Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Pre panickú hrôzu nikdy nebol v lese. Fóbia spúšťa silné psychické i fyzické reakcie

10.09.2017 Niekedy na zasmiatie, inokedy extrém spojený s vážnymi psychickými poruchami. Dnes už každý tretí človek trpí nejakou formou zoofóbie.
Pre panickú hrôzu nikdy nebol v lese. Fóbia spúšťa silné psychické i fyzické reakcie
6 fotografií v galérii
Agrizoofóbia je strach z voľne žijúcich zvierat.
Autor fotografie: Jaroslav Slašťan

„Kráčam lesom v krásny slnečný deň. Počujem štebotať vtáky, dolieha ku mne žblnkot chladnej horskej bystriny, hlboko sa nadýchnem vône kvetov. Nič nenasvedčuje tomu, že tento krásny sen sa čochvíľa zmení na moru. Zrazu počujem hlasné fučanie, ktoré sa približuje a prechádza do strašného revu.

Obrovský medveď ma zrazí k zemi a začne ma škriabať, hrýzť a trhať. S krikom sa zobúdzam. Spotený a vystrašený lapám po dychu a snažím sa uvedomiť si, že to bol len sen. Zas ten istý sen,“ priznáva Jozef, sympatický päťdesiatnik, manažér v úspešnej firme.

Istota je istota

Nechce odhaliť svoju identitu, no je ochotný podeliť sa s nami o svoje duševné peklo. Hanblivo hľadí do zeme a na našu otázku, či už videl v prírode medveďa, záporne krúti hlavou.

„Nikdy. A ani nebudem. Do prírody nechodím. Pre medvede a tieto večne sa opakujúce sny. Vždy majú rovnaký priebeh. Prichádzajú niekoľkokrát mesačne a neviem ich ovplyvniť. V zoo som nebol tri desaťročia, pred dvoma rokmi som to s vnúčatami vyskúšal, ale keď sme šli popri výbehu s medveďmi, hľadel som po ceste tam i naspäť na opačnú stranu,“ priznáva Jozef a dodáva, že má problém a uvedomuje si ho.

„Manželka mi dohodla stretnutie so psychológom. Najskôr sme sa pohádali – veď predsa ,nie som na hlavu‘, dnes som jej však vďačný. Sny síce naďalej mám a živý pohľad na medveďa by som ešte nezniesol, ale pozrel som si už o nich dokument. Na trikrát,“ trpko sa usmeje a dodá, že do lesa ho aj tak nikto nedostane.

Vraj istota je istota. Jozef je jeden z mnohých ľudí, ktorí trpia úzkostnými poruchami. Ľudia zažívajú čudné obavy, ktoré sa neraz môžu preklenúť do niečoho oveľa závažnejšieho – do fóbie. Slovo fóbia pochádza z gréčtiny a znamená „byť vydesený“. Označuje neprimeraný strach z určitého objektu alebo zo situácie.

Vzďaľujeme sa od prírody

Úzkostnými poruchami, ktoré sa prejavujú bezdôvodným chorobným strachom z najrôznejších vecí, osôb, zvierat či situácií, trpí takmer každý. Strach z výšok, tesných či uzavretých priestorov, hĺbok pri plávaní v mori...

U niekoho sa prejavujú iba ako nepríjemný pocit, u iného ide o ťažkú emocionálnu reakciu ústiacu do závažnej úzkosti. Zvieracia ríša ponúka široké spektrum fóbií. Dnes už každý tretí človek na našej planéte trpí určitou formou zoofóbie. Strach zo zvierat sa tak stáva najrozšírenejším druhom fóbií.

