Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Tibet Južnej Ameriky láka najväčším soľným jazerom na svete

13.09.2017 Štíty Kordiller, amazonská džungľa, okolie jazera Titicaca s dávnymi odkazmi Inkov. Okrem mora má Bolívia všetko, čo si dokážu cestovateľskí dobrodruhovia predstaviť.
Tibet Južnej Ameriky láka najväčším soľným jazerom na svete
9 fotografií v galérii
V uliciach mesta Uyuni bolo pomerne živo.
Autor fotografie: Tomáš Brisuda

Zoznam turistických lákadiel z úvodu našej reportáže pritom zďaleka nie je kompletný. Z vizuálneho hľadiska je nesmierne zaujímavá aj juhozápadná púštna oblasť Národného parku Eduarda de Avaroa.

Vyprahnutá krajina leží v extrémnej nadmorskej výške 4 000 – 5 000 metrov nad morom, je zjazvená nespočetnými vulkánmi. Oplýva pestrofarebnými lagúnami plnými plameniakov, pomedzi ktoré sa pohybujú štíhle vikune – juhoamerické „srnky“.

Národný park bol pre svoju odľahlosť po tisícročia takmer ľudoprázdny. Absolútny nedostatok vody, extrémne výkyvy teplôt, pôda, ktorá sa len ťažko dá nazvať pôdou, spôsobili, že sa v oblasti nikto nikdy natrvalo neusadil.

No všetko sa výrazne zmenilo rozvojom masového turizmu za posledných 20 – 30 rokov. Ospalé mestečko na konci sveta Uyuni sa pomaly menilo na turistické centrum s množstvom agentúr ponúkajúcich exkurzie do okolitej, takmer mimozemsky pôsobiacej krajiny.

Hlavným lákadlom oblasti je obrovské Salar de Uyuni – najväčšie soľné jazero na svete. Leží 3 656 metrov nad morom, v najširšom mieste je dlhé takmer 150 a široké 80 kilometrov.

Salar de Uyuni nie je jazerom v pravom slova zmysle. Ide o soľnú planinu, pod ktorou je skryté jazero. Soľná krusta je miestami hrubá aj pol metra, teda dostatočne silná, aby po nej mohli premávať džípy plné turistov.

Nekonečná bieloba

To však ani zďaleka neznamená, že je všade aj rovnako pevná. Podľa Ramóna, nášho vodiča a sprievodcu v jednej osobe, sa už neraz stalo, že blízko brehu, kde je krusta tenšia, sa auto prepadlo do vody. Preto sa po jazere Salar neodporúča jazdiť samostatne prenajatým autom, bezpečné miesta výjazdu poznajú len miestni vodiči.

Posádku nášho džípu tvorili štyria mladí Francúzi, vojak Marc, slúžiaci vo Francúzskej Guyane (tiež Francúz) a staršia Ekvádorčanka Emília. Salar de Uyuni je najznámejším miestom na svete na zhotovovanie „selfies“ s veľmi zvláštnou perspektívou. Džípy zastavujú schválne čo najďalej od seba, aby turisti mali pocit čo najväčšej osamelosti a opustenosti.

Isla Incahuaysi – ostrov na soľnom jazere Salar de Uyuni. Nežije na ňom nič okrem gigantických kaktusov. 9 fotografií v galérii Isla Incahuaysi – ostrov na soľnom jazere Salar de Uyuni. Nežije na ňom nič okrem gigantických kaktusov. Zdroj: Tomáš Brisuda

V strede jazera človek nevidí nič iné iba horizont a nekonečnú bielobu všade dookola. Ramón zaparkoval pri neveľkých dierach vyvŕtaných v soľnej kruste, aby sme sa na vlastné oči presvedčili, že pod nami je naozaj tekuté jazero. Spomínal historky o autách nepozorných vodičov, ktoré sa pri výjazde z jazera prepadli.

„Každý rok má niekto to šťastie. Nikomu sa však nič vážneho nestalo, lebo voda pri brehu je už veľmi plytká,“ dodal. Jazero, ktoré je samo osebe svetovou atrakciou, má navyše aj ostrov a ten tiež nie je len taký hocijaký.

Ostrov Incahuasi, v preklade „Dom Inkov“, vyčnieva pár metrov nad bielym povrchom soľnej pláne. Nežije na ňom nič okrem gigantických kaktusov vysokých aj desať metrov. Celé miesto pôsobí neuveriteľne surrealisticky – skalnatý ostrov uprostred nekonečnej bieloby s obrovskými kaktusmi nastrkanými do skál podobajúcimi sa na obrovské zápalky.

Celý tento kút sveta pripomína viac inú planétu než našu Zem. Nečudo, že aj neďaleká púšť nesie meno španielskeho surrealistického maliara – Desierto del Salvator Dalí.

