Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Andy Kraus: Manželstvo je isté obmedzenie osobnej slobody

28.08.2017 „Vyzerá to, že som si na úkor plnenia svojich snov rozbil manželstvo. No tieto dve veci spolu nesúvisia.“ Prežiť krízu stredného veku je podľa scenáristu Andyho Krausa (50) to najlepšie, čo sa môže chlapovi v živote stať.
Andy Kraus: Manželstvo je isté obmedzenie osobnej slobody
4 fotografie v galérii
Andy Kraus
Autor fotografie: Miro Miklas

Dorazil v „biker“ čižmách na krásnej „harleyke“ s batohom na chrbte. Niesol v ňom ozajstné poklady.

„Mám tam PS 1 pre syna. On miluje retro veci. Prednedávnom si vyžiadal volkmena. Rovnakého, aký bol vo filme Strážcovia galaxie. Neostávalo mi iné, len mu ho zohnať. Kde však teraz zaobstarám kazety?“ zamyslel sa čerstvý päťdesiatnik. Tento vek by ste mu sotva hádali. Na muža v zrelom veku nevyzerá a ani sa tak necíti.

K životnému jubileu ste si darovali netradičný darček. Cestu motorkou naprieč Amerikou. Ako vznikol tento nápad?

Celé to vzniklo veľmi spontánne. S kamarátmi sme sa ešte pred samotným dobrodružstvom nazvali Divé svine podľa rovnomenného filmu o motorkároch s Johnom Travoltom (smiech). Vzniklo to jednoducho tak, že jeden kamarát z našej partie letel niekam lietadlom a v časopise si prečítal článok o Route 66 a dosť ho to zaujalo. Oslovil ma, či by som sa s ním na to dal. Ja som okamžite povedal, že idem. Tretí kamarát na začiatku trošku váhal, no napokon povedal, že ide aj on.

Celé toto naše rozhodnutie sa udialo niekedy v apríli a pre mňa to bolo úžasné najmä v tom, že som v rámci organizácie nemusel nič riešiť. Tento chalan si to zobral celé na seba a iba nám posielal účty, čo a kde máme zaplatiť (smiech). Motorky sme si požičali tam, hoci mám aj vlastnú, a celé sa to zrealizovalo začiatkom tohto leta. Cesta trvala dva týždne. Každý deň sme prešli 400 kilometrov a do cieľa sme dorazili 13. júla, čiže presne v deň mojich narodenín, ktoré som tam zároveň oslávil.

Route 66 je dlhá 4 000 kilometrov a prechádza tromi časovými pásmami. Neobávali ste sa možného nebezpečenstva?

Od apríla do júna, keď sme s kamarátmi vycestovali, som postretával veľké množstvo ľudí, ktorí buď na Route 66 boli, alebo o nej niečo počuli – a všetci ma veľmi strašili. Ten výstup bol taký, že sme si vybrali zlý čas, že tam bude strašne teplo a milión vecí, na ktoré si treba dať pozor. Mal som preto obavy, či sa odtiaľ vôbec vrátim živý. Nakoniec to však prebehlo, možno práve tým, že som bol taký vystrašený a upozornený na veľa nebezpečenstiev, úplne pohodovo. Čakal som, že to bude oveľa náročnejšie, vyčerpávajúcejšie.

Čo vás na Route 66 najviac dostalo?

Veľké veci vás až tak za srdce nechytia, pretože ich očakávate a ste na ne pripravení. Samozrejme, je rozdiel o niečom čítať a niečo vidieť. Paradoxne bolo pre mňa najväčším zážitkom Las Vegas, ktoré ani nebolo v pláne cesty. Tam sme si na chvíľu odskočili. Nie kvôli kasínam. Tie som videl všade a nebolo to pre mňa nič ohromujúce. Dostala ma však atmosféra mesta.

Bol som tiež nadšený z nákupného centra, ktoré imituje večer. Vojdete dovnútra, kde je umelá kupola a v celom priestore centra je nasvietené prítmie, obláčiky. Za desať minút uveríte tomu, že ten večer naozaj je a začnete sa správať inak. Zabudnete na to, že vonku je 45 stupňov a pravé poludnie. Zrazu máte pocit večernej pohody, zájdete do kaviarničky, dáte si vínko a prechádzate sa po obchodíkoch. Zašli sme na burlesku, na jedno predstavenie, ktoré som dostal od chlapcov ako darček k päťdesiatke (smiech).

