Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Pracovali s nebezpečnou látkou a veľakrát v utajení

04.08.2017 Mravčia práca, kde fasujete mlieko proti účinkom olova, nesmiete prezradiť, čo vyrábate a zdokonaľujete sa celé roky. Zrejme by vám nenapadlo, že ide o niekdajšiu výrobu pečiatok.
Pracovali s nebezpečnou látkou a veľakrát v utajení
8 fotografií v galérii
Rok 1978. Skupina kvalifikovaných pracovníčok mala takmer polstoročie práce vyše hlavy,...
Autor fotografie: Jaroslav Slašťan

Jeden stôl a za ním päť žien, ktoré sa v tejto zostave zišli po mnohých rokoch. Kopec spomienok a vášnivé debaty o robote, o ktorej budeme čoskoro počuť už iba z historických publikácií. A možno ani z tých nie.

Keď sme v Kremnici pátrali po stopách miestnej pečiatkárne, bez našich pamätníčok, ktoré dokopy odpracovali v ostro stráženej dielni možno celú storočnicu, by táto reportáž o zabudnutých remeslách vlastne ani nevznikla.

Napríklad na internete nenájdete o tomto najvychýrenejšom podniku svojho druhu v Československu ani stopu. Pritom to zasa nie je tak dávno, čo sa jeho brány definitívne zavreli. Precízne zhotovenými pečiatkami zásoboval nielen úrady a podniky v bývalom federálnom štáte, ale napríklad aj súdruhov zo Sovietskeho zväzu.

Ženská doména

Tradíciu výroby pečiatok v Kremnici založil v povojnových rokoch Teodor Hulman, ktorý zriadil samostatnú dielňu v priestoroch mincovne. Anna Spišiaková mala v tom čase pätnásť rokov. Keď prišla o otca, nebolo v jej rodine peňazí nazvyš a tak musela chtiac-nechtiac do výroby.

„Začala som v mincovni, ale potom prišiel pán Hulman, či by sme nešli k nemu do novozaloženej pečiatkárne. Bolo veľmi náročné naučiť sa tú prácu, ale veľmi rada na to obdobie spomínam. Pán Hulman bol ako náš druhý otec,“ vracia sa Anna Spišiaková do polovice minulého storočia.

S prestávkou v podobe materskej dovolenky si odkrútila v dielni na výrobu pečiatok štyridsať rokov. Náročnú a niekedy aj nebezpečnú prácu, ktorú robili výlučne ženy, mal v Kremnici na starosť štrnásťčlenný kolektív pracovníčok. Anna Slašťanová doň pribudla ako 16-ročná učnica. Aj ona si musela prejsť mimoriadne náročným procesom zaškoľovania.

„Písmenká, ktorých bolo viacero druhov, sme sádzali jedno po druhom ručne. Medzi ne išli výplne – takzvané linky. Nasledovalo množstvo ďalších technologických procesov,“ hovorí Anna Slašťanová o zložitej výrobe foriem, odtláčaní do technickej gumy vo vulkanizačnom lise, jej rozstrihaní, pílení, obrusovaní, vŕtaní líšt a záverečnom lepení gumy na drevo.

O precíznosti výrobného procesu svedčí aj fakt, že dodacia lehota u niektorých zákaziek bola niekedy až rok. Každá pečiatka mala iný tvar aj počet riadkov, takže o monotónnej práci nemohlo byť ani reči.

„Každá z nás mala svoje zaradenie – od sadzačiek cez pracovníčky pri lise až po formovačky, ale museli sme ovládať všetko. Navyše bolo treba kontrolovať aj pravopis. Skutočne náročná a vysoko kvalifikovaná robota, na ktorú sme dodnes hrdé,“ pripomína jedna z bývalých zamestnankýň.

Fotogaléria
8
fotiek v galérii

Ako disidentky

Každá z majsteriek v dnes už zabudnutom remesle bola svojím spôsobom aj dizajnérkou. Vyberala, aký druh a veľkosť písma zvolí a aký tvar a veľkosť bude mať nový výrobok, takže každá pečiatka bola vlastne malým, ale kvalitným umeleckým dielom. „Robili sme dokonca i pre Sovietsky zväz,“ prekvapuje Anna Slašťanová informáciou, že spolu s kolegyňami dokázali sádzať aj v azbuke.

„Všetko sme museli vedieť, ale podstatná bola absolútna diskrétnosť. Nemohli sme hovoriť, čo a pre koho robíme, a taktiež nikto nesmel prísť bez ohlásenia k nám do výroby,“ pripomína časy, keď museli „pečiatkárky“ prechádzať prísnymi previerkami o bezúhonnosti.

Napriek tomu občas zariskovali pri nepovolených zákazkách pre cirkev, napríklad pečiatkach na sväté prijímania, kňazské vysviacky, sviatosti birmovania, či Pobožnosť deviatich prvých piatkov.

