Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Zožerú ich myši, zhnijú, zhoria. Majitelia slamených domov sa iba smejú

23.07.2017 Na Slovensku je už približne sto obývateľných domov postavených zo slamy a množstvo ďalších menších slamených stavieb. Asi najväčšia koncentrácia slamených domov je v Zaježovej na strednom Slovensku.
Zožerú ich myši, zhnijú, zhoria. Majitelia slamených domov sa iba smejú
8 fotografií v galérii
Aj takto môže vyzerať romantický slamený dom.
Autor fotografie: Peter Korček

Pri článkoch a debatách o slamených domoch tradične prichádza „hlas ulice“, reakcie zaručených odborníkov, ktorí o prírodnom staviteľstve netušia nič, no tvrdia, že slamené domy zožerú myši, zhnijú, nič nevydržia a ešte ich aj odfúkne vietor.

„Zabudli ste, že ešte určite aj zhoria,“ smeje sa Miroslav Kašiak, ktorý si postavil v Zaježovej v časti Podsekier päťizbový slamený dom a býva v ňom už deväť rokov. Len v Zaježovej je slamených stavieb asi pätnásť, z toho päť je na trvalé bývanie. Žiadna z nich nehnije, nežerú ju myši a stoja všetky.

Mnohé z nich na prvý pohľad nerozoznáte od domov z moderných materiálov, sú to normálne stavby, len namiesto tehál či pórobetónu majú steny zo slamy.

„Keby mali slamené domy tie problémy, o ktorých sa hovorí, tak by si ich ľudia predsa nestavali. Existujú domy zo slamy, ktoré majú desiatky rokov a sú úplne zdravé,“ vysvetľuje Miroslav Kašiak.

Jeho dom bol na Slovensku jeden z prvých tejto veľkosti, podľa neho bol druhý, ktorý získal stavebné povolenie ako stavba zo slamených balíkov. Prvé tri slamené domy so stavebným povolením sú práve v Zaježovej.

Domy stavané pred nimi boli experimentálne. Sedeli sme na prízemí jeho domu a na prvý pohľad nie je iný ako iné. Možno len nemá hranaté steny, ale oblé a v dome je viac prírodných materiálov. V strede veľká akumulačná pec na drevo, ktorá prechádza aj na poschodie a tam tiež vykuruje horné tri izby.

A ako sa mu v slamenom dome býva? „Teraz po deviatich rokoch bývania je mi jasné, že som urobil chybne niekoľko detailov. Dnes by som ich riešil inak. Napríklad dom sme ‚pridvihli‘ nad zem, aby sme mohli urobiť aj izoláciu dlážky zo slamených balíkov, takže dom je na pilieroch. Lenže nechcel som odspodu používať fóliu ako vetrotesnú zábranu, a to bola chyba. Kúrime pecou a v zime sa pri kúrení vytvorí v dome podtlak, odspodu nasávalo cez mikrotrhlinky do domu studený vzduch a mali sme studenú podlahu. Takže sme museli dom zospodu obmurovať, uzatvoriť. Bol to problém, ktorý sme vyriešili, ale tým, že sme stavali vtedy prvé domy na Slovensku, sme chyby jednoducho robili. Našťastie sa dajú riešiť,“ hovorí Miroslav Kašiak.

Jeho manželka Hana Kašiaková spomína, že do domu sa sťahovali ešte počas stavania. Narýchlo zobytnili prízemie, poschodie nebolo hotové. Nemali vodu, zachytávali zo strechy dažďovú a v pivnici mali tisíclitrové nádrže, aby mali vodu aspoň na sprchovanie. Na varenie si nosili od susedov.

„Kopec vecí nefungovalo, mali sme štyri malé deti, stavba napredovala pomaličky. Nechceli sme sa však zadlžovať, takže sme si väčšinu prác robili sami,“ hovorí Hana Kašiaková.

„Inak neexistujú žiadne limitujúce veci, je to dom ako každý iný, len z prírodných materiálov. Vyrastala som v Nitre v činžiaku a v porovnaní s ním je slama lepšia. Ak je nejaký rozdiel, tak určite pozitívny v prospech slamy. V činžiaku v lete na siedmom poschodí je na nevydržanie teplo, v slamenom dome ten pocit neexistuje. Hlinené omietky majú tiež výborné vlastnosti, v dome je ideálna klíma. Máme na juh otočené veľké okná, takže v zime je príjemné, že je dostatok tepla. Udržovanie teploty v zime je v porovnaní s inými domami lepšie. Pre celý dom stačí jedna pec.“

V zime na vykurovanie minú pre päťizbový dom približne 5 kubických metrov dreva ročne, čo je približne tretina spotreby v bežnom dome.

