Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Západoslovenské vodárne ovláda Smer. Nevyhovujúci šancu nedostane

25.08.2017 Západoslovenskú vodárenskú spoločnosť ovládajú ľudia zo Smeru - SD. To, že táto firma nie je pre nestraníkov, dokázala posledná voľba generálneho riaditeľa.
Západoslovenské vodárne ovláda Smer. Nevyhovujúci šancu nedostane
5 fotografií v galérii
Všetko je vraj podľa Jozefa Dvonča v najlepšom poriadku, napokon, aj nový riaditeľ ÚRSO...
Autor fotografie: TASR

Aby bolo na úvod jasné, nikto z oslovených nereagoval na naše otázky, a ak áno, tak len s dodatkom, že sa nebude k ničomu vyjadrovať. Vraj sa na všetko máme pýtať nitrianskeho primátora Jozefa Dvonča, ktorý je zároveň predsedom predstavenstva Západoslovenskej vodárenskej spoločnosti (ZsVS).

Ten na naše otázky reagoval tak, že pre pracovnú zaneprázdnenosť odpovie až v deň našej uzávierky. Reakciu nám napokon poslal. Je z nej jasné, že podľa neho „všetky kroky boli uskutočňované v zmysle platných predpisov a zákonov SR“.

Napokon, ako inak? Pritom je minimálne zarážajúce, že akciová spoločnosť, ktorá zabezpečuje výrobu a plynulú dodávku pitnej vody pre 507 miest a obcí, odvádzanie a čistenie odpadových vôd pre viac ako 900-tisíc obyvateľov v 11 okresoch, nemá žiadneho povereného hovorcu a na stránkach firmy nájdete kontakt len na spojovateľa.

Fraška

„Na poslednom mestskom zastupiteľstve som sa pýtala pána primátora na stav v Západoslovenskej vodárenskej spoločnosti,“ hovorí nezávislá poslankyňa Renáta Kolenčíková, ktorá po rokoch zo Smeru vystúpila a verejne prehovorila o praktikách strany v regióne.

„Ide o vážne skutočnosti a hlavne o strategickú surovinu, ktorou voda určite je. V predstavenstve vodárenskej spoločnosti je v zmysle stanov sedem členov. Tí, v pomere štyri ku trom, 5. júna zvolili nového generálneho riaditeľa vodární Štefana Štefeka. Po hlasovaní sa primátor Dvonč vzdal písomne funkcie predsedu predstavenstva, no na druhý deň vzal svoje vzdanie sa späť a voľbu nového riaditeľa spochybnil.

Členstvo v predstavenstve jedného z hlasujúcich, primátora Serede Tomčányiho, totiž údajne zaniklo minulý rok po uplynutí piatich rokov v zmysle Obchodného zákonníka. V stanovách spoločnosti je však zakotvené, že funkčné obdobie člena predstavenstva je štvorročné a končí sa až dňom zvolenia jeho nástupcu,“ pokračuje Kolenčíková.

Západoslovenská vodárenská spoločnosť je pod taktovkou Smeru. Nevyhovujúci šancu nedostane. 5 fotografií v galérii Západoslovenská vodárenská spoločnosť je pod taktovkou Smeru. Nevyhovujúci šancu nedostane. Zdroj: Henrieta Ďurovová

Poukazuje na to, že k výmazu z obchodného registra Martina Tomčányiho došlo až v júni tohto roka spätne k minuloročnému februáru.

„Ale podľa mojich informácií Tomčányi až doteraz dostával za členstvo v predstavenstve finančnú odmenu. Rovnako sa to týka Štefana Mišáka, primátora Levíc, ktorému minulý rok rovnako skončilo funkčné obdobie, ale pritom je stále členom predstavenstva.

