Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Knižnica v kostole. Mladý doktor vrátil život do opusteného chrámu

20.08.2017 Na brehu vodného diela Domaša otvorili tohto leta unikátnu knižnicu. Dovolenkári si chodia požičiavať knihy do opusteného kostola.
Knižnica v kostole. Mladý doktor vrátil život do opusteného chrámu
6 fotografií v galérii
Prázdninujúce deti prišli do kostola v sprievode policajného kaplána Jozefa Palubu.
Autor fotografie: Peter Ličák

Ako súčasť osvedčeného knižničného programu Vezmi knihu – vráť knihu ponúka Hornozemplínska knižnica vo Vranove nad Topľou návštevníkom piatich rekreačných stredísk lemujúcich štrnásť kilometrov dlhé priehradné jazero možnosť spestriť si pobyt na pláži či na jachte dobrým čítaním.

Lebo aj tu, medzi nevysokými pahorkami Ondavskej vrchoviny, občas zahrmí, zaprší, modré nebo pokazia dažďové mraky. A v takých chvíľach je dobrá kniha na nezaplatenie. Hlavne keď je poruke.

Dovolenkárom zo stredísk Eva, Monika, Tíšava, Krym stačí zájsť do barokovo-rokokového Kostola svätého Štefana kráľa, ktorý kedysi stál v panskej záhrade nad zatopenou obcou Kelča.

Knihy pre dovolenkárov

„Letnú knižnicu v kostole vysvätenom v roku 1780 sme otvorili po veľmi dobrých ohlasoch a skúsenostiach s netradičnými knižnicami na vranovskej železničnej stanici i na letnom kúpalisku. Poličky sme zaplnili knihami z vyradených fondov i knihami, ktoré knižnici darovali ľudia. V našom knižnom fonde máme takmer 60-tisíc kníh, tie najopotrebovanejšie a poškodené vyraďujeme z obehu,“ povedala pre Život riaditeľka Hornozemplínskej knižnice vo Vranove nad Topľou Emília Antolíková.

„Lenže dať opotrebovanú knihu, ktorá potešila tisícky čitateľov, do zberu papiera sa nám vidí neetické, preto sme sa rozhodli im ešte predĺžiť život v našich samoobslužných pobočkách na železničnej stanici, letnom kúpalisku a naposledy aj v starom kelčianskom kostole. Koncom leta ešte zriadime v dedine Zamutov „knihobúdku“ pre turistov objavujúcich krásy Slanských vrchov. Život ukázal, že robíme dobre, keď prinášame ľuďom potešenie z dobrej knihy aj na miestach, kde to vôbec nečakajú,“ dodala.

Emíliu Antolíkovú teší, že o letnú knižnicu majú záujem aj deti, hoci prevláda mienka, že sa knihám vyhýbajú. 6 fotografií v galérii Emíliu Antolíkovú teší, že o letnú knižnicu majú záujem aj deti, hoci prevláda mienka, že sa knihám vyhýbajú. Zdroj: Peter Ličák

V knižnici má odkrútených 34 rokov, začínala od piky, dnes je nielen riaditeľkou knižnice, ale aj predsedníčkou Slovenskej asociácie knižníc. Vie teda kvalifikovane porovnať, ako sa za tie roky menil a zmenil vkus čitateľov, ako práca knižníc.

„Za predošlého režimu knižnice museli v prvom rade kupovať knihy, ktoré niekedy aj roky ležali nepovšimnuté. Leninove spisy, Brežnevove spomienky, ktoré určite sám nenapísal, a podobné politické čítanky, ktoré v oddelení politickej literatúry nesmeli chýbať. Až keď ostali zvyšné peniaze, mohla knižnica doplniť aj fond beletrie. Za tie roky sa, samozrejme, zmenila aj štruktúra našich klientov, možno vás to prekvapí, ale až polovicu našich pravidelných návštevníkov tvoria deti. Veľa čítajú aj seniori, zriedkavo si knihy požičiavajú ľudia v produktívnom veku,“ konštatuje riaditeľka vranovskej knižnice.

No priznáva aj to, že kedysi to mali knihovníci s doplňovaním a obnovou knižných fondov podstatne jednoduchšie ako dnes. Knihy vydávali tri, štyri vydavateľstvá, každé okolo desať titulov ročne, dnes nie je v silách knihovníkov sledovať, čo všetko sa objaví na knižnom trhu.