Vodu, prosím!

Ako si náš džíp razil cestu hlbokým pieskom, vynorili sa pri nás dvaja cyklisti. „Agua, por favor!,“ volal jeden z nich, keď zbadal, že brzdíme. Boli to Taliani na cykloceste po Južnej Amerike. „Pozrite, celý bike mám ovešaný fľašami vody, ale aj 10 litrov je primálo v tejto púštnej pustatine,“ posťažoval sa jeden z dobrodruhov.

Povedali sme si, že ich nenecháme v štichu, „dotankovali“ im zo tri litre a pokračovali ďalej. Nasledujúcu zastávku urobil Ramón pri opustenej železničnej trati.

„Keď nám ešte v minulosti patril prístav Antofagasta a časť pacifického pobrežia, viedla táto trať z tunajších baní až dole do prístavu. Po prehratej vojne v roku 1883 sme prišli o prístup k moru a táto trať, hoci je stále funkčná, stráca na význame,“ hovoril.

Na naše otázky, ako je možné, že aj sem, na samý koniec sveta, vedie železnica, sa Ramón iba usmial a vysvetlil, že náhorná plošina Altiplano je veľmi bohatá na nerastné suroviny. Hlavne zásoby liadku a lítia patria medzi najväčšie na svete, takže sa to oplatí.

Táto časť Altiplana je asi najsopečnejšou krajinou sveta, čo sa týka hustoty kráterov na štvorcový kilometer. Zem je tu nimi doslova prederavená, vďaka absencii vegetácie a veľmi suchému podnebiu podliehajú iba minimálnej erózii. Mnohé z nich vyzerajú akoby vychladli iba nedávno, i keď v skutočnosti sú nečinné už tisíce rokov.

Náš džíp na ceste bolívijskou púšťou. 9 fotografií v galérii Náš džíp na ceste bolívijskou púšťou. Zdroj: Tomáš Brisuda

Dáviaca túra

Ikonická sopka Licancabur, symbol celej oblasti severnej Atacamy s výškou bezmála šesťtisíc metrov nad morom, predstavuje dokonalý etalón sopky. Je takmer symetrická a patrí medzi časté ciele horolezcov – turistov.

Z množstva ľudí sa však o výstup na jej vrchol pokúsi iba zanedbateľné percento. Je možný z dvoch strán. Väčšina lezcov volí čilskú stranu z turistického centra oblasti San Pedro de Atacama. Mnohé cestovky ponúkajú aj „výstup na otočku“ v priebehu jedného dňa.

Niečo také je však pre väčšinu ľudí pomerne riskantnou záležitosťou, lebo výška takmer 6 000 metrov je pre každého neaklimatizovaného človeka jednoducho priveľa. Aj preto má tento výlet prezývku Vomit tour (dáviaca túra). Mnohí nedostatočne pripravení nadšenci dopadnú presne takto.

Druhou možnosťou je pokúsiť sa vystúpiť hore z bolívijskej strany. Problémom tohto variantu je fakt, že na tejto strane neexistuje žiadna infraštruktúra.

Najbližšou civilizáciou je hraničný priechod Portezuelo del Cajón, ten sa však nachádza asi deň pochodu okolo ďalšej sopky Juriques, krížom cez vyprahnutú púšť. Všetko vo výške 4 500 – 5 000 metrov.

Keď už tam nájdete nejakú životodarnú kvapalinu, určite sa nedá piť. Voda v krásnej zelenej Laguna Verde je napriek svojej zdanlivej čistote jedovatá pre vysoký obsah arzénu.

Šialený plán

Práve bolívijskú alternatívu som si vybral aj ja. Pôvodný plán bol taký, že na záver svojej Salar tour sa nechám vysadiť čo najbližšie pod horou a nasledujúci deň alebo dva „to už nejako dám”.

Spomenul som to Ramónovi, keď sme prechádzali džípom popod horu, on si iba poklepal na čelo, že či to myslím vážne. Keby ma vraj vysadil v strede púšte na brehu jedovatej lagúny, tak ma o pár dní nájdu mŕtveho. Musel som uznať, že bez vody to celé prosto nedáva zmysel, tak som sa nechal doviezť takmer až na hraničný priechod Portezuelo.

Tam bola okrem colnice a malého hostela aj stanica strážcov Národnej rezervácie Eduarda de Avaroa, ktorí na moje otázky ohľadom Licancaburu len neveriaco krútili hlavami. Podrobné mapy nemali, jediné, čo mi vedeli povedať, bolo, že je to nebezpečné a pre jednotlivcov zakázané.