Prežili sme tam šesť hodín a napriek tomu, že bol obed, my sme mali pocit fajnového podvečera. Bolo pre mňa fascinujúce, ako je ľudské vedomie oklamateľné. Stačilo urobiť dokonalú ilúziu a telo sa s tým bez problémov stotožnilo. Tiež sa mi páčilo v Santa Fé, kde sme si v polovičke cesty spravili oddychový deň.

Teraz čítam knihu od fínskeho autora, ktorého meno si nepamätám, a on to vo svojej knihe krásne popisuje. Hovorí o tom, že človek zažije šťastie v nečakanom momente. A je to len kratučký pocit, pár sekúnd. Podľa neho je totiž šťastie prekážkou vývoja a pokroku, lebo v momente, keď je človek šťastný, tak sa uspokojí a už nič nerobí, už chce ten pocit len prežívať a to sa nedá. Príroda proti tomu strašne bojuje a nedovolí človeku zažívať ho dlhodobo, aby nezakrpatel.

Na mojich cestách sa mi občas stáva, že takýto pocit zažijem. Pred dvadsiatimi rokmi som takto odparkoval auto v nejakom španielskom mestečku. Chcel som si dať pauzu a bol tam futbalový štadión. Mládežníci práve hrali futbal. Ja som si tam kúpil žemľu plnenú praženicou. To bola asi ich miestna špecialitka. Sadol som si a pozeral na futbal. Bol som na mieste, na ktorom som ani nemal byť, sledoval som zápas, ku ktorému som nemal žiaden citový vzťah, pretože som nikomu nefandil. Pchal som do krku ten rožok a povedal som si: ,A takto by som vedel žiť!’

Niečo podobné sa odohralo aj v Santa Fé. Keď sme prechádzali cez také námestie, bolo tam strašne veľa starých ľudí. Ale krásnych! Všetko sedemdesiat plus, aspoň podľa môjho názoru. Muži krásne ostrihaní, fúzy šedivé, dokonale zastrihnuté, krásne oblečení. Biele košieľky. Ženy mali na sebe rifle, veľký opasok s prackou, tričko a boli bez podprsenky, no vyzerali úžasne, priam sexi. Mali dlhé sivé vlasy. Dokonale urobené zuby.

Pri pohľade na nich som si pripadal ako v nejakom sci-fi. Neviem, či mali oslavu, boli tam len samí starí ľudia, okolo sto párov. Vôkol nich stáli všetci ostatní, ktorí boli vekovo úplne inde. Hrala im tam country kapela a oni si tancovali. Doteraz neviem, čo to bolo.

Andy Kraus si k päťdesiatke daroval dobrodružnú cestu po americkej Route 66. Zážitky z nej dostanú čoskoro knižnú podobu. 4 fotografie v galérii Andy Kraus si k päťdesiatke daroval dobrodružnú cestu po americkej Route 66. Zážitky z nej dostanú čoskoro knižnú podobu. Zdroj: Archív A. K.

Mali ste pred cestou špeciálnu prípravu?

Čítal som predtým cestopis, kde bolo zopár praktických rád, čo si zobrať na cestu, ale to sa v konečnom dôsledku líšilo od toho, čo mi hovorili ostatní. Jedni mi radili, aby som si zobral hrubú bundu, iní tričko s dlhými rukávmi. Ja som po troch dňoch vyzeral tak, akoby som mal amputované ruky od nejakého Indiána. Pretože som mal tričko s krátkym rukávom a na ruky som si natrel nejaký ochranný faktor, ale vôbec nepomohol. Večer pred zrkadlom bol na mňa zábavný pohľad (smiech).

Stretli ste aj nejakých Slovákov?

Motorkárov sme stretávali pomerne dosť, ale našincov až úplne na konci. Slovákov sme stretli v posledné dni na jednej pumpe, kde sa konal ,slovanský samit’. Najskôr sa nám prihovoril Američan, ktorý má ženu Češku a poznal našu zástavu namontovanú na motorkách. Potom sme stretli Slovákov, ktorí však išli opačným smerom, dvoch Poliakov a nejakých Litovčanov.

Ako ste na tom jazykovo?

