Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Stalinova paranoja: pre obavy zo sprisahania vyvraždil najlepších generálov

17.09.2017 Pred osemdesiatimi rokmi Špeciálne kolégium Najvyššieho súdu v Moskve odsúdilo na smrť maršala Michaila Tuchačevského. V Sovietskom zväze sa tým spustili represie, ktoré zničili velenie Červenej armády.
Stalinova paranoja: pre obavy zo sprisahania vyvraždil najlepších generálov
4 fotografie v galérii
Komunistickí vodcovia počas osláv 19. výročia VOSR. Zľava doprava hore: Mezhaluk,...
Autor fotografie: Getty Images

Josif Vissarionovič Stalin, nikým neohrozovaný diktátor, oslabil svoju armádu natoľko, že v roku 1941 nebola schopná vzdorovať nacistickému Nemecku.

V lete 1937 sa ako obžalovaný pred súdnym kolégiom ocitol najslávnejší sovietsky vojvodca – maršal Michail Tuchačevskij. Spolu s ním si na lavicu obžalovaných sadli siedmi ďalší vysokí vojenskí činitelia.

Pôvodne malo byť odsúdených deväť vojenských hodnostárov, no Jan Gamarnik, hlavný politický komisár armády, dostal od maršala Visilija Bľuchera avízo, že bude zatknutý. Preto neváhal a zastrelil sa. V porovnaní s ostatnými mal šťastie.

Stredoveké mučenie

Všetci obžalovaní boli nepredstaviteľne kruto mučení, aby sa priznali, že boli členmi „protisovietskej trockistickej vojenskej organizácie“.

Aby sa priznali, že odovzdávali tajné informácie nemeckému generálnemu štábu. A tiež k tomu, že pripravili zákerný plán, ako oslabiť Červenú armádu, aby nemohla odolať útoku nemeckých a poľských jednotiek.

Protokoly z výsluchov, ktoré malo kolégium k dispozícii, sa takmer nedali čítať, lebo boli zamazané krvou vypočúvaných. Maršala Tuchačevského mučili obzvlášť barbarsky – podľa niektorých zdrojov na neho použili zariadenie, ktoré nútilo potkany, aby sa snažili prehrýzť cez jeho telo na slobodu.

Pamätný prvý máj 1937

V tridsiatych rokoch minulého storočia sa prvého mája v Moskve vždy konala vojenská prehliadka za účasti generality Sovietskeho zväzu. Na tribúnu na Červenom námestí, z ktorej hodnostári sledovali slávnostný pochod, prišiel v roku 1937 aj veľmi populárny maršal Michail Tuchačevskij.


Mnohí si vtedy všimli, že prišiel sám, postavil sa na svoje miesto a s nikým neprehovoril. Potom prišiel maršal Jegorov, ktorý sa ani nepozrel na Tuchačevského. Po nich sa na tribúne objavil politický komisár Jan Gamarnik, no ani on nepozdravil svojich kolegov. Po skončení vojenskej časti prehliadky Tuchačevskij odišiel, hoci po námestí pochodovali davy, ktoré nadšene mávali najvyšším činiteľom štátu.


Popoludní sa Stalin stretol s veliteľmi armády, ktorým oznámil, že čoskoro budú odhalení „nepriatelia ľudu“ a aj to, že strana ich rozdrví na prach. Maršala Tuchačevského zatkla tajná polícia tri týždne po prvomájovej oslave, počas ktorej bol na tribúne spolu so Stalinom.

Kremačná pec z Nemecka

Maršala a spoluobvinených súdili ich dlhoroční kolegovia – maršali Bľucher, Semion Buďonnyj a velitelia armád – starí priatelia Tuchačevského. Všetci veľmi dobre vedeli, čo od nich Stalin očakáva.

Po pojednávaní, počas ktorého nevypočuli ani svedkov, odsúdili všetkých na trest smrti zastrelením. Zákon, ktorý v Sovietskom zväze platil od roku 1934, neumožňoval, aby odsúdení v takýchto prípadoch mohli podať odvolanie.

Popravy sa podľa nariadenia Rady ľudových komisárov, teda sovietskej vlády, museli vykonať okamžite po vynesení rozsudku.

V praxi to prebiehalo tak, že po „procese“ prevzal odsúdených Vasilij Blochin, osvedčený Stalinov kat. Telá popravených potom v dodávke, na ktorej bol nápis Chlieb, odviezli na Donský cintorín, kde sa nachádzalo z Nemecka dovezené kremačné zariadenie. Veliteľ cintorína nechal telá popravených spáliť a ich popol vysypať do jamy pri cintoríne.

