Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Fenomén Zaježová. Orať im pomáhajú kone, potraviny majú spoločné

28.07.2017 Odišli z mesta a vytvorili komunitu na lazoch v Zaježovej, ktorá je v súčasnosti príkladom pre iných. Miroslav Kašiak (46) patrí medzi prvých obyvateľov na Slovensku ojedinelého spoločenstva.
Fenomén Zaježová. Orať im pomáhajú kone, potraviny majú spoločné
9 fotografií v galérii
Sekier. V tejto oblasti Zaježovej vznikla prvá skupina, ktorá chcela žiť skromne...
Autor fotografie: Peter Korček

Zaježová je fenomén, ktorý stvorili mladí ľudia, keď sa chceli odtrhnúť od konzumnej spoločnosti a žiť podľa tradičných spôsobov. Správne?

Prvé aktivity sa v Zaježovej začali v roku 1990, objavila sa tu skupina mladých ľudí, ktorí si kúpili dom a založili Školu ľudovej kultúry. Nebývali v Zaježovej trvalo, robili víkendové akcie zamerané na tradičné remeslá a kultúru. Na akcie prichádzalo stále viac ľudí a z nich sa vytvorila radikálnejšia skupinka, ktorá chcela v duchu tradícií žiť celoročne. Približne v roku 1992 si človek, ktorý sa volal Igor Chýra, kúpil samostatne prvý dom. Žiaľ, dneška sa nedožil, v roku 2009 zomrel.

Takže teraz je presne štvrťstoročie, čo sa začala tvoriť komunita v Zaježovej?

Môžeme to aj tak povedať. Igor Chýra bol charizmatický človek, ktorý dokázal zlákať mnohých ďalších. Rozprával o živote v Zaježovej, strhol príkladom. Po roku 1989 sme vo východnom bloku prepadli konzumnému životu, mnohí ľudia sa našli v nakupovaní. On bol protiprúd, hovoril o dobrovoľnej skromnosti, že kopec vecí k životu vôbec nepotrebujeme, že ničíme planétu, ak sa spotrebováva príliš.

Jeho hlavnou témou bol odpad, venoval sa mu aj profesionálne, založil recyklačné a dotrieďovacie stredisko, v ktorom sa dotrieďoval odpad z okolitých obcí. To bol zdroj príjmov pre prvých novousadlíkov, ktorí do Zaježovej prichádzali. On sám sa snažil žiť s minimom odpadov, robil to až extrémne, napríklad poznámky si písal na lístky z vlaku, ceruzky používal, aj keď boli zastrúhané na jeden centimeter. Robil kopec vecí, ktoré boli určitým spôsobom inšpiratívne. Symbolické gestá vzdoru voči konzumnej spoločnosti, ktoré mnohých oslovili.

Tým sa vytvorila skupinka radikálnejších, ktorí sem na lazy prišli žiť skromne?

Áno, oni hľadali v tradičnom štýle možnosť žiť sebestačne, z lokálnych zdrojov, aby nemuseli stále chodiť do obchodov, aby si vypestovali a vyrobili všetko sami. Boli tu však dva prúdy – jeden bol víkendový, že si budú v sobotu a nedeľu vyrábať hrnčeky, tkať, kuť, no v pracovné dni budú normálne žiť v meste.

Romantika, užitie si na chalupe, ale odtiaľ potiaľ. Druhý prúd viedol práve Igor Chýra, ktorý bral všetko vážne, seriózne, chcel nájsť spôsob na záchranu planéty a snažil sa strhnúť príkladom ostatných. Igor nakoniec s ďalšími podobne naladenými ľuďmi založil nové občianske združenie, ktoré si kúpilo gazdovstvo na miestnej samote nazývanej Sekier. Vytvorili tam priestor pre ľudí, ktorí sa učia tradičnému životnému štýlu a skúšajú si život v skromnosti.

Všetci to boli ľudia z miest, ktorí hľadali niečo iné?

Áno, formovalo sa to ako škola tradičného života pre ľudí z mesta. Nevedeli nič o pestovaní, chovaní dobytka, stavaní. Hore na Sekieri sa to mali naučiť a potom si niekde, najlepšie v Zaježovej, gazdovať na svojom. Ja som na Sekier prišiel v roku 1996 a zostal som tam žiť niekoľko rokov.