Teraz už oveľa lepšie (smiech). Ja som sa po anglicky nikdy neučil, počúval som však anglickú muziku a prekladal si texty. Tiež pozerám veľa filmov s titulkami, aj do kina najradšej chodievam na pôvodné znenie s titulkami. To sa potom na človeka nalepí. Rozumiem skoro všetko, pokiaľ na mňa neprehovorí indický taxikár (smiech). A dohovorím sa bežné veci. Ak by som však mal viesť debatu o politickej situácii, asi by som koktal (smiech).

Netradičnú dovolenku ste spojili s prácou, pretože v súvislosti s Route 66 a vašou päťdesiatkou vám v septembri vychádza kniha. Ešte pred odchodom ste avizovali, že počas tohto dobrodružstva budete každý deň písať a čerstvé zápisky rovno posielať do vydavateľstva. Podarilo sa?

Vo vydavateľstve sme sa na takejto spolupráci dohodli ešte pred mojím odchodom. A ja som nemal napísanú ani stranu. Nič. Spoliehal som sa na to, že knihu postavím na zážitkoch, ktoré budú veľmi reálne, lebo vzniknú priamo v danom čase na danom mieste. Nechcel som, aby to bolo o tom, že sa vrátim domov a budem si spomínať, ako tam bolo. To mi prišlo nefér voči čitateľovi.

Preto som si povedal, že budem písať každý deň. A opäť ma všetci od toho odhovárali. Tvrdili, že to nebudem zvládať. Dorazím večer o ôsmej na izbu, zaľahnem do postele a na písanie nebudem mať čas. No napokon to bolo presne naopak. Možno fyzicky som bol unavený, ale psychicky taký nabudený, že som každý večer napísal nejakých 10 strán. Vždy som si doprial hodinku, dve a klepotal som na klávesnici a rovno som to posielal do vydavateľstva.

Potom, keď som prišiel domov, mal som z redakcie prvú verziu knihy. Pár dní som ju ešte upravoval, upresňoval detaily, dopĺňal a som spokojný. Videl som aj grafickú úpravu knihy a je naozaj pekná.

Knižka vznikla v súvislosti s cestou, alebo ste ju plánovali dlhodobejšie?

Prišlo mi to ako dobrý nápad spojiť cestu a päťdesiatku dohromady. Niekedy sa v živote spoja veci veľmi spontánne a môže z toho vzniknúť niečo príjemné. Podľa plánov sme do nášho cieľa, Los Angeles, mali doraziť v deň mojich päťdesiatych narodenín. To som bral ako znamenie. Vedel som, že to nesmie ostať len tak a mal by som sa o to podeliť. Nehovorím, že sú tam nejaké veľké múdrosti, ale sú tam veci, ktoré vyjadrujú môj názor na život, na niektoré veci, ktoré sa mi dejú. Sú tam spomienky na moje detstvo a okrem toho aj informácie o ceste, ak by to chcel niekto poňať ako cestopis.

Vychádza už v septembri. To mi príde ako expresne rýchly proces, keď si vezmeme, že koncom júna nebola ani čiarka…

Iné je písať knihu románovú ako takúto pocitovú. Ja v tom nevidím nejaký problém. Bol v tom pretlak citov, vnemov a zážitkov. Ani na sekundu som nemal pocit, že už nemám čo povedať a musím to umelo natiahnuť. Skôr som mal opačný problém. Krotil som sa, aby toho nebolo veľa.

V médiách ste priznali, že jazda na motorke vám prečisťuje hlavu. Tie dva týždne museli byť poriadne psychohygienické.

Na motorke to u mňa funguje tak, že mi to zosilní všetky vnemy – zvuky, obrazy, vône, chute. Na Route 66 sú tiež úseky, kde nie je nič. Štyridsať, päťdesiat kilometrov idete po rovnej ceste, kde nemusíte rozmýšľať nad tým, komu dať prednosť, nie je tam naozaj nič. Vďaka tomu sa môže luftovať’ hlava.

Okrem toho mi veľmi pomohlo, keď som začal dávať svoje myšlienky, pocity a zážitky na papier. Začali sa mi totiž veľmi intenzívne vybavovať veci, ktoré som zažíval v detstve, puberte, čase dospievania, a na základe toho som pochopil najmä to, prečo som momentálne taký, aký som. V období, keď som mal štrnásť rokov sa v mojom živote udialo množstvo zlomových vecí, a práve to ma nejakým spôsobom ďalej formovalo.

Môžete byť konkrétny? Čo sa v tom čase udialo?

