Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Kamenné kráľovstvo Kapadokia: Krajina čierneho čaju a bizarných skál

29.07.2017 Odkazy dávnych civilizácií ukryté v tých najbizarnejších skalných útvaroch, aké si len človek dokáže predstaviť. Túlanie tureckou Kapadokiou je cestou neopakovateľných zážitkov.
Kamenné kráľovstvo Kapadokia: Krajina čierneho čaju a bizarných skál
8 fotografií v galérii
Pevnosť v Uçhisare tróni na vysokej skale.
Autor fotografie: Tomáš Kubuš

Nekorunovaným hlavným mestom tejto oblasti je malé dvojtisícové mestečko Göreme. V knihách sa dočítate, že by ním mohli byť Kayseri alebo Nevşehir, ale Göreme leží priamo uprostred nádherných tufových skál, ktoré celú oblasť preslávili, a tak mu tento titul právom patrí.

Mikrobus zvaný dolmuş, ktorý odchádza vždy po naplnení pasažiermi z mesta Kayseri, zastaví na maličkej autobusovej stanici. Všade, kam oko dovidí, sa rozlievajú vysoké, zašpicatené skaliská pripomínajúce komíny, ale aj rôzne iné tvary. Medzi nimi sú vtesnané domčeky, no aj penzióny, jaskyne či drahé hotely.

Göreme je dokonalou základňou na spoznávanie celej oblasti. Ak chcete zažiť niečo štýlové, nájdite si hotel vyhĺbený do tufovej skaly a budete môcť bývať v jaskyni. Štýlovejšie to už v Kapadokii ani nejde. „Vyjdite hore na terasu, prinesiem vám čaj,“ nezaprie v sebe tureckú pohostinnosť Mehmet z rodinného penziónu.

Zo strechy sa vôňa čierneho čaju z Rize mieša s neskutočnou krajinou. Krásna symbióza medzi prírodou a človekom tu vznikala celé stáročia, dnes tu vládne čulý obchodný ruch. V kamenných uličkách sa predávajú vzácne aj obyčajné koberce s nomádskymi vzormi, kanvičky na čaj, bronzové taniere, drevorezby či malé amulety pripomínajúce Alahovo oko.

V starých uliciach je pokoj, podmanivo sa rozlievajúci medzi fasádami domov. Občas vidno niekoho z domácich posedávať pred domom, partia starých mužov v baretkách popíja pri cigarete silnú tureckú kávu. Niektoré z vysokých skál, prešpikovaných ako ementál, v sebe stále nesú zvyšky rímskych stĺpov a vedľa nich sa zo štíhleho osmanského minaretu ozve zvolávanie na modlitbu.

Tajomstvo stratených malieb

Za mestom ukrýva Göreme svoje prvé prekvapenie v podobe staručkých kostolov vytesaných do skál ozdobených freskami. Sú unikátne. Nie nadarmo ich UNESCO vyhlásilo za svetové dedičstvo. Viacero ľudí si tu prenajíma auto či taxík, ale netreba sa nechať zlákať pohodlím, lepšie je vykročiť po vlastných a pomaličky objavovať svet Kapadokie.

Krajina sa vám za to odmení. Moderné príbytky Göreme sa stratia a za zákrutou sa odrazu objaví krajina posiata neveľkými pahorkami rozrytá špicatými skalami. Hoci by sme podobné skaly našli aj v iránskom Kandovane či bulharskom Melniku, turecká Kapadokia bude vždy tou najkrajšou oblasťou sveta, kde môžete niečo podobné pozorovať.

Hovorí sa, že za unikátnosťou stojí takmer 4 000 metrov vysoká sopka Erciyes Daği. Tá mala vybuchnúť pred tisíckami rokov a vtedy sa krajina začala pretvárať do podoby, v akej ju poznáme dnes. Niektoré skalnaté komíny sú len holými skalami, no mnohé zdobia okná, výklenky, vytesané diery, vchodové dvere či dokonca celé chodby končiace v tme.

