Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Pred piatimi rokmi nevedel fotiť. Jeho záber zo šachového turnaja dobyl svet

13.09.2017 Fotiť chodí len do okruhu päťdesiat kilometrov od svojho bydliska. Záberom Michaela Hankeho (45) napriek tomu rozumie celý svet.
Pred piatimi rokmi nevedel fotiť. Jeho záber zo šachového turnaja dobyl svet
5 fotografií v galérii
Aj po rokoch si vystačí s jediným malým fotoaparátom.
Autor fotografie: Miroslav Miklas

Český fotograf pred piatimi rokmi vôbec nevedel fotiť, hoci jeho rodina je plná fotografov. V štyridsiatke si kúpil svoj jediný malý fotoaparát s pevným sklom a fotí ním dodnes. Od začiatku zbiera jednu významnú cenu za druhou.

Vlani sa mu podaril „zázrak“ – vyhral 2. miesto na World Press Photo so súborom záberov detí z mládežníckych šachových turnajov. Jeho fotografie majú svetový úspech, hoci nepôsobia tragicky ani šokujúco. Skôr vyvolávajú úsmev a jemné zimomriavky.

Ukazujú silné príbehy bežných ľudí, pretože, ako hovorí, „niekto musí svoj život aj žiť“. Dodnes pracuje v IT sektore ako predajca softvéru, fotografovaním sa živí iba čiastočne.

Keď ste vlani získali 2. cenu na prestížnej súťaži World Press Photo, napísali ste na facebook: „Ľudia, stal sa zázrak!“ Naozaj to bol pre vás taký šok?

World Press Photo je novinárska súťaž. Tragédií vo svete pribúda a logicky vyhrávajú najmä súbory fotiek ukazujúcich zverstvá, čo sa dejú v rôznych krajinách. Moje fotky boli asi jediné, ktoré boli ladené optimisticky. Aj preto ma ocenenie veľmi milo prekvapilo. Stále totiž tvrdím, že popri všetkých tých tragických fotografiách treba ukazovať aj to pekné okolo nás. Niekto musí život aj žiť.

Bolo to prekvapenie aj preto, že fotíte pomerne krátko?

Samozrejme. Človek, ktorý fotí iba päť rokov ako ja, nemôže čakať, že bude hneď majster sveta. Práve dnes mám výročie, pred piatimi rokmi som si kúpil tento malý fotoaparát. Je to jediný prístroj, čo mám a fotím ním dodnes.

Začať sa venovať fotografii bola vo vašom prípade trefa do čierneho. Takmer zároveň s tým, ako ste začali, prišli aj ocenenia. Hneď ďalší rok ste získali prvú cenu Czech Press Photo.

Tento trend sa, našťastie, drží dodnes (smiech). Takmer každý rok mám nejakú cenu, predvlani to boli dokonca dve ceny Czech Press Photo. To, samozrejme, poteší, no nerobím to len kvôli cenám. Keby vám však fotograf povedal, že úspech ho nezaujíma, tak klame. Aj ja som rád, že sa moje fotky páčia.

Najväčší úspech vo svete ste získali s fotografiami malých šachistov. Prečo ste si vybrali práve tento šport? Zdá sa byť navonok statický a nezaujímavý.

Práve preto. Môj kamarát z Berouna je šachista a šach hráva aj jeho syn. Povedal som si, že je výzva nafotiť šport, ktorý mnohí ľudia pokladajú za nudný a zistiť, čo šachistov na ňom baví. Kasparov v slávnom mnohohodinovom súboji s Karpovom schudol asi 10 kíl, je to teda mentálne aj fyzicky veľmi náročné.

Najprv som šiel fotiť dospelých. Tí zaujali nejakú polohu a tak sedeli aj hodinu. Kamarát sa pýtal, či nechcem radšej fotiť turnaje detí. Povedal som – asi nie, tie budú pojašené, alebo sa budú hanbiť. Nemohol som sa viac mýliť. Hneď po prvom fotení som vedel, že to bude ono. Potom už išlo len o to, aby som si počkal na zaujímavé momenty.

