Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Eva Máziková: Nikdy som nechcela nemecký pas, ja som neušla

14.08.2017 Prišla načas. Vynorila sa spoza rohu mávajúc kyticou na pozdrav, v druhej ruke dóza s koláčmi, ktoré napiekla pre mamu. Eva Máziková (67) sa hneď po rozhovore chystala za ňou.
Eva Máziková: Nikdy som nechcela nemecký pas, ja som neušla
6 fotografií v galérii
Speváčka dáva prednosť zdravej strave, ale dva minikoláčiky ku káve si dopraje.
Autor fotografie: VIPMEDIA

Recept na koláč pochádza od starej mamy z maminej strany a miluje ho celá rodina vrátane speváčkinho nemeckého manžela. Hoci usmiata priznala, že v rodičovskom byte, keď tam už mama nie je, sa cíti zvláštne. Má pocit, akoby stratila domov. Preto dáva prednosť hotelu, kde žila už aj počas šou Tvoja tvár znie povedome.

Mama sa ako drží? V januári si zlomila nohu a viem, že ste prežívali ťažké chvíle.

Veru prežívala, ale to je už vek, 91 má, stále som čakala, že raz mi brat zavolá, že je zle. A stalo sa. Mama spadla, zlomila si nohu a ona to, našťastie, ani nevie, ale päť hodín ležala sama, čo bolo veľmi smutné. Na druhý deň sme prišli s manželom do nemocnice, nech sa o ňu dobre starajú, lebo to je to posledné, čo nám s bratom ostalo. On sa o ňu veľmi dobre stará, keď tu ja nie som, lebo ja som sa o nich celý život starala, o ocka aj o mamu.

Nechceli ste si ju vziať domov, do Mníchova? Veď k vám chodila často, už je u vás svojím spôsobom zvyknutá.

Áno, stále, veď ešte v septembri bola u mňa, ale to sa nedá, to v Nemecku nezaplatíš. U nás stojí len upratovačka 28 eur na hodinu. Vzala by som aj niekoho zo Slovenska, ale tým, že mám meno, tu sa veľmi rýchlo roznesie, kde býva, ako býva a toto nechcem. Rozmýšľali sme s manželom rôzne. Mali sme jednu paniu, veľmi príjemná, teraz chodieva za mamou každý utorok a štvrtok do domu dôchodcov, čo sa mame páči, len som zvedavá, čo mi dnes povie. Lebo ona mi vždy povie – Evička, už chcem ísť domov! A ja jej hovorím – dobre, mami, choď do skrine a zbaľ si veci, lenže ona už, žiaľ, nevie chodiť. Telo je slabé, hlava funguje, len si občas nepamätá.

Keď mala teraz narodeniny, ja som bola práve v Taliansku, aj brat bol preč, zavolala som svojmu manažérovi Norovi Mészárošovi, nech kúpi kyticu a krémeše, tie mama miluje, aby mohla pohostiť aj kamarátky. Nech som hocikde, vždy jej volám dvakrát denne, ráno a večer, hoci nie vždy mi zdvihne. Volám jej teda večer, pýtam sa, bol za tebou Noro? A ona, nie, nikto tu nebol, ale volal mi.

Vieš, ako dobre vyzerá? Zaujímavé, že niekedy si určité veci nepamätá, ale pravnučku Lily áno. Nedávno sme mali krstiny v Salzburgu, veľmi som ju tam chcela mať, ale nevie, chúďa, chodiť, inak vyzerá fantasticky (ukáže mi fotku v mobile a môžem potvrdiť, speváčkina 91-ročná mama vyzerá na šesťdesiat), len to telo už nedrží. Zlatá je, keď prídem, pozrie sa na mňa a povie – ste známa, viem, že musím začať pomaly.

Aký vzťah ste mali s otcom?

