a koho politika je nám milšia. Každá strana konfliktu má svoje argumenty, historické, spoločenské aj demagogické.

Z diskusií s miestnymi je však jasné, že si na národnú hrdosť potrpia väčšmi, ako my vôbec dokážeme pochopiť. Preto tie ostré a nenávistné konflikty.

Stalinovo múzeum ruské bombardovanie akoby zázrakom obišlo. Zostalo nedotknuté a „jasnovidci“ sa nechali počuť, že Rusi z neho majú ešte stále strach a nedovolia si zneuctiť veci spojené s generálom všetkých generálov.

Pevnosť nad mestom Gori. 8 fotografií v galérii Pevnosť nad mestom Gori. Zdroj: Vladimír Kampf

Schovaná v chráme

Stalinova rodná chyža je schovaná v akoby antickom chráme. Preto sa tomuto miestu ušli posmešky o matrioškách. Prístrešok nad sebou má preto, aby na ňu nepršalo a neničilo ju počasie. On to vlastne ani nebol dom Džugašviliovcov, rodičov najväčšieho sovietskeho drsniaka. Keď sa narodil, mali v ňom prenajatú jednu izbu.

Oproti chyži pod prístreškom je zatiaľ prázdny betónový podstavec. Odhodlanie vrátiť naň sochu slávneho rodáka je už dlhší čas len veľkolepým plánom. Jeho megasocha tu už stála.

Odstránili ju v roku 2010 počas funkčného obdobia vtedajšieho gruzínskeho prezidenta Michaila Sákašviliho. Vraj s jeho požehnaním.

Socha zmizla narýchlo, v noci, za policajnej asistencie. Počas dňa by sa im to pravdepodobne nepodarilo. Miestni majú svojho rodáka radi a na jeho pamiatku nedajú dopustiť.

Bývalý prezident Sákašvili musel z krajiny utiecť. Ani on nie je bezúhonná figúrka a napriek tomu ho má časť Gruzíncov stále v zhovievavej láske. Keď mu dali v Gruzínsku jeho politickí nasledovníci zbohom, ujali sa ho kamaráti na Ukrajine, kde sa stal gubernátorom odeskej oblasti.

Čoby nie? Aj tam sa však časom znepáčil prezidentovi Porošenkovi, ktorý ho dal vypoklonkovať za hranice. V súčasnosti prešiel z Poľska cez zelenú hranicu na Ukrajinu a s podporou svojich priateľov politikov a oligarchov ťahá na Kyjev. Ako je to možné? Tak.

V postsovietskych krajinách bolo a je možné všetko. To by sa Josif Vissarionovič nestíhal čudovať. Mimochodom, niektorí Ukrajinci dúfajú, že sa nezlomný Sákašvili stane ich budúcim prezidentom a opäť nastolí poriadok. Niektorí Gruzínci zasa dúfajú, že sa vráti a opäť vezme správu krajiny do svojich rúk.

Aj tieto fakty ukazujú bezhraničnú oddanosť takmer všetkých obyvateľov niekdajšieho Sovietskeho zväzu k svojim vodcom, nech sa dopustia čohokoľvek. Aj tie najbrutálnejšie prehrešky im prehliadnu...

Niektorí Sákašviliho zbožňujú rovnako ako Stalina. „Za jeho čias urobilo Gruzínsko obrovský pokrok,“ voľkal si vodič taxíka, v ktorom sme sa viezli z Abcházska na hraničný priechod s Gruzínskom. V Abcházsku sa vychvaľovanie Gruzíncov príliš nenosí...

Na východe svetom neuznaného Abcházska aj napriek čistkám ešte zostala časť Gruzíncov alebo progruzínsky zmýšľajúcich ľudí.

„Za Sákašviliho vybudovali prímorské mesto Batumi, policajtov vybavil novými autami a postavil policajné stanice. Ľudia cítili, že sa majú vďaka nemu lepšie,“ skonštatoval taxikár. Nemyslí si to len on.

Mocný krpec

Vedľa múzea stojí železničný vozeň, v ktorom generálny tajomník Komunistickej strany Sovietskeho zväzu cestoval aj na stretnutia s americkým prezidentom a britským premiérom počas II. svetovej vojny na Jaltu a do Teheránu.

Stačí si priplatiť k vstupnému do múzea a „poloochotná“ teta otvorí ťažké dvere pancierovaného vozňa. Stalin tu mal kuchyňu, kupé pre technický personál, pre svoj najbližší sprievod a vlastný apartmán s kúpeľňou a vaňou.

Gulo by rada povedala, že jej je lepšie ako kedykoľvek predtým. 8 fotografií v galérii Gulo by rada povedala, že jej je lepšie ako kedykoľvek predtým. Zdroj: Vladimír Kampf

Pred vozňom predáva deduško spomienkové predmety s podobizňami Stalina. Lacno ponúka zápalky, zapaľovače, magnetky na chladničku...

V múzeu je kopa fotografií a materiálov. Väčšinou ukazujú Stalina ako toho najlepšieho vodcu, aký sa kedy narodil. Zato si zaslúžil napríklad aj pozornosť celého sveta.