Ako je toto možné? Ako je možné, že primátor spochybňuje stanovy? Ako je možné, že jedného rieši výmazom a iného nie? Ja aj obyvatelia regiónu sa právom pýtame, čo sa vo vodárenskej deje, pretože táto spoločnosť je dlhodobým záujmom rôznych skupín a pracuje s majetkom 440 miliónov eur,“ konštatuje.

Odišiel a zostal

Len pred pár dňami sa uskutočnilo odvolávanie člena predstavenstva Luboša Kolárika, starostu Golianova, a zvolenie nového člena, smeráka a starostu Lefantoviec Miloslava Krajčíka.

„Tu sa nehráme na piesočku, ide o vodu a najmä jej cenu. Hlavne teraz, keď sa šéfom ÚRSO stal Ľubomír Jahnátek a celý tento región má pod palcom minister sociálnych vecí Ján Richter,“ pokračuje Renáta Kolenčíková.

„Cenu vody, nemusíme mať obavy, určuje ÚRSO, táto spoločnosť (ZsVS) je stabilizovaná,“ reagoval na kritiku poslankyne v zastupiteľstve Jozef Dvonč.

„Jediné, v čom sme sa nezhodli, je voľba generálneho riaditeľa. Hlasovanie skončilo v prospech pána Štefeka (bývalý člen Smeru a v súčasnosti technicko-investičný riaditeľ ZsVS, pozn. autora). Upozorňoval som všetkých, že táto voľba je pre mňa dosť problematická, vzhľadom na určité okolnosti z minulosti, a že nemôžem byť predsedom predstavenstva, keď k takejto voľbe dôjde.

Ja som nášmu právnikovi oznámil, že sa písomne vzdám funkcie. Pri rokovaní o týchto bodoch sme však zistili, že dvaja členovia predstavenstva nemajú v poriadku členstvo, uplynul im mandát. Podľa zákona. Právnici nám mali oznámiť, že sa to stalo, žiaľ, neurobili to,“ posťažoval sa verejne nitriansky primátor.

„Takže voľba Štefeka bola neplatná a hneď popoludní som teda informoval predsedu dozornej rady, že hoci som sa vzdal, beriem to späť a zostávam vo funkcii. Situácia obyvateľov neohrozuje. Medzitým sa Martin Tomčányi stal opäť členom predstavenstva, rovnako aj Štefan Mišák.

Ľuboš Kolárik bol odvolaný preto, lebo mi ešte s jedným pánom primátorom do očí tvrdili, že pri voľbe budú hlasovať tak ako ja, a v poslednom momente hlasovali proti. U mňa taký človek dôveru nemá. Tak som dal návrh dozornej rade, aby ho odvolali,“ dodal.

„Boli sme v situácii, že buď urobíme výberové konanie na riaditeľa, alebo ho budeme hľadať,“ dodal a už je jasné, že na takéto funkcie sa v Nitre výberové konania nerobia, pretože najlepšou kvalifikáciou na funkciu generálneho riaditeľa akciovej spoločnosti miest a obcí je straník.

Presnejšie, člen vládnucej strany Smer – SD, pretože víťaz berie všetko. Novým riaditeľom ZsVS sa stal bývalý riaditeľ Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Nitre Marek Illéš.

Táto nová voľba neprekážala ani tomu, kto hlasoval najskôr pre Štefeka a jeho hlas bol neplatný, Martin Tomčányi, seredský primátor, zázračne zmenil názor, a opäť sa stal členom predstavenstva.

Firma pre „svojich“?

To, že západoslovenskú vodárenskú ovláda Smer, nie je žiadnym tajomstvom. Poslankyňa za hnutie OBYČAJNÍ ĽUDIA a nezávislé osobnosti (OĽaNO-NOVA) Erika Jurinová upozorňuje na totálny chaos, ktorý vznikol v spoločnosti Západoslovenská vodárenská spoločnosť, a. s. (ZsVS).