Fotka z cyklu Šachové turnaje mládeže dobyla svet. 5 fotografií v galérii Fotka z cyklu Šachové turnaje mládeže dobyla svet. Zdroj: Michael Hanke

Svetoznámou sa stala vaša fotka malého chlapca, ktorý cerí zuby na súpera nad šachovnicou v akomsi bojovom výraze. Viete o ňom niečo?

To je veľmi zaujímavý príbeh. Organizátori súťaže World Press Photo tú fotku dokonca použili na propagáciu všetkých výstav súťažných fotografií. Bola to veľká česť. O tom chlapcovi neviem dodnes vôbec nič. Ani len to, ako sa volá. Fotil som ho v Kamenici, na turnaje pravidelne nechodieval.

Česká televízia, ktorá nakrúcala vstup o našej rodinnej výstave v Czech Photo centre, ma požiadala, aby som ho tam pozval. Zháňal som ho cez rôznych šachových trénerov detí, na ktorých som mal kontakt, no nepodarilo sa to. Nie je jasné ani to, na aký podnet vtedy na turnaji tým výrazom reagoval.

Či sa mu podarilo obrať protivníka o figúrku, alebo ho chcel zastrašiť. Pýtali sa ma na to aj na festivale World Press Photo v Amsterdame.

Chceli vedieť, čo sa tam stalo, aká to bola emócia. Dodnes to neviem. Možno preto je ten záber dobrý. Fotka musí mať tajomstvo. Bol som v správny čas na správnom mieste. Na obrovskom turnaji, kde bolo asi sto stolov. Bola to asi odmena za vytrvalosť.

Aranžujete niekedy svoje fotografie?

Nie. Mám možno šťastie, že ľudia ma pri fotení veľmi skoro prestávajú vnímať, a pomáha tomu asi aj môj malý nenápadný fotoaparát. Aranžovať scénu som mal pokušenie len raz, keď mi unikol úžasný záber počas fotenia súboru fotiek z tanečných zábav seniorov. Deduško šiel požiadať babičku o tanec a pokľakol pred ňou.

Vtedy som už chodil na tanečné zábavy seniorov nejaký čas, už som aj tancoval s babičkami, poznali sme sa. Chcel to pre mňa urobiť znovu, ale nebolo to ono. Zistil som, že musím vedieť, ako to pri fotení bolo a musím mať tú fotku rád. Vtedy má pre mňa cenu. Realita nesmie byť skreslená, je pre mňa dôležité, aby zachytené situácie boli úplne autentické.

Úspešným fotografom je aj váš otec Jiří Hanke. Známy je jeho cyklus Otisky generace, kde mapuje podobnosť a rozdielnosť medzi rodičmi a deťmi. Na jednej fotke je on polonahý a vy vedľa neho stojíte v obleku.

Áno, je to veľmi zaujímavé dielo a som rád, že hovoríme práve o ňom, lebo to trochu vystihuje aj mňa. Otec nefotí rodičov spolu, ale vždy je to napríklad otec a syn alebo matka a dcéra. A, samozrejme, fotil takto aj našu rodinu.

Tiež to nie je aranžovaná fotka – povie im, napríklad: „Postavte sa, ako chcete.“ A už len postoj, aký si sami vyberú, to, či sú pri sebe, alebo majú od seba odstup, hovorí o ich vzťahu. Otec sa k fotkám vracia aj po 20 rokoch, sú to dlhodobé projekty.

Nedávno fotil jednu rodinu po veľmi dlhom čase. Oni sa už medzitým presťahovali inde, ale znovu si byt zariadili podobne, nábytok dali na tie isté miesta v byte. Sú za tým cítiť životné príbehy ľudí. Najznámejšie sú však otcove Pohľady z okna môjho bytu. Tiež ich fotil mnoho rokov, v tom som asi po ňom, že sa k témam opakovane vraciam.

