Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Samovrahovia, nešťastia na trati. Rušňovodičom niet čo závidieť

22.07.2017 Vysnívaná robota, na ktorú zohnať ľudí, je niekedy doslova umenie. Aj tak sa hovorí o povolaní rušňovodiča. O čom v skutočnosti je? Vyskúšali sme si to na vlastnej koži.
Samovrahovia, nešťastia na trati. Rušňovodičom niet čo závidieť
8 fotografií v galérii
Autor fotografie: Jaroslav Slašťan

Je sobota, 5.45 h. S Martinom Sklenkom (36) sa stretávam vo zvolenskom rušňovom depe, začína sa preňho kolotoč predštartovných povinností. V miestnosti pre rušňovodičov sa v knihe rozkazov oboznámi s aktuálnym dianím v železničnej spoločnosti a okrem iného aj so situáciou na tratiach, pridelia mu „mašinu“.

Na jej palube nahliadne do knihy opráv, urobí zápis do odovzdávkovej knihy, až potom prichádza samotná kontrola rušňa. Od povinného inventára cez útroby s obrovským motorom až po podvozok, nevyhnutná je skúška brzdy. Rušňovodič zďaleka nie je iba „šofér“, musí sa vyznať aj v technických veciach a v prípade nutnosti riešiť poruchy.

Martin stojí pri veľkej palubnej doske, vysvetľuje funkciu každej obrazovky a gombíka. Je to však márna snaha, lebo môj ešte stále ospalý mozog záplavu nových informácií odmieta prijať.

Zaujal ma tzv. mirel – v podstate čierna skrinka, akú poznáme z lietadiel. Zaznamenáva každý jeden úkon rušňovodiča počas jazdy a pri prípadnej kontrole ľahko odhalí jeho chybu.

Dôležité sú aj dva žlté gombíky bdelosti. Do jedného z nich treba každých niekoľko sekúnd ťuknúť alebo vykonať iný úkon, inak sa ozve varovný zvukový signál a po ďalšom okamihu rušeň zastane. Je to kvôli bezpečnosti, ak by sa rušňovodičovi niečo stalo. Po hodine v depe prichádza hranica – čas, keď opúšťame jeho brány a vydávame sa na cestu.

V 300-tonovom kolose

Náš rušeň HKV radu 757 je jedným z najmodernejších strojov z flotily zvolenského depa. Skratka HKV znamená hnacie koľajové vozidlo, čo je aj oficiálny názov každej lokomotívy.

V osobnej stanici vo Zvolene vykonávame ešte úplnú skúšku bŕzd celej vlakovej súpravy. Každý vagón musí byť po tejto stránke v stopercentnom stave, lebo zabrzdiť celý 300-tonový kolos by lokomotíva aj pri svojej obrovskej sile nedokázala.

S 3 611 litrami nafty v nádrži vyrážame smer Banská Bystrica. Vlak po chvíli mierne spomalí, čo má tiež svoj význam. Brzdu treba prakticky vyskúšať, a to zabrzdením a následným spomalením rýchlosti o minimálne 10 kilometrov za hodinu.

Potom už celkom pohoda, opadá z nás ľahký stres z depa, okolo ubieha krajina, cez čelné sklo a bočné okná je priam luxusný výhľad. Stolička spolujazdca je pohodlná, a tak ma ani veľmi netrápi, že nás hojdá o poznanie viac ako pasažierov vo vozňoch za nami. Rádio tu nie je, zato mikrovlnná rúra, rýchlovarná kanvica a chladnička áno. Keď počas prestávky v stanici nie je čas zájsť na obed, tu si možno uložiť a zohriať vlastné zásoby.

Fotogaléria
8
fotiek v galérii

Obdivuhodné dielo

Na banskobystrickej železničnej stanici prepájajú náš rušeň k medzinárodnému rýchliku do Ostravy. My ho však „potiahneme“ len do Žiliny, odkiaľ sa po rovnakej osi vraciame späť. Teším sa. Kým autom je cestovanie medzi najväčšími stredoslovenskými mestami doslova božím trestom, vlakom je to z pozície pasažiera paráda.

