Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

František Borovský: Keď mi dáte zelenú, prehovorím na spoluprácu aj Monu Lisu

16.07.2017 František Borovský (41) hovorí, že keby dostal za každé klamstvo, ktoré o sebe počul po odchode z JOJ-ky len 1 euro, ležal by dnes na Maldivách a z nudy počítal turistov.
František Borovský: Keď mi dáte zelenú, prehovorím na spoluprácu aj Monu Lisu
6 fotografií v galérii
Do Bratislavy chodí už len na krátke návštevy. Šťastie našiel v Prahe.
Autor fotografie: Peter Brenkus

Stretli sme sa v Bratislave, kam chodí z Prahy už len sporadicky. Pár sekúnd predtým, ako sme si podali ruky, sa bozkom a objatím lúčil s nám neznámou ženou. Kto to je, prezradil počas rozhovoru.

Začnime restami. Po vašom odchode z JOJ-ky zostalo veľa nezodpovedaných otázok, najznámejšia je kauza Ďurianová. Pôsobili ste v nej 8 rokov, 5 ako šéf programu a ďalšie 3 aj ako generálny riaditeľ. Čo sa tam vlastne stalo?

S odstupom času, úprimne povedané, ak by som v živote niečo oľutoval, tak to, že som v roku 2007 vôbec vstúpil do JOJ-ky.

Prečo?

Pre to, ako sa vyvrbili medziľudské vzťahy. V jednom seriáli som počul na moju situáciu výstižnú vetu: Neľutujem, čo som vo svojom živote urobil zle, lebo každý z nás niečo také spraví, ale ľutujem dobré veci, ktoré som robil pre nesprávnych ľudí.

Teraz hovoríte o majiteľoch, teda J&T Media Enterprises alebo čisto o situácii v televízii?

O situácii v televízii.

Čím to je, že TV JOJ nedokáže dlhodobo predbehnúť Markízu? Je to pre to, že Markíza sa etablovala na trhu skôr a divák si zvykol, alebo je to v niečom inom?

To je presne to, v čom sme na seba narazili v poslednom roku môjho pôsobenia. Od roku 2007 sú tam na riadiacich pozíciách stále tí istí ľudia. Medzitým sa niekoľkokrát vymenilo vedenie RTVS aj vedenie v Markíze, v JOJ-ke nie. Ja si myslím, že prirodzená obmena ľudí na jednotlivých pozíciách je nutná, lebo inak sa „zacyklíte“ a stále dookola hľadáte nejakého vnútorného nepriateľa, riešite vykonštruované problémy a v konečnom dôsledku väčšinu času a energie venujete nezmyslom a nie práci.

Šepkalo sa, že vás vyhodili.

(Schuti sa zasmeje.) Keby som mal dostať za každé klamstvo, ktoré som o sebe od svojho odchodu počul, len jedno euro, dnes sedím celoročne kdesi na Maldivách a pozerám, koľko turistov prichádza do môjho rezortu. Odišiel som sám, toto rozhodnutie vo mne vrelo niekoľko dní a jedného februárového rána roku 2014 som sa zobudil a povedal som, stačilo. Zavolal som Ivanovi Jakabovičovi, stretli sme sa a ja som mu povedal, že bude lepšie pre všetkých, ak odídem, to bolo všetko. Niekedy sú veci jednoduchšie, ako vyzerajú, a to je presne tento prípad.

Keď ste odchádzali, lúčili ste sa so všetkými, s niektorými alebo s nikým?

Nebol na to priestor a ani som nechcel. Na konci bolo bizarné to, že sa väčšina ľudí tvári, že vás vlastne nikdy nestretla, takže vzťahy sa vyčistili v maximálnej možnej miere. Nehovorím to preto, že cítim krivdu, pre mňa je to uzavretá kapitola života.

Na čom konkrétne ste sa s kolegami posekali? Veď televízia išla hore, či?

