Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

New York sa mení. Zmizli limuzíny, za venčenie psov môžete zarobiť tisíce

15.08.2017 Pre Európanov je veľmi poučné porovnať to, čo by na Amerike chcel zmeniť Donald Trump s tým, čo „na mieste činu“ zažijú na vlastnej koži. Už po pár hodinách každý pochopí, že bez prisťahovalcov by v USA veľa vecí nefungovalo.
New York sa mení. Zmizli limuzíny, za venčenie psov môžete zarobiť tisíce
8 fotografií v galérii
Vyše pol kilometra dlhý Brooklynský most je dodnes považovaný odborníkmi za zázrak...
Autor fotografie: Peter Ličák

V New Yorku, najľudnatejšom meste severnej Ameriky, som si niekoľkokrát položil otázku: Som v tej istej Amerike, o ktorej rozpráva jej 45. prezident, potomok nemeckých prisťahovalcov, ktorí tu vystúpili z lode v roku 1885 s pasmi znejúcimi na meno Drumpf?

Pravnuk takých istých prisťahovalcov, akým na predvolebných zhromaždeniach takmer vyhlásil svätú vojnu. Potomok Nemcov, ktorých teraz považuje za zlých, lebo vyrábajú kvalitné autá, ktorým mnohí Američania dávajú prednosť pred domácimi.

Alebo žeby cez okná Bieleho domu vyzerala Amerika ináč ako z niektorej slávnej newyorskej avenue?

Zlí Nemci

Pod dojmom tohto Trumpovho vyhlásenia turista z Európy očakáva, že newyorské ulice sú zaplavené najtradičnejšími nemeckými značkami, Mercedesmi a BMW. Za dva týždne som videl v meste len dva čierne Mercedesy.

Podľa toho, aké autá jazdia po newyorských avenue a uliciach, má človek falošný dojem, že sa nenachádza v metropole s vyše dvesto mrakodrapmi, ale že sa nejakým zázrakom ocitol v niektorom japonskom alebo juhokórejskom meste. Neviem, ako to vyzerá na uliciach v iných amerických mestách, ale tým newyorským nepochybne vládnu japonské a juhokórejské mašiny.

Rodák z gruzínskeho Tbilisi za volantom taxíka nám nadvládu áut z Ázie vysvetlil jednou vetou: „Amerika dnes jazdí na japončíkoch, pretože havarijné poistky na tieto autá sú aj o polovicu lacnejšie ako na americké.“

Ekonomika ovládla aj autopark newyorských taxikárov. S metrom, najrozsiahlejším systémom podzemnej dráhy na svete, a tak trochu aj s trajektmi a vodnými taxíkmi, tvoria chrbtovú kosť mestskej dopravy.

Newyorčanom a turistom ponúka svoje služby viac ako 12-tisíc typických žltých taxíkov. A čo taxík, to Honda, Toyota, Nissan, Mazda, Hyundai... Žltý Mercedes či BMW by sa asi v celom New Yorku nenašiel.

Donaldovi Trumpovi to teda s tými zlými Nemcami, ktorí zaplavujú jeho krajinu svojimi autami, akosi nevyšlo. Možno nabudúce sa trafí lepšie, ale to by pán Bieleho domu musel hovoriť o zlých Japoncoch...

Trinásťtisíc taxíkov tradičnej žltej farby obsluhuje 42-tisíc šoférov. Na rodeného Američana za volantom taxíka ťažko natrafiť. Žlté aj čierne taxíky Uber obsluhujú vodiči 190 národností. Keby si prisťahovalci zo všetkých kútov sveta neboli vybrali New York za svoj nový domov, doprava by v tomto meste mala neriešiteľný problém.

O čistotu v meste sa starajú tisícky ľudí, najmä z Ázie a Európy. 8 fotografií v galérii O čistotu v meste sa starajú tisícky ľudí, najmä z Ázie a Európy. Zdroj: Peter Ličák

Hypotéka na licenciu

Čoraz viac Newyorčanov i turistov dáva prednosť čiernym, neoznačeným SUV taxíkom, u nás tak taxikármi nenávidenej služby Uber. Stačí vytočiť číslo a do minúty či dvoch je pri zákazníkovi najbližší voľný taxík, v peňaženke netreba mať ani dolár, cestu si zaplatíte mobilom.

Taxikári Uberu sú spokojní, štvrtinu tržieb odvádzajú materskej spoločnosti v Holandsku, zvyšok je ich ziskom. Získať však v New Yorku taxikársku licenciu nie je vôbec jednoduché. Odkedy sú všetky taxíky vybavené GPS navigáciou, skúšky z miestopisu už nie sú také prísne, ale na získanie licencie treba mať poriadnu kôpku dolárov.

