Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Príbeh sestier, ktoré ovládli tenis: nevyliečiteľná choroba a smrť súrodenca

16.07.2017 Serena (35) a Venus (37) Williamsové celý život súperia na tenisových kurtoch. A v súkromí Serena práve vyhráva na body.
Príbeh sestier, ktoré ovládli tenis: nevyliečiteľná choroba a smrť súrodenca
3 fotografie v galérii
Tenis sestry sprevádzal od útleho detstva.
Autor fotografie: Getty Images

Jedna prežíva prvé tehotenstvo a je zasnúbená s bohatým manažérom sociálnej siete, druhá trpí nevyliečiteľným autoimunitným ochorením a pred niekoľkými týždňami pri dopravnej nehode zabila človeka.

Sestry Williamsové stále patria medzi špičku svetového tenisu, hoci ich kariéra sa pomaly končí. Na kurtoch boli vždy vzácne vyrovnané. Venus svojou terajšou hrou vo Wimbledone tromfla Serenu v počte zápasov. Tá sa slávneho turnaja zúčastniť nemôže, pretože je v šiestom mesiaci tehotenstva.

Ani Venus však nemôže hrať v ideálnej pohode. Z tlačovej konferencie, na ktorej jej novinári začali klásť otázky o jej nedávnej dopravnej nehode z 9. júna 2017, odišla so slzami v očiach.

Išla na červenú?

Venus Williams so svojím autom vošla do križovatky, pre hustú premávku však musela spomaliť a zasvietila červená. V tú chvíľu do nej narazilo auto, ktoré šoférovala Linda Barson. Jej manžel, 78-ročný Jerome Barson, pri nehode utrpel ťažké zranenia a 22. júna na následky poranení zomrel. Williamsovú neobvinili, hoci podľa vyhlásenia polície nehodu spôsobila práve ona. Dcéra manželov na ňu však podala žalobu.

Právnik Malcolm Cunningham tenistku bráni, že do križovatky vošla na zelenú a v súčasnosti mu dáva za pravdu aj polícia. Advokát protistrany Michael Steinger s tým však nesúhlasí, podľa neho Williams šoférovala nepozorne. Dodal tiež, že Linda Barson je psychicky a emocionálne zničená. „Manžel bol láskou jej života. Trávila s ním každý deň. Všetko robili spolu,“ povedal Steinger.

Pre Venus Williamsovú to nie je prvá náročná životná skúška. Spolu so sestrou prežili rozvod rodičov i smrť staršej sestry Yetunde, ktorá tragicky zomrela pri prestrelke.

V roku 2011 jej diagnostikovali nevyliečiteľné autoimunitné ochorenie – Sjogrenov syndróm. Je to veľmi vážne a nepríjemné ochorenie, ktoré je známe ako ochorenie, pri ktorom vysychajú sliznice. Prejavuje sa zápalom a znížením činnosti takzvaných exokrinných žliaz. Patria medzi ne slinné, slzné, potné, hlienové žľazy, ale aj pankreas, žliazky tenkého čreva a dýchacích ciest a genitál žien.

Emócie schováva

„Dlho som sa cítila, akoby mi chýbala vytrvalosť. Vzápätí som mala pocit nedostatku vzduchu. Žiadne lieky nezaberali,“ sťažovala sa Venus, ktorá pre zdravotné ťažkosti musela vtedy odstúpiť z US Open. Napokon zriedkavú diagnózu odhalili a tenistke nasadili liečbu.

Nebolo však jasné, či bude vôbec môcť pokračovať s tenisom na svetovej úrovni. Spadla až na 137. miesto, no napokon sa jej podarilo vrátiť na výslnie a v súčasnosti je vo svetovom rebríčku na 11. mieste. Tento rok sa jej opäť darí a vo Wimbledone by sa mohla dostať naozaj ďaleko, naplno sa však sústrediť očividne nedokáže.