Netopiere sú nočné zvieratá, ktoré sa obvykle spájajú s nebezpečenstvom v tme. Niektorí ľudia si ich tiež spájajú s upírmi. 6 fotografií v galérii Netopiere sú nočné zvieratá, ktoré sa obvykle spájajú s nebezpečenstvom v tme. Niektorí ľudia si ich tiež spájajú s upírmi. Zdroj: Jaroslav Slašťan

Pritom v minulosti touto poruchou trpelo omnoho menej ľudí. Na vine je vzďaľovanie sa od prírody i chabé poznatky z ríše zvierat. Zoofóbia postihuje častejšie ženy ako mužov. Strach, ktorý pociťujú, nie je racionálny ani odôvodnený.

Záchvat pritom môže vzniknúť nielen pri priamom kontakte, ale ako spúšťač úplne stačí, ak sa človek pozrie na obrázok, fotku či video. Najviac sa bojíme pavúkov, hadov, šeliem a hmyzu, no existuje mnoho foriem zoofóbie.

Strach z roztočov, vší, parazitov, červov, pavúkov, zo psov, z medveďov, vlkov, mačiek, vtákov, hlodavcov, plazov, hmyzu, koní, netopierov... a takto by sme mohli ešte dlho pokračovať.

Niekedy stačí aj film

Ak zoofóbiou trpí dospelý človek, základ strachu je pravdepodobne v detstve. Môže vzniknúť po nepríjemnom zážitku so zvieraťom, napríklad po uštipnutí hadom alebo uhryznutí psom. Deti túto fóbiu môžu tiež získať vo forme výstrahy pred zvieraťom od dospelého.

Strach zo zvierat je v každom z nás zafixovaný ako podvedomý proces, akýsi ochranný mechanizmus z dávnej minulosti, ktorý zabezpečoval naše prežitie. Postihnutý odmieta akýkoľvek kontakt so zvieraťom a vie len ťažko pochopiť, ako sa niekto dokáže maznať so svojím zvieraťom a môže mať obavu, že každé zviera je tu preto, aby na neho zaútočilo.

Tento strach mu nedovolí navštíviť niekoho, kto má doma domáce zviera. Niektorí ľudia sa nedesia domácich miláčikov, no trpia agrizoofóbiou, čo je síce strach zo zvierat, ale tých voľne žijúcich.

Ľudia trpiaci touto fóbiou si uvedomujú neopodstatnenosť svojho strachu. Ich obava môže narásť až do patologického strachu opustiť bezpečie vlastného bytu kvôli predstave, že na ulici alebo inom neobvyklom mieste by ich mohlo napadnúť divoké zviera.

Niekedy stačí vidieť film, alebo o nepríjemnom zážitku počuť a fóbia je na svete. Veď kto by sa po sledovaní filmovej drámy Na ostrie noža vybral na prechádzku do hôr?

Ženy a pavúky

Pôvodcovia ďalších, veľmi rozšírených fóbií sú pavúkovce (arachnoidea). Je vedecky dokázané, že ženy majú štyrikrát väčší strach z pavúkov ako muži.

Štúdia Davida Rakisona z Carnegie Mellon University v Pittsburghu, ktorú publikoval v Evolution and Human Behavior, tvrdí, že nežné pohlavie prejavuje úzkosť už pri pohľade na obrázok pavúka, zatiaľ čo muži podobnými stavmi netrpia. Nie je to len obyčajný strach z týchto tvorov, ktorý je pomerne bežný medzi ľuďmi, ide skôr o skutočne panické prejavy.

Človek postihnutý anatidaefóbiou sa bojí, že sa na neho odniekiaľ pozerá kačica. 6 fotografií v galérii Človek postihnutý anatidaefóbiou sa bojí, že sa na neho odniekiaľ pozerá kačica. Zdroj: Jaroslav Slašťan

Prvotnou snahou postihnutého je, aby sa nepríjemnej situácii s pavúkom vyhol. Pri spozorovaní akéhokoľvek pavúka nastupuje panika alebo ochromenosť – neschopnosť pohnúť sa z miesta. Spúšťačom úzkostných stavov môže byť už samotná pavučina.