Áno. Vtedy sa naši rozviedli a zomreli mi starí rodičia. V jednom roku sa zomlelo všetko. Bol som veľmi naviazaný na starých rodičov. Veľmi veľa času som trávil v Bojniciach a zrazu po týchto udalostiach akoby sa začala druhá etapa môjho života. Rovnako bolo náročné moje vyrovnávanie sa s odchodom otca. Pochopil som ho až v čase, keď som mu to už nemohol povedať, ale nielen to.

Celá knižka má viac vrstiev. Jedna vrstva je spomienková, tá nie je až taká analytická, a potom riešim súčasnosť, lebo to je rovnako zásadná etapa môjho života. Jednak päťdesiatka, ale tiež veľa zmien, ktoré sa udiali v mojom súkromí. Toto všetko sa snažím spojiť v knihe dohromady. Zamýšľam sa nad tým, prečo sa niektoré veci museli udiať, prečo sa niektoré veci udiali a hľadám súvislosti medzi tým, čo bolo a čo je. Som naozaj veľmi povďačný tejto ceste aj kvôli knižke, aj kvôli sebe samému.

Momentálne pôsobíte ako učebnicový príklad chlapa v strednom veku, ktorý prekonáva nejakú krízu.

Áno, mám krízu stredného veku. Ja to píšem aj vo svojej knižke, že to je najlepšie, čo sa môže chlapovi stať, dostať krízu stredného veku. Keď som bol mladý, medzi dvadsať-tridsať, tak som mal veľa snov, ktoré som chcel uskutočniť, no nemal som na to peniaze. Nemal som na to možnosti. Potom som sa oženil a pri všetkej úcte k stavu manželskému, je to isté obmedzenie osobnej slobody. Chlapi to možno vnímajú viac ako ženy.

Samozrejme, bol som ochotný svoju slobodu obetovať, lebo boli a sú dôležitejšie veci, ako je pocit absolútnej slobody. Deti, napríklad. Tie sú pre mňa absolútne sväté aj napriek všetkému, čo sa okolo mňa deje. Vo vzťahu k deťom sa u mňa nemení nič. Ja ich milujem nadovšetko a vždy sa budem starať o to, aby boli v pohode a šťastné. Takže počas manželstva nebola možnosť plniť si svoje sny. Nahrádzali sa inými, ktoré sú možno v porovnaní kvality na vyššej úrovni.

V tom chlapovi to však stále drieme, a keď zrazu dostane možnosť, že na to má peniaze, aby si mohol svoje sny dopriať a má aj iné skúsenosti a dokáže svoje sny zrealizovať, v takom prípade je pre neho kríza stredného veku hotovým požehnaním. Ale musí ju správne pochopiť.

Čo ste vďaka tejto kríze pochopili? Čo vám dala?

Upokojil som sa. Utriedil som si životné hodnoty. Dospel som. Začal som si plniť sny, hoci až v päťdesiatke. Podľa mňa na tom nemusí byť vôbec nič zlé, hoci v mojom prípade sa to asi bude celé vnímať trošku egoisticky. Teraz to zrejme vyzerá tak, že som si na úkor plnenia svojich snov rozbil manželstvo. No tieto dve veci spolu nesúvisia.

Jednoducho sa tak stalo, ale z úplne iných dôvodov. Na druhej strane, uznávam, dalo mi to väčší priestor, aby som si mohol svoje sny uskutočniť. Určite by som sa však pre niečo také nerozvádzal. Opakujem, dôvod, prečo som sa rozhodol odísť zo stavu manželského, nijako nesúvisí s tým, že som si chcel plniť sny, ale keď tu už tá šanca vznikla, tak som ju využil.

Navonok to pôsobí tak, že ste si zrazu postavili hlavu…

Možno na prvý pohľad to vyzerá, že som stratil hlavu a kvôli niečomu sa rozhodol. Opak je pravdou. Tie dôvody sú úplne niekde inde a nechcem o nich hovoriť, len chcem povedať, že to nebolo zbrklé rozhodnutie. Usporiadala sa mi hierarchia hodnôt v živote. Možno to vyznie ako klišé, ale pre mňa sú absolútnou prioritou moje deti. Teraz možno o to viac, že nemám možnosť byť s nimi toľko ako predtým.

