Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Španielsky kráľ spája po útokoch krajinu, prirovnávajú ho k arabským vládcom

09.09.2017 Žehlenie pošramotenej povesti panovníckej rodiny, finančná kríza, referendum o odtrhnutí Katalánska, teroristické útoky. Filip VI. (49) to na španielskom tróne vôbec nemá jednoduché.
Španielsky kráľ spája po útokoch krajinu, prirovnávajú ho k arabským vládcom
5 fotografií v galérii
Rušnú barcelonskú triedu zaliala krátko po tragédii obrovská vlna spolupatričnosti...
Autor fotografie: Reuters

Išlo o najväčšiu hrôzu od bombových atentátov na vlaky v Madride v roku 2004, kde zomrelo bezmála 200 ľudí. Toto leto sa nočná mora na Pyrenejský polostrov vrátila.

Šialení prívrženci Islamského štátu zaútočili na nevinných ľudí 17. a 18. augusta na barcelonskej triede La Rambla a v Cambrils. Brutálne zrážanie chodcov autami si vyžiadalo 16 obetí na životoch. Ak zarátame aj dva výbuchy zo 16. augusta v meste Alcanar, počet zranených sa vyšplhal na číslo 154.

Z pohľadu mŕtvych a zranených zasiahla katalánska tragédia 34 krajín. Španieli sa spamätávajú zo šoku, kráľ Filip, podobne ako ďalší štátni predstavitelia, sa v ťažkých časoch snaží povzbudiť národ.

V Barcelone ho vypískali

Spolu s manželkou Letiziou navštívil kráľ obete útoku v nemocnici Mar de Barcelona. Dodali zraneným psychické sily, pozdravili personál. Spolu položili kvety k improvizovanému pamätníku obetí z La Rambla.

Pre Letiziu nebol pohľad na ľudské tváre poznačené utrpením celkom novým zážitkom. Bývalá novinárka a reportérka CNN bola pri teroristických útokoch v Spojených štátoch, zúčastnila sa misie v Iraku a za svoju prácu získala viacero ocenení. Aj ona vie, že násiliu sa treba postaviť čelom.

„Nemáme strach a nebudeme ho mať ani v budúcnosti,“ vyhlásil Filip na margo teroristických útokov a do kondolenčnej knihy napísal: „Barcelona je navždy v našich srdciach.“

S heslom Nemáme strach! demonštrovali ľudia po teroristických útokoch v Katalánsku. 5 fotografií v galérii S heslom Nemáme strach! demonštrovali ľudia po teroristických útokoch v Katalánsku. Zdroj: Reuters

Zároveň však platí, že Barcelona je pre kráľovskú rodinu aj vládne špičky z Madridu takpovediac horúcou pôdou. Počas manifestačného sprievodu s heslom Nebojíme sa!, ktorého sa kráľ zúčastnil, sa objavili transparenty prirovnávajúce ho k autoritárskym monarchom z Perzského zálivu.

Nad hlavami davu sa objavili zástavy slobodného Katalánska. Koniec koncov, na takúto neprajnú atmosféru je už Filip zvyknutý. Keď navštívil slávny futbalový stánok Nou Camp, diváci naňho pískali a musel to stráviť s pokorou a chladnou hlavou.

Najlepšie pripravený

Filip VI. zložil prísahu 19. júna 2014, keď prevzal žezlo od otca Juana Carlosa. Vládu nad Španielskom prebral v nezávideniahodnom čase ekonomickej krízy a nízkej popularity monarchie.

Nikoho zrejme neprekvapí, že mal v národe väčšie sympatie ako jeho roztopašný predchodca spájaný s celou plejádou mileniek a luxusným životom na vysokej nohe.

Zrejme najväčší škandál bol spojený s poľovačkou na slony v Botswane. Za každý deň počas dvojtýždňového pobytu tam minul desaťtisíc eur! Druhým ironickým momentom, ktorý rozzúril mnohých jeho poddaných, bol fakt, že Juan Carlos zastával funkciu čestného predsedu Spolku na ochranu zvierat v Španielsku.