Krásne panorámy, 22 tunelov vrátane Čremošnianskeho – s takmer 4 700 metrami najdlhšieho na Slovensku. Vybudovali ho v rokoch 1936 – 1940 a je to skutočne obdivuhodné dielo stavebných majstrov. Prirodzené priesaky v ňom cez zimu vytvárajú až trojmetrové cencúle, ktoré musia chodiť „traťováci“ obíjať, aj napriek značnej vlhkosti je však tunel stále v neporušenom stave.

So záujmom pozerám, že je z čela vlaku celkom iný pohľad, zvlášť keď vchádzame pod zem. Tu zažijete povestné svetlo na konci tunela. Malá bodôčka v diaľke sa postupne zväčšuje a tak trocha aj uspáva. V okolí sedla Malý Šturec je citeľné prevýšenie. Martin hovorí, že v lete sú väčšinou dobré adhézne podmienky. Laicky povedané – kolesá vlaku sa po koľajniciach nešmýkajú.

Jeseň je náročnejšia, častejšie sa zo špeciálnej nádrže v rušni púšťa piesok. K tomu námrazy, popadané mokré lístie. Keď fúka alebo napadne ťažký sneh, kedykoľvek môže prekrížiť trať vyvalený strom. Či sa už čerti ženia, alebo je takmer rozprávkové počasie, ako dnes, na kochanie sa okolitou prírodou v prípade rušňovodiča rozhodne nie je priestor.

Martin celý čas sleduje množstvo informačných tabúľ. Rýchlostné ukazovatele, návestidlá, značky „pískajte“, priecestníky, ktoré dávajú na známosť stav na najbližšom priecestí. Stačí malá chvíľka nepozornosti a veľký problém je na svete.

„Keby hrozil stret s prekážkou, máme len sekundy a musíme sa rýchlo presunúť z kabíny do motorovej časti. Ty prvý, ja hneď za tebou,“ trocha ma vydesí Martin. Hodnú chvíľu potom hypnotizujem trať, no žiadna prekážka na obzore, len jedna veverička prehopkala cez koľaje.

Podobne ako mnohých iných ma zaujíma, či je možné dohnať aspoň časť meškania. Keďže rýchlosť na jednotlivých úsekoch je striktne daná a nemožno ju prekročiť, existuje jediný spôsob – rýchlejší rozjazd zo zastávky. Aspoň tak môžete nejakú tú minútu ušetriť.

Keď jeden vlak naberie meškanie, nastáva väčšinou reťazová reakcia. Na niektorých miestach križujeme – teda čakáme a púšťame vlakovú súpravu oproti. Ideme takmer načas, cestujúcich na staniciach je oveľa menej ako počas pracovného týždňa.

Veční študenti

V Žiline sadáme do prázdneho kupé. Je čas na občerstvenie a debatu s Martinom, ktorý robí svoju prácu už sedem rokov. Prečo sa pre ňu rozhodol? Chcel mať stabilné, zaujímavé zamestnanie, stretávať sa s ľuďmi a mať istotu do budúcna.

„Ani toto všetko vás však v rušni neudrží, ak k nemu nemáte vzťah. Aj keď je moja práca z 95 percent o povinnostiach a len z 5 percent o romantike, chodím do nej s radosťou a nechcel by som robiť nič iné,“ dušuje sa.

Rušňovodič je vysokokvalifikovaná pracovná sila preverená tvrdým prijímacím procesom. Po podaní žiadosti, ku ktorej treba doložiť doklad o vzdelaní technického, elektrotechnického alebo strojníckeho zamerania, musí záujemca absolvovať výberové konanie, psychotesty a lekársku prehliadku, pričom výsledkom musí byť zmyslová skupina 1.

