Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Chcete schudnúť a bojíte sa jesť? Robíte chybu, odkazuje odborníčka

07.08.2017 Mária Markeová (30) je výživová poradkyňa. Tvrdí, že najhorším prehreškom Slovákov v stravovaní je nepravidelnosť a nezmyselné extrémne diéty.
Chcete schudnúť a bojíte sa jesť? Robíte chybu, odkazuje odborníčka
4 fotografie v galérii
Mária Markeová tvrdí, že za niektoré potravinové intolerancie si môžeme sami.
Autor fotografie: Peter Brenkus

Dnes sa to na Slovensku len tak hmýri výživovými poradcami. Kto je, alebo by mal byť výživový poradca?

Určite by mal mať ukončené vysokoškolské vzdelanie v odbore. Mal by to byť lekár alebo vyštudovaný nutričný poradca či nutričný terapeut. Ja som napríklad inžinierka výživy a mám šesť rokov praxe vo výživovom poradenstve. Mal by sa zaujímať nielen o vašu hmotnosť, ale aj o zloženie tela. Koľko máte svalovej hmoty, koľko vody, tuku. Určite by som si nevybrala výživového poradcu, ktorý ponúka rôzne výživové doplnky. Strava má byť prirodzená. Mal by sa zaujímať o vašu fyzickú aktivitu, pracovnú záťaž, situáciu v rodine. To všetko totiž výživu ovplyvňuje. Ak to poradcu nezaujíma, jeho odbornosť je pochybná.

Dvojtýždňový kurz o výžive teda nestačí.

To určite nie. Práve nedávno som sa rozprávala s jednou absolventkou takéhoto kurzu. Mýlila si mikroživiny s makrobiotikami. Za taký krátky čas sa jednoducho nedajú získať vedomosti o fyziológii človeka, o klinickej výžive. Na výživové poradenstvo nestačí kurz ani nejaká prečítaná lieteratúra. A ani vlastná skúsenosť s úpravou stravy či chudnutím. Všetci sme síce ľudia, ale každý z nás je špecifický. To, čo vyhovuje mne, nemusí vyhovovať inému.

Čo ste vyštudovali vy?

Odbor s názvom Výživa ľudí na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite (SPU) v Nitre. Päťročné štúdium ukončené titulom inžinier. SPU je technická univerzita, preto titul inžinier. Počas prvých troch rokov sme získali vedomosti o potravinách. Potom na inžinierskom stupni sme sa už konkrétne venovali klinickej výžive, tehotenskej výžive, výžive detí, seniorov. Prednášali nám lekári.

S akými problémami sa ľudia na vás najčastejšie obracajú?

Najčastejšie potrebujú zredukovať hmotnosť. Robím však aj výživu pre tehotné ženy a pre ženy, ktoré chcú otehotnieť, a taktiež sa venujem racionálnej strave. Je to strava, ktorá by mala nasledovať po redukčnej diéte. Má svoje špecifiká. Je iná ako strava v redukčnej fáze.

Viete poradiť s výživou aj ľuďom trpiacim potravinovými alergiami či intoleranciami?

Áno. Žiaľ, prichádza ich stále viac.

Prečo ich počet stúpa?

Ľudia dnes často experimentujú so zložením stravy. Vylúčia zo stravy chlieb, mliečne výrobky, pretože „sa z toho chudne“. Organizmus si potom zrazu už nevie vyprodukovať látky potrebné na ich trávenie a predispozícia na danú intoleranciu či alergiu sa môže prejaviť. Za niektoré potravinové alergie či intolerancie si teda môžeme aj sami. Ak napríklad vylúčime zo stravy lepok, hoci nie sme celiatici, môžeme si utlmiť vlastnú produkciu enzýmov, ktoré ho dokážu metabolizovať. Hoci sme pôvodne vôbec nemali problémy s lepkom, takto si ich môžeme vyrobiť.

Podľa vás teda nie je správne úplne vynechať zo stravy napríklad chlieb?

V žiadnom prípade to neodporúčam. Chlieb je úplne prirodzená potravina. Ak ho vylúčime a nenahradíme ho žiadnymi inými polysacharidmi, telo sa dostáva do deficitu. Ak to trvá dlho, nástojčivo si vypýta sacharidy späť. Lenže často je to najmä vo forme sladkostí a vysokoenergetických potravín a potom priberáme.

A čo mlieko? O tom sa zase hovorí, že zahlieňuje organizmus.