Pamiatka bez využitia

Príbeh letnej knižnice na brehu Domaše je aj príbehom štvrťstoročie opusteného, chátrajúceho kostola a jeho záchrancu – tridsaťtriročného lekára Lukáša Bičeja. Rodák z blízkej Novej Kelče sa nevedel zmieriť s tým, ako Boží chrám, ktorý slúžil veriacim vyše dvesto rokov, pomaly, ale isto prehráva nerovný zápas s časom a ľudskou ľahostajnosťou.

„Čoraz častejšie a intenzívnejšie sa mi pred očami vynáral obraz z detstva, keď som chodieval do veží kostola zvoniť, aby ľudia nezabudli, že je čas pripraviť sa na svätú omšu. Bola to veľká zábava, hojdali sme sa na povrazoch s kamarátmi a zrazu zvony zmĺkli, v dedine si ľudia postavili nový kostol. Paradoxne, chrám prežil bez väčšej ujmy prvú i druhú svetovú vojnu, prežil aj likvidáciu dedín, ktoré zatopilo priehradné jazero, a teraz sa má rozpadnúť pre ľahostajnosť a nevšímavosť ľudí?“ zdôveril sa Životu predseda občianskeho združenia Stephanus MUDr. Lukáš Bičej.

MUDr. Lukáš Bičej verí, že sa mu podarí pozháňať peniaze na rekonštrukciu kostola. 6 fotografií v galérii MUDr. Lukáš Bičej verí, že sa mu podarí pozháňať peniaze na rekonštrukciu kostola. Zdroj: Peter Ličák

 „To ma dosť hnevalo, tak som založil občianske združenie Stephanus, ktoré má jediný cieľ – vrátiť chrámu život, vrátiť ho do života. Lenže som netušil, že potrvá dlhých deväť rokov, kým sa nám to podarí,“ vysvetlil.

Za tie roky sa presvedčil o tom, že do záchrany stavby sa sponzori nehrnú, nikto akosi neveril, že sa mladému doktorovi podarí prebrať k životu mŕtvy chrám. Lebo od roku 1993 otvárali farári bránu Kostola svätého Štefana kráľa len raz do roka. V polovici augusta, keď tu na sviatok svätého Štefana odslúžili omšu.

„Tohto leta už kostol žije plnším životom, omše sú každú sobotu, každý deň popoludní je otvorená letná samoobslužná knižnica, boli tu už aj koncerty vážnej hudby. Pred niekoľkými dňami sa prišiel na chrám pozrieť aj koncertný majster Igor Karško, Prešovčan, ktorý žije v Luzerne. Z atmosféry i akustiky bol taký nadšený, že prisľúbil, že na budúce leto by tu s manželkou urobil husľový koncert. No stále sme len na začiatku, naším cieľom je získať peniaze na opravu a záchranu chátrajúceho svätostánku. Moji pacienti vedia, že som veľký optimista, preto verím, že sa nám to podarí. Lebo je hanbou celej spoločnosti, keď v zozname národných kultúrnych pamiatok je pri Kostole svätého Štefana kráľa poznámka bez využitia,“ prezradil nám svoje ďalšie zámery s kostolom.

Modlitba za záchranu

Rekordné augustové horúčavy neobišli ani rekreačné strediská na brehoch priehrady Domaša. Aj podvečer sa ortuť v teplomeroch šplhala nad tridsiatku.

Rozhorúčená skupina detí vracajúca sa z pláže do penziónu Goral sa na polceste zastavila v sprievode policajného kaplána kapitána Jozefa Palubu v kostole. Prišli si pozrieť výstavu fotografií, ochladiť sa a, samozrejme, požičať si knihy.

„Tento chrám má šťastie, že sa našiel odvážlivec, ktorý sa mu snaží vrátiť život. Ja sám som tu odslúžil niekoľko omší a môžem povedať, že je to pre kňaza aj veriacich oveľa intenzívnejší zážitok ako v nových kostoloch. Budeme sa s ľuďmi, ktorí tu radi chodia na omše, modliť za to, aby doktorovi Bičejovi a jeho priateľom vyšiel zámer zachrániť túto národnú kultúrnu pamiatku,“ vyslovil nádej kňaz Jozef Paluba z Ordinariátu Ministerstva vnútra SR, ktorý priviedol do kostola skupinu prázdninujúcich detí.

Kostol svätého Štefana kráľa pri Novej Kelči chátra už vyše dvadsať rokov. 6 fotografií v galérii Kostol svätého Štefana kráľa pri Novej Kelči chátra už vyše dvadsať rokov. Zdroj: Peter Ličák

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×