Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Slovák na Cypre: Ponuky za nízku mzdu odmietal. Dnes má vlastnú firmu

18.08.2017 Slováci pracujú po celom pobreží slávnej Ayia Napy. Naraziť na Milana Ťažkého (34) bol donedávna problém. Žije tu 14 rokov a živí sa stavebnými prácami.
Slovák na Cypre: Ponuky za nízku mzdu odmietal. Dnes má vlastnú firmu
8 fotografií v galérii
Predaj zmrzliny odštartoval vlani a darí sa mu. Po sezóne sa venuje „stavbarine“.
Autor fotografie: Felícia Boronkayová

Kým slovenskí barmani a čašníci o sebe hovoriť nechceli, Milan nad ponukou dlho neuvažoval. Veľa informácií prezradili aj jeho priateľka Nikola (25) a budúca svokra Dada, ktoré sa sem prisťahovali „natrvalo“. Fajn baby, len fotiť sa nechceli.

Traja kamaráti

Ako prvého zavialo do gréckej časti Cypru, oblasti Famagusta, Milanovho otca s dvoma kamarátmi z Dolnej Lehoty pri Banskej Bystrici. Prišli za prácou. Stavali.

„Oco tu bol štyri-päť rokov, pracovali sme spolu, potom som začal robiť sám,“ konštatuje Milan na úvod. „Ja som sem prišiel, keď som mal devätnásť. Otec s kamarátmi časom odišli, ja som ostal. Bol som tu zvyknutý a kým bola práca, nemal som dôvod.“

V zime hotely, v lete obchod

Začínal ako pomocný stavebný robotník, veľa sa naučil a o prácu núdza nebola. Cyprus totiž stavajú prevažne cudzinci – Slováci, Maďari a Bulhari.

„Najprv som robil sám, neskôr vo dvojici s Rusom pre jednu firmu, stavali sme domy z blokov. Zvnútra boli hladké, zvonka vyzerali ako kameň. Potom som si našiel robotu sám, staval som 22 apartmánov. Bol som síce šéf, ale bez firmy. Spolupracovníkov som si len najímal a odvádzal za seba a za nich potrebné odvody. Vlastnú firmu som si založil až vlani,“ prebehne stručne 14 rokov života na Cypre.

„Tu sa stavia stále. Po sezóne sa prerábajú hotely, to je hlavná práca v zime, v lete zase domy. Keby som chcel, mám roboty vyše hlavy aj teraz, ale ja už v lete nechcem pracovať,“ hovorí vo svojom klimatizovanom obchodíku so zmrzlinárňou. Zvyšok roka je stavbár.

„Pre jeden hotel pracujem už osem rokov. Po sezóne dostavujeme nové apartmány, každý rok prerábame kúpeľne, vlani ich bolo 72, asi 20 terás, práčovňa, nové kancelárie sa stavali.“

Obchod vedľa cukrárne prevádzkuje prvú sezónu. 8 fotografií v galérii Obchod vedľa cukrárne prevádzkuje prvú sezónu. Zdroj: Felícia Boronkayová

Majitelia sú féroví, peniaze dostane vždy načas. Pretože už aj Milan na vlastnej koži zažil firmu, ktorá mu dodnes visí 5 000 eur, a hoci podnikol, čo sa dalo, vie, že tie peniaze už nikdy neuvidí. Vďaka dobrej práci sa ho výrazne nedotkla ani kríza v krajine spred troch rokov.

„Dve miestne banky, jedna grécka a jedna cyperská, ktoré mali peniaze investované v Grécku, prišli o peniaze. A tak všetkým, ktorí v nich mali viac ako 100 000 eur, peniaze nad túto sumu vzali. Samozrejme, ľudia sa búrili, chceli si ich hromadne vyberať. Nakoniec sa obe banky spojili a určili denný limit výberu na 300 eur. Ja som to osobne nepocítil, práce menej nebolo, len sa každý sťažoval, že je kríza. Jediné, čo kvôli nej ešte viazne, sú stavby domov. Keď sa obzriete, vidíte tu veľa nedokončených skeletov.“

Kazia cenu

Milan je spokojný aj s cyperskými úradmi. Svoju firmu založil bez zbytočných naťahovačiek.

„Čo sa týka ‚stavbariny‘, myslím, že na Slovensku by som to v živote nevybavil, u nás potrebuje mať človek odbornú školu, tu som žiadnu nepotreboval. Firme, ktorá tu pomáha zakladať firmy, som doniesol svoje nacionálie, prefotený pas a žltú kartu, zvyšok vybavila ona, ja som nebol ani na jedinom úrade. Stačila plná moc. O dva-tri týždne som mal všetky papiere.“

Žltá karta, ktorú Milan spomenul, je doklad o tom, že je cudzinec v krajine legálne a má zamestnanie. Len s ňou si môže na seba napísať auto, či založiť účet v banke. Za roky, čo žije na Cypre, sa pomery v krajine dosť pomenili.

„Keď som sem prišiel, bolo tu veľmi dobre, lebo tu neboli Bulhari, ktorí kazia cenu. Aj domáci sa na nich sťažujú. Ja som im povedal, môžete si za to sami, keby ste im nedali robotu, museli by odísť,“ pustí sa do vysvetľovania aktuálneho problému.