„Drevo si chystáme svojpomocne, v lese kúpime kubík za tri eurá, doma si ho narežeme, pripravíme. Finančné náklady na kúrenie sú možno 15 eur na rok. Izolačne je slamená stena nadštandardná, je to nízkoenergetický dom. Zo slamy sa dajú postaviť aj pasívne domy, ale to už sú veľké ‚jumbobalíky‘, pri ktorých treba na manipuláciu žeriav, sú ťažké,“ vysvetľuje Miroslav Kašiak.

Fotogaléria
8
fotiek v galérii

Päťročné drevo

Miroslav Kašiak nás vzal k ďalším stavbám do časti Sekier. Dvadsať minút pešo cez les v kopci sú okrem starých kamenných domov aj ďalšie dve budovy zo slamy.

Jedna asi päťročná obývaná, jedna rozostavaná. Cestou sme prechádzali popri pozemku, ktorý už bol „vykolíkovaný“ pribudne na ňom ďalší slamený dom.

V malom slamenom dome v Sekieri býva trojčlenná zmiešaná rodinka – Nemec Arvid Bohlin, jeho manželka Češka Hanna Bohlin a ich dieťa narodené na Slovensku.

Arvid kedysi prišiel do Zaježovej na ročný vzdelávací pobyt, zoznámil sa s Hanou, ktorá už v tom čase bývala v Zaježovej v slamenom dome. Vzali sa, starajú sa o 50 kusov dobytka, hospodária.

„Predtým som bývala v kamennom dome a v zime som už po jednom dni nekúrenia mala chladno. Teraz v slamenom je veľmi vyvážená klíma, v lete je v ňom akurát, v zime sa zasa nikdy nestalo, že by som prišla do chladnej miestnosti, aj keď sme neboli doma štyri dni. Ja vlastne ani neviem povedať nejaké nevýhody slameného domu. Dá sa v ňom bývať úplne rovnako ako v iných, vidíte, že my máme na stenách aj zavesené skrinky, dajú sa do slamených stien pripevniť drevenými kolíkmi,“ hovorí Hanna Bohlin.

Po piatich rokoch v slame hovorí o škodcoch to isté, čo Miroslav Kašiak – žiadni do stien nejdú. Ako sa cíti, keď z jej slameného domu ide do domu z moderných materiálov?

„Moji rodičia bývajú v Zlíne v dome z tehál a v ňom sa poriadne neviem vyspať. Nedokážem popísať prečo, jednoducho sa mi tam zle spí. Väčšinou mám pocit prílišného tepla. Možno je to aj tým, že dom je v meste, sú tam „wifiny“, plno káblov. Môže to byť celkové prostredie, ale aj stavba. Vrátim sa domov a zasa sa krásne vyspím. Keby som si stavala ďalší dom, ani nepripúšťam, že by bol iný ako zo slamy, slama má iba výhody, nemám dôvod uvažovať o niečom inom.“

Téma debaty s Hannou Bohlin sa tradične zvrtne na kúrenie. Po piatich rokoch totiž stále nechystajú drevo na zimu, lebo ešte nespálili to, ktoré si pripravila pred piatimi rokmi, keď sa do domu nasťahovala. „V kamennom dome som kúrila ako divá a aj tak mi bolo zima, v slamenom, naopak, nestíhame drevo míňať.“

Asi tristo metrov ďalej je rovnaký malý slamený dom, ešte nedokončený. Na stavbe vidieť, ako sú ukladané balíky slamy a ako sú zväzované dokopy.

Pár kilometrov nižšie je najnovší slamený obytný dom v Zaježovej, majú ho Štubňovci. Andrej Štubňa pochádza od Banskej Bystrice, v slamenom dome býva s rodinou jeden a pol roka.

Jeho dom by ste od ostatných moderných domov nerozoznali, jedine pri pohľade bližšie je vidieť, že nemá ostré rohy, ale pekné oblúčiky, ktoré sa dajú robiť s hlinenou omietkou.

O skúsenostiach s bývaním hovorí to isté, čo predchádzajúci dvaja – hlodavce v stenách nie sú, na kúrenie minie málo dreva, v lete neexistuje problém s prehrievaním. „Neľutujeme, že sme sa rozhodli postaviť si taký dom,“ hovorí Andrej Štubňa.

Hlodavce sa k slame nedostanú

Ostávajú však stále otázky – ak sa hovorí o hlodavcoch, ohni, hnilobe alebo o odfúknutí domu víchricou, aké je vysvetlenie, že sa to nedeje?