Snažím sa to vykompenzovať tým, že keď som s nimi, tak som s nimi absolútne naplno. Myslím si, že to môže fungovať, lebo na konci dňa sa vždy ráta množstvo energie, ktorú tomu dieťaťu dáte a nie je podstatné, koľko času ste s ním, ale je podstatná kvalita spoločne prežitých chvíľ. To, samozrejme, neznamená, že som sa im predtým, keď sme boli doma všetci spolu, nevenoval, ale teraz je to intenzívnejšie, lebo čas mám obmedzený a chcem ho využiť naplno.

Možno je to nespravodlivé voči mojej manželke, keďže ona s nimi trávi viac času a ja to mám ľahké, lebo ak ich mám napríklad na víkend, tak si môžem vymyslieť úžasný program. Do jedného víkendu toho vtesnáte veľa, ale keď sa tým deťom treba venovať aj v rámci bežných vecí, tak je to iné. Aj v rámci tohto sa chcem s mojou ženou dohodnúť tak, aby záležitosti, ktoré súvisia s praktickými činnosťami rodiča, jednoducho fungovali.

Aby to nebolo len o tom, že ja si vymyslím na víkend úžasný program a deti budú zbláznené, že hurá, máme víkend s ockom! Chcem ako otec fungovať aj počas tých bežných dní a chcem robiť aj veci, ktoré nemajú veľa spoločného s emóciami. Mám na mysli vozenie na krúžky alebo učenie sa.

Spomenuli ste, že aj vy ste zažili rozvod rodičov na vlastnej koži. Viete sa tým pádom lepšie vcítiť do toho, čo práve prežívajú vaše deti?

O tom nechcem hovoriť, lebo ony vedia, ako to vnímajú a ja nechcem nič hovoriť za ne. Čo je najdôležitejšie, chcem, aby moje deti cítili, že napriek všetkému, čo sa stalo, som tu stále pri nich a stále ich rovnako milujem. Neodchádzam od nich, ale odišiel som od ich matky a dôvody, prečo som to urobil, nie sú pre deti až také dôležité, ako je skôr dôležitý pocit, že ako otec tu stále som, ony vo mne majú oporu a ja ich stále ľúbim.

Máte za sebou turbulentné obdobie, čo sa rôznych mediálnych výstupov týka. Ako sa s tým dá vysporiadať? Dá sa na niečo také zvyknúť?

Ja som už obrnený. Mrzí ma to skôr kvôli ľuďom, ktorí sú do toho zatiahnutí kvôli mne. Či už je to moja manželka, alebo moje deti, alebo teraz moja aktuálna priateľka. Oni nemajú s týmito vecami skúsenosti. Sú dosť bezbranní a nechápu, prečo. Aj keď o mojich deťoch nikdy nikto nepísal nič zlé, lebo by to bolo hnusné, ale niektoré veci, ktoré dávajú do súvisu, vytvárajú umelé senzácie z okolností, ktoré sa dejú dennodenne okolo nás.

Najviac ma mrzia články, v ktorých mi dávajú do úst vyjadrenia, ktoré som nikdy nepovedal. Nedá sa s tým nič robiť, lebo čarovná formulka „z dobre overených zdrojov“ kryje denník pred možnými právnymi krokmi.

Prejdem k vašej práci. Čo chystáte do nadchádzajúcej televíznej sezóny?

Niečo pripravujeme, ale nemôžem o tom hovoriť. Úprimne sa čudujem, že to zatiaľ ešte nikto nevytiahol, pretože mi už volajú kameramani z rôznych televízií a pýtajú sa ma, či by som sa nevedel prihovoriť, aby v tomto projekte mali robotu. A keď to už vedia kameramani, tak to už vie naozaj celé Slovensko, no ja zatiaľ nič neprezradím (smiech).

Ide teda o niečo väčšie?

V istom zmysle áno. Naozaj ma prekvapuje, že o tom ešte nikto nič nevie, pretože už na jeseň ideme točiť. Bude to autorský projekt, ale viac nemôžem prezradiť.

Viackrát ste spomenuli sny, ktoré si chcete splniť. Aký je teda ďalší na rade?

Ja to až tak neplánujem. Ani táto cesta nebola plánovaná. Skôr je to o tom, že mám menšie zábrany, aby som naskočil na niečo, čo mi príde do cesty. Ale obmedzenia sú tu stále, či už pracovné alebo rodinné. Aj keď nežijem s deťmi v jednej domácnosti, nemôžem odísť na dva mesiace niekam preč, lebo tu musím byť pre ne.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×