Tam niekde sa nachádzajú aj vzácne stratené maľby niekdajších majstrov. Dlho sa nevedelo, kde vlastne sú, pretože keď odtiaľ v roku 1923 musela odísť grécka komunita, zobrala si toto tajomstvo so sebou. Našťastie nie naveky, a tak je dnes možné do skalných kostolov nahliadnuť. Je ich tu niekoľko vedľa seba a sú také nenápadné, že hoci stojíme len niekoľko metrov od nich, ani netušíme, kde sa nachádzajú.

Prví kresťania prišli do týchto končín v 4. storočí, ukryli sa do jaskýň a žili tu v rámci svojich tajných komunít. Fresky zdobiace dnešné svätyne sú však prevažne už z 11. až 12. storočia. Tufová fasáda na sebe ešte stále nesie stopy farby. Dnu je prítmie, a keď si oči zvyknú, objavia sa nádherné fresky plné prenikavo modrej farby.

Kostolík Tokali je najväčším spomedzi všetkých miestnych svätostánkov a dominuje mu obrázok Ukrižovanie Krista. Z malieb starých takmer tisíc rokov sa pozerajú Dvanásti apoštoli, ale aj Posledná večera, Lazar a desiatky iných príbehov.

Fotogaléria
8
fotiek v galérii

Údolie lásky

Vyhľadávaným miestom v Kapadokii je Údolie lásky – v domácom jazyku Aşk Vadisi. Z Göreme je to len necelých päť kilometrov a určite nezaškodí vybrať sa sem skoro ráno. Počas dňa sa totiž skaly a údolia naplnia nepríjemnou horúčavou.

Ráno svet v kamennom meste ožíva. Viacero turistov ešte spí a len domáci pripravujú svoje obchodíky, nakupujú, premávajú sa hore-dole či pripravujú raňajky. Na miske „pristane“ niekoľko čiernych olív, slaný biely syr, kolieska miestnej salámy, džem, med z lokálnych kvetov, čerstvý jogurt a vajcia. K tomu chrumkavý chlieb zvaný ekmek a pohár silného čierneho čaju.

Za mestom sa odkrýva krajina zaliata poľnohospodárskymi políčkami. Aşk Vadisi patrí medzi najfotogenickejšie miesta v okolí, pretože skalnaté útvary tu už nepripomínajú komíny či zašpicatené skaliská, ale tradičné symboly mužnosti. Kamenné falusy tu stoja tisíce rokov a niektoré sú vysoké až úctyhodných 40 metrov. Práve vďaka nim sa v údolí skloňuje láska.

Vyšliapaná cestička vedie nahor na okraj kopca, odkiaľ je na údolie najkrajší výhľad. Až tu hore si človek uvedomí, že sú falusy akoby zapustené o úroveň nižšie. S týmito bizarnými kamennými útvarmi sa príroda skutočne pohrala, a tak sa stali pomerne populárne. Sem-tam sa medzi ojedinelými turistami ozve smiech, ale inak je tu ticho a pokoj. Najviac ráno, keď celé údolie zaleje vychádzajúce slnko.

Vtedy zdobí oblohu niekoľko desiatok balónov sledujúcich rozospatú krajinu prebúdzajúcu sa z jemnej hmly. Prašná cestička vedie nadol na dosah bizarných skál, zospodu sú v tesnej blízkosti ešte monumentálnejšie. V tieni stromov na úpätí skál piknikuje mladá dvojica, ponorená do vlastného času. Ak chce niekto uniknúť civilizácii, Aşk Vadisi je tým správnym miestom.

Grécke mesto duchov

Zelve so svojimi ružovkastými skalami a skalnými kostolmi je odtiaľto vzdialené len niekoľko kilometrov. Prázdnu poľnú cestičku pretne starý cintorín s kamennými náhrobkami v tvare krížov. Nikto sa už nepamätá, komu patrili. Cintorín je súčasťou mestečka Çavuşin. Jeho ulice spia aj cez deň a ak nie ste v centre neďaleko námestia, len občas stretnete človeka.