„Sedemmiestne SUV americkej výroby som si kúpil za pätnásťročné úspory, ale na licenciu, ktorá stojí v New Yorku 450-tisíc dolárov, som si zobral hypotéku, ktorú budem splácať takých 15 rokov. Iní kupujú na hypotéky byty, apartmány, domy, autá, ja budem splácať taxikársku licenciu. Ale som sám sebe pánom, robím kedy a koľko chcem. Keď si chcem dať v robote prestávku, zaparkujem pri Kennedyho letisku, kde čaká na pasažierov aj tisíc taxíkov, kým ma niekto osloví prejdú aj dve hodiny...“ hovorí päťdesiatnik, rodák z novozélandského Aucklandu.

Na Kennedyho letisku som vystúpil z Boeingu, lietajúcom v službách najväčšej americkej leteckej spoločnosti American Airlines, s predstavou, že tých 25 kilometrov do Brooklynu sa odveziem na parádnom Buicku či Cadillacu, samozrejme, s klasickými krídelkami nad mohutnými zadnými svetlami.

Pred terminálom číslo 8 však po amerických limuzínach, aké nás kedysi ohurovali v amerických gangsterkách i romantických slaďákoch s Frankiem Sinatrom, nebolo ani stopy. To by človek pred letiskom skôr natrafil na mimozemšťana v goralskom klobúku.

„Keď sa chcete povoziť na Buicku či osemvalcovom Chevrolete, máte smolu, oneskorili ste sa o takých tridsať rokov. Pri prvej ropnej kríze sme aj v Amerike zistili, že osemvalcové taxíky s tridsaťlitrovou spotrebou už neuživíme, tak sme sa ich rýchlo pozbavovali. Na Ameriku teda zabudnite. Za tri, štyri hodiny ste na Kube, tam sa na tých našich cestných ,krížnikoch‘ povozíte do sýtosti,“ poradil mi taxikár ťažkej váhy.

Vidieť, že okrem krútenia volantu Hondy inému pohybu neholduje. Poďakoval som sa Portoričanovi za praktickú radu, ale krajiny tohto typu ma akosi nelákajú. Asi preto, že čosi podobné sme si užili dlhšie, ako bolo pre našu spoločnosť zdravé.

Ale neboli by to Američania, keby nevymysleli aj lacnejší spôsob, ako si užiť cestovanie v limuzíne. Pozor, je síce lacnejší ako stoja letenky z New Yorku do Havany, ale rozhodne nie je lacný! Za dosť hriešne peniaze si možno objednať dlhočiznú čiernu alebo bielu limuzínu s vodičom v parádnej uniforme.

Tí, ktorým to peňaženka dovolila, tvrdia, že Manhattan má z limuzíny celkom inú podobu ako z obyčajného žltého taxíka. Neviem, s mojou peňaženkou som na takú luxusnú jazdu ani len nepomýšľal. Možno škoda, a možno ani nie.

Na Times Square si môže unavený turista hoci aj zdriemnuť. 8 fotografií v galérii Na Times Square si môže unavený turista hoci aj zdriemnuť. Zdroj: Peter Ličák

Svet v metre

Chrbticou newyorskej dopravy je už 113 rokov metro. Dĺžka jeho podzemných i nadzemných tratí prevyšuje 1 100 kilometrov. Pri slávnostnom otváraní prvých štrnástich kilometrov v jeseni 1904 vyzváňali zvony všetkých newyorských kostolov. Keby boli obyvatelia mesta tušili, akú obrovskú vymoženosť práve dostali, boli by zvonili po celej Amerike.

Život v New Yorku sa po teroristickom útoku na Svetové obchodné centrum v mnohom zmenil. Na podzemnej dráhe sa však dve veci nezmenili: rýchlosť a spoľahlivosť. Nezmenilo sa ani to, že sa tam stretáva celý svet.

Prizriete sa do tvárí cestujúcich na lavici oproti a v tej chvíli máte pred sebou ľudí zo všetkých kontinentov. Teda okrem Arktídy a Antarktídy. Arab vedľa Austrálčana, Nigérijčan vedľa ortodoxného žida, Angličanka po boku Inda. Až človek nevdojak nadobudne presvedčenie, že bez newyorského metra by svet nemohol existovať.

