Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Kristína Farkašová: Nesúhlasím, aby sa deti hrali s tabletmi a mobilmi

21.08.2017 Ako sa herečka Kristína Farkašová (35) vysporiadala s nedávnou kritikou hejterov na spôsob výchovy jej štvorročných dvojčiat?
Kristína Farkašová: Nesúhlasím, aby sa deti hrali s tabletmi a mobilmi
3 fotografie v galérii
Autor fotografie: Kristiana Vavreková

Kristína Farkašová je chodiaca reklama na materstvo. Keď sa cítite vyčerpane a bezradne, skúste zablúdiť na jej sociálne siete a zúfalstvo vás v momente prejde. Svoje dvojičky Matildu (4) a Elu (4) zvláda s prehľadom, napriek tomu si do nej verejnosť občas kopne. Len tak, z pasie... Veď je uhorka.

Sotva sa vrátila z dovolenky pri mori, už balila kufre na ďalšiu. Kristínu sme zastihli krátko pred odchodom.

„Chystáme sa na chatičku našu maličkú v lese na Podbanskom. Stromy, ticho, vzduch, bylinky, bosé nohy, prechádzky v rose, šum stromov, hviezdne nebo. Najkrajšie miesto na zemi…“ popísala nadšene. Vonku zúrili štyridsiatky, hneď by som s ňou menila.

Spomeniete si ešte na život pred narodením dvojčiat? Aký bol v porovnaní s dneškom?

Bol nudnejší a menej zaujímavý. Ale zase som spala, kedy som chcela. Čo tiež nie je márne (smiech). Tento život sa mi páči miliónkrát viac. Bez debaty. OK, opýtajte sa ma niekedy okolo siedmej večer počas pracovného dňa. Možno sa vyjadrím zosypanejšie.

Podľa fotografií, ktoré uverejňujete na sociálnych sieťach, pôsobíte s dievčatami ako skvelé parťáčky. Je to tak aj v skutočnosti?

Podľa mňa tak navečer vyzerám ako úplne zničená, unavená mama. To je jasný dôkaz, že nie som len parťáčka. Keby som bola, poslala by som dievky okolo siedmej domov, dala si vaňu a potom si pozrela film. Samozrejme, ešte by som išla aj na diskotéku (smiech).

Viete byť prísna? Aj svoje deti trestáte?

Nemôžem to tu popisovať takto verejne, nechcem, aby mi dievky zobrala sociálka. Myslím, že by mi chýbali (smiech). Trest. Hmm. Snažím sa predísť tomu, aby prišlo k nejakým trestom. Nie som mama, ktorá trestá. Samozrejme, niekedy, keď som veľmi unavená, tak zakričím, ale to je asi jediný taký klasický trest.

Snažím sa vychovávať v princípe – nerob iným to, čo nechceš, aby robili oni tebe –, chcem byť parťáčka, osoba, na ktorú sa môžu obrátiť, keď je dobre, ale aj keď je zle. Snažím sa v krízovejších situáciách rozmýšľať, čo by v podobnej situácii pomohlo mne, čo by som potrebovala. Ale nie vždy mám na to energiu, samozrejme. Veď to poznáte. Často používam tie rodičovské klamstvá typu – posledný raz ti to hovorím...

Máte stanovené hranice výchovy, pri ktorých nepoľavíte?

Od narodenia dvojčiat mám prísne hranice, čo sa spania týka. Tie boli nastavené počas nášho mesačného pobytu v nemocnici. A nejako nám to, chvalabohu, zostalo. Ako sa hovorí v lietadle, v prípade potreby nasaďte kyslíkovú masku najprv sebe a až potom dieťaťu. Preto bolo pre mňa naozaj cestou k prežitiu, aby nespala každá dievka inokedy, aby spali aspoň približne spolu. Hranice mám určené.

Ela aj Matilda sú bystré malé ženy, takže tie hranice asi vznikajú viac-menej spontánne. Niektoré hranice sú zase presne určené a dievčatá jasne rozumejú, prečo je to tak, čiže až na výnimky nemajú problém rešpektovať ich. Sú však aj úplne bezhranične šialené dni.

Ste aktívna na sociálnych sieťach. Povoľujete deťom klasické výdobytky techniky ako tablet či mobil?