Z cyklu Tanečné zábavy seniorov. 5 fotografií v galérii Z cyklu Tanečné zábavy seniorov. Zdroj: Michael Hanke

Dá sa to v dnešnej dobe?

Je fakt, že dnešok zvádza robiť veci povrchne, rýchlo. Na Instagram a facebook ľudia chrlia stovky fotiek. Ja tam dávam dve za týždeň a aj to je veľa. Zrenie fotografií je dôležité a precízne ho dodržiavam. Fotografia sa mi musí páčiť aj po čase, stále viac a viac. Ak to tak nie je u mňa, nebude to tak ani u iných. Našťastie, pracujem v IT, nie v médiách. Takže si môžem dovoliť nechať fotky prejsť skúškou času.

Práca v informačných technológiách je solídne zamestnanie. Prečo ste teda na prahu štyridsiatky vôbec začali fotiť?

Túto otázku mi dáva každý a je to úplne logické. Paradoxne, niektorí si myslia, že je to preto, že ma rodičia nútili fotiť. U nás v rodine fotia naozaj všetci – otec, mama, sestra, jej deti, môj syn... Tak to nebolo. Dá sa povedať, že k tomu viedli tri faktory. Prvým bola asi životná zrelosť. Tvrdím, že je výhoda začať fotiť až vtedy, keď už má človek niečo odžité. Možno som mohol začať fotiť v dvadsiatke, urobil by som toho za ten čas veľa. Obávam sa však, že by tie fotky boli ploché a dnes by ma nudili.

A ďalšie dôvody?

Druhým faktorom bol istý životný zlom. Lekári mali u mňa podozrenie na rakovinu, ktoré sa, našťastie, nepotvrdilo. Štrnásť dní som čakal, ako to dopadne a hovorím si – Hanke, čo tu po tebe zostane? Máš syna, to si dokázal, ale nie je to trochu málo?

A tretím faktorom bolo rodinné zázemie. Vtedy som bol iba krátko s mojou súčasnou manželkou, s ktorou mám teraz polročnú dcérku Sofiu. To pokojné zázemie, ten pocit, že mi niekto úprimne verí a drží palce, mi umožnilo sústrediť sa na fotografiu. Bol to skrátka pravý čas.

Technicky ste však vtedy už mali fotografiu zvládnutú?

Nie, vôbec. S dnešnými fotoaparátmi sa toho veľa učiť o technike nepotrebujete. Bude to znieť asi čudne, ale do dnešného dňa som neprečítal jedinú knihu o fotografovaní. Pohráte sa s clonou, časom, citlivosťou, pár fotiek pokazíte, to vás nahnevá a začnete sa zlepšovať. Som presvedčený, že fotenie je najmä o cítení. O kvalite fotografie rozhoduje skôr vaše srdce než to, akým fotoaparátom fotíte.

Vaše prvé fotky boli garážové brány. Tie sa veľmi nehýbu.

Áno, šiel som s tým novým foťákom po ulici a padli mi do oka. Také tie sídliskové uniformné garážové vráta. Ale ľudia si ich rôzne pomenili, upravili, nafarbili na červeno, zeleno, videl som dokonca aj zlaté. Dávali si na ne rôzne zámky. Niekto dva, iný to vôbec neriešil... bolo to zaujímavé pozorovanie.

Mám za sebou asi dvanásť fotografických súborov, garáže sú jediné „bez ľudí“. A pritom to bol môj najnebezpečnejší súbor fotiek, kde som mal najviac konfliktov. Môj foťák je malý a bez zoomu, takže som s ním musel prísť až ku garáži. Majitelia si mysleli, že som „tipér“ pre zlodejov a dosť sa do mňa navážali. Potom to už však u mňa jednoznačne vyhrala humanistická fotografia a ľudia.

Z cyklu Karmelitánky. 5 fotografií v galérii Z cyklu Karmelitánky. Zdroj: Michael Hanke

Nasledovali fotky z cirkusu...