„Hlodavce sa do stien nedostanú, lebo steny sú omietnuté a nemajú tam ako vojsť. Navyše, slama je silno stlačená a napríklad pre myši je problém sa tam dostať. Oheň slamený dom neohrozí takisto preto, že je slama silno stlačená, nie je tam kyslík. A rovnako hrubá omietka, ktorá zamedzuje prístupu kyslíka, bez neho oheň nehorí. Je nespočetné množstvo testov, ktoré dokazujú, že domy zo slamených balíkov sú voči požiarom ešte odolnejšie ako niektoré iné materiály. Životnosť slamy je vysoká, je to celulóza, podobne ako drevo. Keď sú balíky dobre chránené, domy z nich vydržia stovky rokov. Nemajú ani ako zhniť, ak je dom dobre postavený, lebo voda sa k nemu nedostane,“ vysvetľuje Miroslav Kašiak, prečo neplatia mýty.

Ako je to s vetrom? Miroslav Kašiak sa znova pousmeje a vypočítava – na jeho dom použili tisíc balíkov slamy, jeden balík má približne 20 kilogramov, takže iba holé steny vážia dvadsať ton.

K tomu použil asi desať ton hliny, dvakrát viac piesku, takže celková hmotnosť stavby je okolo 50 ton plus strecha, prímurovky, základy.

Slamené balíky vytvoria kompaktnú previazanú pevnú stenu a hmotnosť je taká, že s domom vietor nepohne, nie sú to ľahké stavby, aké vidíte po záberoch víchric z USA, kde sú domy po veterných smrštiach pováľané.

Slamené domy nie sú lacnejšie ako domy z moderných materiálov. Ušetriť sa dá jedine na tom, že by ste si dom stavali svojpomocne, lebo slama nie je drahý materiál. Lenže cena stien tvorí možno 15 percent stavby, zvyšok stojí rovnako ako pri iných domoch.

„Keby ste si steny dali urobiť firmou, síce ušetríte na materiáloch, ale firme zaplatíte za väčšiu prácnosť. Takže slamený dom nie je o cene, ale o zdravom bývaní, nízkych nákladoch na prevádzku, o ekológii.“

Jedna pec na drevo vykúri päťizbový dom, spotreba je tretinová v porovnaní s inými domami. 8 fotografií v galérii Jedna pec na drevo vykúri päťizbový dom, spotreba je tretinová v porovnaní s inými domami. Zdroj: Peter Korček

Pochádzajú z USA

Nápad stavať domy zo slamených balíkov vznikol v USA, keď vyrobili prvé balíkovacie stroje. Farmári na obrovských pozemkoch mali len trávu, tú pokosili, vysušili, stlačili do balíkov a potom niekomu napadlo, aby si z nich postavili dočasný prístrešok.

Omietli ho hlinou a zrazu zistili, že tam sa dá bývať a je to príjemná forma stavania domov. Začalo sa to šíriť, začali baliť aj slamu.

Podľa Miroslava Kašiaka po príchode moderných materiálov slama trochu upadla do zabudnutia, ľudia mali viac peňazí na moderné materiály, no myšlienka na prírodné materiály sa zachovala v hnutí hippies, ktoré oživilo stavby z tradičných materiálov v rôznych ekodedinách.

Boli to často krásne domčeky, no bolo na nich vidieť, že sú ručne „uplácané“, mali kadejaké krivolaké steny a slamené stavanie trochu dostalo imidž, že sú to len chatrče.

„Lenže potom sa toho v sedemdesiatych-osemdesiatych rokov chytili na Západe architekti, ktorí sa zameriavali na prírodné materiály. Začali projektovať moderné domy so všetkými vymoženosťami, len mali steny zo slamy. V deväťdesiatych rokoch sa v niektorých krajinách začali vytvárať stavebné normy na použitie slamených balíkov, vznikali firmy, v Nemecku sú už stredné školy, kde sa to učí, vrátane omietania hlinou. V súčasnosti existuje napríklad nemecká ekodedina Sieben Linden, v ktorej sa združili priekopníci prírodného staviteľstva. Postavili aj niekoľko bytoviek zo slamených balíkov a osvedčili sa im veľmi dobre. Je to ešte lacnejšie bývanie ako v slamenom sólodome, náklady na kúrenie v takých bytovkách sú úplne smiešne. Majú aj spoločné priestory, v bytovkách žijú mladí aj starší, takže mladí nemajú problém s opaterou detí, starší zasa nie sú sami. Našli si zaujímavý spôsob života okrem toho, že žijú v domoch z prírodných materiálov,“ hovorí Miroslav Kašiak.

Podľa neho by sa dali také domy stavať normálne v dedinách ako bežná zástavba popri iných domoch. V Nemecku, Dánsku, vo Francúzsku už sú stavebné normy, na Slovensku zatiaľ veľa záleží na konkrétnom stavebnom úradníkovi a na ľuďoch, ktorí v obci žijú. No v súčasnosti sa už na nové slamené domy na Slovensku väčšinou podarí získať stavebné povolenie.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×