Miro Jaroš spieva v jednej svojej pesničke: „Odložíme tablety.“ Dievky si ešte do minulého mesiaca mysleli, že ide o magnety, ktoré máme na chladničke. Nerozumeli, prečo ich treba odložiť (smiech). Netušili, že existuje niečo ako tablet. Mobil? Áno, foťák a kalkulačka. A občas píšu mojej kamarátke Evičke smajlíkové správy. To sú však naozaj momenty, keď potrebujem súrne dokončiť pracovný rozhovor či dovariť a dievky nemajú práve náladu na samostatné vyhranie sa.

Chvalabohu, takýchto situácií je stále menej. Všeobecne nesúhlasím, aby sa deti hrali s tabletmi, mobilmi a počítačmi. Jasné, v istom veku to má význam. Ale ten vek podľa môjho názoru prichádza, keď vedia deti čítať a písať. Dať dieťaťu tablet k obedu či večeri, čo teda často vídavam, je pre mňa absolútne neakceptovateľné.

A čo televízor?

K telke sme sa dostali, keď mali asi dva roky. Bolo to počas dlhej zimnej choroby, keď sme už vyčerpali všetky iné možnosti prehrania sa v ponorkovej sopľovej zúfalej domácnosti. Teraz pozerávame telku v sobotu ráno. Vždy si pustíme na úvod dňa nejakú rozprávku. To je taký víkendový rituál.

Dievky sú po telkových zážitkoch často dosť nepoužiteľné a „vypatlané“. Použila som slovo „vypatlané“, lebo skutočne neviem inak popísať ten čudný stav dieťaťa po tom, čo čumelo na telku. Nikoho, samozrejme, za to neodsudzujem. Každý vedie svoje dieťa k tomu, čo sám považuje za najlepšie. Každý vychováva najlepšie, ako dokáže.

Čím nahrádzate absenciu virtuálnej reality?

Čítame. Neustále. Bola by som veľmi rada, ak by sa mi podarilo vychovať človiečikov, pre ktorých by bolo čítanie prirodzeným a krásnym zážitkom. Bola by som naozaj šťastná, keby veľa čítali. Nenútim ich, samozrejme. Vidia čítať mňa, čítame si spolu a tým, že telku objavili pomerne neskoro, fungovali sme na knižkách.

Niekedy si trieskam hlavu o stenu, keď tisíci raz počujem: „Maminka, čítaj mi!“ a ja práve v ten deň fakt padám na hubu. No hovorím si: „Kristína, vydrž to!!! Vydrž to!“ Zbožňujeme knižky. Momentálne sú najdôležitejšie tie o princeznách a šialene fičíme na básničkách z knižky My už vieme všeličo.

Viem, že si zakladáte na zdravej a pestrej strave a že deťom pravidelne varíte. Čo im z vašej kuchyne najviac chutí a čo príliš neobľubujú?

Nepripravujem im nič, čo im nechutí. Načo, aby som sa vytočila, že to nechcú jesť? Nevarím extrémne zdravo, nie som biomatka, používam múku, mlieko, strava nie je mojou hlavnou náplňou. Včera sme večerali špekáčiky, napríklad. Väčšinou však máme šaláty a k nim niečo, či už mäsko, alebo falafel či špenátovú štrúdľu, ktoré dievky milujú a dokonca ich už samy pripravujú. Takže vždy niečo a šalát. A potom polievky, to ľúbime všetky tri. A naše najobľúbenejšie jedlo je paprikáš s haluškami.

Sučka Pompi, kvôli ktorej volali na herečku políciu, je už v psom nebi. 3 fotografie v galérii Sučka Pompi, kvôli ktorej volali na herečku políciu, je už v psom nebi. Zdroj: Archív K. F.

Ochutnali už niekedy fast food?

Dievky nie, ale ja ho vyžieram pomerne často. Čo už so mnou... (Smiech.)

Čo sladkosti? Majú povolený cukor?

Dievčatá nejedia klasické sladkosti. Pre ne je sladkosť ovocie, prípadne dobroty bez rafinovaného cukru, dobroty, ktoré neobsahujú zbytočné „sajrajty“. Je ich na trhu kopec a vôbec nie je náročné ich nájsť. Keď som bola malá, nikdy sme doma nemali v skrini takú tú poličku so sladkosťami, ja sama sladké nemám rada a nikdy mi nechýbalo.