Hoci metro sa radikálne nemení, o atmosfére v jeho sedemtisíc vagónoch to tvrdiť nemožno. Od svojej poslednej návštevy New Yorku pred dvadsiatimi rokmi som si pamätal, že v metre vtedy každý čítal. Niekto knihu, niekto raňajšie noviny. Podobne to v tých rokoch vyzeralo aj v moskovskom metre. V tom si boli podobné ako vajce vajcu.

Taký obraz newyorského metra som v hlave nosil dve desaťročia. Pamäť je skvelá vec, ale niekedy absolútne zbytočná. Iba čo človeka zavádza. Aby som teda nevyzeral ako analfabet, kúpil som si pri stanici Carrol Street za dva a pol dolára sto strán Times-ov.

Vo vagóne smerujúcom v to poučné ráno z Brooklynu na preslávenú Broadway sa viezlo zo sto pasažierov. Samozrejme, že nikto okrem mňa nemal v ruke noviny. Z metra ich vytlačili smartfóny a slúchadlá v ušiach. Polovica vagónov počúvala hudbu, druhá polovica esemeskovala.

Tak som tie čerstvé Times-y radšej ani neotvoril, na imidži by mi rozhodne nepridali, a vyzerať na začiatku dňa ako práve k životu prebratý neandertálec, na to som akosi pred raňajkami nemal chuť.

Večná škoda ,,šteklov“

„Tak čo, Američanky stále fungujú na vysokých podpätkoch?“ opýtal sa ma kamarát, ktorý pozná moju slabosť pre dlhé nohy na vysokých opätkoch. Tak ako sú minulosťou pohodlné americké limuzíny s krídelkami, tak sa do nenávratna rúti aj Amerika na vysokých opätkoch.

Krajina dobrovoľne stráca jednu zo svojich najkrajších podôb. Aj v New Yorku ovládli ženské nohy tenisky. Závratne drahé, vo farbách od výmyslu sveta, pohodlné.

Vysoké topánky cez deň nosia len fotomodelky vo štvrti SoHo, ktoré si vybehnú z ateliéru po pár kalórií do najbližšieho fast foodu, a ešte hrdé úradníčky na Wall Street či v Rockefellerovom centre, úchvatnom komplexe devätnástich mrakodrapov, ktorými ozvláštnil dolný Manhattan najbohatší muž New Yorku John Davison Rockefeller.

Pravda, aj tieto dámy vystúpia z metra ešte v športovej obuvi, ale v mramorových vestibuloch Rockefellerových sklenených veží sa rýchlo prezujú, aby do svojich kancelárií pod oblakmi vplávali noblesne, ako sa na túto časť metropoly patrí. Na vysokých a ešte vyšších opätkoch.

„Venčička“ psov z Vietnamu si denne zarobí vyše 400 dolárov. 8 fotografií v galérii „Venčička“ psov z Vietnamu si denne zarobí vyše 400 dolárov. Zdroj: Peter Ličák

Bankárky, sekretárky, osobné tajomníčky šéfov, ktoré pracujú v mrakodrapoch Rockefellerovho centra sa určite na svoje príjmy sťažovať nemôžu. Konkurovať vo výške zárobku im však môžu Kórejčanky, Vietnamky, Thajčanky, Číňanky, pre ktoré je najpriliehavejšie nespisovné pomenovanie „venčičky“ psov.

Čitateľ nech ten môj prehrešok proti slovenčine veľkoryso prehliadne, ale české slovo je v tomto prípade nenahraditeľné. Za „venčenie“ psov inkasujú od ich majiteľov denne 40 dolárov.

Hanblivá tridsiatnička Uyen z Vietnamu má guráž, každý deň, okrem víkendov, chodí na prechádzku po mramorom vydláždenej promenáde pod Brooklynským mostom s jedenástimi havkáčmi. Každý iná rasa, iná povaha. Čo deň to pre Uyen zárobok 440 dolárov, za mesiac si popri psíkoch príde na slušných deväťtisíc dolárov.

Za dvojizbový byt v Brooklyne zaplatia s kamarátkou 2 400 dolárov mesačne, za tisícku sa vraj vystravuje, zvyšok si ukladá do pobočky japonskej banky.

„Ľudia z našej komunity si ukladajú peniaze do ázijskych bánk, tým dôverujeme viac ako americkým. Keď sú doláre v ich trezoroch, máme pokojnejší spánok,“ hovorí subtílna Vietnamka, ktorá si na psíkoch zarába už šiesty rok. Pri tejto robote chce vydržať ešte zo štyri roky, potom sa vráti na vietnamský vidiek s celkom slušným balíkom dolárov.