„Hore sa dá ísť iba organizovane s miestnym sprievodcom!“ presviedčal ma ranger. Povedal som si, že keď v hosteli doplním vodu, nejako to predsa musí ísť. Hneď však vyvstali dva nové problémy.

Po prvé, len k úpätiu hory, do základného kempu, som bol vzdialený asi deň pochodu cez púšť a nemal som zabezpečenú vlastnú dopravu. Po druhé, množstvo vody, ktoré som potreboval na dva dni, bolo v týchto výškach a teplotách asi 10 litrov.

V hosteli som teda nakúpil 9 litrov vody, jednu 5-litrovú bandasku a 3 veľké fľaše. Len tak na okraj, môj batoh ešte bez vody vážil vyše 30 kíl!

Pasúce sa vikune sa nedali ničím vyrušiť. 9 fotografií v galérii Pasúce sa vikune sa nedali ničím vyrušiť. Zdroj: Tomáš Brisuda

Ramónovo varovanie

Vybavený potrebným množstvom vody som si sadol do chládku pred hostel a čakal na hocikoho, kto pôjde mojím smerom. Zanedlho som uvidel Ramóna, ktorý akurát zaviezol našu francúzsko-ekvádorskú posádku na autobus do San Pedra a vracal sa späť do Uyuni.

Skúsil som ho stopnúť a poprosiť, či by ma znova nezobral pod horu, na to miesto k lagúne. S úsmevom som ukázal na pripravenú batériu – „Mira, bastante agua, verdad?” (Pozri, dosť vody?) Keď videl, že to myslím vážne, iba kývol, nech nasadnem, že ma tam zoberie, ale že som úplne „crazy”.

Keď sme dorazili k lagúne, Ramón neustále lamentoval, ako som to mohol takto vymyslieť, že je to úplne šialené ísť tam takto navečer sám. Hodil som batoh na chrbát a posledný raz sa spýtal na cestu. Až vtedy mi začal niečo zmysluplné radiť.

„Vidíš ten tmavší hrebeň napravo? Musíš sa ho držať až hore na vrchol. Naľavo je to príliš strmé, tadiaľ môžeš maximálne zostupovať. Minulý rok tam zahynula jedna žena, šmykla sa na snehu a už sa jej nepodarilo zastaviť.“

Podľa neho to mali byť asi tri hodiny šliapania do základného kempu, vraj je tam cesta aj pre džípy, takže by som sa nemal stratiť. Poďakoval som sa mu, zamával na pozdrav a jeho auto o chvíľu zmizlo v kúdole prachu.

Zakázané stanovanie

Pomaly som sa vydal hore po kamenitej ceste smerom do sedla pod Licancaburom, podľa informácií z centra mal byť môj tábor vo výške okolo 4 800 metrov. Lenže už asi päťdesiat metrov pod cieľom sa cesta náhle končila pod kamennou stenou a ďalej pokračoval iba úzky chodníček.

Po približne stovke výškových metrov som sa ocitol na plató s viacerými kamennými, približne meter vysokými múrmi. Pripomínali ohradu pre ovce či lamy, aj keď som tu nijaké také zvieratá nevidel. Tobôž nie ľudí, ktorí by ich tu skúšali chovať.

Miesto vyzeralo ako ideálne na kemp. Kryté voči vetru, ktorý zatiaľ síce ešte nefúkal, no časom mohol. Zložil som z chrbta 40-kilogramovú „obludu“, rozložil stan, pripravil veci na spanie a uvaril čínsku polievku a nejaké cestoviny. Bolo to asi najkrajšie miesto, kde som kedy stanoval.

Vulkanická panoráma všade naokolo, naľavo Licancabur, napravo Juriques a priamo podo mnou krikľavo zelená Laguna Verde. Bolo ešte relatívne málo hodín, tak som sa vybral povyše smerom na západ do Čile.

Našiel som zaujímavé sopečné balvany, trošku som pofotil okolie a po hodinke sa vybral naspäť k stanu. Na môj údiv pri ňom stál miestny ranger z národného parku, niečo sa mi snažil po španielsky vysvetliť.

Príliš som mu nerozumel, ale pochopil som, že hovorí to, čo mi už povedali mnohokrát dole. Že stanovať je tu zakázané, nachádzame sa v národnom parku a okrem toho kamenné ohrady, v ktorých som si rozbalil stan, sú vraj 500 rokov staré inkské pamiatky.

Takto vyzerá kryštál zo soľného jazera Uyuni. 9 fotografií v galérii Takto vyzerá kryštál zo soľného jazera Uyuni. Zdroj: Tomáš Brisuda

Skorý budíček

To som teda fakt nevedel, ale čo som už mal robiť. Strážca ešte chvíľu argumentoval, a keď zistil, že jeho snaha bude asi márna, pomaly sa otočil a odišiel s tým, že tu naozaj nemôžem ostať cez noc a že budem musieť zaplatiť pokutu. Po chvíľke zmizol za zrázom, dole na ceste nasadol do svojho džípu a odišiel.