„Pokiaľ uchádzač týmto sitom úspešne prejde, nastupuje na približne päťmesačný kurz do Strediska internátnej prípravy v Strečne. Absolvujete tam výučbu a skúšky z dopravnej, ale aj technickej časti. Je to enormné množstvo informácií, ktoré treba v krátkom čase spracovať, zapamätať si a najmä pochopiť. Potom sa vraciate do domovského depa a ďalších 720 hodín jazdíte pod dozorom služobne staršieho kolegu. Nasledujú štátne skúšky, po ktorých skúšobný komisár rozhodne, či vám bude vydaný preukaz spôsobilosti. Potom idete postupne – ako staničná záloha posunujete vlakové súpravy v stanici a vo vozňovom depe, prechádzate od menej po viac náročné trate. Keď to zhrniem, od chvíle, keď si podáte žiadosť až k dosiahnutiu štatútu plnohodnotného rušňovodiča ubehne minimálne rok,“ dodáva s tým, že vďaka neustálym preškoľovaniam a opakovaným skúškam je vlastne rušňovodič večným študentom.

8 fotografií v galérii Zdroj: Život

Samovrah na obzore

Kým vyhlášky a predpisy možno naštudovať až k dokonalosti, na zvládnutie mimoriadnych situácií žiadny manuál neexistuje. Ani dôsledné psychotesty neurobia rušňovodičov imúnnymi v situáciách, ktoré môžu nastať na trati doslova v zlomku sekundy. Najhoršou nočnou morou sú samovrahovia. Martin mal takú skúsenosť už trikrát, ani raz, našťastie, nedošlo ku kolízii.

„V prvom prípade vystúpil chlap spoza mostného oblúka, postavil sa do koľajiska chrbtom ku mne, rozpažil ruky a čakal. Ja som okamžite aktivoval rýchločinnú brzdu a výstražné zvukové znamenie. Dotyčný pozrel cez plece a zrejme usúdil, že moja rýchlosť nebude dostatočná pre jeho zámer, v poslednej chvíli si to rozmyslel a uskočil. Druhý prípad bol v podstate to isté, v treťom som zastal pred nešťastníkom tak tesne, že sa oňho rušeň obtrel nárazníkmi. Je to obrovská trauma, ťažko opísateľné situácie, zvlášť keď toho človeka naozaj zrazíte. Poznám kolegov, ktorí mali takúto skúsenosť už viackrát. Vtedy je rušňovodič zo zákona povinný poskytnúť prvú pomoc, až kým prídu záchranári,“ veľmi nerád by sa niekedy dostal do podobnej situácie.

„Mnohí si pritom myslia, že skok pod vlak je istá smrť, ale tak to vôbec nie je. Existuje mnoho prípadov, kedy došlo k devastačným poraneniam, amputáciám končatín. A človek, ktorý si chcel takto vyriešiť životné problémy, ich má zrazu neporovnateľne väčšie,“ dodáva Martin.

Sú dni, keď mu pred rušňom skáče doslova celá lesná zoo, od vysokej zveri cez diviakov a v jednom prípade aj medveďa. „Toho som doslova tlačil pred nárazníkom a modlil sa, aby nedošlo k nárazu a k poškodeniu rušňa.“ Ukazuje miesto pod Čremošným, kde minulý rok zrazil vlak gravidnú vlčicu. Bola to ojedinelá udalosť v celej železničnej histórii.

Ja do postele, Martin na ryby

Kým takzvaní „letáci“ zaskakujú za kolegov v prípade potreby, Martin patrí do turnusovej skupiny rušňovodičov a zmeny sa mu striedajú v pravidelných intervaloch. Väčšinou chodí medzi Zvolenom a Žilinou alebo regionálnym expresom prechádzajúcim cez Slovenský raj do stanice Mlynky.