Zoznámil som sa tam so svojou ženou, a keď sme cítili, že potrebujeme súkromie, kúpili sme si neďaleko vlastný dom. Vtedy boli lacné. Ak si dobre pamätám, tak úplne prvý jednoizbový domček, ktorý tu kúpil Igor, bol za dnešných 2 000 eur.

Ako ste si vy ľudia z miest, ktorí prišli žiť sem na lazy do kopcov tradičným životom, rozumeli so starousadlíkmi, ktorí tu po okolí majú vlastné gazdovstvá?

Väčšina starousadlíkov vôbec nerozumela, prečo sa vraciame z miest na vidiek, a keď už sa vraciame, tak prečo sa snažíme žiť štýlom, od ktorého sa oni snažia uniknúť. Nerozumeli, prečo nepoužívame traktor na oranie, prečo žijeme, ako keby sme boli v 19. storočí. Boli sme naozaj príliš radikálni, skoro vôbec sme nepoužívali stroje.

Ručne ste rýľovali alebo orali s koňom?

Koňa sme prvýkrát použili možno po dvoch rokoch. To bola vymoženosť! Už sme zrazu nemuseli drevo vláčiť na chrbtoch, ale ťahali sme ho s koňom, tiež sme s ním orali. Ručná práca bola mimoriadne neefektívna, vedeli sme, že ak chceme tak žiť dlhodobo, musíme ustúpiť z radikálnych myšlienok.

Preto sme kúpili koňa, neskôr cirkulár, krovinorez a začali sme si prenajímať od starousadlíkov traktor. Hore na Sekier dodnes prichádzajú mladí ľudia z celej Európy, aby si vyskúšali tradičný spôsob života, ale už fungujú s technikou, dokonca tam majú aj internet. Nie sú takí radikálni, ako sme boli na začiatku, ale to je možno aj dobré.

Keď ste prišli do Zaježovej vy, koľko vás na Sekieri bolo?

Zo začiatku osem, kedy ako. Niekto prišiel na päť rokov a vydržal päť dní, niekto prišiel na päť dní a vydržal päť rokov. Ľudia popri nás prichádzali, odchádzali. Zo začiatku sme mali dve izby, postupne sme prerábali maštale na obytné priestory. Ja som od mája do októbra spával vonku, na sene alebo v lese.

Skúšali sme si, ako málo potrebujeme ku šťastiu. Chodili sme však na brigády do dotrieďovacieho strediska, aby sme zarobili pár korún na pokrytie životných potrieb. Tam to však nebola žiadna romantika, ale drsný kontakt s odvrátenou stranou modernej civilizácie.

Fotogaléria
9
fotiek v galérii

Kto boli ľudia, ktorí sa rozhodli pre taký život?

Väčšinou mladí, z miest, vzdelaní. Ja som prišiel z Prievidze, vyštudoval som informatiku. Takých nás bolo viac, napríklad kamarát, ktorý tu takisto už ostal, robil predtým kybernetiku v SAV.

Čo na to vaše rodiny?

Niektorí rodičia reagovali, že čo „blbneme“, keď môžeme žiť „normálne“. Mnohí sa aj vrátili do miest, zistili, že takýto život nie je pre nich. Keby som rátal, koľko ľudí prešlo Sekierom, tak väčšina odišla. Pomerne málo ľudí z nich ostalo bývať v Zaježovej a okolí. No je dosť ľudí, ktorí neprešli cez Sekier, preskočili fázu skúšania si tohto života a rovno si kúpili dom v Zaježovej. Tí to už tak ľahko nevzdali, vytvorili jadro súčasnej komunity.

Koľko je tu novousadlíkov?

Asi 100 dospelých, s deťmi okolo 150, veľmi ťažko sa počíta, koho tam zahrnúť. Najaktívnejších, ktorí sa zapájajú častejšie do života komunity, je asi 40.

Zaježová je rozdelená na množstvo častí, domčeky sú roztratené po kopcoch. Niektorí majú suseda aj pol kilometra alebo kilometer ďaleko. Čo je to za lokalita?

Je to jedno veľké údolie ohraničené dvoma hrebeňmi. Keď sme obišli Zaježovú po obvode, bolo to 30 kilometrov. Dohromady tu žije asi dvesto dospelých ľudí – pol na pol staro- usadlíci a noví obyvatelia.

Špenát je mýtus, pred ochorením krvi vás zachránia iné plodiny

Malátnosť, bolesti hlavy a v horšom prípade kolaps či bezvedomie. Chudokrvnosť môže spôsobiť vážne problémy a ochorenie často vznika z nedostatku železa v krvi. Ktoré potraviny sú omnoho výdatnejším...

