Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Sinatra chcel vykastrovať Branda, Newman vynadal McQueenovi pri natáčaní

23.09.2017 Hádky o to, koho meno bude uvedené ako prvé v titulkoch, uštipačné poznámky či odmietanie spolupráce. Konštatovať, že mnohí slávni herci a herečky si nevedeli prísť na meno, je slabý výraz.
Sinatra chcel vykastrovať Branda, Newman vynadal McQueenovi pri natáčaní
8 fotografií v galérii
Steve McQueen mal komplexy z Paula Newmana. Vyvrcholili tým, že sa pripravil o skvelú...
Autor fotografie: Getty Images

Historky, ako sa viaceré veľké mená Hollywoodu nemali v láske, nie sú ničím výnimočným. Niekedy išlo iba o vtipnú posmešnú poznámku o kolegovi, inokedy sa vzájomné antipatie premietli až do neochoty spolupracovať.

K tým prvým patrí napríklad zmienka hollywoodskeho skladateľa a klaviristu Oscara Levanta, ktorý na margo herečky Doris Dayovej zlomyseľne povedal, že ju poznal ešte skôr, ako bola panna. Day bola známa vďaka svojim úlohám počestných slečien.

Jeanne Moreau, francúzska herečka, ktorá dostala príležitosť aj v Hollywoode, zasa o svojom kolegovi Burtovi Lancasterovi nelichotivo prezradila: „Skôr než Lancaster pohne popolníkom, hodinu alebo dve o tom diskutuje. Človek má chuť mu povedať – posuň už konečne ten popolník a drž hubu!“

Takýchto a podobných príhod je veľa. No boli aj prípady, keď vzájomné nesympatie hercov voči sebe prerástli do neznášanlivosti a ťažkej rivality. Tak ako sa to stalo medzi Frankom Sinatrom a Marlonom Brandom, Paulom Newmanom a Stevom McQueenom či medzi Joan Crawfordovou a Elizabeth Bette Davisovou.

Ty posratý newyorský herec

Zrážku medzi Frankom Sinatrom (1915 – 1998) a Marlonom Brandom (1924 – 2004) možno považovať za konflikt na najvyššej úrovni. Sinatra je jedným z najväčších spevákov populárnej hudby v jej dejinách a Marlon Brando je zasa považovaný za jedného z najlepších hercov v histórii filmu.

Obaja radi využili každú príležitosť na vzájomné ataky. „Je to typ muža, ktorý keď zomrie a príde do neba, určite urobí pánu Bohu scénu za to, že ho stvoril s tak málo vlasmi,“ povedal kedysi o Sinatrovi Marlon Brando. Ten zasa označil Branda za najviac preceňovaného herca na svete.

Frank Sinatra sa sporil s Marlonom Brandom, ktorý ho počas nakrúcania donútil zjesť 8 tvarohových koláčov. 8 fotografií v galérii Frank Sinatra sa sporil s Marlonom Brandom, ktorý ho počas nakrúcania donútil zjesť 8 tvarohových koláčov. Zdroj: Northfoto

Obaja umelci sa dostali do konfliktu a vzájomnej potýčky pri nakrúcaní muzikálu Guys and Dolls (1955), ktorý režíroval Joseph L. Mankiewicz. Pretože išlo o hudobný film, obaja v ňom naspievali niekoľko pesničiek.

Sinatra sa snažil o humorné podanie svojich piesní, preto používal akcent príznačný pre newyorskú štvrť Bronx. To sa však nepáčilo Brandovi.

Išiel za režisérom a usiloval sa mu vysvetliť, že v jednom filme nemôžu byť dvaja romantickí hrdinovia a že Sinatra by mal svoje piesne naspievať inak. Režisér mu na to povedal: „Choď a povedz Sinatrovi sám, ako má spievať. Ja to robiť nebudem.“

Brando bol síce vynikajúci herec, no so spievaním nemal najmenšie skúsenosti. Preto požiadal o radu a pomoc Franka Sinatru. No ten na jeho prosbu údajne vôbec nereagoval. Od tej chvíle už spolu nehovorili, alebo ak, tak iba prostredníctvom tretieho človeka.