Hrôza z pavúkov bola námetom i mnohých hororových filmov, a to práve pre fakt, že ňou trpí čoraz viac populácie. Ich strach plynie z obavy pred jedovatým uhryznutím s vážnymi následkami.

Strach z pavúkov majú všetky primáty a aj opice. Hlavnou príčinou, prečo sa fóbia z pavúkov stala takou rozšírenou, je veľmi malá znalosť zvykov a schopností týchto biologicky mimoriadne zaujímavých tvorov.

Arachnológia dáva dnes už dosť informácií o skutočnom nebezpečenstve pavúkov pre človeka. Strach z nich je neadekvátne veľký. Na svete je len okolo 20 druhov pavúkov, uhryznutie ktorých je pre človeka nebezpečné. Väčšina z nich žije v tropických a subtropických oblastiach.

U hadov je to fifty fifty

Ľudia, ktorí pociťujú úzkosť pri pohľade na hada, trpia hypertofóbiou. Táto úzkostná porucha patrí medzi najčastejšie rozšírené fóbie. Závažnosť fóbie sa môže radikálne líšiť, takže je ťažké spoznať, či ide o bežný strach, alebo klinickú fóbiu.

Ľudia trpiaci touto fóbiou sa plazov štítia a majú dojem, že ich plazy ohrozujú, či dokonca chcú zabiť. Strach z hadov je v spoločnosti rovnaký pri mužoch i ženách, dospelých i deťoch. Hypertofóbia, tak ako aj arachnofóbia, sa pokladá za evolučnú fóbiu. Schopnosť okamžite zaznamenať prítomnosť hada totiž vždy pomáhala cicavcom prežiť v divočine.

Podľa vedeckých štúdií obraz hada ľudia zaznamenajú bleskurýchle medzi stovkami obrázkov iných predmetov či živočíchov. Ľudí, ktorým sú nepríjemné hady, často odpudzujú aj obojživelníky. Mnohí nemusia vedieť, že touto fóbiou trpia až do chvíle, než prídu do kontaktu s plazom.

Táto fóbia nezvykne obmedzovať život človeka, preto ani jej liečba nie je nevyhnutná. Je však riziko, že jedna fóbia napomôže rozvinutiu ďalšej, ktorá už môže byť pre bežné fungovanie obmedzujúca.

Symboly zármutku a smrti

Určite si vybavíte v pamäti scénu z komédií, kde na stole či stoličke stojí kričiaca žena a čaká na odvážneho hrdinu, ktorý ju ochráni pred pobehujúcou malou myškou. Pomerne veľa ľudí však skutočne trpí musofóbiou, teda neprimeraným strachom z myší, ktorý najčastejšie vzniká nepríjemným osobným zážitkom. Častým príkladom je nájdenie myši v kuchynskej linke, odpadovom koši či pod nábytkom.

Ďalším druhom pomerne rozšírenej fóbie je strach z vtákov – ornitofóbia. Mnohým sa pri predstave vtáka vyjaví hrôzostrašný obraz desivých, človeka prenasledujúcich vtákov. Desí ich trepot krídel, pohyby vtáčej hlavy, textúra peria, boja sa ich ako prenášačov ochorení, alebo ide o kombináciu spomínaných druhov strachu.

Táto fóbia môže vyvolať ďalšiu – agorafóbiu, keď u postihnutého nastáva silný strach opustiť domov. K niektorým druhom vtákov sa viažu aj rôzne mýty, povery a povesti, ktoré môžu fóbiu vyvolať či umocniť.

Havran po stáročia symbolizoval pocit bolesti, utrpenia, zármutku či smrti. Supy boli a sú silným symbolom smrti. Čajky pri svojom zhromažďovaní sa v niekoľkotisícových kŕdľoch môžu na mnohých ľudí pôsobiť úzkostlivo až desivo.