Rozumiete si so starousadlíkmi?

Rozumieme, vo veľa veciach máme prienik, máme spoločné záujmy v rozvoji, no nedá sa čakať, že 75-ročná miestna tetka príde na cvičenie jogy do nášho komunitného centra. Sú určité rozdiely aj v životnom štýle, no to sa nedá ľahko zovšeobecniť. Rôznorodí sú novousadlíci aj starousadlíci. Ale spolupracujeme. Náš najbližší sused chová dobytok, my od neho kupujeme. Obojstranne výhodné, lebo my máme kvalitné miestne potraviny, od kráv, ktoré vidíme, ako sa pasú pred oknom, oni zasa majú blízko odberateľov.

Sú aj novousadlíci, ktorí sa venujú gazdovaniu?

Relatívne málo, iba pár rodín. Je tu však aj dosť remeselníkov.

Z úplne prvej generácie ľudí z miest, ktorí prišli do Zaježovej, ostali koľkí?

Ja a ešte jeden. Takže dvaja. Niektorí sa vrátili do mesta, niektorí si kúpili domy v iných dedinách.

Neľutujete?

Absolútne vôbec neľutujem. Som tu vyše dvadsať rokov a je to krásne obdobie môjho života. Keby som sa mal znova rozhodnúť, zopakoval by som to isté.

Napriek tomu ste sa zamestnali tak, že robíte pre korporácie, od ktorých sa do Zaježovej uteká.

Samozrejme, všetci sa posúvame a toto je úplne opačný svet, v akom som fungoval doteraz, no pre mňa je to zaujímavé. Teraz som jednou nohou v úplne inom svete, ale vidím, že sa dá taký život krásne skombinovať, aj žiť na lazoch, aj sedieť pri počítači a zarábať hlavou. Žiť skromne, no zároveň mať zabezpečené všetky potreby aj vďaka dobrým príjmom. Pracujem pre fínsku firmu, môžem robiť z domu.

Do práce idem dva- či trikrát do týždňa, inak pracujem tu, v Zaježovej. Programujem administratívne systémy pre veľké korporácie. Akoby som sa vrátil na cestu, ktorou som mal ísť hneď po vysokej škole. V Zaježovej bola v deväťdesiatych rokoch pre novousadlíkov iba jedna možnosť práce – recyklačné stredisko.

Neskôr sme si sami rozbehli organizovanie vzdelávacích akcií, seminárov, pobytov pre záujemcov. Teraz je tu už mobilný signál, rýchly internet, takže možnosti sa otvorili, dá sa robiť aj informatika.

Miroslav Kašiak je v Zaježovej od roku 1996, a keby sa mal rozhodnúť opäť, išiel by tam znova. 9 fotografií v galérii Miroslav Kašiak je v Zaježovej od roku 1996, a keby sa mal rozhodnúť opäť, išiel by tam znova. Zdroj: Peter Korček

Od novousadlíkov, ktorí sem prišli medzi prvými, tu už vyrástla ďalšia generácia, ich deti. Majú deti záujem ostať v Zaježovej, alebo sa snažia odísť?

Odchádzajú. Keď odídu študovať na vysoké školy a nájdu si potom prácu v mestách, nevracajú sa k tradičnému životnému štýlu. Ale dôležité je uvedomiť si, že sú veľké rozdiely medzi novousadlíkmi. Niektorí žijú ako ja, že sedia pri počítačoch, robia programátorskú prácu, ale sú tu aj remeselníci, umelci, gazdovia. Obrovská rozmanitosť a primerane k tomu aj rozmanite vychovajú deti.

Spoločné máme, že väčšina z nás pochádza z miest, takže naše deti majú starých rodičov v mestách – v Bratislave, Nitre, Košiciach a kdekade. My sme ako deti chodili cez prázdniny k babke na dedinu a dnes sa nám páči život, aký kedysi žili babky. Naše deti chodia k babkám do miest a páči sa im život s neobmedzeným wifi pripojením na internet a s obchodnými centrami. Počas puberty potom rebelujú, išli by do mesta za vymoženosťami, na diskotéky, na koncerty, na prechádzky do centra.

Máte štyri deti. Majú chuť ísť preč?