„Určité druhy modlitieb boli štátom povolené, ale inak to bola nelegálna činnosť. Keby na to prišli, mali by sme veľký problém. Raz k nám prišiel nahnevaný kremnický dekan, veľprepošt Schubert a doniesol nám naspäť pečiatky, ktoré sme tajne urobili jeho kaplánom. Bol rozčúlený, že všetkých vystavujeme riziku. Robili sme pečiatky aj pre neskoršieho biskupa Rudolfa Baláža, ktorý mal v tom čase zakázanú kňazskú činnosť a sledovali ho príslušníci ŠtB. To už bolo veľké riziko,“ opisuje najskúsenejšia z partie Anna Spišiaková nástrahy „disidentskej činnosti“ z čias bývalého režimu.

Na roky v kremnickej dielni však všetky prítomné dámy spomínajú ako na zaujímavé obdobie vo vynikajúcom kolektíve – tak z ľudskej, ako aj odbornej stránky.

„Druhá výrobňa pečiatok bola vtedy v Bratislave. Keď zistili, aké máme dobré meno, prišli sa pozrieť, ako to robíme a ostali milo prekvapení. My sme boli za tú návštevu nakoniec tiež vďačné. Keď sme sa dozvedeli, aké tam majú platy, zvýšili ich nakoniec aj nám,“ zasmeje sa Anna Slašťanová. Koľko pečiatok jej za 15 rokov prešlo rukami, si ani netrúfa odhadnúť, ale určite ich vraj boli tisícky.

Už len ošarpaná tabuľa

Snažíme sa zapamätať si názvy, ktoré zrejme málokomu niečo hovoria. Tak napríklad štočok, ktorý ležal na stole spolu s ďalšími starými pečiatkami. Drevený špalíček, do ktorého rytec vyryl vzor a ten sa potom mohol opakovane používať.

Kým dnes je čoraz zaužívanejší elektronický podpis, pred niekoľkými desaťročiami sa využívala takzvaná faximilka. Kto si to mohol dovoliť, dal si urobiť pečiatku s vlastným podpisovým vzorom a ušetril si tak ruku.

Tie si, naopak, veľmi neušetrili „pečiatkárky“. Okrem iného boli vystavené nebezpečným účinkom olova, keďže písmenká, ktoré sádzali, boli z tohto jedovatého ťažkého kovu. Každý rok preto chodili na lekárske vyšetrenie, pričom jedna z pracovníčok kvôli zvýšeným hodnotám v tele musela dokonca z dielne odísť. Kedysi práve pre olovo v písmenkách fasovali pracovníčky mlieko, ktoré obsahuje účinné látky proti tomuto typu otravy.

Kremnická pečiatkáreň viackrát menila majiteľov aj adresu. Z mincovne sa presťahovala do františkánskeho kláštora známeho podzemnými katakombami, potom do dielne oproti dnešnému kinu.

Poslednou zastávkou bola budova na hornom rohu Štefánikovho námestia, kde ukončili výrobu v deväťdesiatych rokoch. Ešte dnes tam nájdete ošarpanú tabuľu s nápisom Pečiatkáreň, to je však prakticky jediný viditeľný pozostatok po niekdajšej prestížnej kremnickej značke.

„Že sa po nej prakticky vôbec nič nezachovalo, považujem za obrovskú škodu. O niekoľko rokov už nikto nebude mať predstavu, o čom naša práca vlastne bola. Je mi za ňou dodnes ľúto a keby sa dalo, hneď by som sa k nej vrátila,“ vysloví Anna Slašťanová s bývalými kolegyňami už nesplniteľné želanie.

Podobných neprávom zabudnutých fenoménov, ako pečiatkáreň v Kremnici, je na Slovensku, bohužiaľ, oveľa viac.

Dlhá cesta

História pečiatok je mimoriadne bohatá, podľa niektorých vedcov siaha dokonca až do obdobia 4 000 rokov pred Kristom. Začali sa používať v Indii, stopy po nich sa pri vykopávkach našli aj na území Perzie, starého Egypta či Grécka. Vyrábali sa najmä z kameňa, kostí zvierat, neskôr z kovu. Výroba pečiatky bola v týchto časoch zložitá a náročná nielen časovo, ale aj technicky. Majster rytec ich vyrábal najmä zo železa či dokonca medi.

 

Zo začiatku sa používali na značenie dobytka, koží zvierat či remeselných výrobkov, potom, o storočia neskôr, na overovanie pravosti dokumentov a spolu s pečatným voskom na zabezpečenie listov. Pomocou nich či pečatných prsteňov sa overovala aj pravosť a dôveryhodnosť poslov, ktorých v dnešnej dobe nahradil kuriér.

 

Aj dnes slúžia na overovanie zmlúv, osvedčení, vysvedčení. Bez pečiatky sa nezaobíde žiadny dokument, okrem toho dnes slúži aj na zdobenie napríklad diplomov. Používajú ich aj umelci pri výrobe svojich diel. Našli však svoje uplatnenie aj v detskom svete, pretože vedci zistili, že pečiatka ako hračka podporuje tvorivosť detí predškolského veku.

 

Dnes sa vyrábajú pečiatky plastové – z tvrdených materiálov a dokončené technológiou, ktorá sa volá laserová gravírka. Pri výrobe spolupracuje počítač s laserom. Počítač zadá graficky upravený text, ktorý následne laser vyreže do špeciálnej gumy. Výroba je tak rýchla a precízna, odtlačok je veľmi dobre čitateľný a v rukách ju môžete mať už od jednej hodiny do 24 hodín od zadania objednávky.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×