Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Kúpanie s výhľadom na skalnaté štíty. Spoznajte krásne alpské jazerá

06.08.2017 Spojenie prázdniny a voda – to nemusí byť iba leňošenie na morskom pobreží. Čarovné Alpské jazerá sú skutočnou turistickou lahôdkou so všetkým, čo k tomu patrí.
Kúpanie s výhľadom na skalnaté štíty. Spoznajte krásne alpské jazerá
8 fotografií v galérii
Rozbehová plocha pre paraglajding pri Achensee.
Autor fotografie: Aleš Tvrdý

Nebude vás síce hojdať vo vlnách a nepocítite blahodarné účinky morskej soli, za to sa však nebudete toľko potiť a navyše doprajete svojim pľúcam čerstvý horský vzduch. Jazier v oblasti najvyššieho európskeho pohoria je neúrekom a každé má svoje čaro. Ponúkajú nielen možnosti na kúpanie, ale aj turistiku či návštevu zaujímavých pamätihodností. Skutočná oáza pre turistických fajnšmekrov milujúcich pohľad na nezabudnuteľné prírodné scenérie.

Bavorské dvojičky

Ani sa nečudujem tvrdeniu mnohých návštevníkov Bavorska, že to je najkrajšia časť celého Nemecka. Jednou z ozdôb tohto zaujímavého regiónu je jazero Alpsee bei Schwangau. Rozlohou síce patrí medzi tie menšie, určite ho však netreba prehliadnuť. Možno povedať, že jeho najväčšie tromfy sa skrývajú v blízkom okolí. Okrem bežných vodných aktivít, ktoré fungujú najmä v letných mesiacoch, je tu priestor aj na aktívny oddych.

Hneď vedľa Alpsee bei Schwangau je druhé, ešte menšie jazero Schwansee. Dá sa teda príjemne „pendlovať“ medzi nimi, prípadne vyjsť si na trek po okolitých kopcoch a lesoch. Na svoje si tu prídu aj rodiny s deťmi a milovníci histórie. Doslova na skok je v susedstve jazera Alpsee zámok Hohenschwangau.

Jednoznačne najväčším lákadlom tohto regiónu je však zámok Neuschwanstein. Nielen odborníci, ale aj široká verejnosť po celom svete radia túto historickú stavbu na popredné priečky najkrajších pamiatok svojho druhu, aké sa na Zemi zachovali.

Skôr, ako sa vyberiete spoznávať jeho čaro, však treba mať na pamäti dve veci. Tou prvou je pomerne vysoké vstupné a druhou obrovské množstvo turistov. Za vstupenku si tak nielen dosť zaplatíte, ale kým na vás príde rad, aj sa niekedy poriadne načakáte.

Tento nemilý fakt nás odradil natoľko, že sme nakoniec dovnútra ani nešli. Uspokojili sme sa aspoň s prechádzkou po lesnej cestičke, odkiaľ si možno nerušene pozrieť túto rozprávkovú ikonu povedomú aj z notoricky známeho loga Walta Disneyho.

Jazero, ktoré sa mení

Ak chce človek zažiť nefalšovanú chuť pravého bavorského vidieka, mal by prísť práve sem. Na brehu jazera Sylvensteinsee je ideálne nájsť nejakú malú krčmu, kde sa zastavil čas ešte v minulom storočí a pochutnať si na tom najväčšom „schnitzli“, aký ste kedy videli. Ten môj sa ani nezmestil na tanier a dosť veľká časť prečnievala až na stôl. Po takom gastronomickom zážitku treba chvíľu na vytrávenie, kým sa vyberiete na skúmanie okolia.

Fotogaléria
8
fotiek v galérii

Samotné jazero je priam unikát, lebo z jedného sa vedia vytvoriť až dve. Keď klesne hladina vody, tak sa na jednom mieste (pod cestným mostom) jazero rozdelí na dve menšie vodné plochy. Vtedy je naozaj krásne, lebo každá strana má iný prítok vody. Kvôli tomu je jedno z nich tmavomodré a to druhé je tyrkysovo zelené.

Ak sem však prídete v období, keď je vody dosť, budete mať možnosť vidieť takisto veľmi peknú farbu – tentoraz v zelených odtieňoch. Na toto miesto sa dá dostať pohodlne autom, no ja som sa odhodlal zdolať trasu na bicykli. Ak bude vhodné počasie a budete sa na to cítiť, skúste to aj vy. Krásna cesta vás povedie cez hory a malé dedinky, únava za ten nevšedný zážitok rozhodne stojí.