Najstarší, 15-ročný, by určite chcel ísť do sveta. Nie je veľa detí, ktoré by tu vyrástli až do dospelosti, no väčšina z nich dnes hodnotí veľmi pozitívne, že v Zaježovej vyrastali. V Zaježovej je napríklad dievča, ktoré vyrastalo v skromných podmienkach a teraz ide študovať na prestížnu školu do Nemecka. Bola s ňou diskusia na festivale Pohoda a bolo z nej cítiť, že si váži, kde vyrastala.

Pôvodné romantické predstavy ľudí prichádzajúcich z miest boli, že tu budete žiť skromne, budete vlastniť spoločné veci, mať spoločné auto, stroje, obchod. Funguje to dodnes?

Veľa vecí funguje dodnes, no niektoré nie. Kým sme boli menšia 20-členná skupinka, naozaj sme si mysleli, že všetko budeme robiť spoločne a bolo to aj pragmatické, lebo je omnoho efektívnejšie, keď sa ľudia dokážu podeliť o auto a nakúpia si spoločne potraviny. Znížili sme si tak životné náklady a o to menej sme potrebovali zarábať. Jeden zo spôsobov bol, že sme nakupovali potraviny z veľkoskladov vo veľkých baleniach.

Máme spoločnú miestnosť, do ktorej sme dali veľké truhlice a v nich sú zložené vrecia. Každý má svoj účet, čo znamená, že prídem, navážim si, koľko potrebujem a zapíšem, koľko som vzal. A odpočítam, koľko som minul z môjho účtu. Keď účet klesne na nulu, vložím peniaze do kasičky a môžem znova nakupovať.

Funguje takýto sklad bez predavačov dodnes?

Áno, už 18 rokov.

Keby sa stalo, že niekto by podvádzal, zobral by potraviny a nezapísal by, projekt by zlyhal. Lebo by ste začali zisťovať, kto kradol, ľudia by sa pohádali. Nestalo sa ani raz, že niekto podvádzal, že nesedeli čísla?

Ľudia si uvedomujú práve to, že keby čísla nesedeli, takáto spolupráca by skončila. Nerobia to. Raz sa stalo, že niekto cudzí objavil, kde máme kľúč od spoločnej miestnosti s potravinami a chodil si vyberať. Keď sme zmenili skrýšu na kľúč, viac sa nič podobné nestalo.

Ako vlastne taký sklad funguje? Je určený niekto, kto ho zásobuje, kto ráta, či všetko sedí?

Je jeden správca, ktorý sa veľmi neformálne o sklad stará. Sám posúdi, koľko sa údržbe a zásobovaniu venuje a podľa toho si vypočíta, koľko potravín si za to zadarmo vezme. Ide o projekt bez byrokracie, ak nepočítam zošity, do ktorých si zapisujeme, kto si koľko čoho vzal.

Máme väčšinou trvanlivé potraviny typu hrach, šošovica, no snažíme sa mať aj nie bežné potraviny – fazuľu mungo, ryžové vločky, pšeno, bulgur a ďalšie. Jeden význam takého obchodu je, že máme potraviny lacnejšie, druhý, že máme aj potraviny, ktoré v bežnom dedinskom obchode nie sú. Akoby potraviny z bio obchodov za cenu bežných potravín. Pribúdajú aj výrobky miestnych ľudí, no od miestnych sa väčšinou stále predáva z dvora.

Čo auto, stále máte spoločné?

Každý už používa vlastné, lebo vzdialenosti sú tu na lazoch pomerne veľké. Naša rodina mala spoločné auto päť rokov so susednou rodinou a s občianskym združením. Používali sme ho veľmi efektívne, no keď teraz chodím častejšie do práce a deti sú staršie, potrebujeme auto viac. Susedná rodina tiež časom zmenila svoj štýl fungovania, tak sme si museli zaobstarať každý vlastné.

No máme staršie autá, takže si so susedovcami stále požičiavame, ak sa niektoré pokazí. Keď ráno nenaštartujem, tak idem k nim a do práce sa dopravím na ich aute. Zasa aby ste si nemysleli, že na začiatku mala celá komunita jedno auto – nie, nemala, bola to len dohoda niekoľkých susedov. Delenie sa o veci fungovalo tak, že sme mali spoločný cirkulár pre viac rodín, alebo sa päť rodín zložilo na spoločný príves za auto, prípadne na kosačku a podobne.