„Na tlačovej konferencii ukázala, ako veľmi kvôli tomu trpí. Zvyčajne si schováva emócie vo vnútri, no niekedy je toho na ňu príliš a vtedy to už nedokáže,“ povedal Patrick Mouratoglou, tréner jej sestry Sereny. „Snaží sa sústrediť na tenis. To je jediné, čo teraz môže robiť.“

Serena v súčasnosti žiari šťastím. S Alexisom Ohanianom čaká dieťa. 3 fotografie v galérii Serena v súčasnosti žiari šťastím. S Alexisom Ohanianom čaká dieťa. Zdroj: Getty Images

Úplne nahá

Sestry Williamsové mali vždy dobrý vzťah a Serena stála aj počas sestrinho herného výpadku pre chorobu pri nej. Keď sama v tom čase vyhrala Wimbledon, v ďakovnej reči povedala: „Venus je úžasný človek. V žiadnom prípade by som sa k tým 23 titulom nedopracovala bez nej, je mojou inšpiráciou a jediným dôvodom, pre ktorý tu dnes stojím, len vďaka Venus sú ,sestry Williamsové‘. Som presvedčená, že takto tu môže byť o rok ona.“

Serena zrejme bude svojej sestre oporou aj tentoraz, hoci sama má úplne iné, oveľa krajšie starosti. Už onedlho sa jej narodí prvé bábätko, ktoré čaká s riaditeľom sociálnej siete Reddit Alexisom Ohanianom. Vysvitlo dokonca, že svoj posledný titul na Australian Open vybojovala už v inom stave.

A hoci tehotenstvo ju stálo pozíciu svetovej jednotky, na bábätko sa teší a celá žiari. Len nedávno sa objavila úplne nahá s tehotenským bruškom na titulnej stránke Vanity Fair a čitatelia si mohli aj vnútri čísla pozrieť jej decentné akty. Okrem toho im prezradila detaily svojej love story, ktorá sa začala naozaj kuriózne.

Pozor, krysa!

Na turnaji v Ríme, keď sedela s členmi svojho tímu pri bazéne, prisadol si k nim neznámy chlapík. „Sadol si rovno vedľa nás, hoci si mohol vybrať z niekoľkých voľných stolov,“ spomínala Serena na svoje zoznámenie sa s mužom, s ktorým dnes čaká dieťa. Ako neskôr vysvitlo, Alexis vôbec netušil, vedľa koho sedí, pretože tenis nesledoval a nezaujímal ho. Anglicky hovoriaca partička sa chcela spolusediaceho zbaviť, a preto jeden z tímu naňho zakričal, že má pod stoličkou krysu. Alexis podľa Sereniných spomienok len mávol rukou a vyhlásil, že vyrástol v Brooklyne, kde behalo plno krýs a on z nich strach nemá. Serenina kamarátka Jill ho neskôr pozvala na ďalší turnaj v Taliansku. Tam ho Serena našla, ako sa snaží dostať do jej obytného prívesu a pretože si spomenula, že ho už stretla, pozvala ho s tímom na večeru.

„Rozprávali sme sa dlhé hodiny a napokon som povedala, aby prišiel za mnou na turnaj do Paríža. Spomenula som to len tak a myslela som si, že to tak aj vzal,“ rozprávala.

Šesť testov

Alexis sa však v Paríži skutočne objavil a po turnaji sa spolu odviezli k Eiffelovke. „Predávali tam suveníry, zaujali ma sviečky. Niekoľko mi ich kúpil, cítila som sa ako zamilovaná tínedžerka,“ spomína tenistka. Ich vzťah pokračoval ďalší rok a pol a tesne pred Australian Open zistila, že je tehotná.

„Urobila som si šesť testov. Nemohla som tomu uveriť, nebolo to plánované tehotenstvo. Bolo mi stále na vracanie a každý odo mňa očakával víťazstvo,“ povedala pre Vanity Fair. Súperky porazila aj tehotná, potom si však už musela dať pauzu. Budúci rok by však už chcela znova hrať a opäť sa objaviť práve na Australian Open. Dovtedy sa azda aj jej sestre začne dariť v súkromí aspoň tak ako na kurtoch.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×