Strach z hadov je v spoločnosti rovnaký pri mužoch i ženách, dospelých i deťoch. 6 fotografií v galérii Strach z hadov je v spoločnosti rovnaký pri mužoch i ženách, dospelých i deťoch. Zdroj: Jaroslav Slašťan

Hmyz náš každodenný

Akarofóbia, entomofóbia či insektofóbia sú fóbie z hmyzu. Včely, mravce, muchy, šváby a iný hmyz vyvolávajú strach väčšinou u obyvateľov miest. Najčastejšie ich desí predstava, že všade okolo nich je hmyz a majú ním pokryté celé telo.

Výskum v roku 2000 ukázal, že mnohým ľuďom je nepríjemnejší hmyz ako zvieratá, ktoré môžu na človeka zaútočiť. Predpokladá sa, že tento odpor bol daný evolúciou a mali ho už naši predkovia, aby predchádzali ochoreniam.

Niektorých ľudí môže postihnúť aj špecifický strach z jedného druhu hmyzu, napríklad z radu dvojkrídlovce (dipterofóbia), z termitov a hmyzu nachádzajúceho sa v dreve (isopterofóbia) alebo z roztočov (akarofóbia).

Rozšírená je aj hrôza zo švábov (katsaridafóbia), mravcov (myrmecofóbia), vší (pediculofóbia), červov (taeniofóbia) či črevných parazitov (vermifóbia). Menšia skupina „fobikov“ sa obáva uštipnutia či bodnutia, ktoré sa často spájajú s apifóbiou – desom zo včiel.

Ak sa bojíte iba osy a jej uštipnutia, hovoríme o sfeksofóbii. Bodnutie včely, osy či jej väčšieho bratranca sršňa vie vyvolať nepríjemné alergické reakcie. Uštipnutia sa obáva menšia skupina „fobikov“. Ide o pomerne bežnú fóbiu a je oproti iným fóbiám oveľa viac pochopiteľná.

Dá sa s nimi bojovať

Fóbie často zbytočne sťažujú život mnohých ľudí. Racionálne vysvetlenie im nepomáha v tom, aby zvládli dané situácie. Dochádza pri nich k prudkej a neovládateľnej reakcii a objavuje sa silná psychická i fyzická odozva.

Bežné prejavy sú dýchavičnosť, nadmerné potenie, nevoľnosť, sucho v ústach, zrýchlené dýchanie, nepravidelný srdcový tep, pocit na vracanie, triaška, búšenie srdca, neschopnosť hovoriť alebo myslieť jasne, strach z umierania, strata kontroly, pocit odlúčenia od reality, úzkosť či hnev.

Väčšina ľudí, ktorá fóbiou trpí, si nepamätá, ako vznikla, alebo si ju neuvedomuje, až kým ju nejaká situácia nespustí. Vtedy začnú jedinci reagovať neprimerane panicky. Mnohí z postihnutých využívajú na miernenie ťažkostí antidepresíva či anxiolytiká. Tie síce môžu minimalizovať nepríjemné prejavy, podstatu problému však neriešia.

Pri každej fóbii, ktorá človeku znepríjemňuje život a vyvoláva negatívne pocity, je dobré navštíviť psychológa či psychiatra. Často sa využíva forma kognitívnej terapie, ktorá spočíva v zámernom vyvolávaní obáv prostredníctvom diskusie a úvah.

Tá je vo väčšine prípadov naozaj úspešná, len je potrebné dopriať jej požadovaný čas. Základom je vyhľadať pomoc včas a nehanbiť sa hovoriť o svojom strachu. Fóbií existuje nepreberné množstvo. Niekoľko stoviek z nich je pomenovaných, ďalších niekoľko stoviek žiadny názov nemá. Už len vybrať si tú svoju.

Koľko ľudí, toľko fóbií

„Fakt, že existuje niekoľko stoviek popísaných fóbií a ich zoznam sa stále rozširuje o nové, potvrdzuje predpoklad, že objektom takéhoto strachu sa môže za určitých podmienok stať prakticky akýkoľvek predmet, zviera, situácia či aktivita,“ hovorí psychologička Terézia Kravecová.

