Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Hudobné výslnie vymenil za náboženskú spoločnosť, ktorú označujú za sektu

05.08.2017 Z hudobného výslnia odišiel k náboženskej skupine, ktorú časť verejnosti, napriek slobodnej dobe, vníma s dešpektom. Vlado Kaššay (71).
Hudobné výslnie vymenil za náboženskú spoločnosť, ktorú označujú za sektu
5 fotografií v galérii
Vlado Kaššay
Autor fotografie: Miro Miklas

Bol pri tom, keď sa tvorila história slovenskej rockovej hudby. S Pavlom Hammelom, Petrom Sallerom a Františkom Macháčom založili legendárnu hudobnú skupinu, ktorá má dnes názov Prúdy. To boli roky šesťdesiate.

V časoch, keď kapela Modus zažívala zlaté časy a plnila koncertné sály aj kvôli hitu Ty, ja a môj brat (známejšia bola pod názvom Sklíčka dotykov), držal v ruke basgitaru a výrazne pomáhal formovať osud jednej z najlepších slovenských kapiel.

S Mirom Žbirkom zase bavili kvalitnou hudbou švajčiarske publikum a po tom, čo sa z nemocničného lôžka pozviechala Marika Gombitová aj napriek vážnemu zraneniu, ktoré utrpela pri dopravnej nehode a začala spievať, stál na pódiu za ňou opäť s basgitarou v ruke.

Vladimír Kaššay s úsmevom spomína, že niet hádam slovenskej kapely, v ktorej by počas svojej hudobnej kariéry nehral. Iba s Dežom Ursinym nahral sedem albumov. Keď sme si dohodli stretnutie, bolo možno namieste očakávať, že dôjde rocker, z ktorého bude sálať nostalgia možno aj v podobe dlhých vlasov či rockerského outfitu. Došiel však elegán v bielej košeli.

„Rocker už dávno nie som. Dnes mi je najmilšia úloha starého otca, mám štyri vnúčence. Ale je pravda, že som nosieval dlhé vlasy a bradu. Potom sme sa však v Moduse dohodli, že brád sa všetci zbavíme, pretože už neletia. Keď som prišiel domov, deti ma nespoznali,“ spomína so širokým úsmevom na tvári.

Hoci ide vskutku o veselú spomienku, vystihuje podstatu jeho muzikantského života – prispôsoboval sa. Búrlivému životu hudobníkov, ku ktorému patril aj alkohol, drogy a bujaré párty. Potom sa však rozhodol z tohto vlaku vystúpiť, hoci to malo za následok, že sa stal, ako hovorí, personou non grata.

Fotogaléria
5
fotiek v galérii

Pili do rána

„Najprv sme s Paľom Hammelom, ktorý hral prvé husle, a s Petrom Sallerom pôsobili v železničiarskom umeleckom súbore. Ja som vtedy striedal harmoniku s klarinetom, lákali ma však gitary, sám som si ich strúhal. A tak sme začali spolu niečo vymýšľať. Vznikla kapela, ktorá dostala neskôr názov Prúdy. Boli sme medzi prvými, ktorí nahrávali platne, účinkovali v televízii. V tej dobe mali fabriky kultúrne miestnosti, vznikali ďalšie gitarové skupiny.“

Najprv ich živil hlavne entuziazmus, peniaze na hudobné nástroje si zarábali v cudzine, v západnej Európe či Škandinávii. „Také prvé kopnutie prišlo, keď sme cestovali do Nórska a behom polhodiny nám pre požiar auta ľahli popolom všetky hudobné nástroje, na ktoré sme museli roky tvrdo pracovať. Manažér nám zohnal síce iné, bolo ich však treba splácať.“

Hudbu miloval, bohémsky spôsob života však celé roky nevedel stráviť. „Počas dvojmesačného turné vonku mi chýbali deti, domov. S manželkou som sa zoznámil ako 16-ročný, sme spolu dodnes. To sa veľmi v muzikantských kruhoch nenosí, preto, hoci to všetci vedeli a bol som na to hrdý, radšej som sa tým nechválil.“

Na druhej strane bral ako prínos dlhé nočné debaty plné filozofických úvah a hľadaní odpovedí na zmysel života.