Brando sa za neochotu pomôcť mu revanšoval Sinatrovi v čase, keď prišlo na nakrúcanie činoherných scén v muzikáli.

Marlon bol ako herec známym stúpencom Stanislavského metódy. Mal rád, keď sa scény často opakovali až dovtedy, kým svoju rolu nedostal takpovediac pod kožu. Naproti tomu Sinatra vždy tvrdil, že kľúčom k dobrému filmovému herectvu je spontánnosť, a preto vždy najlepšiu scénu odohral v prvom ostrom zábere.

V Guys and Dolls bola scéna, v ktorej počas dlhého monológu Marlona Branda mal Sinatra zjesť tvarohový koláč. Zlomyseľný Brando sa zámerne vždy v poslednej vete pomýlil. Po ôsmom opakovaní už mal toho Sinatra dosť a vykríkol: „Ty posratý newyorský herec! Čo si myslíš, koľko tvarohových koláčov môžem zjesť?“

Ešte raz a budeš vykastrovaný

Vzájomný konflikt Franka Sinatru a Marlona Branda mal aj milostný aspekt. Jedného dňa prišla do filmového štúdia slávna hollywoodska hviezda Ava Gardner, vtedy manželka Franka Sinatru. Herečka vošla do šatne Marlona Branda a ten odtiaľ vyšiel po niekoľkých hodinách s veľmi pochybným úsmevom.


O pár dní nato ho na parkovisku zastavili hrubokrkí páni z boxerskými nosmi a navrhli mu malý výlet autom. Brando neodmietol a nasadol k nim. Vypočul si od nich, že keby sa stalo ešte raz, že sa Ava Gardner objaví v jeho šatni, bude ho čakať nemilé prekvapenie – kastrácia.


Od tejto chvíle Brando prestal akokoľvek komunikovať so Sinatrom, lebo pochopil, že má priateľov medzi mafiou. Sinatra sa o tomto incidente nikdy nezmienil. Po skončení nakrúcania muzikálu Guys and Dolls Marlon Brando povedal, že to bolo posledný raz, čo hral spolu so Sinatrom a svoje slovo aj dodržal.

Moje meno musí byť prvé

Napätie nechýbalo ani vo vzťahu ďalších dvoch hereckých hviezd: Paula Newmana (1925 – 2008) a Steva McQueena (1930 – 1980). Obaja sa prvý raz pracovne stretli vo filme Roberta Wisea v prostredí ringu.

Newmana doň obsadili až po náhlej smrti Jamesa Deana, ktorý mal pôvodne hrať hlavnú postavu. Aj McQueen sa v tomto filme objavil, ale iba v jednej malej epizóde. Našponované vzťahy mali zrejme svoj pôvod aj v sociálnych pomeroch, z ktorých obaja herci pochádzali.

Kým Steve McQueen bol odchovanec amerických polepšovní a predtým, ako sa začal venovať herectvu, robil pomocného pracovníka v poľnohospodárstve a barmana, Newman pochádzal zo zámožnejšej rodiny, takže ku všetkému prichádzal oveľa rýchlejšie a ľahšie. Niet divu, že McQueen mal z Newmana komplexy.

Ich prvá vážna spolupráca vo filme sa začala črtať v roku 1968. Vtedy prišiel do domu McQueena na návštevu Paul Newman a priniesol so sebou scenár westernu Butch Cassidy a Sundance Kid, ktorý napísal William Goldman.