Veľmi som na ňom visela a súčasne som pred ním mala rešpekt. Ja som celý otec, aj ja som „kolerik“, zrýchľujem z nula na tisíc a potom idem dole, ale viem sa ospravedlniť. Keď zomrel, veľmi som plakala, aj som mala smútočnú reč, ale myslím, že s mamou to bude omnoho horšie, mama je predsa len niečo iné...

Môžem vám niečo povedať? Odkedy mama nie je vo svojom byte, už nemám domov. Bývali sme kúsok od seba, ona doma, ja v hoteli, ale stále sme boli spolu. Zavolala som, dobré ránko, mami, prídem za tebou taxíkom a pôjdeme sa napapať. Doma som nebývala len preto, lebo ja sa musím pred koncertom vyspať a nechcela som ju rušiť neskorými nočnými príchodmi a ona to chápala. Teraz už vlastne domov nemám, lebo mama tam nie je. Veľmi sa teším, že ju o chvíľu uvidím.

Celý život som akosi nevedela bozkávať, muža a syna áno, ale rodičov nie, len som ich vždy objala, no v poslednom čase viem mamu aj bozkať. Akoby som sa na to duševne pripravovala, ale to neznamená, že nám zomrie. Ale späť k otázke, už som aj rozmýšľala, že mamu vezmem k sebe, ale kam ju dám? Síce som nadstavila druhé poschodie, ale to je samé sklo, je to skôr zimná záhrada. A na poschodie sa v tomto stave nedostane. Toto ešte musíme doriešiť. Inak to isté povedal syn mne, že nadstaví a budem u nich bývať.

Jedna fanúšička jej darovala vlastnoručne zdobenú blúzku a ďalší fanúšik ju pre tento záber učesal. 6 fotografií v galérii Jedna fanúšička jej darovala vlastnoručne zdobenú blúzku a ďalší fanúšik ju pre tento záber učesal. Zdroj: VIPMEDIA

Prežili by ste to, s nevestou pod jednou strechou?

Ja ju tak zbožňujem, odkedy sa malá narodila, teraz k nej mám iný vzťah. A keďže viem, že mamy na materskej potrebujú aspoň jeden deň pre seba, tak som jej povedala – rob si čo chceš, ja prídem každý utorok o pol deviatej k vám a odídem večer o ôsmej, čo je vážna dvanásťhodinovka, ale ja som taká šťastná, keď vidím, ako sa malá vyvíja. Nevesta mi celý deň ani nezavolá, čo by som ja nevydržala. Lily má len 8 mesiacov a už bola štyrikrát na Ibize a raz v Grécku. Stále s ňou lietajú, čo sa mne veľmi nepáči, ale malá to zvláda, našťastie. Teraz v lete to robia tak, že v pondelok priletia, aby som mohla byť v utorok s ňou a v stredu odletia naspäť. Ja som proste taká utorková babi.

Vy ste celkom rozlietaná rodina.

Veľmi rozlietaná. Syn je stále niekde, raz v Lipsku, raz vo Frankfurte, veľa prednáša o svojom džobe, preto s ním volám často, ale neveste to nehovorím, lebo ony neľúbia, keď sú mamy často v kontakte so synmi. Je to naše tajomstvo, ale potrebujem, aby mi aspoň napísal, že doletel v poriadku.

Nápad na knihu, ktorú pripravujete pre vnučku, vám vnukol práve on. V akom je štádiu?

Už mám toľko papierov (prstami ukáže hrúbku asi šesť centimetrov), začala som aj fotky lepiť, aby vedela niečo aj o mne. Áno, na túto myšlienku ma naviedol Benjamín, tak som mu povedala, že ak sa mi niečo stane, nech to potom dá vytlačiť. A vzala som si príklad z mojej svokry, inšpirovala ma. Ja som nikdy nebola so synom na Silvestra, vždy ho mala ona a nikdy od nej nedostal žiadny darček, ale zakaždým ho zobrala na dovolenku, tak som si povedala, týmto systémom budem fungovať aj ja, veď drobné darčeky dostáva Lily stále. Tak jej ukladám peniaze na účet a na osemnástku dostane od nás s manželom ešte byt.