Z cirkusu Jo-Joo v Berouně. Boli prvé a posledné, ktoré boli farebné. Domnievam sa totiž, že farba je na mojich fotkách zbytočná. Život sám osebe je farebný, preto farbu nepotrebuje. Veľa ľudí si myslí, že film Pyšná princezná je farebný, ale on je v skutočnosti čiernobiely. Ľudia ho však vidia vo farbách, pretože je to silný príbeh.

Mojím rukopisom však nie sú čiernobiele fotky. Skôr je v tom, že sa poctivo snažím dokumentovať človečenstvo v ľuďoch. Chcem ísť vždy do hĺbky a tému preskúmať skrz-naskrz. Aj preto mi to asi trvá tak dlho.

Vôbec nechodíte fotiť do sveta. Prečo?

Máte pravdu, všetky moje súbory som nafotil do tridsať až päťdesiat kilometrov od môjho bydliska. Všetky tanečné zábavy aj turnaje sú skrátka blízko domu. A okrem toho neutratím toľko za benzín. (Smiech.) Podľa mňa to ukazuje, že je stále čo fotiť. Myslím si tiež, že najlepšie humanistické fotky urobíte doma, pretože poznáte prostredie, súvislosti.

Keby som išiel niekam na druhú stranu zemegule, všetko bude pre mňa úplne nové a budem cvakať všetko, čo mi príde pod ruku. A to by bolo zle. Potrebujem poznať povahu ľudí, ktorých fotím. Česi sú špecifickí, ako každý národ.

Keď som bol na odovzdávaní cien v rámci festivalu World Press Photo v Amsterdame, kde ocenení prezentovali svoje fotografie, boli tam vystavené aj tie hrôzostrašné zábery dokumentujúce vojnu v Sýrii. Kto mal najlepšie fotky z toho konfliktu? Sýrčania, ktorí tam žijú a vidia tie tragédie zblízka. Prečo s nimi súperiť?

Fotili ste však aj v komunitách, ktoré nie sú veľmi prístupné, napríklad v karmelitánskom kláštore.

Bolo to ťažšie práve preto, že toto prostredie dobre nepoznám. Dostať sa k nim, našťastie, nebol až taký problém. Fotil som karmelitánky, ktoré sú otvorenejšie svetu, učia dokonca na školách. Jedna z tých karmelitánok sama rada fotografuje a má medzi fotografmi veľa priateľov.

Musel som ich len presvedčiť, že fotím s citom a pokorou. A potreboval som sa naučiť nefotiť ich vtedy, keď im to nebolo príjemné. Mňa však také zábery ani nepriťahujú. Keď sa babička na tanečnej zábave seniorov na parkete potkne a spadne, nefotím to, preboha, ale idem jej pomôcť. To je podľa mňa ľudské a normálne.

Fotografie z dedinských plesov sú zas až tragikomické...

Mnohí hovoria, že im pripomínajú scény z Formanových filmov, napríklad Hoří má panenko. To mi najskôr nenapadlo. Od začiatku som však vedel, že nepôjdem fotiť ples niekde do Lucerny, ale budem fotiť na zábavách blízko Berouna, kde sa môže prejaviť človečenstvo.

Škoda, že je to sezónna záležitosť. Mám zásadu, že tam nezostávam po polnoci, keď už majú ľudia vypité a po stole tancujú aj tí, ktorí by to inak neurobili. Nepotrebujem fotiť ich svietiace oči. Naopak, bavia ma úvodné okamihy, nesmelosť ľudí. Je tam tombola, už chýba iba voľba kráľovnej krásy. Ale možno aj tú na moju žiadosť budúci rok zorganizujú (smiech).

Ako si vyberáte témy na fotenie?

Nikdy sa nestalo, že by som niečo vymyslel od stola niekde pri káve. Vždy sa niekto mimochodom o niečom zmieni. Na dedinské zábavy som sa dostal prostredníctvom kamaráta, ktorý tam hráva v živej kapele. O šachových turnajoch detí som sa dozvedel od kamaráta šachistu.