„Odkiaľ ste?“ pýta sa zavalitý chlapík pri jednom z domov. Takto väčšinou začína konverzácia a následne z jeho úst vypadne niekoľko mien slovenských futbalistov hrajúcich tureckú ligu. Husayn je z Bosny, ale tu má rodinu a každý rok sa sem vracia. Bosna a Turecko mali k sebe aj historicky blízko, veď Osmania počas expanzívnej jazdy Európou tento balkánsky región doslova pohltili.

„Poďte, nalejem vám rakiju,“ pozýva nás o pár minút neskôr. Vonku na priedomí posedáva niekoľko starých mužov. Akoby sa ani nezhovárali a len sledujú ulicu pred sebou, na ktorej sa nič zaujímavé nedeje. Nedialo sa ani včera a s veľkou pravdepodobnosťou sa neudeje ani zajtra. Je to však zvyk a keby sem neprišli, bolo by im doma smutno. Malá čajovňa na prahu centra je tiež poloprázdna, obsluhuje v nej 15-ročný usmievavý chlapec.

Aj keď sa Çavuşin neobjavuje na titulkách časopisov cestovných kancelárií, je malým turistickým pokladom. Tam, kde skončí dnešné turecké mestečko, objavia sa nemé rozbité ruiny starého gréckeho mesta. Domy bez života pohlcuje čas, prerastá ich tráva a korene stromov pomaličky, ale isto nahlodávajú ich steny.

Kedysi v celej Kapadokii žilo niekoľko desiatok tisíc Grékov, dokonca mali aj svoj vlastný jazyk. Grécky základ, turecké slová a alfabetu. Po zmluve z Lausanne z roku 1924 museli takmer všetci v rámci „výmeny obyvateľstva“ medzi Tureckom a Gréckom odísť. Najzaujímavejším miestom celého Çavuşinu je starý kostol pod ochranou UNESCO. Nie je ukrytý v krajine ako predošlé. Sedí na vrchole kopca, akoby sledoval krajinu.

Jeden z najkrajších kostolov v skalách Göreme. 8 fotografií v galérii Jeden z najkrajších kostolov v skalách Göreme. Zdroj: Tomáš Kubuš

Súkromný raj

Asi na polceste medzi Çavuşinom a Zelve stoja špicaté tufové skaly ozdobené klobúkmi. Je neskutočné vidieť, ako ich vietor za tisíce rokov zvetral do takejto podoby. S tenkou špičkou pôsobia ako zastrúhaná ceruzka, ktorá na sebe len silou vôle drží skalu vážiacu aj niekoľko stoviek kilogramov.

Poľné cestičky sú ľudoprázdne a len občas sa tadiaľto prejde bicykel s turistom či traktor s domácim. Svet naokolo je len a len náš. Cestička sa stočí na Zelve a pokračuje ešte dva kilometre medzi tufovými komínmi, no nám nedá nepreskúmať, kde končí slepá cesta. Akoby sa stratila za skalami.

Kráčame k nim a odrazu sa spoza vysokého kamenného komína vynorí malý, súkromný kúsok raja. Pofukuje tu vetrík, voňajú ovocné stromy a žije tu chlapík menom Bekir. Postavil drevený domček, ktorý pripevnil na skalu, jej strechu zasypal pieskom a teraz mu tam rastie tráva. Kým na poľnej ceste spaľuje slnko, u Bekira medzi skalami je tieň a výborný vzduch.

„Bývam v Çavuşine, ale sem prichádzam každé ráno,“ prezradí. „Turistov sem zavíta málo, ale nerobím to len pre nich. Mám to tu rád a je to môj raj,“ teší sa. Kedysi pracoval v Nemecku, ale už ho to nenapĺňalo, tak sa vrátil domov. Bekir tu premenil prázdnu krajinu na skutočnú oázu, čo dokazuje aj malá exkurzia v jeho záhradke.

„Tu pestujem rajčiny, tam cibuľu, baklažán a pozri na tieto stromy. Toto je višňa, vedľa marhuľa, moruše a mám tu aj jablká a vinič.“ Naozaj všetko, čo potrebuje, neďaleko odtiaľto je aj prameň vody. Celý deň trávi tu, skrytý pred svetom, porobí si v záhradke čo treba, pospí si, vypije čaj a oddychuje.