„Vodiť psov von však nedokáže každý, treba im rozumieť, v prvom rade treba rôznorodú svorku naučiť, že sú na prechádzke kamaráti, jedna rodina. Keby sa do seba pustili, bola by to hotová katastrofa,“ vysvetlila nám mladá Aziatka.

Na jednej ruke má stále navlečenú gumenú rukavicu, aby mohla do papierového vrecúška pozbierať po psíkoch exkrementy. Keby to zanedbala, narobila by si veľké problémy. Škoda, že to tak nefunguje aj u nás.

Domy slávnych

Tak ako každé slávne mesto aj New York má svoje ikonické miesta, ktoré turista jednoducho nemôže obísť. Inak by mohol mesto na smrť uraziť.

V New Yorku sa nepatrí vynechať vyhliadku na 86. poschodí najslávnejšieho mrakodrapu celej Ameriky – Empire State Building, symbol kontinentu Sochu Slobody, Metropolitné múzeum s doporučeným dobrovoľným vstupným, zelenú oázu mesta Central Park, slávnu Broadway či obdivuhodný Brooklynský most.

Ale sú turisti, ktorí nič z toho nemusia, špecializujú sa na vyhľadávanie domov, v ktorých bývali či bývajú slávni filmoví herci, spisovatelia, politici, gangstri. Vo štvrti West Village nie je problém stretnúť filmové a televízne hviezdy, ale máloktorú spoznáte. On line vyzerajú v kaviarni či na ulici celkom inak ako v televíznom seriáli.

Obyvatelia tehlového domu na Perry Street museli dať pred schody retiazku s nápisom Zákaz vstupu. Lebo tu počas nakrúcania mala seriálovú adresu Sarah Jessica Parker alias Carrie z kultového seriálu Sex v meste.

Pred domom sa podchvíľou niekto fotografuje, ale okolo červeného domu neďaleko Brooklynského mostu, kde žil spisovateľ Arthur Miller, manžel filmovej sexbomby Marylin Monroe, prechádzajú turisti i domáci bez povšimnutia.

Nie je umelec ako umelec, nie je sláva ako sláva. Aj na americkom kontinente televízne hviezdy nemilosrdne valcujú ostatnú umeleckú brandžu jedna radosť. V tom sa Slovensko od Ameriky nelíši.

Zákerný vietor

Turista, ktorý chce zažiť New York v plnej paráde a plnej sile, sa nemôže vyhnúť trom veciam: všadeprítomnému metru, taxíkom a obrom siahajúcim počas tlakovej níže ozaj až do mrakov. Pravda, Newyorčania radšej vravia, že mrakodrapy siahajú až do nebies.

Ani jedno prirovnanie neuteká od pravdy. Ale veľmi neradi počúvajú reči o tom, že prvými mrakodrapmi neohromilo svet ich mesto, ale Chicago.

Prvý sky scraper, čiže mrakodrap, postavili v meste najznámejších gangstrov v roku 1884, krátko po tom, čo v oceliarňach dokázali vyvalcovať pevné liatinové nosníky a pripraviť stavbárom kompletné oceľové konštrukcie. Problém nebol ani s bývaním na najvyšších poschodiach najvyššej budovy sveta, Amerika už poznala výhody elektrických výťahov.

Kým na slávnej Piatej Avenue vyrástol prvý newyorský mrakodrap, uplynulo dlhých 18 rokov. Chodník popri 21-poschodovej budove Flatiron Building sa rýchlo stal veľmi obľúbeným miestom chlapov.

V okolí mrakodrapu stále fúkal silný vietor, ktorý na ich potešenie nehanebne dvíhal ženám sukne až do zaujímavých výšok. Ale aj toto pouličné divadielko už patrí iba minulosti. Tak trochu škoda, mohlo to byť aj dnes zaujímavé.

Oveľa zákernejší vietor sa občas preháňa po vyhliadkovej terase na 86. poschodí Empire State Building na Piatej Avenue. Kvôli nebezpečnému vetru je vyhliadka na najslávnejšom newyorskom mrakodrape dokopy asi päť týždňov zatvorená.

Správa mrakodrapu, v ktorom žije a pracuje viac ako 30-tisíc ľudí, má obavy, aby silné poryvy vetra nepreniesli návštevníkov aj cez ochranný plot.

Dokonca pri natáčaní jedného filmu museli filmári priviazať kvôli vetru herečku Meg Ryan a Toma Hanksa k zábradliu. Báli sa, že ich môže silný vietor odviať kdesi nad strechy manhattanských obrov.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×