Lahodné forelle

Trojicu bavorských jazier uzatvárame neďaleko hraníc s rakúskym Tirolskom. Tegernsee a jeho okolie je v celej krajine veľmi vyhľadávané – a to z mnohých dôvodov. Mestečko Bad Wiessee ležiace na jednom z jeho brehov je akýmsi kúpeľným centrom.

Okrem skvelej sauny tu určite treba vyskúšať aj miestnu špecialitu forelle, ktorú kuchári pripravujú pre tých, čo si radi pochutnajú na pstruhovi. Ako inak, zapiť to treba dobrým nemeckým pivom a toho tu tečie tiež viac ako dosť. V lete je jazero dejiskom viacerých súťaží plachetníc a vtedy to tu žije až do rána bieleho.

Šport patrí medzi top atrakcie regiónu, pričom najmä turistika je obľúbená všetkými vekovými kategóriami. Výstup na najvyšší kopec Wallberg je niečo ako povinný bod v itinerári každého, kto príde k tomuto jazeru. Za poplatok sa dá dostať lanovkou takmer na vrchol.

Lacnejšou, aj keď, samozrejme, oveľa namáhavejšou alternatívou, je vyšliapať si kopec po svojich. Pravda, ak to práve umožní počasie. Odmenou je priam božský výhľad na celé Tegernsee, okolo ktorého si možno urobiť aj okružnú jazdu na bicykli. Prípadné odbočky do romantických okolitých dediniek tiež stoja za to.

Plochá Zem?

Priznám sa, že sa nepamätám, kedy som naposledy videl tak priezračnú vodu ako v tirolskom Plansee. Kvôli nadmorskej výške je v ňom málo živín a preto je také čisté. Viditeľnosť je až do pätnástich metrov! V priam dokonalom prostredí uprostred vysokých hôr rakúsko-nemeckého pohraničia sa človek cíti pomaly ako na inej planéte.

Aj tabuľa pri ceste, ktorá označovala jej koniec, ma akosi prinútila zamyslieť sa nad tým, či Zem nie je naozaj plochá a ja som sa neocitol práve na jej okraji. A práve v lone tejto úžasnej prírodnej scenérie postavili jedinú reštauráciu.

Asi preto si tu za jedlo dovolia pýtať ceny, pri ktorých sa bežnému Slovákovi zatočí hlava. Na druhej strane – a to platí najmä o pánoch – peňaženku tu prevetráte s príjemným pohľadom na čašníčky oblečené v tradičnom lokálnom kroji, takzvaných dirndloch. Treba uznať, že im to v ňom veľmi svedčalo.

Krásne jazierko Riffelsee. 8 fotografií v galérii Krásne jazierko Riffelsee. Zdroj: Aleš Tvrdý

O fialovej krave

Jazero Achensee v Tirolských Alpách patrí medzi tie väčšie, čomu sa komerčne prispôsobili aj hoteliéri a manažéri v turistickom ruchu. Nič pre tých, čo milujú pokoj a samotu, ale nudiť sa tu rozhodne nebudete.

Jazero bez lanovky je v týchto končinách asi taká rarita, ako slušný dôchodok slovenských penzistov. Takže aj tu sa môžete na okolité hrebene nechať vyviezť pohodlne za pár minút a potom sa už len kochať z vtáčej perspektívy.

Prechádzky alebo vodné atrakcie popri hladine Achensee sú naozaj krásne, no hore, kde mnohokrát ani nie je vidieť kvôli nízkym oblakom, sa rozprestiera skutočná krása tirolskej prírody. Vtáky či vyznavači paraglajdingu a podobných adrenalínových športov si ten pohľad vychutnajú asi najviac, no my ostatní, čo máme radšej pevnú pôdu pod nohami, musíme byť predsa len o niečo skromnejší.

Ani počas výletov do okolia neoľutujete. Ako malý chlapec som vždy rozmýšľal, kde býva tá fialová krava z reklám na čokoládu. Ani na tomto mieste som na to neprišiel, mám však vážne podozrenie, že by to mohlo byť práve niekde v okolí Achensee. Pravý tirolský vidiek je naozaj krásny. Dokonca krajší, ako som si ho vždy predstavoval.

Sfalšovaný Číňanmi

Malé, ale pritom tak slávne mestečko, že sa v Číne rozhodli postaviť jeho verný duplikát! Tento neuveriteľný titulok z novín ma zaujal natoľko, že som nemohol vynechať ani tento architektonický skvost v Hornom Rakúsku. Hallstatt leží na brehu rovnomenného jazera a treba skutočne uznať, že nie náhodou je zaradený do svetového dedičstva UNESCO.

