Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Miesta, kde môžete nájsť absolútne ticho

17.07.2017 Máte všetkého dosť a potrebujete ticho? Vyberte si z najtichších miest, na niektorých vám z absencie zvukov doslova zmrznú uši.
Miesta, kde môžete nájsť absolútne ticho
1 fotografia v galérii
Ak v Negevskej púšti zídete pár sto metrov z cesty, vychutnáte si nefalšované ticho...
Autor fotografie: Shutterstock

Zvykneme ho hľadať v horách, tí pohodlnejší si nasadia slúchadlá na uši a pustia si do nich nič. No stále to nie je úplné ticho, na nulu to nestiahnu. V prírode síce nepočuť hukot civilizácie, no občas to tam začviriká, zabzučí, zakráka. Sú však miesta, kde má ticho hodnotu 10 či 20 decibelov. A sú aj také, kde to klesá pod nulu.

Pod nulou

Najnovším držiteľom svetového rekordu najtichšieho miesta na Zemi je anechoická komora spoločnosti Microsoft v Redmonde v americkom štáte Washington.

Intenzita zvuku tam klesá na mínus 20,3 decibelov, čo je podľa spoločnosti na hranici fyziky, pretože náhodná vzdušná častica vo vesmíre vydáva zvuk mínus 23 decibelov. V tomto prípade môžeme pokojne povedať, že v komore je ticho na zbláznenie a dlho by ste tam nevydržali.

O niečo hlučnejšie je v anechoickej komore v Orfieldovom laboratóriu v minnesotskom Minneapolise, ktorá získala prvenstvo v tichosti v rokoch 2013 a 2005. Zakladateľ laboratória Steven Orfield ju vyvinul asi pred dvomi desaťročiami pre akustický výskum. V komore je mínus 9,4 decibelov.

Miestnosť je skonštruovaná z vrstiev betónu a ocele, na ktorých je špeciálna izolácia. Sklolaminátové lamely doslova hltajú každý zvuk. Orfield o komore tvrdí, že je to izba v izbe, pretože vlastne akoby plávala v budove. Je tam také ticho, že vytvára pocit tlaku v ušiach. „Môžete cítiť až nedostatok zvuku. Po pol hodine budete počuť krv prúdiacu v žilách a pri pohybe zvuk vlastných kĺbov,“ hovorí Orfield.

Najtichší kráter

Do spomínaných komôr sa vám zrejme nepošťastí dostať, takže zostáva iba hľadať ticho v prírode. A tá podobných zákutí poskytuje neúrekom. Najtichším miestom v Spojených štátoch je dažďový prales v okolí rieky Hoh v štáte Washington. Ide o 3 731 štvorcových kilometrov lesov medzi Tichým oceánom a pohorím Olympic Mountains.

Ponad toto najtichšie miesto v USA nelietajú ani lietadlá a prales je od roku 1981 zapísaný do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Ročne tam naprší takmer 430 centimetrov zrážok. Chodníky sa vinú pomedzi stromy obrastené machom a návštevník má pocit, že je v rozprávke, ktorá takmer nemá zvuk.

Ďalším miestom plným ticha je národný park na havajskom ostrove Maui, ktorý je domovom spiacej sopky Haleakala vypínajúcej sa do výšky viac než tritisíc metrov.

A práve okraj krátera je obľúbeným turistickým miestom, kde ľudia radi čakajú na východ slnka, obdivujú panorámu okolitej krajiny, jej faunu a flóru. Vnútri krátera je takmer úplné ticho, vedci ho považujú vďaka 10 decibelom za najtichšie miesto na Zemi.

Ticho v kameňoch

Hoci Národný park Grand Canyon ročne navštívi viac než 5 miliónov návštevníkov, ktorí obdivujú výtvory rieky Colorado, môže sa vám zdať, že je tam hluku až-až. Národný park však vďaka svojej obrovskej rozlohe ukrýva tiché miesta s hladinami hluku od 18 do 23 decibelov.

Ticho zažijete aj v juhovýchodnom Utahu, v Národnom parku Canyonlands s rozlohou vyše 330-tisíc hektárov. Púštna krajina je so svojimi skalnými vežami a oblúkmi síce o niečo hlasnejšia ako kráter Haleakala, ticho intenzity 20 decibelov tam však možno prirovnať šepotu.

Do ruskej prírodnej rezervácie Kronotsky sa nedostane len tak hocikto. Oblasť s rozlohou 2,8 milióna hektárov plná sopiek, lesov, gejzírov a riek je pre verejnosť uzavretá. Z tých pár stoviek šťastlivcov je väčšina vedcov. A tí si popri skúmaní mohli vychutnať ticho takmer ako v hrobe.

Na severovýchode Aljašky nájdete polárne útočisko, ide o kus divočiny veľké až 19 miliónov hektárov. Ročne toto krásne miesto navštívi len 1 500 ľudí, ktorí majú šancu užiť si od jesene do jari ticho, aké ešte nepočuli.

Je to znepokojujúce

Ak patríte medzi ,,púšťomilné“ druhy, môžete ticho hľadať napríklad v Negevskej púšti. Stačí zísť z cesty a prejsť pár sto metrov. Dokonca i miestni obyvatelia tvrdia, že tamojšie ticho je až znepokojujúce.

V púšti ešte zostaneme. Ticho nájdete aj v kalifornskej Národnej rezervácii Mojave, kde je dunové pole veľké 116,5 štvorcových kilometrov s dunami vysokými až 650 metrov. V tomto pieskovom svete počujete maximálne vietor a šum vtáčích krídel. Ak je bezvetrie, chvíľami vás vystraší pocit, že ste ohluchli.

Samozrejme, aj na Slovensku môžeme nájsť tiché miesta. Napríklad, ak je pekné počasie, môžete hoci vo Vysokých Tatrách naraziť na tiché zákutia, kde máte dojem, že počujete skaly. Zaručeným miestom ticha by však mohlo byť aj nahrávacie štúdio.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×