Päť maršalov Ruska: Tuchačevskij, Buďonnyj, Vorošilov, Bľucher a Jegorov v roku 1935. 4 fotografie v galérii Päť maršalov Ruska: Tuchačevskij, Buďonnyj, Vorošilov, Bľucher a Jegorov v roku 1935. Zdroj: Getty Image

Odsúdení sudcovia

V čase, keď z kremačnej pece Donského cintorína stúpal dym prvých Stalinových obetí, vodcovia Červenej armády, ktorí odsúdili kolegov na smrť, už mohli spať. No určite nie pokojne.

Ako skúsení a rozumní ľudia vedeli, že krvavá mašinéria sa iba začína roztáčať a že skôr či neskôr môžu prísť na rad aj oni. Čo sa aj stalo.

Takmer všetci, ktorí sa zúčastnili na odsúdení maršala Tuchačevského, o niekoľko mesiacov prišli o život rovnakým spôsobom – zatkli ich, mučili v Ľubľanke (väzení boľševickej tajnej služby), donútili k priznaniu a popravili.

Niektorí sa nedožili ani popravy, ako napríklad maršal Bľucher. Toho ubili na smrť už pri vypočúvaní. Dohliadol na to osobne Lavrentij Berija, vtedajší faktický šéf NKVD, Stalinovej tajnej polície.

Od roku 1937, keď dedič Leninovho impéria rozpútal prvé čistky v armáde, až prakticky doteraz, pretrváva záhada, prečo to Stalin vlastne urobil. Prečo na škodu krajiny zničil elitu Červenej armády?

Mnohí si myslia, že za čistkou treba hľadať Stalinovu pomstu ľuďom, ktorých nenávidel. Medzi prvými uväznenými boli totiž osoby, voči ktorým prechovával obzvlášť silnú zášť.

Napríklad voči Davidovi Gutmanovi, veteránovi občianskej vojny a hrdinovi boľševického prevratu. Ten keď sa na začiatku dvadsiatych rokov dozvedel, že Stalin vyhodil zo strany Leva Trockého, tak pánovi Kremľa povedal: „Dávaj pozor, Koba, lebo ti odseknem uši.“

Koba, ako najbližší priatelia volali Stalina, si to dobre zapamätal. Medzi prvými zahynul aj armádny veliteľ Jona Jakir. Ten totiž našiel v cárskych archívoch hrubý spis, v ktorom boli zhromaždené udania, aké pre cársku tajnú služby písal Josif Vissarionovič Džugašvili, čiže Stalin, kým ešte nebol veľkým revolucionárom.

Z väzenia sa Jakirovi podarilo poslať list Stalinovi, v ktorom ho žiadal o milosť. Stalin na okraj listu napísal: Lajdák a prostitútka. A pridal svoju parafu.

Podobne sa vyjadrili aj ostatní, ktorým žiadosť o milosť poslal na posúdenie: absolútne správna charakteristika – pritakali svojmu vodcovi maršal Kliment Vorošilov, vtedajší minister obrany a premiér Viačeslav Molotov.

„Prašivec, lajdák a kurva si zaslúži iba jedno – trest smrti,“ prebil ich Lazar Kaganovič, ľudový komisár priemyslu.

Prečo Stalin nenávidel Tuchačevského

Osobná zášť Josifa Stalina voči Tuchačevskému sa zrodila v roku 1920. Už vtedy bol neskorší diktátor členom najvyššieho vedenia boľševikov, ale nad ním boli ešte Lev Trockij a predovšetkým Vladimir Lenin.


Ako veliteľ juhozápadného frontu Stalin neuposlúchol priame rozkazy a neposlal Tuchačevskému na pomoc posily, ktoré potreboval, aby mohol dobyť Varšavu a pokračovať vo vojenskom ťažení na západ. Stalin rozkazy neuposlúchol, lebo žiarlil na úspechy mladého a úspešného Tuchačevského.


On sám chcel zažiariť ako veliteľ, ktorý vojensky ovládol Ľvov a tiahol na Prahu a Viedeň. Keď bola Červená armáda pri Varšave porazená, Stalina za svojvoľnosť a neuposlúchnutie rozkazov tvrdo kritizovali Lenin s Trockým. Stalin Tuchačevskému nikdy neodpustil, že ho svojimi úspechmi tak veľmi ohrozil.

Sprisahanie generálov

Verzia, že Stalin rozpútal čistky, lebo sa chcel pomstiť ľuďom, ktorých nenávidel, však nie je presvedčivá, lebo pri čistkách bolo popravených či inak zavraždených viac než štyritisíc najvyšších vojenských veliteľov. Bolo ich toľko, že Stalin ich nemohol všetkých osobne poznať a ani sa im osobne mstiť.

Ruskí historici Alexander Kolpadiki a Jelena Prudnikova, ktorí sa netaja svojimi sympatiami k Stalinovi, sa vo svojej knihe Dvojité sprisahanie snažili odôvodniť tézu, že Otec vlasti sa vrhol na vlastnú armádu, lebo ho k tomu vyprovokovali Nemci. Tí ho vraj vystríhali pred vzburou generálov.