Ak nerátam obdobie tehotenstva a dojčenia, keď som zožrala osem Mila rezov počas noci. Cez deň som to ani nerátala. Bohužiaľ, v škôlke sladkosti dostávajú napriek tomu, že som sa proti tomu snažila bojovať. Čo sa dá robiť. Musela som sa na to vybodnúť, aby ma neporazilo. Škoda.

Biely cukor je absolútna zbytočnosť a droga a hlavne nechápem, prečo sa nenahrádzajú klasické sladkosti niečím rozumným, keď to vôbec nie je problém. Často pečieme domáce koláče a cukor sme nikdy nepoužili. Používame cukor z kokosových kvetov.

Spomenuli ste škôlku. Počas prvých troch rokov ich života ste s nimi boli 24/7. Ako ste si po tých rokoch všetky tri zvykli na nový režim?

Chodia tam rady. Zo začiatku síce plakali, ale to zmizlo. A ja? Ja som prvé dni prespala. Oddýchli sme si od seba. My pomerne veľa cestujeme, čiže často aj „blicujú“ a sme zase 24/7 spolu. No treba povedať, že ten čas, keď na mňa nehovoria dve malé bytôstky, tiež nie je zlý (smiech).

Ako spolu Matilda a Ela vychádzajú? Sú to dvojčatá, ktoré na sebe lipnú, alebo už medzi nimi riešite roztržky a hádky?

Fuuuurt sa hádajú. Keď počujem: „Mamí, ona miiii...“ normálne mi zovrie žalúdok (smiech). Vedia sa dokonale provokovať, mohli by viesť workshopy. Práve som začala čítať knižku Súrodenci bez rivality, ktorú napísali autorky Faber & Mazlish.

Nie som cieľovkou pre knihy o výchove, ale knižky od týchto autoriek som si obľúbila. Prvú som čítala Ako hovoriť, aby nás deti počúvali. Múdre ženy sú tie autorky, až by som ich niekedy objala, v momentoch, keď vďaka nim zisťujem, že to vôbec nie je také náročné, ako sa mohlo zdať (smiech).

Majú v škôlke kamarátky, alebo si ako dvojčatá vystačia samy?

Ako kedy. Často sa hrajú s niekým iným a ani o sebe nevedia. No vždy sa jedným očkom kontrolujú a ak je jedna z nich v nejakom veľkom životnom konflikte, napríklad ohľadne formičky na pieskovisku, vždy držia spolu. Ak sa teda o tú formičku práve nehádajú ony dve.

O svojom materstve ste napísali už dve knihy a sú naozaj veľmi otvorené. Išli ste trošku do rizika, keďže vaše názory a spôsob výchovy sa nemusia zhodovať s názormi širokej verejnosti. Predsa len materstvo a výchova sú dosť citlivé témy.

S láskou a potešením musím skonštatovať, že 95 % reakcií je pozitívnych. Krásnych až prekrásnych. Z každého mailu si robím screenshot. Niektoré sú úplne magické. Ženy a spolumatky mi píšu úžasné príbehy. Také malé zázraky. Netušila som, že niečo také knižky prinesú.

A čo tých zvyšných päť oponujúcich percent?

Ja som mama, ktorá verí svojej intuícii, s veľa vecami nesúhlasí, vo veľa veciach má jasno, niekedy nevládze byť mamou. Nikdy nikoho v rámci výchovy neposudzujem a neodsudzujem, pretože verím tomu, že každý jeden rodič vychováva svoje dieťa najlepšie, ako vie.

Prednedávnom ste sa stali terčom kritiky, pretože ste vzali svoje deti na festival Pohoda. Riešilo sa to naozaj vo veľkom, keď vezmeme do úvahy, že sa k téme vyjadrovali lekári a mnohí iní odborníci...

A pritom si pán pracujúci v bulvári prekopíroval jediné dva negatívne príspevky pod fotkou z festivalu. Tých asi 100 pozitívnych si zrejme nevšimol. Jediné, čo ma na tom zarazilo, bolo to, že niekto taký neinformovaný a arogantný môže pracovať v novinách.