Aj teraz sú vytvorené skupinky ľudí, ktoré navzájom spolupracujú, majú aj spoločné firmy, majú remeselnícke partie, je tu vzdelávacie centrum, ktoré zamestnáva 5-6 ľudí, máme komunitnú školu, ktorú sme si sami založili a rodičia sa stretávajú na brigádach, rodičovských združeniach a spolu si školu manažujú, všetko si robia sami, od účtovníctva cez upratovanie až po rekonštrukcie budovy školy. Dobre nám funguje „zdieľanie“ dopravy, máme internetovú stránku, kde sú aj oznámenia o plánovaných cestách. Ja veziem niekoho zo susedov každú druhú jazdu.

Nakoľko sú tu ľudia finančne sebestační z gazdovstva?

Niektorí aj na 90 percent. No potravinovo sebestační, v zmysle, že zjem iba to, čo si sám vypestujem, to tu nejde, sme relatívne vysoko, okolo 700 metrov nad morom a nie je tu také efektívne pestovanie ako v nížinách. Lepšie je venovať sa tomu, čo ide dobre, napríklad chovať dobytok a z peňazí za dobytok si kúpiť rastlinné potraviny.

Populárna téma súčasnosti je štvrtá priemyselná revolúcia, pri ktorej budú ľudia prichádzať o prácu, lebo ich vytlačia roboty. Je takýto komunitný život možnosťou, ako bezpečne prežiť nástup robotov?

Mohol by byť, ale podľa mňa štvrtá priemyselná revolúcia nebude znamenať, že plno ľudí odrazu nebude mať prácu. Podobné revolúcie sme už mali. Koľko ľudí pracovalo v poľnohospodárstve a nakoniec sa len premiestnili z polí do priemyslu. Pri ďalšej revolúcii sa premiestnili z priemyslu do služieb. A práca je stále. Po nástupe robotov budú zasa vytvorené iné pracovné miesta. Je množstvo vecí, ktoré ľudia dnes považujú za koníčky, ale postupne sa budú profesionalizovať a to, čo bol doteraz koníček, ich bude živiť.

Pred pár rokmi sme netušili, že niekto sa raz bude živiť natáčaním videí na youtube. Bol to len koníček, dnes tak pracujú tisícky ľudí. Keď by sme hovorili len o tradičných veciach typu pestovanie zeleniny, alebo o remeslách, tak pre niekoho je to dnes možno hobby, no v budúcnosti práve ekologické potraviny či ručné výrobky môžu byť luxusom, ktorý si dovolí viac ľudí. Ľudia, ktorí sa tomu venujú, postupne z toho môžu mať dostatočný príjem.

V celom svete sa začína hovoriť o základnom príjme, aby ekonomika neskolabovala, a práve takéto práce, ktoré sú pre mnohých teraz len koníčkom, majú budúcnosť. Uvidíme, kam to bude smerovať. Ale je pravda, že väčšina novousadlíkov v Zaježovej ako keby už žila budúci život, lebo mnohí pracujú na znížený úväzok, zabezpečia si základné životné potreby a zvyšok času venujú iným veciam, napríklad idú učiť do školy, aby naše deti mali kvalitnejšie vzdelanie, alebo ideme do komunitného centra a tam meníme dlážku, aby sme sa mali kde stretávať a mali spoločné akcie, alebo ideme do záhrad a pestujeme si.

Takýto komunitný život, pri ktorom ľudia musia spolupracovať a veľa sa stretávať, zrejme aj dosť obnaží povahy ľudí, rýchlo sa dá zistiť, kto aký je.

Máme tu relatívne veľa kontaktov medzi sebou, takže sa spoznávame dosť do hĺbky. Keď si niekto donesie nejaký problém, len tak ľahko ho neskryje. Každý sem príde z nejakého iného dôvodu, niektorí utekajú z miest, kde majú problémy a myslia si, že presunom na vidiek sa všetko vyrieši. Lenže to sa samo nevyrieši, problémy sa vyplavia znova na povrch a niekedy aj intenzívnejšie. Niekedy je problém bližšieho spolunažívania aj to, že si vidíme do kuchyne viac, ako by sme chceli. Ale kto naozaj chce, súkromie si ustráži, do spolupráce tu nikto nikoho nenúti, každý si vyberie, či sa chce zapojiť do komunitného života.

Týkajú sa problémy aj starousadlíkov?

Aj starousadlíci a novousadlíci by si všeličo mohli vyčítať, no snažia sa vzájomne vychádzať, lebo tu na lazoch sú ľudia viac odkázaní jeden na druhého. Keby novousadlík gánil na suseda starousadlíka a o pol roka by zapadol s autom v zime v snehu, tak starousadlík by nemal prečo ísť traktorom ho ťahať. A platí to aj naopak.