Newman si kvôli tomu, koho meno bude prvé v titulkoch, odmietol hádzať mincou. A tak si vo westerne Butch Cassidy a Sundance Kid zahral po jeho boku Robert Redford. 8 fotografií v galérii Newman si kvôli tomu, koho meno bude prvé v titulkoch, odmietol hádzať mincou. A tak si vo westerne Butch Cassidy a Sundance Kid zahral po jeho boku Robert Redford. Zdroj: Getty Images

Newman vyslovil želanie, aby si v tomto filme zahrali spolu. Steve McQueen s návrhom Paula Newmana súhlasil, no najskôr chcel prerokovať podmienky, za ktorých je ochotný v uvedenom filme hrať. A práve vtedy prišlo k prvému sporu.

Obaja sa začali handrkovať, kto bude uvedený ako prvý v titulkoch! Keďže sa nevedeli dohodnúť, McQueen povedal: „Hodíme si mincu. Nech tá rozhodne, koho meno sa objaví ako prvé.“

Tento návrh však Newman odmietol a McQueen napokon neprijal rolu vo filme Butch Cassidy a Sundance Kid. Tú potom dostal a s veľkým úspechom zahral Robert Redford.

Herci sa potom stretli až v roku 1974 pri nakrúcaní filmu Towering Inferno, ktorý sa u nás premietal pod názvom Sklenené peklo. Obaja dostali honorár milión dolárov a 7,5-percentný podiel na zisku z filmu.

McQueen si vymohol, aby mali vo filme s Newmanom úplne rovnaký počet replík. No keďže sa objaví vo filme až po trištvrte hodine od jeho začiatku, hlavnou hviezdou sa, prirodzene, stal Newman.

McQueen to ťažko niesol, v jednom kuse protestoval a dožadoval sa nápravy. Prišlo to až tak ďaleko, že Paulovi Newmanovi praskli nervy a povedal o partnerovi, že je obyčajné „chicken shit“, čo bola urážka, akú si voči McQueenovi nikto nedovolil.

Aj nezaujatí pozorovatelia však priznávali, že McQueen bol veľmi ťažký partner. Napríklad keď podpísal zmluvu na päť miliónov dolárov a 20 percent zisku z filmu, neváhal požiadať ešte o dodatočných 250 dolárov, ak nosil pri nakrúcaní vlastné hodinky.

Týždeň vo svetových médiách: V Piešťanoch sa množia útoky proti moslimom

Okrem reportáže New York Times zo Slovenska si v tomto prehľade prečítate aj o „prúšvihu“ Čechov, ktorí to s odporom voči euru zas trochu prešpekulovali. No a taktiež sa dozviete, že na Pride...

Tá spala s každým

Joan Crawford (1904 – 1977) a Elizabeth Bette Davis (1908 – 1989) boli hviezdami klasickej éry Hollywoodu. Prvá získala jedného Oscara, druhá dvoch. O Joan sa hovorilo, že bola krajšia, o Bette, že bola zasa lepšia herečka. Ani tieto dve dámy nenechali na sebe suchú nitku.

Bette napríklad o Joan zlomyseľne rozprávala, že spala s každou mužskou hviezdou filmového štúdia MGM, s jednou výnimkou – Lassie. Lassie, ako je známe, bol pes.

Joan Crawford (na snímke s Clarkom Gableom) a Bette Davis boli hviezdami klasickej éry Hollywoodu. 8 fotografií v galérii Joan Crawford (na snímke s Clarkom Gableom) a Bette Davis boli hviezdami klasickej éry Hollywoodu. Zdroj: Northfoto

Herečky sa často snažili ukradnúť rolu jedna druhej, no ich konflikt prerástol rozmery obvyklej rivality vtedy, keď Crawford prebrala partnera Davisovej a ten sa stal druhým zo štyroch jej manželov.

Ich zlé vzťahy vyvrcholili v čase nakrúcania filmu Čo sa vlastne stalo s Baby Jane?, ktorý režíroval Robert Aldrich.