Ten niekto zrejme nemá deti, takže asi nikdy nepochopí, čo všetko môže taký článok spôsobiť. No nakoľko som človek, ktorý vie z kadečoho „urobiť bič“, dokázali sme z tohto hlúpeho a škodoradostného „hejtíku“ počas uhorkovej sezóny urobiť prenádhernú vec.

Ozvali sa stovky rodičov, ktorí na Pohode boli, ktorí vedia, že Pohoda je absolútne fantastické miesto pre deti. Ozvali sa samotní organizátori Pohody, s ktorými sme nadviazali spoluprácu a ktorí si zároveň urobili jasný názor na celý denník. Široká verejnosť sa vďaka ďalšiemu, už normálnemu článku, ktorý bol odpoveďou na ten čudný, dozvedela o Pohode viac a budúci rok idú aj s deťmi.

Netušili, že tento festival je baby-friendly. Jediná vec, ktorú ten humbug vo mne zanechal, je, že som sa rozhodla absolútne a striktne na nič nereagovať bulvárnym periodikám a že rozhovory budem dávať iba ľuďom, ktorých poznám a s ktorými mám profesionálne a ľudské skúsenosti. Nebudem živiť zlo.

Ako sa dievčatám páčilo na Pohode?

Boli sme na Pohode druhý rok a dievky pri odchode plakali, že ešte nechcú ísť. Detské stanové mestečko, detské pódium, divadlá, detské koncerty, fantastické jedlo... Ach, kolektívne milujeme Pohodu. Navyše, Ela a Matilda si myslia, že na tom logu sú ony dve. A Mišo Kaščák im to s úsmevom potvrdil, lebo inak sa nedalo. Je to skrátka ich festival.

Ste mamou pod neustálym drobnohľadom. Neprekáža vám to?

Beriem veci, ako sú. Nič s tým neurobím. Ja si žijem svoj život. Aký život žijú ľudia, čo ma riešia, naozaj netuším, ale nie je to moja vec. Ja sa do iných nestarám, preto mi samej od seba nenapadne, že sa niekto stará do mňa. Ja mám oveľa príjemnejšie hobby.

Ale určite sa vám stáva, že sa za vami ľudia na ulici otáčajú, možno si šuškajú, prípadne sledujú, ako sa správate, ako pristupujete k svojim deťom…

Ani nie. A ak áno, nie som skrátka zvyknutá, alebo nastavená tak, aby som to vnímala. Mám svoj svet a žijem ten.

Ak do mňa niekto vyslovene rýpe, napríklad na našu 14-ročnú psicu, ktorá leží na mojej vetrovke pri detskom ihrisku priviazaná vodidlom o strom, pretože nevládze chodiť a nemôže byť sama doma, aby jej mal kto dať prvú pomoc v prípade problémov, zavolá políciu s tým, že policajti prídu priamo za mnou a povedia: „Pani Farkašová, volali nám, že váš pes ohrozuje na ihrisku deti,“ vtedy dokážem na celé ihrisko zakričať, čo si myslím.

Ľudia majú pocit, že ma poznajú, že o mne z facebooku či z knižiek vedia všetko. Chcela by som teda odkázať, že nevedia.

A vnímajú už dievčatá, že ich mama je slávna alebo, ako sa v šoubiznise často používa, verejne známa?

To naozaj netuším. Predpokladám, že to, že ma osloví niekto na ulici, alebo sa milo prihovorí, poďakuje za knižku či tričko, vnímajú ako niečo normálne. Som tiež dcérou herca a nikdy som to nepovažovala za niečo výnimočné. Bolo to pre mňa prirodzené rovnako, ako keby bol môj otec traktorista.

Videli vás už v televízii?

Videli. Vedia, že je to moja práca a tešia sa, keď ma vidia. Je im to smiešne.

Zoznamujete ich aj s divadelným prostredím?

V divadle boli prvýkrát, keď mali štyri mesiace (smiech). Na skúške v hľadisku v Astorke, kde som ich dojčila. Do divadla chodia od roka a pol ako normálne diváčky a majú divadlo veľmi rady. Myslím, že čoraz radšej.

Čím chcú byť, keď vyrastú?

Och, to naozaj netuším. Dúfam, že budú dobre zarábať. Rada by som totiž skončila v naozaj luxusnom domove dôchodcov (smiech).

