Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Z princa záhradníkom: Charlesa mali za naivného

03.09.2017 Keď začal v 80. rokoch Princ Charles (68) s biofarmárčením, pokladali ho za spiatočníka. Dnes zažíva tento druh hospodárenia masový boom.
Z princa záhradníkom: Charlesa mali za naivného
3 fotografie v galérii
Od mladosti patrí medzi jeho koníčky aj maľovanie v prírode.
Autor fotografie: Getty Images

Najstarší syn súčasnej britskej vladárky Alžbety II. si u svetovej verejnosti získal večnú nálepku nie príliš vzorného manžela takmer celou planétou milovanej nebohej princeznej Diany.

Menej sa vie o jeho empatii, veď vďaka charite pomáha tisíckam ľudí vo svete, a o tom, že jeho dni sú naplnené tvrdou fyzickou prácou. Má vlastnú, dnes už legendárnu a svetoznámu farmu Duchy Home Farm, ktorá sa rozkladá okolo jeho vidieckeho sídla Highgrove v anglickom grófstve Gloucestershire.

Na tomto kúsku pôdy využíva výlučne tradičné metódy našich predkov, pestuje plodiny, chová domáce zvieratá v súlade s prírodou a nepoužíva umelé hnojivá.

A to bol v roku 1986, keď začal farmárčiť, označovaný za spiatočníckeho muža, nepriateľa pokroku, staromódneho a naivného človeka. Dnes ho, naopak, glorifikujú ako priekopníka.

Sloboda pre ošípané

A ako to vlastne na kráľovskej farme vyzerá? Slimákov tu hubia prirodzení predátory, kvôli zachovaniu génovej rôznorodosti chovajú vzácne druhy ošípaných.

Tie si užívajú slobodu po celý rok pod holým nebom na voľnom priestranstve. Hlavný záhradník David Howard, ktorý je pravou rukou princa, dokonca začal s pestovaním banánovníka pre globálne otepľovanie.

Namiesto vrčiacich moderných kosačiek využívajú tradičné kosenie trávy, pretože práve tento spôsob zaručuje prirodzené šírenie semien voľne rastúcich bylín. Na rozsiahlych pozemkoch je kľúčové striedanie pestovania plodín v sedemročných intervaloch.

Tri roky pestujú ďatelinu a trávu, tie dodajú pôde dusík a pripravia ju na vysokú úrodnosť. Ďalšie štyri roky nasleduje pestovanie pšenice, ovsa, fazule, raže a jačmeňa. Celkovo sa na farme s rozlohou 171 hektárov nachádza 80 druhov rastlín.

Rastlinstvo, zvieratá aj ľudia využívajú výlučne vodu z vlastnej studne, aj to je totiž jedna z hlavných zásad biofarmárčenia. Budúci kráľ tu za tie roky vysadil aj tisíce stromov, ktoré sa stali prirodzeným domovom voľne žijúceho vtáctva.

Sušienky od princa

Srdcovou záležitosťou princa Charlesa je vidiek a ľudia tam žijúci. Neraz sa vyjadril, že keby sa nenarodil v kráľovskej rodine, živil by sa ako farmár. Založil aj spoločnosť, ktorá predáva bioprodukty z farmy pod značkou Duchy Originals.

V roku 1990 začali s predajom ovsených sušienok a dnes majú v ponuke 230 druhov rôznych biopotravín, ktoré exportujú do 30 krajín sveta. Všetok zisk z predaja putuje na humanitárne projekty, ktoré podporujú ochranu prírody, zvierat, vzdelávanie mladých ľudí a umenie. Láska k prírode sa u Charlesa prejavuje aj vtedy, keď si vo voľnom čase sadne k maliarskemu plátnu.

Dodnes už predal množstvo svojich obrazov s motívmi prírody za niekoľko miliónov eur. Maľuje predovšetkým polia, kopce a stromy v okolí Balmoralu, svojho škótskeho sídla. Umelecké výtvory ponúka prostredníctvom kráľovského rodinného obchodu Highgrove Shop a peniaze získané z predaja putujú do jeho charitatívnej organizácie.

Princ Charles, v poradí prvý následník britského trónu, nevenuje čas len vlastnej farme, ale rôznymi iniciatívami pomáha aj malým farmárom vo vlastnej krajine. A tiež v Rumunsku, ktorého malebný vidiek ho očaril už pri prvej návšteve v 80. rokoch minulého storočia.

V chýrnom Sedmohradsku známom lúkami a lesmi s voľne žijúcimi hnedými medveďmi a vlkmi dokonca vlastní niekoľko nehnuteľností a založil tam nadáciu na podporu tamojších roľníkov, ktorá im má pomôcť rozvíjať sa a nájsť nové trhy. Na srdcovom mieste budúceho kráľa býva po celý rok veľmi rušno.

Farmu, ktorá zachováva a posilňuje prírodný kapitál, ročne navštívi tisíc ľudí, aby sa učili. Sú to podnikatelia, poľnohospodári, výskumníci, zástupcovia vládneho a mimovládneho sektora, všetci ostatní, ktorí sa zaujímajú o udržateľnú výrobu potravín. Konajú sa tu početné semináre a školenia.

Blázon alebo revolucionár?

Kým so svojím biofarmárčením presvedčil už veľkú časť sveta, že ide o správny postup, pretože ozdravuje pôdu a životné prostredie, ktoré zničil práve človek, v prípade homeopatie si mnohí ešte kladú otázku, či je budúci panovník blázon alebo revolucionár. Hoci aj v tejto oblasti sa snaží verejnosť presvedčiť konkrétnymi činmi, zatiaľ sa mu to nedarí.

Princ Charles už do detstva verí alternatívnej medicíne. Nie len on, kráľovská rodina je už celé roky oddaná homeopatii a na dvore dokonca pôsobí homeopat. V roku 1993 založil Nadáciu pre integrované zdravie, ktorá lobovala za to, aby v nemocniciach spolu s klasickou medicínou využívali aj homeopatiu.

Jeho argument znel – používanie tejto alternatívy prinesie prospech pacientom a zníži náklady na lieky o 50 percent. V roku 2010 však táto organizácia zanikla, hneď nato opäť obnovila svoju činnosť, no pod iným menom. Do jej činnosti sa však už budúci vladár nezapája.ky trón ho až tak neláka.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×