Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Pri cievnej mozgovej príhode rozhodujú minúty. Poznáte príznaky?

20.09.2017 Spadnutý kútik úst, nemožnosť vyplaziť jazyk či usmiať sa, ochrnutie polovice tela – to všetko sú prejavy náhlej mozgovej cievnej príhody. Žiaľ, ľudia porážku často nespoznajú a pomoc prichádza neskoro.
Pri cievnej mozgovej príhode rozhodujú minúty. Poznáte príznaky?
2 fotografie v galérii
Autor fotografie: Shutterstock

Cievna mozgová príhoda (CMP) je po srdcovom infarkte druhou najčastejšou príčinou úmrtia na Slovensku a najvýznamnejšou príčinou invalidity. Zomiera na ňu u nás každá ôsma žena a každý desiaty muž!

Pri krvácaní do mozgu prežije asi 50 percent pacientov, tí však zvyčajne majú trvalé následky. Pri cievnej mozgovej príhode je najväčším nepriateľom postihnutého človeka čas. Základným pravidlom pomoci je hneď privolať rýchlu záchrannú službu, nezdržiavať sa odvozom postihnutého k lekárovi.

Ľudia s mŕtvicou, ktorí sa do nemocnice dostanú do hodiny od jej začiatku, majú 50- až 70-percentnú nádej na úplné vyliečenie. Pacienti, ktorí tam dorazia o päť hodín neskôr, majú už len pätinovú nádej.

Bohužiaľ, podľa lekárov prichádza až polovica pacientov príliš neskoro a oni im už nemôžu dostatočne pomôcť. Cievna mozgová príhoda je zákerná v tom, že nemá len jeden či niekoľko príznakov. Je ich veľmi veľa a líšia sa podľa toho, aká časť mozgu je zasiahnutá.

U človeka s podozrením na mŕtvicu sa však testujú tri základné príznaky, ktorými sú pokles kútika úst, ochrnutie či slabosť ruky a porucha reči. Ak sa prejaví hoci len jeden z nich, treba okamžite volať záchranku.

Pomoc záchranárov je potrebná aj vtedy, ak sa príznaky zmiernia či pominú. O krátky čas môže porážka udrieť s ešte väčšou silou.

Ohrozuje aj štyridsiatnikov

Len nedávno, žiaľ, utrpel krvácanie do mozgu počas generálky šou Let´s Dance známy moderátor a dramaturg Boris Pršo (34), ktorý leží v nemocnici vo vážnom stave.

Pred niekoľkými rokmi dostal cievnu mozgovú príhodu aj vtedajší hovorca Richard Fides (38). Našťastie patrí k ľuďom, ktorí ju prekonali bez poškodenia mozgu.

„Uvedomil som si, že mozgová cievna príhoda nie je len záležitosťou starších ľudí. Ja som ju prežil bez následkov. Len vďaka tomu, že moja manželka pochopila, čo sa so mnou deje a privolali mi záchranku. Do trinástich minút som bol v ružinovskej nemocnici.

Neviem, čo by bolo, ak by som si dal tabletku a ľahol si. Keby som čakal, že to prejde. Pri cievnej mozgovej príhode ide skutočne o čas. Každý by mal poznať jej príznaky. Iba tak môže pomôcť sebe alebo inému človeku,“ povedal pre Život.

Aj preto založil pacientsku organizáciu Sekunda života, ktorá zastrešuje na Slovensku známu kampaň s názvom Čas je mozog. Kampaň reaguje na alarmujúce štatistiky, podľa ktorých viac ako dve tretiny ľudí príznaky mŕtvice nepoznajú.

Porážka môže postihnúť aj mladých ľudí. Pravdepodobne sa to stalo aj známemu dramaturgovi a moderátorovi Borisovi Pršovi z televízie Markíza. 2 fotografie v galérii Porážka môže postihnúť aj mladých ľudí. Pravdepodobne sa to stalo aj známemu dramaturgovi a moderátorovi Borisovi Pršovi z televízie Markíza. Zdroj: Andrea Jacenková, Nový Čas

Ako spoznáme mŕtvicu?

V podstate existujú dva typy – ischemická cievna mozgová príhoda a hemoragická cievna mozgová príhoda. V prvom prípade sa cieva upchá. Tá časť mozgu, ktorú zásobuje, sa nedokrvuje a mozgové bunky odumierajú.

Pri hemoragickej cievnej mozgovej príhode sa cieva, naopak, roztrhne a dochádza ku krvácaniu do mozgu alebo mozgových obalov.

Príznaky porážky bývajú často nenápadné. Človek začne napríklad komoliť slová, zasekne sa v reči, alebo zrazu splieta navzájom nesúvisiace slová. Môže rozprávať „z cesty“, alebo sa zrazu nevie vyjadriť.

Môže sa tiež zmeniť symetria tváre a tela – poklesne kútik úst, alebo človek zrazu začne škúliť na jedno oko. Môže sa sťažovať, že na jedno oko nevidí, môže mu poklesnúť jedna ruka a noha. Príznakom býva aj náhla úporná bolesť hlavy, vracanie, prípadne epileptický záchvat.