V obavách som chvíľu čakal, či sa náhodou nevráti s nejakou posilou, fyzickou alebo aspoň po anglicky hovoriacou. Nakoniec sa však nestalo nič a nikto ďalší ma už v noci neprišiel navštíviť. Pomaly som sa teda uložil do môjho nového jednomiestneho stanu a zababušil sa do spacieho vaku očakávajúc veľkú zimu.

Žiadna sa však nekonala. V noci som ešte porobil pár fotografií s tým, že ráno vstanem o 5.30. Plán bol vyraziť najneskôr o šiestej. Čakalo ma síce prevýšenie iba 1 100 metrov, ale tisíc metrov vo výške 6 000 je niečo celkom iné ako 1 000 metrov vo výške 2 500 ako u nás v Tatrách.

Dole na rangerskej stanici vraveli, že výstup zo sedla, kde som stanoval, trvá približne 6 až 8 hodín, tak som sa podľa toho zariadil.

Na vrchole

O pol šiestej mi zazvonil budík. Celkom čerstvý som vybehol zo stanu, zhltol instantnú kašu a spravil si čaj. Potom som si zobral asi tri litre vody a presne o šiestej vyrazil z mojej inkskej ohrady.

Ako som tak za ranného šera nasledoval sotva viditeľný chodníček, zrazu nad sebou zbadám skupinku ľudí. Asi v polovici kopca som ich všetkých jedného po druhom dostihol a zistil, že sú to – ako inak – Francúzi. Je ich šesť plus dvaja sprievodcovia, prišli sem na dvoch autách.

Ako stúpam hore, citeľne sa ochladzuje, aj keď slnko neúprosne praží. Vrcholový cieľ dosahujem okolo 10.20, tesne pod ním som si už dával dlhšie pauzy... Aj tak bol celkový čas výstupu štyri a pol hodiny.

Na hrane krátera sa ešte leskli zvyšky snehu, dole sa odrážalo známe zamrznuté jazierko, inak bola hora úplne čistá. Našťastie pre nás, lebo sneh a ľad by mohol byť počas cesty dosť nebezpečný.

Počasie bolo dokonalé, a tak som zostal hore na hrane krátera aspoň hodinu, aj keď mi v palčiakoch omŕzali prsty na rukách. Stále som sa nemohol nabažiť okolitej scenérie podo mnou.

V „zajatí“ Francúzov

Cestou dole som medzi sopečnými balvanmi zbadal malý pamätníček. Jedno dievča sa tu vraj minulý rok šmyklo na firnovom poli a predčasne odišlo na druhý svet. Spomenul som si na Ramóna, že mi akurát včera niečo také spomínal.

Keď som sa vrátil dole do základného kempu, slnko už neúprosne pražilo, vzduch sa skoro vôbec nehýbal. Zbalil som si veci a vybral sa po chodníčku dole k autám. S malou dušičkou som dúfal, že budú mať pre mňa miesto.

Vedúci prišiel na čele skupinky a na moju radosť bol veľmi ústretový, bez problémov som sa mohol zviesť s nimi. Autom sme boli za hodinku pohodlne dole. V hosteli sa okrem „mojich Francúzov“ ubytovali ešte aj ďalší ich krajania. Začínal som mať dojem, že Bolívia nebola španielskou, ale francúzskou kolóniou.

Na druhý deň ráno som stretol rangera, ktorý ma minulú noc strašil pokutou. Pousmial sa, ale nepovedal nič. Ja som sa zas s pocitom dobre vykonanej práce odobral stopovať na hranicu, ktorá bola asi kilometer od hostela. Hádam mi tam opäť niekto zastaví...

Bolívia

Na jednej strane chudobná, na druhej krásna, geograficky rozmanitá krajina opisovaná aj ako Tibet Južnej Ameriky. Žije tu najviac pôvodných obyvateľov na juhoamerickom kontinente. Až 60 percent populácie (celkovo ich na ploche vyše 1 milióna km2 žije 10,9 milióna), je čisto indiánskeho pôvodu.


Raritou je v prípade Bolívie aj fakt, že má v podstate dve hlavné mestá – administratívne La Paz a ústavné Sucre. Krajina s viac ako tridsiatimi (!) úradnými jazykmi disponuje nesmiernym rastlinným bohatstvom vrátane rozsiahlych ložísk rúd striebra. Práve to sem prilákalo Španielov, ktorí tu vládli od 16. storočia až do roku 1825, keď si Bolívijčania so zbraňami v rukách vybojovali nezávislosť.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×