Výstrahu Stalinovi tlmočil československý prezident Edvard Beneš, ktorý bol údajne sám veľmi znepokojený blízkymi vzťahmi Tuchačevského s niektorými nemeckými generálmi. Práve oni mali sovietskeho maršala presviedčať, že armáda by nemala byť podriadená straníckemu vedeniu.

Podľa Prudnikovej a Kolpadikiho išlo o dvojité sprisahanie, lebo Tuchačevského chceli získať na svoju stranu nemeckí generáli, ktorí pripravovali likvidáciu Adolfa Hitlera. Väčšina historikov však tento výklad odmieta a označuje ho za vykonštruovaný.

Júlia Kantorová, petrohradská historička, preštudovala všetky protokoly z výsluchov údajných sprisahancov a nenašla v nich žiadne dôkazy o údajných rokovaniach Tuchačevského s nemeckou generalitou.

Všetky obžaloby boli založené iba na priznaniach vypočúvaných. Tak ako pred inkvizíciou aj pred Stalinovými paholkami sa každý „priznal“ ku všetkému, čo od neho chceli počuť, len aby sa vyhol ďalšiemu mučeniu.

Maďarskí nacionalisti ničia sochu Stalina v Budapešti počas občianskej vojny. 4 fotografie v galérii Maďarskí nacionalisti ničia sochu Stalina v Budapešti počas občianskej vojny. Zdroj: Getty Images

Falošné verzie

Podľa ďalšej verzie sa Stalin odhodlal k masovému vraždeniu vojenských hodnostárov preto, aby armádu posilnil(!). Viktor Suvorov, bývalý dôstojník KGB, sovietskej tajnej služby, ktorý ušiel na Západ, to napísal v knihe Očistenie.

Podľa neho vysokí hodnostári, dávni revolucionári, zaostali za dobou. Boli skorumpovaní a všemožne sa bránili reformám, ktoré mali modernizovať sovietsku armádu. Stalin vraj nemal na výber – ak chcel modernizovať, musel ich odstrániť.

Ani túto verziu však fakty nepotvrdzujú. Obeťami jeho čistiek neboli beznádejne zaostalí, nevzdelaní a pokrok odmietajúci starí boľševici v armáde. Tí zväčša čistky prežili so zdravou kožou – ako napríklad maršali Buďonnyj či Vorošilov.

Do krematória na Donskom cintoríne putovali práve stúpenci modernizácie – ľudia, ktorí presadzovali rozvoj delostrelectva a tankových armád.

Známy spisovateľ Dmitrij Bykov prišiel po druhej svetovej vojne ešte s jednou teóriou, prečo vlastne Stalin robil čistky. Podľa neho to bolo niečo na spôsob krvavej selekcie. Keď sa medzi zatknutými objavil niekto, kto sa napriek mučeniu k ničomu nepriznal, tak prešiel stalinským testom.

Takých ľudí povolával z gulagov na veliteľské funkcie v čase, keď osud krajiny i jeho vlastný visel na vlásku. A vedel, že na takýchto ľudí sa môže spoľahnúť, lebo vydržia všetko. Tento výklad je však príliš literárny na to, aby mohol byť pravdivý.

Stalin považoval za potenciálne nebezpečného každého, kto dokázal myslieť samostatne. A z tých, ktorí tak dokázali myslieť v uniforme, mal úplnú hrôzu.

Dôsledky čistiek

Krátko pred druhou svetovou vojnou generalissimus Stalin nechal zlikvidovať dve generácie najlepších sovietskych veliteľov. Z piatich maršalov Sovietskeho zväzu prišli o život traja. Dvaja, ktorí prežili, boli nepoužiteľní.

Zo štrnástich armádnych generálov boli justične zavraždení desiati, z celkového počtu 69 veliteľov armádnych zborov neprežilo čistky 62 dôstojníkov, z 201 veliteľov divízií zomrelo 153 a zo 475 veliteľov brigád bolo popravených 247 osôb.

Keď sa v roku 1940, teda rok pred napadnutím Sovietskeho zväzu, zišlo na školenie 225 veiteľov pluku, ukázalo sa, že 200 z nich má za sebou iba skrátené kurzy pre podporučíkov. Divíziám velili kapitáni, brigádam poručíci.

V lete roku 1941 Nemci prekvapujúcim útokom bleskovo prelomili masívnu obranu, ktorú mal Stalin na západných hraniciach a donútili Červenú armádu, aby chaoticky ustupovala až k Moskve a Leningradu.

Hitlerove jednotky prenikli na sovietske územie do hĺbky 850 až 1 200 kilometrov a vzali do zajatia viac než tri milióny vojakov sovietskej armády. Bol to dôsledok veľkej čistky, ktorú rozpútal Stalin z paranoidných obáv pred sprisahaním voči nemu.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×