Toto čarovné miesto je však pomerne limitované kvôli obmedzenej ploche. Ak si chcete nerušene vychutnať jeho skutočnú atmosféru, treba si privstať. Poobede sem totiž dorazia masy turistov a budú sa tu hemžiť ako rybky v akváriu.

Hallstättersee s maximálnou hĺbkou až 125 metrov je využívané najmä rybármi, potápačmi a člnkármi. História mestečka je spojená s baníctvom. Preto možno príde vhod schladiť sa nielen vo vode, ale napríklad aj v najstaršej soľnej bani na svete, kam sa vyveziete pozemnou lanovkou.

Matterhorn na hladine

Samotné jazero Riffelsee vo Švajčiarsku nie je až tak atraktívne, ako tie, ktoré som opisoval pred ním. Dá sa dokonca povedať, že je „také obyčajné“. Jeho voda nemá krásne sfarbenie, jeho tvar tiež nie je žiaden zázrak. Skrátka jazero, ako mnoho iných kdekoľvek na svete. Prečo teda púta toľkú pozornosť?

Odpoveď je veľmi jednoduchá. Už samotná cesta k nemu je totiž viac ako epická. Východiskový bod v švajčiarskej dedinke Zermatt je naozaj zážitkom samým o sebe. Skôr, ako sa dostanete k jazeru Riffelsee ako samotnému cieľu cesty, prejdete okolo ďalších štyroch menších a pekných vysokohorských vodných plôch so zaujímavým zafarbením.

Čerešničkou na torte je potom pohľad na hladinu Riffelsee, na ktorej sa neodráža nič iné ako vrchol hory Matterhorn. Ten pohľad mám v hlave vrytý tak hlboko, že mi ho nikto nezoberie. Hoci voda v ňom je poriadne ľadová aj v lete, po intenzívnej túre padol osviežujúci kúpeľ viac ako vhod.

Spolu s pohľadom na úchvatnú skalnú vežu týčiacu sa do nadmorskej výšky 4 478 metrov si tento nezabudnuteľný zážitok doprajem kedykoľvek znova. Na naše nešťastie sa krátko po západe slnka zatiahla obloha a až do rána nebolo okrem hmly vidieť nič iné. Aj napriek tomu pocit z nočnej stanovačky v tomto prostredí hreje na duši aj dnes.

Ak sa necítite na spánok pod širákom, kúsok vyššie je horská chata a za poplatok sa tam dá zložiť. V noci si však treba dať pozor na líšky, ktoré rady presnoria batohy turistov.

Kostolík na malom ostrove

Perla Slovinska a aj celých Júlských Álp sa nachádza neďaleko Národného parku Triglav. Aj Bled je obľúbenou zastávkou mnohých turistov z celého sveta. Je to najmä kvôli jeho dobrej polohe vedľa diaľnice. Našťastie však vďaka jeho pomerne veľkej ploche sa tieto davy ľudí ľahko rozplynú po celom jeho obvode. Hlavné časti jazera lemujú kaviarne a reštaurácie.

Prechádzka okolo tejto vodnej plochy by takisto nemala chýbať na zozname miest, ktoré treba vidieť počas návštevy Slovinska. Je celkom jedno, ktorým smerom sa vyberiete. Azda vždy budete môcť sledovať malý kostolík, ktorý pyšne stojí na malom ostrovčeku na jazere. Ten sa stal námetom nejedného fotografa, ktorý tu kvôli nemu prišiel – mnohokrát až z opačnej strany zemegule.

Táto krajina je Slovákom blízka nielen názvom. Leží od nás neďaleko, takže by to mohol byť ideálny východiskový bod na ceste za objavovaním jazier naprieč úchvatným alpským pohorím.

Alpy – jazerá

Pohorie z latinského Montes Alpes (biele hory) je najvyšším na Starom kontinente. Zároveň je klimatickým a vodným rozhraním medzi strednou a južnou Európou. Zasahuje až do siedmich krajín – Rakúska, Talianska, Švajčiarska, Francúzska, Nemecka, Lichtenštajnska, Slovinska. Najvyšším vrchom tohto masívu s rozlohou takmer 300 000 štvorcových kilometrov je Mont Blanc na hraniciach Francúzska s Talianskom vo výške 4 808 metrov.


Obrovské ľadovce z obdobia pleistocénu doslova vytlačili na okrajoch hôr mohutné morény (navŕšené kopy hornín), pri ktorých vznikli jazerá. Bežne sa nachádzajú v severných aj južných svahoch pohoria. Najväčším jazerom Álp je Ženevské jazero na hraniciach Švajčiarska a Francúzska s rozlohou 582 km2, najhlbším talianske jazero Lago di Como s hĺbkou 409 metrov.

 

 

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×