Okrem toho, že tu prevádzkuje miniatúrnu čajovňu, živí sa aj predajom sušeného ovocia, orieškov či miestnych byliniek. Cítiť z nich, že sa k nim pristupovalo s láskou človeka, ktorý do nich vdýchol časť svojho života. Za pár lír tak môže mať každý dokonalú spomienku.

Pocit dobrodružstva

Po necelých desiatich peších kilometroch sa zjaví historické Zelve. Krajinu posiali desiatky tufových komínov, no kým tie predošlé boli skôr šedivej až pieskovej farby, tu dostávajú červenkastý a ružovkastý nádych. Podobne ako kostolíky v Göreme či Çavuşine, aj skalné svätostánky v Zelve sú pod ochranou UNESCO. Spája ich aj to, že tu niet takmer nikoho.

Ako to, že je celá Kapadokia prázdna? Zelve sa rozkladá dokonca až v troch údoliach a niektoré sú medzi sebou prepojené kamennými cestami, no najviac zaujímavostí sa nachádza v hlavnej časti niekdajšieho mesta. Toto miesto má v sebe pocit dobrodružstva. Ocitnete sa medzi skalami rastúcimi nad hlavami a sami musíte objavovať cestičky, slepé cesty, schodiská a údolia, aby ste našli to, za čím ste sem prišli.

Kresťania sa do Zelve dostali v krušných časoch 9. až 13. storočia, keď oblasti sužovali arabské a neskôr perzské výpady. Tu našli svoj pokoj a hlavne bezpečnosť, preto pozvoľna zapustili korene. Svojho času založili dokonca seminár pre nových kňazov, ktorí sa potom rozpŕchli po krajine.

Cestičky prerastené trávou končia pri kamennom vchode a dnu sa nerozlieva len chládok a zima, ale aj ojedinelé fresky. Podobné nájdete v mnohých gruzínskych kláštoroch, no v Zelve majú akési zvláštne čaro. Dnes tu už nežije nikto, pretože turecké úrady postavili dva kilometre odtiaľto nové mesto Yeni Zelve a poslední obyvatelia sa do neho presťahovali v roku 1952. Zopár ľudí sem však stále dochádza.

Hostina medzi skalami

Vonku pred areálom je niekoľko predajní suvenírov zívajúcich prázdnotou, ale stojí tu aj podnik, kde robia tradičné slané palacinky gözleme. Stará pani si sadne na zem pred rozpálenú platňu, položí na ňu tenučké cesto naplnené syrom, chvíľu počká, otočí ho a geniálne jedlo je hotové. Keď je gözleme čerstvé a chrumkavé, máločo sa mu vyrovná. Vedľa vytlačia čerstvé pomaranče a hostina je na svete.

Nazad do Göreme je pred nami ešte kus cesty, no krásna krajina akoby človeka nabíjala energiou. Priestorom sa nesú kopytá koní a keď spomalia, zastaví sa pri nás muž sediaci na drevenej vlečke ťahanej koňom. Tu v Kapadokii majú kone dlhé korene, objavujú sa dokonca na starovekých reliéfoch v iránskom Perzepolise.

„Nasadnite,“ ukáže na prázdnu vlečku. Ani nečaká na našu odpoveď a vyzýva nás znovu. Podobnú si môžu objednať turisti na prehliadku niektorých kláštorov, ale teraz sa Koray vracia domov, a tak chce len pomôcť. Nevezieme sa dlho, kým nás prašné cesty dovezú až do Güllüdere, teda Údolia ruží. Ak ste tu na jar, tak ich cítiť vo vzduchu, no v lete sa stratia.

Údolie je iné ako tie predošlé, pretože skaly tu nepripomínajú ani komíny, ani nie sú extrémne špicaté, ale stoja jedna vedľa druhej a pôsobia akoby sa roztiekli a zamrzli v čase. Sú také hladké, že by sa po nich azda dalo šmýkať ako po zasneženom kopci. Údolie je prevoňané dozrievajúcimi figami a patrí medzi najkrajšie v celej Kapadokii.