Človek niekedy upadá do bezvedomia. Pri takýchto príznakoch je dôležité nečakať, že sa to samo zlepší. Treba rýchlo konať. Je lepšie sa v podozrení na cievnu mozgovú príhodu mýliť ako pomáhať neskoro!

Aké sú následky?

Následky bývajú rôzne, podľa toho, ktorú časť mozgu a v akom rozsahu porážka postihne. Ak je to ľavá hemisféra, zasiahnutá je pravá časť tela, môže byť poškodené centrum reči a často aj centrum porozumenia reči. S takýmito pacientmi sa ťažšie komunikuje. Horšie rozumejú tomu, čo im lekár hovorí.

Ak je zasiahnutý kmeň mozgu, môže byť poškodené dýchacie centrum alebo prehĺtanie. Takíto pacienti mávajú potom sondu, ktorou sa dáva strava priamo do žalúdka, musia im odsávať sliny.

Úspešnosť zotavenia sa závisí od mnohých faktorov. U mladých ľudí sú cievy v lepšom stave, ich organizmus je v lepšej kondícii než vo vysokom veku. Rizikových faktorov cievnej mozgovej príhody je viacero.

Jedným zo základných je neliečený vysoký tlak krvi, ktorý sa nazýva aj tichý zabijak. Mnoho mladých ľudí s vysokým životným tempom si neuvedomuje, že aj oni môžu mať vysoké hodnoty krvného tlaku. Ak sa neliečia, vysoký tlak vážne poškodzuje citlivé cievy v mozgu a môže spôsobiť cievnu mozgovú príhodu.

Pozor si treba dať aj na fajčenie, nadmernú konzumáciu tukov a diabetes, ktoré tiež nepriaznivo vplývajú na stav ciev.

Za CMP u mladých ľudí môže často aj vrodená zvýšená zrážanlivosť krvi, pri ktorej je nebezpečné užívať hormonálnu antikoncepciu. Možnou príčinou je aj vrodené oslabenie steny niektorej mozgovej cievy – aneuryzma.

Dá sa porážke predísť?

Treba naozaj pravidelne chodiť na preventívne prehliadky. Je dôležité včas a správne liečiť vysoký krvný tlak, aby sa nepoškodzovali cievy. Zisťuje sa, ako funguje metabolizmus tukov v tele, aká je hladina cukru v krvi.

Samozrejme, zásadou je nefajčiť, nepiť alkohol, obmedziť príjem tukov a solí v strave, pravidelne sa hýbať a udržiavať si primeranú hmotnosť. Existuje aj preventívne vyšetrenie zamerané na odhalenie rizika cievnej mozgovej príhody.

Jedna zo zdravotných poisťovní ho uhrádza pacientom vo veku 40 až 70 rokov. Pri vyšetrení sa lekár zameria na identifikáciu rizikových faktorov: aterosklerózu, nedostatočne liečený alebo neliečený vysoký krvný tlak, poruchy rytmu srdca, fajčenie, zlú životosprávu a stres.

Vážnym rizikovým faktorom vzniku je srdcová nepravidelnosť, preto lekár urobí a vyhodnotí EKG (elektrokardiograf) srdca a vyplní dotazník, v ktorom stanoví skóre pre riziko vzniku cievnej mozgovej príhody.

V prípade vysokého rizika odošle pacienta na vyšetrenie k špecialistovi – internistovi, kardiológovi či geriatrovi.

Pokroky v liečbe

Odborníkom sa v liečbe cievnej mozgovej príhody darí robiť veľké pokroky. Lekári už niekoľko rokov úspešne používajú trombolýzu – liečbu, pri ktorej sa zrazenina v cieve rozpúšťa pomocou špeciálneho roztoku.

Tú je však možné využiť len u pacientov, ktorí sa do nemocnice dostanú do 4,5 hodiny od začiatku mŕtvice a navyše je účinná najmä pri upchatí menších ciev.

Prelomové však bolo zavedenie liečby mechanickou trombektómiou. Pri tomto zákroku intervenční rádiológovia do upchatej cievy cez slabinu pacienta zavedú miniatúrny aparát, pomocou ktorého zrazeninu z cievy vyberú.

Množstvo pacientov, ktorým je možné pri mŕtvici pomôcť, sa tak významne rozšírilo.

Mechanická trombektómia sa robí na endovaskulárnej sále na pracoviskách intervenčnej rádiológie. Je možná až do 6 hodín od vzniku mozgovej príhody, zrazenina však musí uzatvárať jednu z veľkých mozgových tepien.

V takom prípade je trombektómia omnoho účinnejšia ako trombolýza. Aby sa však lekári vôbec mohli pokúsiť odstrániť zrazeninu v cieve, zabrániť krvácaniu a zachrániť funkcie mozgu, musí pacient prísť čo najskôr. O živote bez následkov totiž môže rozhodnúť naozaj každá sekunda.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×