6 fotografií v galérii Zdroj: Archív T. K.

„Obrazne povedané, koľko ľudí, toľko možných zdrojov fóbií. Vo všeobecnosti fóbie radíme do piatich skupín, a to fóbie zo zvierat, z prírodných živlov, injekcií, krvi a zranení. Pravdou je, že pri niektorých fóbiách môžu mať ľudia strach doslova z banálnych situácií. Pre niekoho vyjsť z domu, nastúpiť do výťahu či cestovať dopravnými prostriedkami je natoľko automatickou a rutinnou záležitosťou, že jej vykonávaniu nemusí venovať zvlášť veľkú pozornosť.“

 

Kde je hranica oddeľujúca „normálny“ strach od toho panického?

Strach patrí medzi základné emócie, ktorými sme my ľudia vybavení, a ako každá emócia má svoju funkciu. O fóbii hovoríme v prípade, ak sa strach stane nadmerne výrazným a iracionálnym. Človek prežíva intenzívnu úzkosť sprevádzanú neurovegetatívnymi prejavmi. Fóbia sa od strachu odlišuje aj v miere, do akej ovplyvňuje každodenné fungovanie.

 

Určitá miera strachu je pre naše normálne fungovanie nevyhnutná, pretože v konečnom dôsledku môže prispieť k zvýšeniu výkonnosti a motivácie človeka. Ak sa však takýto strach stane výrazným až do tej miery, že ovplyvňuje nadmerným spôsobom normálne fungovanie človeka, zasahuje do jeho sociálnej, pracovnej alebo školskej sféry a do spôsobu, akým trávi voľný čas či vykonáva nejakú aktivitu, hovoríme o fóbii.

 

Je nevyhnutné liečiť fóbiu, kým neprekáža v bežnom dennom fungovaní?

Špecifická fóbia je najčastejšou úzkostnou poruchou a trpí ňou približne 11 percent populácie. Vyskytuje sa dvakrát častejšie u žien ako u mužov. Aj napriek tomu, že ide o relatívne rozšírenú psychickú poruchu, väčšina postihnutých nevyhľadá liečbu, pretože intenzita prejavov neovplyvňuje výrazne kvalitu ich života. Môžeme povedať, že ak fóbia nadmerne neobmedzuje život človeka, fóbiu nie je nevyhnutné liečiť.

 

Aké formy liečby sa využívajú pri fóbiách?

Jednou z najefektívnejších metód je kognitívno-behaviorálna terapia, ktorá sa v rámci využitia expozičnej liečby snaží podnecovať človeka k tomu, aby čelil obávaným situáciám a zistil, či sa následky, ktorým sa snažil vyhýbať, skutočne dostavia.

 

Vystavenie sa obávanej situácii alebo objektu prebieha postupne, pomocou vopred naplánovaných krokov, najskôr v predstavách, neskôr vystavením sa reálnej situácii. Medzi ďalšie účinné techniky patrí hypnóza, nácvik svalovej relaxácie a kontrolovaného dýchania.

 

Kedy nastupujú „na scénu“ lieky?

Anxiolytiká – benzodiazepíny – využívané pri farmakologickej liečbe úzkostí slúžia predovšetkým pri akútnych stavoch na utlmenie vnútorného nepokoja, svalového napätia, podráždenosti a porúch spánku.

 

Avšak liekom prvej voľby sú antidepresíva, ktoré majú anxiolytický účinok a využívajú sa ako v krátkodobej, tak aj v dlhodobej liečbe. Lieky samy osebe však neodstraňujú príčinu, prečo človek reaguje nadmerným strachom na daný objekt alebo situáciu. Riešenie patrí do rúk psychológa alebo psychoterapeuta.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×