Spoločnosť riadne nevypláca faktúry v projekte ČOV Sever, upozornila poslankyňa Erika Jurinová. 5 fotografií v galérii Spoločnosť riadne nevypláca faktúry v projekte ČOV Sever, upozornila poslankyňa Erika Jurinová. Zdroj: Maroš Herc, Nový Čas

Ešte vlani sa totiž na ňu obrátili poškodení stavbári, upozorňujúci na nevyplácanie faktúr v projekte ČOV Sever, ktorého investorom je práve ZsVS.

„Celá vec je pre mňa mimoriadne pálčivá, nakoľko už dlhšiu dobu osobne sledujem kauzu okolo nevyplácaných stavebných prác v rámci projektu ČOV Sever s objemom investícií vyše 80 miliónov eur, spolufinancovaný z eurofondov.

V tejto veci som sa opakovane dožadovala poskytnutia informácií a osobne som sa zúčastnila zasadnutia predstavenstva a apelovala na zodpovednejšie kroky k vyriešeniu kauzy. Dnes je zrejmé, že k náprave nedošlo a jedinou zmenou je, že Ing. Ján Podmanický už nie je generálnym riaditeľom,“ vyjadrila sa pre médiá Jurinová a upozornila aj na čudnú voľbu nového riaditeľa a chaos okolo platnosti či neplatnosti členstva v predstavenstve spoločnosti.

„Chce azda Dvonč spochybniť všetky hlasovania predstavenstva viac ako rok dozadu? Svojím nekompetentným vedením a pošliapavaním stanov spôsobuje právny zmätok a chaos vo fungovaní predstavenstva.

Pri spoločnosti, ktorá narába s majetkom 440 miliónov eur, však toto považujem za mimoriadne znepokojujúce, nakoľko akékoľvek protizákonné kroky môžu viesť k praktickému znefunkčneniu spoločnosti, ktorá dodáva pitnú vodu pre viac ako 900-tisíc občanov,“ dodala.

Kde sa voda leje...

To, že vo vodárňach to nie je celkom v poriadku, aspoň čo sa personálneho obsadenia týka, potvrdzuje aj škandál, ktorý sa v nich odohral pred niekoľkými rokmi.

Vtedajší riaditeľ si do funkcie vedúceho riadenia ľudských zdrojov doviedol človeka, ktorý nemal ani strednú školu. Nemal žiadnu prax, ba dokonca ani maturitu, navyše sa spolu s novým správcom siete vozili každé ráno do práce novučičkými luxusnými audinami, ktoré však patrili firme, ktorá v tom čase s vodárňami spolupracovala v oblasti informačných technológií.

Osoby a obsadenia sa po rokoch zmenili, ale ukazuje sa, že teplé miestečká v takejto firme nie sú pre hocikoho, ale iba pre tých, ktorí majú v rukách tromfy alebo stranícku knižku. Dokedy to bude trvať, nevedno, ale možno sa raz daňoví poplatníci dožijú aj toho, že vodárenskú budú manažovať odborníci bez politickej nálepky.

To, prečo môže byť práca v západoslovenskej vodárenskej taká lukratívna, ozrejmil Životu protekčný a krátkodobý šéf riadenia ľudských zdrojov už pred rokmi: „Každý si myslí, že bohviečo tam robím a aké prachy dostávam. Ale poviem vám, že ani generálny nemá bohvieaký veľký peniaz na to, že je to firma, kde sa prelievajú peniaze, a poviem vám, že tie platy sú o ničom...

Jedinú výhodu to má, že keď je výplata trebárs desiateho, tak je desiateho. U súkromníka som zažil, že som čakal aj tri mesiace. Toto je tá výhoda, aj odvody za vás zaplatia tak, ako majú, a nie, že vás ,odrbávajú’, nemusím vám to vysvetľovať. Táto sociálna istota tu je a v mojom veku ju každý uvíta,“ pochválil výhody novej práce expersonálny pred rokmi. Že by to bolo naozaj tak?

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×