Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Skutočný príbeh Pocahontas. Vydala sa za Indiána, zajali ju Angličania

01.08.2017 Už počas svojho krátkeho života sa stala známou. Indiánka Pocahontas sa navždy zapísala do dejín pôvodného obyvateľstva Ameriky.
Skutočný príbeh Pocahontas. Vydala sa za Indiána, zajali ju Angličania
8 fotografií v galérii
Počas pobytu v Anglicku sa stretla aj s kráľom Jakubom I.
Autor fotografie: Getty Images

Pri vyslovení jej mena si možno spomeniete na animovanú disneyovku, ktorá sa v kinách objavila pred viac než dvadsiatimi rokmi. Pocahontas však naozaj žila a naďalej žije v indiánskych legendách. A hoci rozprávka z dielne Walta Disneyho má viac-menej šťastný koniec, o osude skutočnej Pocahontas sa to povedať nedá.

Vymyslená záchrana?

Presný dátum jej narodenia nie je známy, zvyčajne sa uvádzajú roky 1595 alebo 1596. Pôvodné meno tejto slávnej dcéry indiánskeho náčelníka Powhatana bolo Matoaka, čo v ich jazyku znamenalo – jasný prúd medzi kopcami. Neskôr bola známa aj ako Amonute, pričom Pocahontas bola prezývka.

Jej matka podľa niektorých zdrojov zomrela pri pôrode, podľa iných odišla k ďalšiemu mužovi. V kmeni bol totiž zvyk, že ak manželka náčelníka porodila dieťa, na jej miesto nastúpila ďalšia.

Podľa legendy v decembri v roku 1607 zachránila pred smrťou anglického kolonistu kapitána Johna Smitha, ktorého zajali muži z jej kmeňa. Aspoň tak to neskôr tvrdil sám Smith.

V tom čase totiž do Virgínie, kde títo Indiáni žili, prišlo viac než sto osadníkov a na počesť kráľa Jakuba I. tam založili mesto Jamestown. Čo sa však týka Smithovej záchrany, údajne ide iba o legendu. Je však pravda, že vtedajšie vzťahy medzi Indiánmi a osadníkmi sa podstatne zlepšili.

Únos bez návratu

Keď Smith v roku 1609 odplával do Anglicka, kde sa mal liečiť zo zranenia pušným prachom, Angličania povedali Pocahontas, že zomrel. O tri roky neskôr sa podľa domorodých povestí vydala za Indiána Kocouma, s ktorým mala dcérku Ka-Okee.

Konflikty medzi obomi stranami pribúdali a situácia sa zdramatizovala v roku 1613, keď mladú ženu zajali Angličania a od Powhatana žiadali výkupné. V zajatí strávila takmer rok, za ten čas sa naučila anglicky, obrátila sa na kresťanstvo a prijala meno Rebecca. Výber tohto mena mal byť symbolickým gestom podľa Rebeccy z Knihy Genesis, ktorá ako matka Jakuba a Ezaua bola matkou dvoch národov.

Keď mala konečne príležitosť vrátiť sa k svojim ľuďom, rozhodla sa zostať s Angličanmi. Počas zajatia sa totiž zoznámila s 28-ročným Johnom Rolfom, pestovateľom a obchodníkom s tabakom.

John Rolfe bol vdovec, ktorý prišiel o ženu a dieťa počas cesty do Virgínie. V dlhom liste guvernérovi, v ktorom žiadal o povolenie, aby sa mohol oženiť s Pocahontas, vyjadril svoju lásku k nej a svoju vieru, že zachráni dušu prostredníctvom inštitúcie kresťanského manželstva. Ako na tom bola s citmi voči nemu samotná Pocahontas, nik netuší.

Vzali sa 5. apríla 1614 a dva roky žili na Rolfovej farme Varina, kde sa im 30. januára 1615 narodil syn Thomas. Ich manželstvo aspoň načas upokojilo vzťahy medzi kolonistami a Indiánmi.

Fotogaléria
8
fotiek v galérii

Indiánsky maskot

V roku 1616 Rolfovci odcestovali do Anglicka, do prístavu Plymouth dorazili 12. júna. Neboli sami, sprevádzalo ich jedenásť Indiánov vrátane svätého muža menom Tocomo. Po príchode do Anglicka sa Pocahontas dozvedela, že údajne mŕtvy John Smith je živý. Tento neváhal a napísal kráľovnej Anne, aby bola Pocahontas rešpektovaná ako kráľovská návštevníčka.

Hoci Pocahontas nebola vo svojej vlasti nijakou princeznou, anglickej verejnosti bola ako princezná predstavená. V podstate bola dcérou významného indiánskeho náčelníka a to zrejme stačilo. Aj nápis na rytine z roku 1616 znie: MATOAKA ALS REBECCA FILIA POTENTISS: PRINC: POWHATANI IMP: VIRGINIÆ, čo znamená: Matoaka alias Rebecca, dcéra najsilnejšieho kniežaťa Powhatanskej ríše z Virgínie.

Rodina sa usídlila na predmestí Brentford vo vtedajšom Middlesexe a žili aj v Rolfovom sídle v Norfolku. Dá sa povedať, že Pocahontas sa stala maskotom spoločnosti Virginia, ktorá ju využívala v propagandistickej kampani na podporu kolónie. Objavovala sa v divadlách, na slávnostných večeriach a dokonca 5. januára 1617 sa stretla aj s kráľom Jakubom I.

Náhla smrť

V marci toho istého roku sa Rolfovci rozhodli vrátiť naspäť do Virgínie. Počas plavby po Temži sa však zdravotný stav slávnej Indiánky náhle zhoršil, takže museli neplánovane pristáť v meste Gravesend, kde Pocahontas zomrela 21. marca. Mala iba 21 rokov.

Pochovali ju pri tamojšom kostole, hrob sa však „stratil“ pri požiari v roku 1627. Čo bolo príčinou jej náhlej smrti, nie je známe. V hre je zápal pľúc, tuberkulóza a otrava. Jej otec Powhatan zomrel nasledujúci rok na jar.

Pocahontas sa časom stala v Amerike legendou, v priebehu storočí bol jej príbeh zromantizovaný až príliš, vznikli knihy, neskôr filmy. Mnohí slávni ľudia tvrdili, že sú potomkami jej syna Thomasa Rolfeho, napríklad herec George Glenn Strange, astronóm Percival Lowell či Edith Wilson, druhá manželka 28. amerického prezidenta Woodrowa Wilsona.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×