„Minimálna mzda na Cypre je 800 eur, ale nie všetci ju dodržiavajú. Mnohí robia za 500 - 600 eur mesačne, hlavne Bulhari. Bývajú napríklad v komplexe s 20 bytmi. Partia z jedného bytu prestane platiť, tak ich vyhodia a oni sa ‚nasáčkujú‘ do vedľajšieho ku kamarátom. Niekedy tam žijú aj ôsmi, takže stačí, ak pracujú štyria, zvyšok prežije s nimi. Potom kradnú a chodia po smetných košoch. To sa nedá pochopiť,“ komentuje.

„Sú ľudia, ktorým to stačí, ale kvôli tomu nemusia chodiť na Cyprus. Aj mne svojho času firmy volávali, či nejdem za 60 eur na 8 hodín do roboty. Nešiel som, radšej som sedel doma. Moja minimálna sadzba je 80 eur a pod túto sumu nejdem, niekedy pýtam aj viac. Poznám takých, čo nemali robotu a išli za 40 a už im to aj ostalo. Ak vám len raz dá niekto menej, už nikdy vám nikto nedá viac.“

Miestna vláda najnovšie uvažuje o tom, že zvýši minimálnu mzdu na 1 000 eur, aby motivovala svojich občanov.

„Ak to uzákonia, predpokladám, že pri zamestnávaní dajú prednosť domácim,“ myslí si Milan. Aktuálne majú na Cypre 19 % DPH, predtým bola 10 %, hovorilo sa o daňovom raji. Na potraviny je 5 % DPH.

Sirena bay. Hoci má Milan more doslova pod nosom, v lete dáva prednosť bazénu. 8 fotografií v galérii Sirena bay. Hoci má Milan more doslova pod nosom, v lete dáva prednosť bazénu. Zdroj: Felícia Boronkayová

Nechce ani dom, ani pas

V októbri, keď sa k nemu nasťahovala priateľka Nika a neskôr aj svokra, sa Milan presťahoval z neďalekého Paralimni na súčasné miesto, kúsok od obľúbenej Sirena Bay. Prenajali si dom. O kúpe neuvažuje, pretože keby vlastnil dom, automaticky by dostal občianstvo, a to nechce.

„Dom, v ktorom bývame, stojí okolo 400 000 eur. Nie je malý, ale na tú cenu malý je, lebo je pri mori. Od dovolenkárov pýtajú za prenájom 100 eur na deň, no celoročná suma sa dá po známosti dohodnúť na 500 eur mesačne,“ vymenúva na moje požiadanie mesačné náklady na život.

„Elektrina vychádza na dva mesiace približne 150 eur, voda na tri mesiace okolo 50, a to aj bazén dopúšťame, internet stojí okolo 40 eur mesačne.“

Potraviny nie sú drahé, v okolí stále pribúdajú obchody s bulharským, poľským aj ruským tovarom, zelenina, keďže Cyperčania musia mať ku všetkému šalát, aj ovocie sú lacné. V zimných mesiacoch treba prikurovať, ale inak, ako sa Nika s Milanom zhodujú, tu človek veľa vecí nepotrebuje.

Napríklad oblečenie na štyri ročné obdobia.Nikina mama, ktorá si k dvom mačkám, žakovi a papagájovi priviezla dvoch psíkov, dodáva, že žrádlo pre ne jej posiela kamarátka z domu, pretože na Cypre je podstatne drahšie.

Inak sú všetci spokojní a tešia sa na koniec sezóny. Na chvíľu, keď odídu turisti a po uliciach budú chodiť len mačky. Na prázdne pláže a spoločné voľné chvíle. Nika rada cestuje a asistuje pri priateľových koníčkoch.

„Milan je rybár, spoločne chodíme na chobotnice a kurkumy. Je to tu najobľúbenejšia ryba, kilo predávajú za 25 eur. Tak si ju radšej ulovíme sami.“ Okrem toho hráva miestnu biliardovú ligu.

Komunistická realita: Keď bolo žito malé, pri fotení žatvy všetci kľačali

Každý politik chce byť obdivovaný a uctievaný, a niektorí si to vynucujú. Prorektorka Vysokej školy výtvarných umení Bohunka Koklesová (45) hovorí, ako sa politika prenáša do umenia.

„V hre sú puby v okolí 20 kilometrov. V pondelok mávajú málo ľudí, tak vymysleli turnaj. Každý týždeň hráme v inom pube, ktorý musí pripraviť aj pohostenie. Trvá to štyri mesiace a víťazné družstvo získa 800 eur, ktoré vyzbierali na štartovnom.“

Zmrzlinu otvoril kvôli Nike aby mala prácu, a keďže boli pred dvoma rokmi v tejto oblasti jediní, ľudia si na nich zvykli, ide to. Tento rok pridali do prenajatého priestoru, využívali len jeho časť, obchodík.

„Práve uvažujeme, či ho necháme otvorený na zimu,“ hovorí Milan. „Viem, že sa bude rozširovať hotel oproti nám, bude tu mnoho robotníkov, teda zákazníkov. Prepočítame, uvidíme, či sa to oplatí.“

Nika s Milanom boli na Slovensku naposledy pred rokom a pol. Plánujú, že na Cypre ostanú ešte dva, tri roky a potom sa usadia doma. Milan aj po 14 rokoch opakuje, že milované hory okolo Bystrice nevymení za žiadne more. Jasno má aj v otázke, prečo je dobré žiť na Cypre.

„Na Slovensku sa každý stará o toho druhého. Len sa rozpráva – ten robí tam a za toľko. Na Cypre to nik nerieši. Cyperčan príde, spýta sa, ako sa máš, prehodí pár slov a ide, nestará sa o nikoho. Len Slováci to riešia, závidia jeden druhému. Aj tak všade na svete platí – každý sa má tak, ako si to zariadi.“

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×