Áno, od roku 2007 sa urobilo veľa práce. Po tom, čo ju J&T prevzala, bola sledovanosť nízka a tú sa nám podarilo zlepšiť, do toho sme otvorili dva nové kanály – JOJ Plus a Wau. Vtedy to bol nadpriemerný kolegiálny vzťah medzi ľuďmi, s niektorými aj priateľský, časom však vzťahy na seba narazili. Začali mi vyčítať, napriek tomu, že sme si to vnútorne odsúhlasili, že som sa začal baviť s Rozborilom, Danicou Halákovou, že sme k nám išli ťahať Ďurianovú a Bruchalu, pritom tieto veci boli jasne všetky odsúhlasené. Bez toho, aby sme si zásadné veci vnútorne neodkývali, by nikdy v živote k takýmto rozhovorom ne-

došlo. Nebudete predsa niekam lanáriť ľudí len tak, čo je to za blbosť? Keď sa v roku 2010 objavila možnosť mať licenciu na Talent, takisto som sa pýtal, či mám mandát na to, aby som to mohol vyrokovať. A dostali sme ho. Rovnako to bolo v prípade prechodu Andyho Krausa v roku 2007 z Markízy do JOJ-ky. Som baran, takže keď mi dáte zelenú, prehovorím na spoluprácu aj Monu Lisu :).

Kto tieto zásadné rozhodnutia schvaľoval?

Raz do mesiaca sme mali predstavenstvo, ak bolo niečo operatívne, tak sme si volali systémom: Rozboril chce odísť z Markízy, chceme ho či nie? Vo všetkých zásadných veciach, ktoré som spomínal, musí najprv súhlasiť akcionár, lebo sa primárne týkajú peňazí. Keď sme riešili Česko Slovensko má talent či Andyho Krausa, neboli to rozhodnutia za 5 eur, no televízii to v tom čase veľmi pomohlo. Čiže vždy tu bol ten istý postup a hoci bolo všetko schválené, došlo k treniciam, či potrebujeme Rozborila, Halákovú, Ďurianovú? Preboha, veď týmto ľuďom sa robili zmluvy na základe nejakých dohôd, nie preto, lebo som si to vymyslel. Viete, už ma to nebaví dookola vysvetľovať, keď na to príde, ale moji exkolegovia sa odrazu tvárili, že meno Rozboril počujú prvýkrát. S odstupom času im bol, samozrejme, dobrý, to im už neprekážalo, ani Haláková pre JOJ zjavne nebola až taký zlý „deal“, keď tam je dodnes. Iba Ďurianová narazila, pretože sa proti nej postavili ľudia v spravodajstve. Som presvedčený, že príležitostí sa treba chopiť so všetkým, nie byť navždy spokojný s tým, čo máte.

Na prvý pohľad to však vyzeralo tak, že vy ste ich, teraz hovorím o „trojičke“ z Markízy, prehovorili a potom ste sa na nich vykašľali.

Prečo by som to robil? Prečo by som na to míňal čas a energiu? Prečo by som sa nechal fotiť s Ďurianovou? Tieto veci boli v rovine, že stačilo podpísať zmluvy. Nič iné. Zmluvy sme vždy podpisovali dvaja, Marcel Grega (aktuálne generálny riaditeľ JOJ-ky, pozn. redakcie) a ja. Zrazu sa páni tvárili, že o ničom nevedia a ja som mal pocit, že sa mi sníva, že nastalo nejaké zatmenie slnka. Po mojom odchode podpísali, čo podpísať chceli, čo nie, nie, a to, že som ja vyzeral ako idiot, je už iná vec.

Fotogaléria
6
fotiek v galérii

Dosť bolo starých hriechov, poďme ďalej. Po odchode z JOJ-ky ste zamierili do Prahy, do televízie Barrandov.

Tu vás opravím, po odchode z JOJ-ky som založil vlastnú firmu a TV Barrandov bola pre mňa po celý čas externá spolupráca. Strategická vec, keby sa niečo stalo, aby som nemusel začínať odznova.

No netrvalo dlho, koncom roka 2016 ste sa s majiteľom televízie Jaromírom Soukupom rozišli a v slovenských médiách sa objavili škodoradostné správy, že Borovský je zase bez práce.