Perla Kapadokie

Na opačnú stranu od Göreme je malé, nenápadné mestečko Uçhisar. Keďže sa nad ním dvíha vysokánska skala ozdobená starou pevnosťou s tureckou vlajkou, svieti do diaľky ako maják a ľahko ho nájdete. Vďaka svojej polohe dostal Uçhisar prezývku perla Kapadokie. Mestečko sa spočiatku javí ako každé iné v oblasti strednej Anatólie, no len čo sa pod nohami ocitnú staručké štvrte ozdobené historickými domami, získa Uçhisar lákavú patinu.

Toto miesto poznali Rimania, bývali tu ľudia z Byzancie a neskôr aj Osmania. Celá história Turecka sa tu odohrávala medzi jeho ulicami a na všetko dozerala vysokánska pevnosť. Jej stavitelia geniálne využili danosti Kapadokie a postavili ju na ťažko prístupnom svahu, vďaka mäkkému tufu ju prevŕtali jaskyňami a chodbami.

Zvonku človek nedokáže naplno oceniť jej dokonalosť, no stačí vojsť do prvej z chodieb a je jasné, že v prípade nebezpečenstva tu bolo dostatok miesta na ukrytie obyvateľov celého mestečka. Niektoré tunely sú také malé, že tu dodnes koluje legenda o trpaslíkoch, ktorí tu svojho času žili a vyhĺbili ich. Vnútri skaly je schodisko stúpajúce nahor.

Niet krajšieho výhľadu v Kapadokii ako tu na vrchole pevnosti. Pod nohami sú naukladané domčeky Uçhisaru aj so svojimi štíhlymi minaretmi, za nimi rastie niekoľko pahorkov pripomínajúcich sopky, v diaľke sa v hmle dvíha zasnežený kužeľ sopky Erciyes. Na opačnej strane nechýbajú bizarné skaliská, tufové komíny, údolia, vidno aj Göreme.

Bez čaju to nejde

V meste sa už podvečer otvorili tradičné turecké lokanty s domácim jedlom. Ochutnať tu treba manti, malé taštičky z cesta naplnené mletým mäsom podobné talianskym raviolám. Podávajú sa s čerstvou smotanou a sú podliate rajčinovou omáčkou a posypané bylinkami.

„Najtradičnejším jedlom je testi kebab,“ znie rada Ahmeta. Pokrm sa pečie v hlinenej nádobe, kam sa vloží mäso so zeleninou a následne sa v nej aj servíruje. „Pozor, aby to nešplechlo,“ varuje nás. Silným úderom pred nami rozbije hlinenú nádobu a vyberie jej obsah na tanier.

Vôňa, ktorá sa rýchlo rozvinula, omámila okolie ako džin z fľaše. Aj ten, čo nebol hladný, si jednoducho musí niečo dať. K tomu sa podáva miestne kapadócke víno, ktoré tu vďaka úrodnej pôde pestujú. Je ľahké, no čaj nikdy neprekoná. Pije sa na litre a neexistuje večer v Kapadokii, kedy by ste nesŕkali čierny čaj na streche domu pod hviezdami.

Kappadokia, Turecko

Oblasť zvaná aj Kapadócia či Kappadokia (z perzského slova katpatuka – zem krásnych koní) je historické územie vo vnútrozemí Malej Ázie v dnešnom Turecku. Až do začiatku 20. storočia bola multietnickým regiónom, kde žili okrem Turkov aj Gréci, Arméni a Kurdi.


V súčasnosti patrí oblasť s Open Air múzeom v Göreme k najnavštevovanejším lokalitám mníšskych komunít na svete, podobne ako kláštory na hore Athos v Grécku. Tunajší komplex zahŕňa viac než tridsať v skalách vykopaných kláštorov. Ideálne obdobie na návštevu Kapadokie je od apríla do konca júna a v septembri. V prázdninovom období tu vládnu veľké horúčavy, navyše je aj väčší nápor turistov.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×