Z tohto pohľadu teda vysoký modrooký fešák Filip nemal po svojom otcovi vlastne ani veľmi čo pokaziť, ba práve naopak. Hovorilo sa o ňom ako o najlepšie pripravenom následníkovi trónu. Vyštudoval vojenskú akadémiu, ekonómiu, právo, medzinárodné vzťahy, štátnické skúsenosti zbieral vyše dvadsiatich rokov.

Okrem iného sľúbil, že bude obhajovať záujmy všetkých a aby naplnil očakávania Španielov, začal aj konať. Zredukoval výdavky na kráľovský dvor (okrem iného aj tým, že si o 20 percent znížil plat), zaviedol nový etický kódex, ktorý jemu, jeho rodine aj zamestnancom zakazuje akékoľvek vedľajšie príjmy a prijímanie darov.

Problém menom Cristina

Rok po nástupe na trón mohli Filipa potešiť skvelé čísla z prieskumu popularity. Spokojnosť s jeho vládnutím vyjadrilo až 81 percent Španielov, kým opačný názor malo len 17 percent opýtaných. Ktovie, ako by to s týmito číslami vyzeralo dnes, lebo ani súčasný kráľ sa nevyhol verejnej kritike.

Vlani zrušil niekoľko štátnických návštev s tým, aby sa mohol venovať povinnostiam vo vlastnej krajine. Namiesto toho však s rodinou vyrazil na dovolenku do Chorvátska, kde si prenajali luxusné plavidlo.

Navyše si mal u paparacov objednať fotografie, ktoré mali dokazovať jeho prítomnosť vo vlasti, zatiaľ čo v skutočnosti si užíval na Jadrane. Inak žiadne „škandály“, čo sa však rozhodne nedá povedať o Filipovej sestre Cristine, ktorá sa so svojím manželom zaplietla do daňových podvodov.

Kráľ jej dokonca odobral titul vojvodkyne z Palmy de Mallorca, hrozilo jej niekoľkoročné väzenie. Súd ju nakoniec zbavil obvinení a vyviazla „len“ s pokutou 265-tisíc eur, kým jej muža Iňakiho Urdangarina poslali na šesť rokov a tri mesiace za mreže. Prokuratúra preňho žiadala až dvadsaťročný trest.

Kráľ Filip s premiérom Marianom Rajoyom (vľavo) na mieste tragédie v Barcelone. 5 fotografií v galérii Kráľ Filip s premiérom Marianom Rajoyom (vľavo) na mieste tragédie v Barcelone. Zdroj: Reuters

Liaheň džihádistov?

Deň po teroristickom útoku v Barcelone si na spoločnom stretnutí s kráľom Filipom podali ruky premiér Mariano Rajoy so šéfom katalánskej vlády Carlesom Puigdemontom. Denník El País to hodnotil ako pozoruhodnú udalosť najmä z toho pohľadu, že vzťahy medzi Madridom a regionálnou vládou v Barcelone boli dlhodobo na bode mrazu.

Katalánci tvrdo bojujú o osamostatnenie, o ktorom budú už 1. októbra hlasovať v referende. Ústredná vláda je odhodlaná zabrániť tomuto aktu aj za cenu nasadenia armády. Poukazuje pritom na porušenie ústavy, kde je zakotvená jednota Španielska.

Môže sa na napätých vzťahoch po krvipreliatí na triede La Rambla a v Cambrils niečo zmeniť? Rajoy po vražedných útokoch vyzval Kataláncov, aby sa zriekli nezávislosti, tí však zatiaľ svoj jednoznačný postoj nemenia.

Ako by sa v prípade odtrhnutia od zvyšku krajiny vysporiadali s bezpečnosťou, je otázne. Španielski experti upozorňujú, že Katalánsko je regiónom so zvýšenou radikalizáciou džihádistov. Žije tam viac moslimov a mešity nie sú pod dohľadom úradov. V celom Španielsku žije asi 1,9 milióna moslimov, v Katalánsku vyše 500-tisíc.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×