Moja kaderníčka mi „dohodila“ poľovnícky bál. Teraz si však už viac vyberám, nemám toľko času a chcem sa posúvať dopredu. Chcem si užiť aj dcéru, veľmi rýchlo to uteká. Fakt je aj to, že po World Press Photo je moja tvorba pod väčším drobnohľadom.

Z cyklu Plesová sezóna. 5 fotografií v galérii Z cyklu Plesová sezóna. Zdroj: Michael Hanke

Dá sa povedať, že fotíte ľudí, ktorých niečo spája?

Áno, často sú to ľudia, ktorí sa pravidelne schádzajú. Mám šancu ich obsiahnuť, naladiť sa s nimi na jednu vlnu. Robím jeden rituál – dávam ľuďom zadarmo fotky, ktoré nafotím. Mám potrebu im poďakovať, že ma nechajú s tým malým fotoaparátom ísť až k nim. Pevné sklo mi to ani inak neumožňuje. V cirkuse sa ľudia tiesnia v malých maringotkách, kde je často neporiadok. A teraz si tam zavesia na stenu tú moju fotku.

Alebo na seniorských zábavách: prinesiem osemdesiatročnej babičke fotku, ona si ju oprie o pohár limonády a celý čas sa na ňu pozerá. Mňa to nič nestojí, ide o to robiť ľuďom radosť. To má zmysel. Seniori či „cirkusáci“ si nepôjdu pozerať svoje fotky na web. Mňa virtualizácia záberov trochu desí a trápi. Aj preto som začal dávať ľuďom fotky. A robím to dodnes.

Stretli ste sa aj so závisťou? Predsa len, niektorí fotia celý život a nič z toho. A vy beriete cenu za cenou.

Ale áno, už sa mi to párkrát stalo. Videl som, ako to niektorých doslova žerie. Je teda možné, že zopár ľudí štvem. Čo už. Ja však kolegom do kapusty veľmi neleziem, hoci som profesionál a čiastočne sa živím aj fotografiou. Publikujem však v časopisoch ako napríklad Československý šach.

Československý šach?

Áno, vedeli ste, že ten časopis vychádza 111 rokov? Ak sa nemýlim, je to tretí najdlhšie vychádzajúci časopis na svete.

Máte vo fotení prestávky alebo tvoríte stále?

Ja zase tak často nefotím. Dnes som si vzal fotoaparát, aby ste ho videli, ale nie som ten typ fotografa, čo nosí aparát stále pri sebe, aby mu neušiel nejaký záber. Tým, že chodím fotiť na organizované akcie, môžem si to načasovať, prepnem sa do „fotografického“ módu a snažím sa tak vidieť. A cítiť.

Pomohlo vám fotografovanie?

Pomáha mi rozvíjať kontakt s ľuďmi. Ako dieťa som bol veľmi zakríknutý, rodičia mali strach, že to v živote nebudem mať ľahké. Práca obchodníka, ktorý chodí po republike a vysvetľuje manažérom, prečo by si mali kúpiť drahý softvér, ma však naučila prezentovať sa navonok, nadviazať rýchlo vzťah s okolím.

Je možno dobré, že fotenie prišlo až vtedy, keď som to ovládal. Na tento typ fotografie totiž potrebujete veľkú empatiu a pokoru. Dnes už viem, že mám rád ľudí. Niektorých viac, iných menej. Viem aj, že niektorí ma hrozne štvú a je to tak v poriadku.

Dokáže vás „dostať“ to, čo fotíte?

Dobrý záber poznám tak, že mi pri fotení naskočí husia koža. Teraz fotím nový súbor a husia koža mi naskakuje zakaždým, keď sa na niektorú z tých fotografií iba pozriem, alebo si na ňu len spomeniem. Sú to fotky z prostredia, kde nie je ľahké sa dostať. Nechcem o nich teraz viac povedať, ale považujem ich za svoj doterajší vrchol. Len dúfam, že to tak budú vidieť aj ľudia.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×