Čo ak sa niektorá z nich rozhodne, že bude herečka a chce kráčať vo vašich šľapajach? Podporíte ju, alebo ju budete odhovárať?

To ešte netuším. Nezdá sa mi, že by boli v niečom špeciálne či výrazne odlišné od iných detí. Rada ich podporím v tom, čo ich baví, rada im však poviem aj svoj triezvy názor. Napríklad na svet hercov. Ja sama by som nechcela byť naozajstná herečka, ktorá sa živí len tým. V žiadnom prípade.

Chceli by ste v budúcnosti ešte bábätko?

Biologické hodiny mi tikať prestali len na chvíľu po pôrode, takže áno. Ďalšie dieťatko by bolo vítané a milované.

Čo v prípade, ak by to boli opäť dvojčatá?

Ak by to boli ďalšie dvojčatá, asi by to bol hardcore. To si neviem predstaviť, no upokojuje ma fakt, že ani tie prvé som si nevedela predstaviť a bola som presvedčená o tom, že to nezvládnem. Takže všetko je v poriadku a všetko bude tak, ako má byť.

Čo vám dalo materstvo?

Učím sa žiť pre prítomný okamih, pozerať dopredu a nie dozadu. Dalo mi lásku, o ktorej som netušila, že existuje, dalo mi najlepšie kamarátky, dalo mi pocit, že konečne žijem to, v čom som spokojná.

Viacero odborníkov z PR a reklamy o vás hovorí ako o výbornej marketingovej tvári so silnou fanúšikovskou základňou…

Fakt? Tak to ďakujem. Nuž, začínam to o sebe tušiť. Začala som školiť firmy či jednotlivcov v témach sociálnych médií, práci s influencermi. Dosť sa týmto témam venujem a neskutočne ma to baví. Môj facebook je moja každodenná práca a to rozhodne nepreháňam.

Zahraniční blogeri majú svoje blogovanie, svoje príspevky na sociálnych sieťach ako plnohodnotný spôsob obživy. To sa na Slovensku len učíme. Samozrejme, robím aj platenú reklamu, no stále si poctivo vyberám. Nikdy by som nepropagovala nič, čomu neverím.

Som úprimný brand believer, takže moji fanúšikovia vedia, že mi môžu veriť. Zároveň však blogujem „peknosti“ z môjho života a ľudia často ani nevedia, že som im alebo ich produktom urobila reklamu. Dozvedia sa to, keď im to niekto prezradí a im je hneď jasné, prečo majú naraz toľko nových lajkov.

Podporujem ľudí, ktorých ako milovníčka šikovných a nadšených osôb stretnem, podporujem mamy na materskej, ktoré robia handmade veci. Podporujem čokoľvek, čo mi príde krásne. A radšej, sakra, do toho príspevku hneď napíšem, že odkiaľ, sakra, mám ten rúž, pretože v momente sa ma to opýta niekoľko obdivovateliek „krásností“.

Baví ma sprostredkovať ľuďom pekné veci, ktoré sú okolo mňa. Je to už taká moja láskavá zodpovednosť. Moje hobby, ktoré sa prepája s prácou. Dream job. Som naozaj šťastná, že aj toto je súčasťou mojej práce.

V poslednom čase experimentujete so svojím výzorom. Narážam na nový strih a farbu vlasov...

Mňa vždy bavilo experimentovať s vlasmi. Mám skvelého kaderníka Tonka Kuruca, ktorý experimentuje so mnou, a dôležitých ľudí, na názoroch ktorých mi záleží, mám okolo seba veľa. Ľúbivých, úprimných. Ľúbili ma ryšavú, brunetu a aj teraz trochu blondínu.

Leto je pre hercov obdobím oddychu, no v septembri vám začne pracovný kolotoč. Kde vás budú môcť verní diváci opäť vidieť?

Skúšam počas prázdnin hru Letná noc, kde budem hrať s mojím kolegom Marcelom Ochránkom. Je to dialóg muža a ženy plný sklamaní, humoru, lásky, problémov... Verím, že sa nám podarí urobiť pod vedením Sväťa Sprušanského naozaj dobrú inscenáciu. A na jeseň by som mala začať točiť seriál. Bude sa volať Som mama. Pssst! Viac nemôžem prezradiť. Inak výskyt na detských ihriskách, v potravinách a podobne. Ako doteraz.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×