Mlieko je prirodzený zdroj bielkovín. Pokiaľ ho človek bez problémov strávi, bolo by veľkou chybou ho zo stravy vynechať. Žiadne štúdie nepotvrdili, že mlieko by zvyšovalo podiel hlienu v tráviacom trakte či v iných orgánoch, je to nezmysel.

Prečo je na Slovensku stále viac ľudí trpiacich nadváhou a obezitou?

Práve kvôli týmto výživovým extrémom. Ľudia skúšajú vegánstvo, vegetariánstvo, rôzne iné trendy. Napríklad nejesť pšenicu, nejesť lepok, vylúčiť mlieko... Takýmto zásahmi si môžeme narušiť metabolizmus a priberáme. Pred pár dňami som sa stretla so ženou, ktorá má nad sto kíl, hoci už štyri roky jedáva iba zeleninu a prijíma len 800 kilokalórií denne. Chlieb má ako zákusok raz za pol roka. Takmer skolabovala.

Najhoršie je, že jej lekárka trvá na tom, že by mala jesť ešte menej ako jedáva teraz a chce, aby si kúpila lieky na chudnutie! Bola som zhrozená. Šesťdesiat percent prijímaných sacharidov potrebuje iba mozog! Telo si ich vie síce vyrobiť zložitými chemickými procesmi aj z nesacharidových potravín, ale nie donekonečna. V takomto extrémnom prípade je metabolizmus úplne spomalený a človek skutočne priberá, hoci neje takmer nič. Telo si totiž uloží úplne všetko.

Priberanie teda nie je vždy o tom, že jeme veľa?

Naopak, často mám opačnú skúsenosť. Hlavne mladí ľudia veľmi veľa cvičia, športujú a majú neprimeranú stravu k takej intenzívnej fyzickej aktivite. Jedia málo v porovnaní s tým, koľko sa hýbu. Stáva sa aj to, že jedia priveľa a necvičia vôbec, ale skôr sa stretávam s tou prvou možnosťou. Najmä tu, v Bratislave, kde pôsobím.

Mária sa vo voľnom čase venuje joge a odporúča ju ako vhodný pohyb. 4 fotografie v galérii Mária sa vo voľnom čase venuje joge a odporúča ju ako vhodný pohyb. Zdroj: Archív M. M.

Pohyb musí byť vždy súčasťou chudnutia?

Redukcia hmotnosti sa vždy musí riešiť aj v súvislosti s vydanou energiou, teda aj v súvislosti s pohybom. Pohyb je okrem toho nevyhnutná súčasť zdravého životného štýlu. Pri chudnutí je dôležité, aby príjem a výdaj energie boli v správnom pomere.

Môže byť dôvodom priberania aj to, že má človek od prírody „pomalý metabolizmus“?

Dôvodom priberania môže byť spomalenie metabolizmu. Tí, ktorí jedia nepravidelne, zvyčajne nebývajú vôbec hladní. Nemajú ten prirodzený fyziologický pocit hladu asi tri hodiny po tom, čo sa najedia a zvyčajne vydržia aj celý deň bez jedla. Po viacerých hodinách ich však prepadáva takzvaný vlčí hlad, ktorý je nekontrolovateľný a telo si prijaté kalórie okamžite ukladá vo forme tuku. Ak sa pri správne nastavenej redukcii hmotnosti začína ozývať hlad, je to dobré znamenie. Je to signál, že metabolizmus sa zrýchľuje a telo prijatú energiu neukladá, ale spracováva.

Čo je podľa vás najväčším prehreškom pri stravovaní?

Práve nepravidelnosť. Jedenie ráno a potom až neskoro večer. Tiež rôzne nezmyselné jednostranné diéty s vylúčením mnohých dôležitých potravín. A aj nedostatočný pitný režim. Ľudia zabúdajú piť, alebo naschvál obmedzujú tekutiny, aby nemuseli počas služobných ciest či práce často chodiť na toaletu. Smäd by sme mali mierne predbehnúť. Každú hodinu až hodinu a pol by sme mali vypiť asi 2 decilitre vody. Hlavný dôvod, prečo by sme mali dodržiavať pitný režim je, aby sme doplnili prirodzené denné straty vody v organizme. Aj nadmerný pitný režim však škodí organizmu. Ak vypijete 4 a pol litra vody denne, poškodí vám to obličky. Poškodzuje ich však aj nedostatok tekutín.

Mnohí ľudia majú skúsenosť, že prídu do ambulancie internistu, ten zistí ich BMI a povie – ste tučný, robte so sebou niečo. Je BMI údaj, ktorý by sa mal brať do úvahy pri zisťovaní nadváhy či obezity?