„Možno si pomyslíte, že to musí byť stereotyp, ale omyl! Pôjdete stokrát a každá jazda bude úplne odlišná. Iní ľudia, iný rušeň, iné počasie, podmienky na trati, dopravné situácie či ‚mimoriadky‘, po ktorých nikto z nás netúži. Najlepšie pocity sú vtedy, keď sa ide bez problémov a bez väčších meškaní, tak ako aj dnes. Bezpečnosť a životy pasažierov sú vždy na prvom mieste,“ zdôrazňuje.

Z tratí je jeho srdcovkou Horehronie cestou na Mlynky, považuje ju za vôbec najkrajšiu na území bývalého Československa. Po piatej popoludní sa konečne dostávame do zvolenského depa. Poslednou Martinovou povinnosťou je „vyzbrojenie“ rušňa, v preklade doplnenie nafty a ďalších prevádzkových kvapalín, aby bol pripravený na ďalšiu jazdu.

Cítim rešpekt. Poriadne unavený sadám do auta a rozmýšľam, že po príchode domov aspoň na dve hodinky zaľahnem do postele. Martin je čulý a usmiaty, večer sa chystá na ryby. Je vidno, že má už v rušni natrénované.

Spôsobilých stále menej

Železničná spoločnosť Slovensko eviduje k 1. júlu tohto roka 1 219 rušňovodičov, pričom k naplneniu personálnej potreby ich chýba 50. „V súčasnosti prebiehajú kurzy, kde pripravujeme 96 uchádzačov. Tí by mali postupne doplniť chýbajúci stav, respektíve nahradiť tých, ktorí ukončia pracovný pomer – napríklad odchodom do dôchodku,“ informoval nás hovorca spoločnosti ZSSK, a. s., Tomáš Kováč. Po dovŕšení dôchodkového veku totiž ostáva v aktívnej službe len – 0,9 percenta rušňovodičov.


Ohľadom náročnosti prijímacieho procesu, o ktorom sa už v reportáži zmieňujeme, pridáva Tomáš Kováč ešte jednu zaujímavú poznámku. Z roka na rok pribúda uchádzačov, ktorí nespĺňajú uvedené požiadavky, najmä čo sa týka zdravotných predpokladov. Niektorí vzdávajú prípravu aj počas kurzu. Napriek problémom s doplnením stavu zatiaľ ZSSK, a. s., neplánuje lákať rušňovodičov zo zahraničia. „Máme rozpracovaný systém aktívneho získavania záujemcov prostredníctvom zmlúv s vhodnými strednými školami, kde by im boli poskytované aj štipendiá,“ dodáva hovorca spoločnosti.

Podľa tabuliek o nehodách, ktoré máme od ZSSK, a. s., k dispozícii, došlo od začiatku roka 2012 do júna tohto roka k 166 zrážkam vlaku s motorovými vozidlami a ďalším 370 stretom s civilnými osobami. Hoci je v niektorých prípadoch ťažké rozlíšiť úmysel od nešťastnej náhody, 132 z nich uzavrela polícia ako samovraždy. Vyrovnať sa s takouto situáciou vôbec nie je jednoduché.


„V prípade nehody s ťažkým alebo smrteľným úrazom pracovný poriadok stanovuje, že rušňovodič musí byť vystriedaný a ZSSK, a. s., je povinná poskytnúť mu profesionálne psychologické poradenstvo. Psychoterapeutickú starostlivosť poskytujeme rušňovodičom aj v rámci procedúr na rekondičných pobytoch, ktorých sa zúčastňujú raz za tri roky,“ vysvetľuje Tomáš Kováč. Niektorí rušňovodiči však po takejto skúsenosti radšej požiadajú o preloženie.


Zaujímal nás aj plat rušňovodičov. ZSSK, a. s., uvádza, že je to 1 025 eur v hrubom. Po našej osobnej skúsenosti sú to minimálne zaslúžené peniaze.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×