Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Macaulay Culkin sa pozviechal, drogy a alkohol vymenil za novú hereckú úlohu

08.09.2017 Vracia sa. Bez drog, bez alkoholu a v novom, azda aj divácky úspešnom filme. Niekdajšia detská hviezda Macaulay Culkin (37).
Macaulay Culkin sa pozviechal, drogy a alkohol vymenil za novú hereckú úlohu
6 fotografií v galérii
Návykové látky a cigarety ho sprevádzali dlhé roky.
Autor fotografie: Northfoto

Svet ho miloval, ba dokonca z neho šalel. Bolo to však veľmi dávno. Macaulay Culkin mal vtedy desať rokov a v rodinnom filme Sám doma (1990) očarúval nielen skvelým hereckým komediálnym výkonom, ale aj nezameniteľným detským šarmom.

Pohľad chlapca, z ktorého sálala detsky milá naivita spojená so šibalstvom a neprehliadnuteľnou inteligenciou, opantával televíznych divákov na celom svete. Potom prišiel strmý pád a život podobajúci sa jazde na horskej dráhe.

Ako dieťa zarobil milióny

Keď na malého Macaulaya namierila kamera z kultového projektu Sám doma, už dávno nebol vo filmovom svete nováčikom. Tretie zo siedmich detí divadelného herca a telefonickej spojovateľky zarábalo slušné peniaze v čase, keď jeho rovesníci trávili čas na pieskovisku.

Už ako 4-ročný účinkoval v reklame i na divadelných doskách a jeho otec, vidiac v ňom silný herecký potenciál, ho tlačil aj do filmov. Mal iba 5 rokov a účinkoval napríklad v horore s komediálnymi prvkami Midnight Hour (1985), o tri roky neskôr sa blysol v rodinnej dráme Rocket Gibraltar.

Keď ho v roku 1989 v komédii Sám so strýkom Buckom videl John Hughes († 59), producent a autor námetu filmu Sám doma, mal vo všetkom jasno. Sťaby vizionár bol presvedčený, že rozkošný blondiačik s veselou iskrou v oku dokáže správne zaútočiť na bránice obyvateľov veľkej časti planéty. Nemýlil sa.

Zato režisér projektu Chris Columbus (58) nechcel nič zanedbať a pre istotu ešte zorganizoval na postavu Kevina, ktorý ostal sám doma, kasting. Nikoho lepšieho však zo stovky detí nevybral. Lesk chystaného projektu mali zvýrazniť osobnosti ako Robert De Niro, jeden zo zlodejov.

S otcom sa celé roky nerozpráva. 6 fotografií v galérii S otcom sa celé roky nerozpráva. Zdroj: Getty Images

Pri výbere herca, ktorý by hral Kevinovho otca, tvorcovia zvažovali mená ako Michael Douglas, Jack Nicholson, Sean Penn, Chevy Chase, Tom Hanks, Sylvester Stallone a Harrison Ford. Napokon vybrali Johna Hearda († 72). Matku malého šibala, ktorý prekabáti domových zlodejov, mala stvárniť Michelle Pfeiffer.

Napriek tomu, že spomínané hviezdne mená vo filme absentovali, iba počas prvého víkendu premietania zarobila snímka Sám doma neuveriteľných 17 miliónov dolárov. Celkový rozpočet na film bola suma vo výške 15 miliónov dolárov, zisk vysoko prevýšil náklady.

Tvorcovia si mohli mädliť ruky, Sám doma celosvetovo zarobil 533 800 000 dolárov! Do kín ho uviedli v novembri 1990, no niekde ho premietali až do júna 1991. Predstaviteľovi hlavného detského hrdinu sa z tohto obrovského koláča ušla iba omrvinka, a to honorár vo výške 100-tisíc dolárov.

Všetko sa však dalo na správnu mieru pri druhom pokračovaní. Vtedy si rodina malého Macaulaya vylepšila domáci rozpočet o horibilnú sumu 4,5 milióna dolárov. Bol to honorár, ktorý sa tak často neobjavuje ani v zmluvách oveľa väčších hollywoodskych hviezd, akou bol vtedy Macaulay Culkin.

Nečudo, že v čase uvedenia týchto filmov bol považovaný za najúspešnejšieho detského herca od čias Shirley Jane Templovej.

Komentár Petra Bárdyho: Pápež sa bozkával s imámom, kríž na saku Kotlebu

Keď mažeme kríže z kostolov, zobrazené na potravinách, čo by sme asi robili, keby dnes Benetton priniesol kampaň, v ktorej by sa kňaz bozkával s mníškou? Alebo pápež s imámom?

Prechádzky v noci

Peniaze však majú neuveriteľnú moc a dokážu zahlušiť aj najsilnejší druh lásky, akou nesporne tá rodičovská je. Každý prikotúľaný dolár do rodiny malého herca mal fatálne následky.

Zaslepený otec, ktorý v práci zastupoval svojho syna ako jeho agent, ho namiesto do sveta hračiek a zábavy tlačil do sveta filmu s vidinou stále väčšieho a väčšieho zárobku odhliadnuc od kvality scenára.

Najprv protestovala matka, v pubertálnom veku začal revoltovať aj Macaulay. V roku 1994, možno z trucu, na znak rebélie proti otcovi, ohlásil koniec hereckej kariéry. Rodinná kauza zamestnala médiá na celom svete a medzi členov rozhádanej rodiny sa snažil vniesť spravodlivosť súd.