„Áno, je to taký zvyk muzikantov, piť do rána. Ale viedli sme pri tom zaujímavé rozhovory, veľmi rád si spomínam na dialógy s Dežom Ursinym. Stále som hľadal odpovede na otázky, prečo žijeme na tomto svete, prečo sú vojny... Pochodil som kus sveta a nič rajské som nevidel. Niekde žili ľudia sociálne zabezpečení, boli však studení. Inde som videl biedu a chudobu, ale tí ľudia boli napriek tomu srdeční. V čase socializmu sa u nás ani netušilo, že existujú transsexuáli. A vo svete sme na turné stretli muža, z ktorého bola o pár mesiacov žena.“

Kultúrny referent

Roky vnútornej neistoty plné otáznikov sa pre neho skončili, keď mu kolega Pavol Kozma ponúkol Bibliu. Slovenský džezový bubeník absolvoval Berklee College of Music v Bostone a dnes žije v Amerike. Keď Pavol Kozma odišiel nastálo za oceán, nahradil ho člen Slovenskej filharmónie Vlado Rusó. S ním potom Vlado Kaššay viedol dlhé debaty o zmysle života.

„Naše stretnutia trvali štyri roky. Bol som opatrný, bál som sa, aby som neskončil v nejakej sekte. Nakoniec som sa však presvedčil, že archeológia, veda a dejiny korešpondujú s Bibliou.“

Bývalý hudobník otvorene hovorí, že celá rodina sa začiatkom 90. rokov oficiálne pridala k náboženskej skupine Svedkov Jehovových, čo znamenalo definitívnu rozlúčku s hudbou a hlavne s bohémskym životom, ktorý ju sprevádzal.

„Bolo to pre mňa veľmi ľahké rozhodnutie. Ešte kým som hrával, vo voľnom čase som chodieval do hôr a fotil som. Začínal som na Orave, dobové bývanie, príroda...“ Pomocnú ruku v podobe pracovného miesta kultúrneho referenta v Záhorskej Bystrici mu v čase dohárajúceho socializmu podal Dežo Ursiny.

Kým kolegovia nad jeho životnou zmenou nechápavo kývali hlavou, mysliac si, že sa zbláznil, jedine táto hudobná legenda bola ochotná počúvať ho. Druhý kolega, pred ktorým si otvoril srdce, bol Marián Varga.

Fotí s „mníškou“

Vlado Kaššay sa už tridsať rokov venuje fotografii, ktorá ho aj živí a podľa jeho slov, veľmi slušne. Dokonca ako jediný na svete prišiel k svojskej teórii fotenia stromov. Zachraňuje fotoaparáty, ktoré sú už na rozsypanie. Potom vyčarúva snímky, ktoré vystavuje v galériách. Do terénu chodieva s „mníškou“, čo je pomenovanie pre čiernu plachtu napojenú na aparát.

Z dôchodku vo výške približne 300 eur, ktorý nazýva príspevkom pre poníženie ľudskej dôstojnosti, by veľmi vyskakovať nemohol. Hoci hudobníci za socializmu dokázali mesačne zarobiť aj 70-tisíc korún, všetko končilo na štátnom účte a Slovkoncert im oficiálne vyplácal iba priemerný robotnícky plat.

Kto bol z hudobníkov šikovný a vedel v tom chodiť, ten sa dnes teší z pekného majetku, napríklad v podobe luxusného bývania. Pre členstvo v náboženskej skupine Svedkovia Jehovovi prichádzal do otvorených konflitkov so svojím okolím hlavne na kopaniciach, kde vlastnil chalupu a domáci mu veľmi dali pocítiť, že jediné vhodné miesto, kde sa dá nájsť Boh, je kostol. „Cez role sme si vykrikovali, kde je pravda a Boh.“

Vlado Kaššay má aj svoj rajón so stojanom s literatúrou Svedkov Jehovových. Sú takí, ktorí v ňom spoznávajú bývalého hudobníka, pozdravia ho, diskutujú. Nájdu sa však aj takí, ktorí majú naporúdzi hanlivé slová.

„Niektorí ľudia sú vaši nepriatelia, sami nevedia prečo. Rokmi som si vybudoval spôsob komunikácie, nehádam sa, neútočím, nebojujem. Je to váš názor, máte slobodnú vôľu, takto zvyknem reagovať. Dnes môžeme u niektorých národov vnímať nadradenosť. Ale medzi Svedkami Jehovovými na celom svete tento fenomén neexistuje.“

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×