Absolútne nie. Je to iba základný údaj a je veľmi nepresný. Vôbec totiž nezohľadňuje vek ani pohlavie. Nedá sa napríklad použiť u mužov, ktorí majú veľa svalovej hmoty, alebo u tých, ktorí napríklad intenzívne športujú. Dôležité sú tieto telesné parametre: množstvo svalovej hmoty, podkožného tuku a vody v organizme. Podľa toho sa určuje nadváha či obezita.

Obezita je príčinou mnohých civilizačných chorôb. Cukrovke, infarktom či mozgovým porážkam by sa často dalo zabrániť, ak by človek včas schudol. V nemocniciach však výživoví poradcovia nepracujú. Prečo?

Systém je nastavený tak, že v nemocniciach môžu pracovať iba ľudia so zdravotníckym vzdelaním. Mňa by teda prijali do nemocnice, keby som bola zdravotná sestra. Ako odborníka s absolvovaným päťročným štúdiom o výžive človeka s najväčšou pravdepodobnosťou nie. Je to veľká škoda, pretože mnohí ľudia nemajú peniaze na to, aby sa im odborník na výživu venoval súkromne a individuálne.

Hovorí sa, že sme tým, čo jeme. Aké máme dnes na Slovensku potraviny?

Máme tu veľmi kvalitné, aj menej kvalitné potraviny. Sortiment je veľmi široký, je nutné čítať etikety.

Čo si treba všímať, ak si chcem kúpiť napríklad jogurt?

Obsah tuku, sacharidov a bielkovín. A jeho zloženie. Platí, že to, čo je napísané prvé, toho výrobok obsahuje najviac. Ak je to mlieko, prevažuje mlieko, ak sója, je to výrobok zo sóje. Jogurt by mal mať parametre podobné mlieku, teda 3,5 až 3,8 gramu bielkovín, sacharidov a tukov na 100 gramov výrobku. Ak má však napríklad 4,8 gramu sacharidov, vieme, že tam bol pridaný cukor ako konzervačná látka. Treba sa pozerať aj na dátum spotreby. Čím dlhší je dátum spotreby, tým viac éčok a konzervantov.

A čo čarovná formulka „obsahuje 0 percent tuku“?

Tuk je nositeľom chuti. Ak zbavíte potravinu tuku, musíte tam pridať inú látku. Takzvané beztukové jogurty a syry majú často vyššiu energetickú hodnotu než tie plnotučné. Najlepšie sú klasické polotučné, kde je obsah sacharidov a bielkovín približne rovnaký ako v samotnom mlieku. Nedávno sa na trhu objavil nový „bielkovinový jogurt islandského typu“, ktorý má hodnotu bielkovín 12 gramov na 100 gramov obsahu. To je nemysliteľné bez toho, aby neboli do takéhoto jogurtu bielkoviny v nejakej forme umelo pridané. Mlieko toľko bielkovín jednoducho nemá. Takýto jogurt musí byť fortifikovaný – pridaním srvátky či iných látok. V zložení na etikete však o pridaných bielkovinách nie je zmienka. V takých prípadoch píšem výrobcovi.

Píšete výrobcom potravín kvôli ich zloženiu?

Robím to pomerne často. Ak nepoznám energetickú hodnotu, alebo mi niečo nesedí. Vyrábajú sa napríklad bielkovinové cestoviny. Nikto však netuší, ako sa bielkovinové cestoviny správajú vo vode. Nevieme, aký je v nich obsah sacharidov, bielkovín a tukov po uvarení. Sacharidov sa bojíme, tak kupujeme bielkovinové cestoviny. Tie sa podľa ľudí jesť „môžu“, hoci o ich zložení a zmenách tohto zloženia počas varenia nič nevieme. Podobné je to aj s proteínovými tyčinkami. Niektoré obsahujú až 70 percent cukru a tuku. Prijmeme tak oveľa menej bielkovín, než keby sme si dali po športovaní napríklad mäso.

Dostávate od výrobcov aj odpovede? Ako reagujú?

Sem-tam mi odpovedia. Často mi však napíšu, že odpoveď na moju otázku sami nevedia. Mnohokrát však neodpovedia vôbec. Občas komunikujem aj s predajcami „zdravých výrobkov“. Považujú ma za nepríjemnú, lebo sa veľa pýtam (smiech). Pritom by stačilo zobrať vzorku potraviny a zaniesť ju do laboratória, kde takéto rozbory bežne robia. Tam by presne určili jej zloženie a predajcovia by vedeli, čo v skutočnosti ponúkajú.