Medzi darmi, ktoré dostal sovietsky vodca, je okrem kopy iných umeleckých predmetov a gýčov zrnko ryže s drobným venovaním od súdruhov z Číny. Vystavené sú aj taniere a keramika od vojakov z vtedajšieho Československa.

V temnej miestnosti uchovávajú jednu z dvanástich posmrtných masiek Stalina. Pozerám na jeho tvár. Nejaká je malá. Stalin bol mocný krpec, ktorý dokázal veľké veci a ešte väčšie zverstvá.

Meral 162 centimetrov a od detstva mal tvár zjazvenú kiahňami. Zobrazovať tieto jeho nedostatky bolo zakázané a umelec, ktorý by ho zobrazil verne, mohol prísť aj o život.

Vzdialená suseda

Gulo (57) sedáva pri bráne nádvoria Katedrály Panny Márie v Stalinovom rodnom meste a pýta si peniaze. Aj ona je akoby jeho vzdialená suseda. Hľadať príbeh žobráčky pri kostole a zdramatizovať ním reportáž mi príde lacné. Lenže Gulo ma zaujala na prvý pohľad.

Od klasickej „socky“ má ďaleko. Bola čisto oblečená, triezva, nemala mastné ruky, spod nechtov jej netrčala špina a mala všetky zuby. Keď sme sa začali rozprávať, prekvapila rozhľadom a záujmom o svet a dianie okolo seba.

„Moja mama bola Litovčanka, otec Gruzínec. Zoznámili sa počas štúdií kdesi na severe,“ vysvetľuje, ako sa dostala do Gori. „Otec si priviezol mamu sem. Obaja rodičia mi už zomreli. Aj môj brat, žiaľ. Po ňom mi zostal jeho syn, o ktorého sa odmalička starám. Ani matku už nemal. Okrem seba tu naozaj nikoho nemáme. Ostatní moji príbuzní ušli pred vojnou do Grécka. Neviem, kde sú a neviem, či ich stojí za to hľadať,“ zamýšľa sa.

Vraj o chvíľu príde jej chlapec a povie, že je hladný. Už má sedemnásť. Bude mu musieť dať nejaké peniaze. Sama si však nevie inej rady, len ich skúsiť získať pred kostolom. Z penzie tisíc gruzínskych lari, o niečo viac než tridsať eur, si veľa dovoliť nemôže.

„Keby som tak nebola po operácii a keby som vládala, tak si hádam ešte dokážem zarobiť. Celý život som robila s rastlinami. Som agronómka. Aj tam tie kvety som sem zasadila ja,“ elegantne ukazuje na kvetináč vedľa kaplnky.

„Keby som aj ja mohla povedať, že sa mám dnes lepšie ako za Sovietskeho zväzu, tak by som bola veľmi rada. Viem, že sú ľudia, ktorí to tak cítia. Lenže ja musím uznať, že mne bolo za Sovietskeho zväzu oveľa lepšie. A aj za nášho Stalina by som sa hádam nemala až takto mizerne,“ ťažká si.

Gulo si na fotografovanie dáva dolu okuliare a snaží sa mi ústretovo zapózovať. Je to dáma. Nechce vyzerať zle. Nechce, aby ju niekto považoval za zúboženú stratenú trosku, pretože ňou nie je.

Odviate vetrom

Diskusie o tom, či by mal mať Stalin pamätníky, alebo nie, sú už dlho a na dlho. Je pravda, že armáda a ľud aj vďaka jeho postojom a rozkazom hnali fašistov. Potom robil krvavé kúpele vlastným.

Rázny štátnik a príšerný netvor v jednom. Domáci sa väčšinou zhodnú, že Stalinov pamätník nie je proti nemu, ale o ňom. O jeho brutálnych rozhodnutiach však múzeum zatiaľ taktne mlčí, hoci ich pripúšťa.

Vraj sám poleninovský sovietsky vodca vedel, čo je zač a aký osud by ho mohol postihnúť. Toto je údajne Stalinov citát: „Človek tu nie je navždy. Aj ja zomriem. A aký bude osud národa a jeho história? Chýb bolo veľa, tak ako aj úspechov. Chyby určite pripíšu mne. Na moju mohylu prinesú kopu svinstva, ale nastane deň, keď ich vietor histórie odfúkne.“

A údajne povedal aj toto: „Smrť rieši všetky problémy. Nie je človek, nie je problém.“

Lenže on už nie je a nejaký problém tu s ním stále je... Problémy nemal iba s tými, ktorých nechal odstrániť. Stalin bol jedným z najväčších diktátorov a vrahov v dejinách ľudstva.

Gori

Žije v ňom 60 000 obyvateľov. Preteká ním rieka Kura. Mesto posta- vili okolo starobylej pevnosti z čias vlády kráľa Dávida IV. Budovateľa. Pod pevnosťou stojí futbalový štadión FC Dila Gori, ktorý hrá najvyššiu gruzínsku futbalovú ligu. Okolo mesta prechádza jedna z najdôležitejších gruzín- skych dopravných tepien do hlavného mesta Tbilisi.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×