Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Majstra sveta v skoku do diaľky takmer zabil pervitín

10.08.2017 Luvo Manyonga (26) pred niekoľkými dňami na svetovom šampionáte vyhral v skoku do diaľky. Atléta s obrovským talentom však takmer zabili drogy.
Majstra sveta v skoku do diaľky takmer zabil pervitín
1 fotografia v galérii
Šampión, ktorý dostal druhú šancu.
Autor fotografie: Reuters

Jeho príbeh znie ako smutná rozprávka s dobrým koncom. Luvo vyrástol v juhoafrickom slume Mbekweni. Objavili ho vyhľadávači talentov – mal rýchle nohy a skákal veľmi ďaleko. Hoci vyhral juniorské majstrovstvá sveta a medzi dospelými bol piaty, vrátil sa do chatrče slumu.

V roku 2012 dostal 18-mesačný dopingový dištanc za užívanie tika, čo je juhoafrická obdoba pervitínu. Sen o olympijskom zlate a svetových rekordoch sa začal rozplývať. „Keby ste sa vtedy opýtali mojich kamarátov, kde ma vidia o päť rokov, povedali by – bude mŕtvy,“ priznáva slávny skokan.

V tom čase bol úplne na dne, s matkou dlhovali za elektrinu a často nemali ani čo jesť. „Deň bez jedla vás nezabije, ale mama vždy radšej šla poprosiť susedov o nejaké potraviny, aby som sa aspoň trochu najedol,“ hovorí s dojatím.

Sen sa začal plniť

Luvo však dostal od osudu druhú šancu. O chlapcovi, ktorý niekde v slume mrhá svojím talentom a zabíja sa drogami, sa dozvedel bývalý írsky veslár a vyhľadávač talentov John McGrath.

„Cestoval som tam niekoľkokrát, našiel som ho na piaty raz. A videl som len dva scenáre – buď bude olympijským víťazom a majstrom sveta, alebo do tridsiatky zomrie na predávkovanie,“ spomínal írsky necertifikovaný tréner pre africký Mail & Guardian v článku s názvom Skáč alebo zomri.

Ich spoločná cesta bola tŕnistá, Luvo sa musel liečiť a zároveň trénoval. Tréner Gideon Sum z Pretórijskej univerzity mu po liečení navrhol, aby strávil rok v univerzitnom kempe a pripravoval sa spolu s ostatnými atlétmi.

Na poslednú chvíľu sa svojím výkonom nominoval na olympiádu do Ria a olympijské zlato mu ušlo o jediný centimeter. Vtedy však už vedel, že jeho sen, ktorý sa zdal v slume taký nedosiahnuteľný a vzdialený, sa zrazu plní.

Keď v Londýne vyhral súťaž diaľkarov s výkonom 846 centimetrov, ľahol si do piesku, mával okolo seba rukami, smial sa a zároveň plakal. Splnilo sa to, čo povedal v jednom z rozhovorov po olympiáde.

„Nestojím o to byť milionárom alebo hrdinom. Chcem byť len niekto, normálny človek s normálnym životom.“

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×