Naozaj je taký rozdiel medzi potravinami rovnakej značky u nás a v cudzine?

Je to rozdiel a výrobcovia už ani neskrývajú, že daný výrobok má napríklad úplne iné zloženie u nás a v Rakúsku. Bola som pri jednom takomto porovnávaní. Bola to paradajková salsa tej istej značky z toho istého obchodného reťazca. Tá istá salsa sa kúpila na Slovensku a v Rakúsku. Mali úplne iné zloženie, neporovnateľné množstvo paradajok, v „slovenskej“ salse bolo aj oveľa viac pridaných látok.

Je podľa vás rozumné investovať do domácich potravín z fariem?

Myslím, že áno. Zvyčajne sú najkvalitnejšie.

Myslíte, že je dôležitejšie čo jeme, alebo koľko jeme?

Nedá sa to povedať. Ak jeme nekvalitné potraviny, telo nemá dostatok živín. Ak jeme priveľa, ide o nadmernú výživu. V oboch prípadoch to má negatívny dosah na zdravie. Nedá sa určiť, čo je lepšie a čo je horšie.

Ak sa človek dopracuje k ťažkej obezite a potrebuje schudnúť niekoľko desiatok kíl, môže to zvládnuť sám bez pomoci odborníka?

Ľudia môžu schudnúť mnoho kilogramov aj sami. Väčšinou však chudnú nesprávnym spôsobom. Buď jedia veľmi obmedzený výber potravín, alebo jedia príliš málo. Tým si telo opäť vyrába deficit vitamínov či niektorých živín. Ak človek schudne 25 kilogramov nesprávne, posledných desať neschudne, lebo telo sa zablokuje. Vtedy často vyhľadá pomoc odborníka. Lenže v tejto fáze už človek musí na istý čas prejsť na racionálnu stravu a až potom začať, tentoraz správne, znovu redukovať. S pomocou odborníka mu teda takéto chudnutie môže trvať oveľa kratšie a zvládne to bez nechcených následkov na zdraví.

Ako sa teda zbaviť kíl správnym spôsobom, aby sa zabránilo jo-jo efektu. Dá sa to vôbec?

Ak je človek správne nastavený na redukciu hmotnosti, predpísané stravovanie by malo byť preňho prirodzené a dlhodobo udržateľné. Len tak sa dá predísť jo-jo efektu. Tiež nemôžem od niekoho chcieť, aby popri redukčnej diéte cvičil 5-krát do týždňa, keď dlhodobo to robiť nebude a zvládne to možno dvakrát týždenne. Menej je z dlhodobého hľadiska viac.

Lepšie sa chudne ženám, alebo mužom?

Muži sú vo veľkej výhode, pretože majú o 4 až 5 percent vyšší bazálny metabolizmus ako ženy. Aj v pokoji spaľujú oveľa rýchlejšie ako ženy. Ženy navyše majú o 5 percent podkožného tuku viac ako muži. A do tretice – majú viac enzýmov, ktoré pomáhajú tuk spaľovať, než muži a menej tých, ktoré napomáhajú jeho odbúravaniu.

Majú vplyv na rýchlosť chudnutia vek či hormóny? Ženy zvyknú hovoriť, že po menopauze sa už chudne veľmi ťažko.

Má to istý vplyv na bazálny metabolizmus, spomalí sa asi o 3 až 5 percent. Ženy, ktoré majú pred menopauzou, sa ma často pýtajú, čo majú robiť, aby počas menopauzy nepriberali. Vždy im odpovedám, že by mali ísť do menopauzy so svojou ideálnou hmotnosťou. A keď aj priberú, tak to nebude až o tých 10 kilogramov, ktoré majú už teraz navyše. Netreba sa vzdávať ani vo vyššom veku či po menopauze.

Ak by ste niečo mohli zmeniť na spôsobe stravovania a výžive Slovákov, čo by to bolo?

Skôr by som im chcela odporučiť, aby nepodliehali každému modernému trendu v stravovaní, o ktorom sa niekde dočítajú. Aby bezhlavo neskúšali „diéty pre každého“ podľa rôznych príručiek. Telo nám skôr odpustí, že zjeme raz za čas nevhodnú potravinu ako to, že budeme jesť úplné minimum. Potom totiž zákonite príde obdobie prejedania sa. To môže stopnúť úbytok hmotnosti až na dva týždne a vzniká začarovaný kruh. Nebojme sa jedla. Snažme sa však riadiť zásadami racionálnej stravy, a ak nevieme ako na to, poraďme sa s odborníkom.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×