Váš manžel mal problémy s očami. Čo sa mu stalo?

Pred dvoma rokmi, chudáčik, oslepol. Boli sme nakupovať v obchodnom centre a zrazu mi hovorí – choď preč, ja nič nevidím. Veď ani nestojím pred tebou, stihla som povedať a hneď som zavolala kamarátovi. Sadli sme do taxíka a už sme boli na klinike v Mníchove, kde ho operovali. Dokonca dvakrát. Roztrhla sa mu sietnica, ale prečo, nevieme dodnes. Dovtedy videl dobre, ani okuliare nepotreboval. Teraz má pol oka farebné a pol čierne, našťastie, už je v poriadku, ale bol to šok.

Vy sa, chvalabohu, celkom držíte. Vďaka čomu?

Vďaka génom, dobrej nálade a športu. Asi tri roky hrávam golf, veľa bicyklujem a plávam, aj v zime, hoci tieto „swimingpool“ nemám veľmi rada, lebo tam sa takmer každý vymočí, ale samotné plávanie mi robí dobre. Dávam si pozor aj na stravu. Raňajkujem biely jogurt s medom a banánom, vďaka tejto kombinácii máš v tele všetko, čo potrebuješ na rozbeh. Potom si dám presso, ku ktorému potrebujem aspoň dve malé „kocočky“ zákusku, ktorý som urobila pre mamu, vydrží aj desať dní, no len dva kúsky denne.

Kedysi ste sa venovali aj joge.

A stále venujem. Keď som mala ešte moju kozmetickú „praxis“, bolo to krásne obdobie, tak sme na hrade v južnom Tirolsku, lebo kamarátka sa vydala za grófa a hrad mu patril, viedli týždňové kurzy pre asi 25 žien a ja som si z každého niečo vzala. Každý seminár sa začínal ráno o siedmej jogou s odbornou lektorkou a zistila som, že mi robí tiež veľmi dobre, hlavne na chrbticu, možno aj preto som vitálna. Myslím, že to mám v génoch, ale človek pre to musí aj niečo urobiť.

Ja už bez jogy neviem existovať. Buď ráno, alebo poobede, si 20 minút zacvičím. Držím sa, ale mám „schilddrüsse“, problémy so štítnou žľazou, musím na to brať tabletky... Ja si prosím tiež espresko, tiež takéto veliké, dobre, moj, ďakujem ti, ale bez vody (objedná si, keď zbadá čašníka)!

Polovica leta je za nami, aká bola tá vaša? Stihli ste každoročnú jachtu v Taliansku?

Päťkrát a v piatok ideme znova. Prvý raz sme boli len tri dni, väčšinou chodíme na osem až desať. Po Tvári som chcela najprv letieť do Turecka, lebo tá šou bola vynikajúca, keby ma zavolali znova, neváham a idem, ale vyčerpávajúca. Pozrela som si zájazdy, aj som našla, ale ani cena all inclusive za 400 eur ma nepresvedčila. Rozmyslela som si to pre politickú situáciu v krajine. Povedala som mužovi, ideme do Talianska, ale do hotela, nie do bytu, kde aj počas dovolenky len upratuješ a varíš. Zažili sme tam strašnú búrku, loď sa len tak knísala. Kým ju manžel zaťahoval, aby do nej nepršalo, ja som zbehla dole vziať veci a rozrezala som si nohu na stehne. Ostane mi jazva, ale to nič, ja už mini nenosím.

Predpokladám, že v októbri, keď máte obaja narodeniny, bude nasledovať ďalšia klasika – cesta loďou okolo sveta.