Nikdy neviete, kedy budete potrebovať pomoc suseda. Aj tu sa nájdu ľudia, ktorí sú pohnevaní s celým svetom, no väčšina inštinktívne cíti potrebu zachovať si dobré vzťahy napriek tomu, že sú medzi ľuďmi naozaj veľké rozdiely. Stáva sa, že ak sa niekto správa čudne, pomaličky sa izoluje a stráca základnú výhodu, ktorú život v takejto komunite prináša – susedskú pomoc.

Stáva sa, že sem príde človek, ktorý utečie od problémov a tu sa jeho život úplne zmení?

Zázraky zo dňa na deň sa nestávajú. No ľudia zrejú, vyvíjajú sa a čím je tu človek dlhšie, tým lepšie pozná susedov a vie ich lepšie tolerovať. Ak niekoho poznáte 20 rokov a viete, čo od neho môžete očakávať, viete, aký názor na čo bude mať, už to je samo osebe veľká hodnota. Tak to je aj medzi starousadlíkmi a novousadlíkmi, hrany sa už obrúsili, ako hovorí náš starosta.

Je život v takejto komunite vhodný pre väčšinu ľudí?

Podľa mňa áno a ľudia ani nemusia kvôli tomu ísť niekam na lazy. Komunitným životom môžu fungovať aj v paneláku v meste. Na Západe je už bežný trend budovania komunít vo štvrtiach, hľadajú aktivity, ktoré ľudí spájajú, užívajú si život, nemusia pre každú drobnosť cestovať. Je to však luxus, ktorý si môžeme dovoliť iba vtedy, keď máme zabezpečené základné životné podmienky.

Vidieť to aj na štátoch, kde sa komunitný život stále viac zavádza – severské krajiny, západné štáty, kde už sú aj bytovky stavané ako cohousing, čiže majú napríklad jednu spoločenskú miestnosť pre všetkých obyvateľov, stretávajú sa tam, hrajú sa hry, vypijú si spolu víno, diskutujú. Väčšina ľudí si postupne uvedomí, že je to príjemné a v konečnom dôsledku im podobný život prináša veľa dobrého, lebo ľudia si vzájomne pomôžu. Stávalo sa, že do Zaježovej prišli ľudia, ktorí si ani nemysleli, že by dokázali takto fungovať, ale veľmi dobre sem zapadli.

Komunita v Zaježovej rastie alebo je stabilizovaná?

Mierne rastie. Záujem ľudí prisťahovať sa sem je veľký, ale už je pomerne ťažké nájsť voľný dom alebo pozemok. A tie, ktoré sú voľné, sú za premrštené ceny. V porovnaní s okolitými obcami sú tu niekedy dvojnásobné. Každý rok pribudnú nejakí ľudia, ale nie je nejaký dramatický nárast.

Komunita, ktorú ste vybudovali, má taký úspech, že aj nehnuteľnosti sú dvakrát drahšie ako v susednej dedine?

Určite sme dali tomuto miestu obrovskú pridanú hodnotu a fungujú zákony trhu. Chce sem prísť veľa ľudí, lenže ponuka nehnuteľností je relatívne nízka, tak majitelia domov zdvihnú ceny.

Existujú na Slovensku podobné komunity ako vaša?

Sú pokusy pod Tatrami, kde sa snažia urobiť plánovanú komunitu. Je to radikálne iný prístup, ale možno bude mať úspech, vo svete sa už podobné projekty podarili, ale atmosféra je zrejme trochu iná a možno má viac rizík. Naša komunita sa vyvinula organicky, bez plánovania, s každým novým človekom sa posunula o ďalší rozmer.

Stalo sa vám, že ste niekedy chceli zo Zaježovej odísť? Že ste mali tradičného a komunitného života po krk?

Stalo, ale nie preto, že by som mal takého života po krk. Naopak, skôr preto, že som si začal žiť až príliš pohodlne a mal som pocit, že už som bol iba ako kapor v rybníku, bez životných výziev. Keď mi je príliš dobre, ustrniem v osobnom rozvoji.

Počítate s tým, že by ste zostali v Zaježovej do konca života?

Možno príde obdobie, keď budem chcieť na nejaký čas ísť do sveta, ale ak sa to aj stane, určite sa vrátim.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×