Súdne spory však poriadne stenčili rodinné konto. Nie však natoľko, aby si Macaulay nemohol kúpiť luxusný byt na Broadwayi, v ktorom si časom vybudoval maliarsky ateliér. Okrem toho mu zárobok zaručil, že už nikdy nemusel pracovať.

A tak v čase, keď jeho rovesníci len zažívali prvé kroky na svojej profesijnej ceste, on už bol akoby v dôchodku. Všetko zažil, všetko mal. Herectvo akoby si ho našlo samo a prišiel čas, keď sa začal hľadať on sám.

So Sethom Greenom ho spája podobné detstvo a nový projekt. 6 fotografií v galérii So Sethom Greenom ho spája podobné detstvo a nový projekt. Zdroj: Getty Images

Na ceste za sebapoznaním si však „pomáhal“ alkoholom a drogami. Napríklad v roku 2004 ho policajti chytili s marihuanou a liekmi na predpis, za čo dostal ročnú podmienku.

Návykové látky sa podpísali aj pod jeho čoraz úbohejší vzhľad, paparacom sa ho podarilo niekoľkokrát zachytiť v naozaj zúfalom stave. Účinkoval ešte v nejakých filmoch, s malými výnimkami béčkových.

Macaulayovi sa celé roky nedarí prekročiť tieň legendárnej detskej postavy. Kevin ho máta celé roky a nedovolí mu slobodne žiť. Herec sa striedavo zdržiava v Amerike a vo Francúzsku.

Boli časy, keď ho záujem verejnosti otravoval, a keď sa chcel nadýchať čerstvého vzduchu, vonku sa prechádzal o druhej či tretej hodine nadránom.

Macaulay Culkin tvoril deväť rokov pár s herečkou Milou Kunisovou (34). Tá v jednom z rozhovorov spomína, že prejsť s ním cez ulicu bol sťaby krkolomný výkon. Za každým rohom striehli fanúšikovia, každý si s ním chcel podať ruku, každý si osvojoval právo byť s ním kamarát na počkanie.

Po tom, ako sa predstaviteľ Kevina postupne strácal z filmového priemyslu, skúšal maľovať, založil si vlastnú kapelu The Pizza Underground, živil sa aj ako dídžej a premýšľal aj o športovom manažmente.

Médiá sa však viac ako o jeho pracovné aktivity, v ktorých veľmi nevynikal, zaujímali o jeho veľké kamarátstvo so zosnulým kráľom popu Michaelom Jacksonom († 50). Celé dni trávil na jeho farme, priznal sa, že s ním spal v jednej posteli, je krstným otcom jeho potomkov a obvinenia zo zneužívania detí považuje za smiešne.

Nádej má meno Changeland

V týchto dňoch však niekdajšej detskej hviezde svitá na lepšie časy, v „dohľadne“ je možno aj herecký comeback. Vracia sa totiž na filmové plátna v snímke s nádejou na úspech.

Za projektom, ktorý nakrúcali v Thajsku, stojí americký komik a herec Seth Green (43). Ten si v ňom zahrá, sám ho režíruje a dokonca napísal aj scenár. A práve Greenova kreatívna komediálna myseľ môže byť pre Culkina skvelou príležitosťou pre veľkolepý návrat.

Niekdajšia detská hviezda nie je jediná prekvapujúca celebrita, ktorá sa vo filme s názvom Changeland objaví. Tvorcom filmu sa podarilo dohodnúť napríklad s Brendou Songovou (29) či Clare Grantovou (38). Zatiaľ nie je známe, kedy film príde do kín.

Dvojica Culkin a Green sa zoznámila v roku 2003 počas účinkovania vo filme Party Monster. O aký druh priateľstva ide, vedia len oni dvaja, nejaký ten rok dozadu sa paparacom podarilo odfotiť ich na párty v tesnom objatí, pričom obaja mali nalakované nechty.

Spája ich aj podobné detstvo. Obaja sa veľmi skoro začali pohybovať vo svete dospelých, obaja častejšie ako rozprávky čítali scenáre.

Seth Green už ako 10-ročný účinkoval v komédii Hotel New Hampshire (1984) po boku Jodie Fosterovej (54). Hoci sa však objavil v niekoľkých desiatkach snímok, za svojím kamarátom, čo sa slávy týka, ešte poriadne zaostáva.

Tisíce dolárov na alkohol

Macaulay Culkin oslávil pred pár dňami 37. narodeniny. Zdá sa, že sám sebe daroval veľmi dôležitý dar, normálny životný štýl.

Najnovšie snímky jednoznačne potvrdzujú, že predstaviteľ Kevina už nemíňa na alkohol, energetické nápoje a cigarety 6-tisíc dolárov mesačne, ako to bolo pred časom.

Z trosky, ktorá mala vpadnutú tvár, prázdny pohľad a postavu, ktorej akoby hrkali kosti, je dnes normálny muž so sviežim výzorom, pekným účesom, čistým oblečením a príčetným pohľadom. Hádam sa mu podarilo odraziť sa od dna a už sa bude prezentovať len hereckým talentom, ktorý nepochybne má.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×