Bude, ale tentoraz nie v októbri, pretože na ten čas mali len štrnásťdňový zájazd a tak dlho by som na jednej lodi nevydržala, na mňa je to priúzke, aj keď si každý deň inde, je tam 100 spolucestujúcich a 21 reštaurácií. Mne je to dlho, ja som rada týždeň preč z domu a potom bežím veľmi rýchlo domov, teraz, najmä kvôli Lily, dupľom.

Okrem spievania sa vám pred dvoma rokmi v Nemecku celkom slušne rozbehli drobné herecké príležitosti v televízii. Pokračuje to?

Pokračuje to ďalej, dokonca je ich stále viac, teraz som aj jednu televíznu reklamu točila. Mala by sa objavovať asi dva roky. Vždy si ma zavolajú na to, na čo sa im hodím a som rada, že volajú, lebo agentúr je veľa, konkurencia veľká, no na mňa stále nejako letia. A potom so mnou ide automaticky aj môj manžel, lebo my sme elegantní a dobre spolu vyzeráme.

Pred šou Tvoja tvár znie povedome ste ohlasovali vydanie nového albumu, na ktorý ste prespievali napríklad piesne Františka Krištofa Veselého. Darí sa mu?

Všetko som naspievala pred rokom, len to bolo treba zmastrovať, čo, žiaľ, Peter Kliment v Čachticiach, doteraz neurobil. Až na tri veci, ktoré som potrebovala do šou. Zvyšok stojí u neho v štúdiu a my s Norom sme veľmi nahnevaní.

Ako to vysvetlil?

Nijako. Vôbec nijako. Darmo sme mu vyvolávali. Som veľmi sklamaná z toho chlapca, pretože doteraz mi robil všetky cédečká, nikdy nebol žiadny problém a s jeho prácou som bola vždy spokojná. Vôbec tomu nerozumiem. Práve sme sa s Norom bavili, že asi budeme robiť single, lebo na koncerty stále potrebujem niečo nové. Mrzí ma to o to viac, že to bol úplne iný štýl, ako robím, aj ľudovky, lebo hoci fanúšikovia moje pesničky milujú, bez Inej ženy nemôžem ukončiť koncert, musím stále pridať niečo nové.

Urobila som si rôzne zmesi, vybrala som ich, zaplatila a zrazu som zistila, že ich odo mňa prebralo viac interpretov. Som vyvalená, že toto na Slovensku existuje. Minule mi manažér hovorí, vieš, že tvoje ľudovky spieva Silvia? Tu sa kradne jedno cez druhé.

Čím vás v poslednom čase prekvapili fanúšikovia?

Práve dnes večer, keď mám koncert, ma bude česať jeden z nich, je kaderník. No a dnes večer si prvýkrát oblečiem aj ručne maľovanú blúzku od fanúšičky. Prišla na koncert a ja jej hovorím, ježiš, to je krásna blúzka, to je určite... povedala som známu značku, a ona že nie, to som maľovala sama. No a nakoniec mi ju darovala.

Dvaja podstatní muži jej života – manžel Peter a manažér Noro Mészároš. 6 fotografií v galérii Dvaja podstatní muži jej života – manžel Peter a manažér Noro Mészároš. Zdroj: VIPMEDIA

Koncerty, na ktoré odbiehate z Nemecka či z Talianska na otočku, sú jedna vec, ale taký Let´s Dance či Tvoja tvár sú projekty tak na štvrť roka. Rozhodujete sa pre ne sama, alebo sa radíte s manželom?

Vždy, keď mám ponuku na niečo väčšie, sa radím s ním, či to zvládnem, čo si myslí, on ma dokáže ohodnotiť lepšie. Keď bola Let´s Dance, uhovoril ma a získala som druhé miesto, haló! Na Let´s Dance by som sa už nedala, stále ma pozývajú do Dancing Stars do ORF, je to stále ťažšie a náročnejšie, robíš nebezpečné veci, lebo chceš bodovať, niečo ti nevyjde, zlomíš si nohu a to nepotrebujem. S manželom som sa radila aj pred Tvárou a on v tom mal jasno – takúto super šancu už nedostaneš, zober to! Darmo som oponovala, že bude tri mesiace sám doma. Neprekážalo mu to a okrem jedného víkendu chodil poctivo za mnou.

