Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Milióny v rope, nahnevaný obchodný expartner. Boris Becker lieta v dlhoch

31.07.2017 Vynikajúci tenista, ale zlý finančník. Hoci počas kariéry zarobil Boris Becker (49) rozprávkové peniaze, všetko prehajdákal a navyše lieta v obrovských dlhoch.
Milióny v rope, nahnevaný obchodný expartner. Boris Becker lieta v dlhoch
2 fotografie v galérii
Boris Becker má o čom rozmýšľať. Podarí sa mu dostať z finančných strát?
Autor fotografie: Reuters

Šesťnásobný grandslamový šampión a jeho finančné kotrmelce – to je už vlastne starý príbeh. Pred pätnástimi rokmi nechýbalo veľa, aby sa dostal do väzenia za daňové úniky. Finančné úrady svojej rodnej krajiny mal oklamať až o 1,6 milióna eur, za čo mu okrem tristotisícovej pokuty hrozilo aj 3,5 roka „natvrdo“. Na jeho veľké šťastie však návrhu štátneho zástupcu nebolo vyhovené a Becker vyviazol len s dvojročnou podmienkou.

Po tejto skúsenosti sa rozhodol nasledovať cestu iných nemeckých športových hviezd (Schumacher, Ullrich, Beckenbauer) a odsťahoval sa do Švajčiarska, kde mal nájsť „rozumné daňové zaťaženie a vysokú kvalitu života“. O tom, že by to preňho bolo ponaučením a o svoje peniaze sa začal starať zodpovedne, však nemôže byť ani reči.

Zbankrotoval

Ďalší úder pre najmladšieho víťaza Wimbledonu prišiel 21. júna tohto roka, keď ho súd v Londýne poslal do bankrotu. Za týmto rozhodnutím bola Beckerova nesplatená pôžička vo výške 3,5 mil. eur u spoločnosti Arbuthnot Latham & Co. z roku 2015.

Dlžníkov právny zástupca žiadal o poslednú šancu uhradiť pohľadávku predajom domu bývalej tenisovej hviezdy na Malorke za odhadovaných 6 miliónov eur, registrátorka súdu však vyhlásila, že nie sú dôveryhodné dôkazy o včasnom zaplatení dlhu.

Kuracie krídelká s uhorkovým šalátom
Riaditeľ Cirkul’artu: „V novom projekte sme spojili folklór, cirkus a divadlo a chceme cestovať po svete.“
Nové odrody ovocia sú za pomoci postrekov výkonnejšie, s vôňou a chuťou starých sa nedajú porovnať

„Mala som z neho dojem, že strká hlavu do piesku,“ povedala na adresu Beckera. On sám sa pritom dušoval, že ohľadom jeho financií to nevyzerá nijako tragicky. „Každý si môže zistiť, aké sú moje majetkové pomery. Hodnota mojich aktív vysoko prevyšuje pohľadávky, ktoré mám voči banke,“ bránil sa.

Lenže medzičasom sa ozval ďalší veriteľ – švajčiarsky podnikateľ a Beckerov bývalý obchodný partner Hans-Dieter Cleven, ktorý od neho požaduje 36,5 milióna eur.

Tenista má nákladný život, len rozvod ho vyšiel na 15 miliónov eur. Na snímke s terajšou rodinou na dovolenke na Ibize. 2 fotografie v galérii Tenista má nákladný život, len rozvod ho vyšiel na 15 miliónov eur. Na snímke s terajšou rodinou na dovolenke na Ibize. Zdroj: Getty Images

Špecialista na Áziu a Afriku

Odhaduje sa, že tenisom a reklamou zarobil niekdajší nemecký športový idol okolo 150 miliónov eur. Na mieste je teda otázka, kam táto pre bežného človeka nepredstaviteľná suma zmizla? Je fakt, že život má Boris Becker nákladný, len rozvod s bývalou manželkou Barbarou ho vyšiel na 15 miliónov eur.

Ďalší diel do tejto skladačky ponúka nemecký magazín Der Spiegel, ktorý poukazuje na jeho obchodné vzťahy so športovo-marketingovou agentúrou Doyen Global. Za firmou, spájanou s viacerými športovými osobnosťami, stojí podľa magazínu Spiegel kazašská rodina so vzťahmi na tureckého či amerického prezidenta Recepa Erdogana a Donalda Trumpa.

Doyen sprostredkúval Beckerovi platené vystúpenia na rôznych podujatiach a večerách, a sľuboval si od neho nadviazanie vzťahov s potenciálnymi obchodnými partnermi. Ako vyplýva z mailov od manažérov Doyen Global, z ktorých Spiegel cituje, agentúru zaujímali najmä jeho väzby na africký a ázijský komoditný trh.

Becker mal akcie ropných a plynárenských spoločností v Nigérii, navštívil dokonca ghanského prezidenta Johna Mahama a indického oceliarskeho magnáta Lakshmiho Mittala.

Na turnaj ATP v Londýne pozval diplomata z Mozambiku a syna gabonského prezidenta. Podľa magazínu pripravovali pre Beckera obchod za minimálne desať miliónov dolárov do nigérijských ropných vrtov. Ako táto investícia dopadla, nie je známe, koncom roka 2015 však bývalý tenista spoluprácu s agentúrou Doyen ukončil.

„Boris, bohužiaľ, nie je spokojný s výkonom Doyen marketingu,“ poznamenala asistentka jedného z manažérov agentúry. Momentálne Beckera živí trénerstvo a komentovanie pre televíziu. Popritom môže rozmýšľať, ako vyriešiť svoje finančné problémy.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×