Prvý deň nakrúcania prišla Crawford do štúdia s kaderníčkou, vizážistkou, so sekretárkou, s komorníčkou, agentom a šoférom, ktorý nosil nádobu s ľadom, v ktorej sa chladila pepsikola. Posledný muž herečky Alfred Steele bol totiž šéfom koncernu Pepsi-Cola a keď zomrel, herečka prevzala jeho miesto v správnej rade. Davis prišla do štúdia sama.

Obe herečky dostali pre istotu identické šatne, ktoré sa na meter presne nachádzali v rovnakej vzdialenosti od štúdia. Spočiatku sa Crawford pokúšala prelomiť ľady medzi nimi a posielala kolegyni kvety a čokoládu, no nikdy nedostala nič na oplátku.

Napriek všetkému sa však obe na svoje roly skvele pripravili a hrali ich veľmi dobre. A aj režisér im v mnohom vyšiel v ústrety. Napríklad Davis chcela, aby jej mejkap bol veľmi výrazný, lebo, ako povedala, chcela vyzerať ako „hnijúca Mary Pickford“.

Crawford dávala, naopak, prednosť oveľa jemnejšiemu mejkapu a uštipačne žartovala, že jej partnerka sa náročky necháva zoškarediť, aby zamaskovala, že jej chýba skutočná krása.

Každý deň nakrúcania sa končil tým, že sa Davis hodinu telefonicky sťažovala režisérovi Aldrichovi na partnerku a tvrdila, že si Crawford počas nakrúcania dolieva do pepsikoly vodku. A to nebolo zďaleka všetko.

Vo filme postava menom Blanche, ktorú hrá Crawford, stráca na váhe, pretože jej sestra, ktorú hrala Davis, nedáva jesť. Davis sa zlostila, že čím viac jej kolegyňa chudne, tým viac sa jej prsia zväčšujú, o čo sa postarali špeciálne upravené podprsenky.

Nevraživosť medzi nimi dosiahla vrchol pri nakrúcaní scény, pri ktorej mala Davis ťahať nehybnú Blanche po podlahe. Crawford si vtedy vypchala vrecká všelijakými závažiami, aby to jej partnerka mala čo najťažšie.

Ale vedela, že keby jej „sestra“ mala príležitosť ublížiť jej, tak by ju určite využila. Čo sa aj stalo, lebo vo filme bola scéna, v ktorej má Jane kopnúť Blanche. Crawford to dlho odmietala, lebo sa bála, že ju Davis naozaj kopne.

Keďže nebolo inej možnosti, napokon museli scénu zahrať. Davis využila príležitosť a skutočne kopla svoju „sestru“ do hlavy. Potom vysvetľovala, že to z jej strany nebol úmysel, ale iba náhoda.

Už nikdy spolu na scéne

Joan Crawford a Bette Davis síce spolu hrali v úspešnej snímke Čo sa vlastne stalo s Baby Jane?, no keď sa po rokoch Bette opýtali, či by ešte raz chcela nakrútiť film s Joan, ironicky odpovedala: „Ale áno, poviem vám dokonca, ako by mala vyzerať prvá scéna. Táto (ukázala na seba) kladie kvety na hrob tamtej.“


Obe herečky sa potom vyhýbali akýmkoľvek vzájomným kontaktom. Keď ich v roku 1964 režisér Aldrich požiadal, aby hrali v jeho filme, Crawford predstierala, že je chorá a roly sa vzdala. Podobná situácia nastala v roku 1973.


Producent televízneho cyklu Legendárne dámy filmu sa spýtal Davisovej, či môže do programu, ktorý je venovaný jej, pozvať aj Crawfordovú. Počul vraj od nej takúto odpoveď: „Môžeš ju pozvať, ak to bude večer niekoho iného, a nie môj a ak nikdy nebudeme na scéne spolu. A sľubujem ti, že počas jej výstupu si sadnem do prvého radu v hľadisku a budem pliesť.“

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×