Pred začiatkom šou ste vyhlásili, že vzhľadom na utečeneckú situáciu v Nemecku si pre istotu urobíte kurz sebaobrany. Už ste ho absolvovali?

Nie, ale v zime si ho urobím. V Mníchove, kde žijem, sa nič nedeje, všetci sú milí. No keď chodievam k synovi, býva od nás pol hodiny vlakom, tam nastupujú veľmi tmaví ľudia a hoci sú milí a tmavý nerovná sa zlý, nikdy nevieš. Napríklad včera, čo sa mi stalo vo vlaku! Do vagóna nastúpili dvaja cudzinci, jeden Arab a druhý inak tmavý, potetovaní. Obaja mali ruksaky, jeden si ho dal hore, druhý dole, v ruke niečo mali, pozerali, kam ho umiestniť a odišli. Celú hodinu som bola nervózna, nevedela som, čo mám robiť. Bolo mi jasné, že ak je to výbušnina, nemám šancu. Objavili sa až v Bratislave a ruksaky si vzali. V Nemecku sa stáva, že utečenci obťažujú mladé ženy. Ja už síce mladá nie som, ale pre istotu sa v zime do toho kurzu pustím.

Na jeseň budete mať v Nemecku parlamentné voľby. Kto podľa vás vyhrá?

No Mutti. Stopercentne, „also“, niet múdrejšej ženy ako ona, politici pred ňou majú rešpekt, nie ako to divadlo s Trumpom, však je to trápne. To si Amerika nezaslúži. Určite vyhrá Angela Merkelová, hoci ja voliť nemôžem.

Ako je možné, že po 40 rokoch v Nemecku nemáte nemecké občianstvo a pas?

Nikdy som nechcela mať nemecký pas, ja som Slovenka. Nikdy som neušla, do Nemecka som sa vydala legálne. Je pravda, že za istých podmienok by som mohla mať dva pasy, ale potrebujem to? Nie. Môj syn je po otcovi Nemec a ja som vo vnútri stále Slovenka, hoci myslím v nemčine, ale keď počujem ein, zwei, drei, ďalej počítam štyri, päť, šesť...

Vráťme sa ešte k voľbám. Čo sa v rámci sympatií voči kancelárke udialo medzitým, ako vítala utečencov, čím nahnevala veľmi veľa ľudí, a jej súčasnými vyhliadkami na znovuzískanie tohto postu?

Ja ju obdivujem celý život a jej postoj sa mi spočiatku tiež nie veľmi páčil. Ale po tom, čo ju všetci začali napodobňovať a uťahovať si z nej, ako sa oblieka a podobne, ma to nahnevalo. Ľudia časom zistili, že si stojí za svojím presvedčením a čo povie, to aj urobí. Vo svete má naozaj veľký rešpekt a vie sa pohybovať vo svetovej politike. Koho sa ja teraz viac bojím, je Erdogan, zvláštny pán. Ak otvorí hranice, tak haló, tam čakajú dva milióny utečencov.

Na druhej strane, čo keby sme boli v ich koži my? Snažím sa vžiť do ich pocitov, na druhej strane, ak sem prídeš, dodržuj naše zákony, lebo Nemecko dáva výbornú podporu, a to oni nerobia. Do toho si vezmite brexit, každý deň sa niečo deje. V tejto situácii naozaj nie je ľahké byť politikom, ale Mutti rešpektujú všetci. Aj Putin. Navyše, toto bude jej posledné volebné obdobie a ja budem naozaj veľmi sklamaná, ak neostane kancelárkou.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×