Na rozdiel od JOJ-ky to bola príjemná spolupráca. Veľa som sa naučil o českom trhu a mentalite jeho diváka. Mirek Soukup nie je jednoduchá povaha  a všetci, čo s ním spolupracovali, vám to potvrdia. No napriek tomu sme si aj po nezhodách vedeli sadnúť za jeden stôl a povedať si, že pre oboch bude lepšie, ak budeme externe spolupracovať na vybraných projektoch, a tak sme tento rok okrem iného vyvinuli a vyrábali novú súdnu šou Soudce Alexandr, ktorá na rozdiel od iných konkurenčných súdnych šou neprepadla u divákov a bude pokračovať na Barrandove aj na jeseň. Pre Jaromíra Soukupa je ideálne, ak si veciam velí sám a urobí si ich úplne podľa seba. Raz za čas si zavoláme, stretneme sa, porozprávame. Vďaka Barrandovu som stretol svoju manželku, vďaka presťahovaniu sa do Prahy sme mohli spustiť projekt televízie UP, ktorá je zameraná výhradne na letecký priemysel a pre fanúšikov všetkého, čo má krídla. S manželkou pracujeme na niečom, čo je iba naše.

Z čoho vzišla myšlienka na tento segment?

Lietadlá vždy priťahovali pozornosť divákov, čitateľov. Stačí malý problém na palube a už to nájdete vo väčšine médií, ľudí fascinuje lietanie, každý z nás, čo letel akýmkoľvek lietadlom, prežíva vzlet a pristátie, má to svoju mágiu, ktorú sme sa rozhodli uchopiť a spracovať vo forme televízie, kde nájdu denné Up news z tohto prostredia, vyrábame vlastné dokumenty o letectve, chystáme veľa prekvapení už na jeseň a hlavne sme medzinárodný projekt s divákmi v Holandsku, Belgicku, Českej republike a nájdu nás aj diváci na Slovensku. Máme z toho obrovskú radosť!

Ako sa vám darí?

Nie sme ešte v oficiálnom meraní sledovanosti, no niektorí operátori majú svoje výsledky a z toho, čo sme od nich dostali za prvý mesiac, to bolo veľmi dobré a zaväzujúce zároveň. Sme približne na tretine výkonu známych značiek typu Discovery, musíme ešte veľa vecí zlepšiť, predsa len to nie je jednoduché mať televíziu zameranú jedným smerom, no neuveriteľne nás to baví.

Budete svoje vysielanie rozširovať do ďalších krajín?

Nechceme zakríknuť niektoré rozhovory, ktoré v súčasnosti máme, rozhodne však naše ambície nekončia iba pri hraniciach Českej republiky. Všetko však musí mať ekonomický zmysel a niektoré veci jednoducho potrebujú viac času.

Samozrejme, aj tento typ vysielania potrebuje program, ale vy ste boli v slovenských televíziách považovaný za machra na jeho tvorbu. Nepripravili ste sa o koníčka?

Ani nie. Tradičná televízia, ktorá vysiela pre všetkých, je na ústupe, veľké značky postupne strácajú sledovanosť a nové programy si získavajú buď ich diváka, alebo ho hľadajú inde. Rozhodne však môžeme povedať, že podiel veľkých televízií jednoznačne klesol, dnes majú napríklad Jednotka, TV Markíza a JOJ podiel v 12 – 54 pod 50 %.

Pre mňa sú veľké komerčné televízie už ako politické strany. Každá vymýšľa blbosti, len aby nejakým spôsobom zaujala, a to je to, čo môže byť z dlhodobého hľadiska pre komerčné televízie problém. Divák si povie, dobre, jediné, prečo si ju pozriem, je to, aby som videl ešte väčšieho „pundela“ :) na obrazovke. Samozrejme, máme na stole rôzne plnoformátové ponuky, ale to je na inú debatu. Rozhodne sa však na obrazovke nezbavíte programov, kde dvadsať darcov mozgu po sebe hodinu vrieska. Je otázne, kde sa to skončí.

Kde?

Nedávno mala premiéru relácia, kde sa ľudia zoznamovali na základe toho, že si obzerali pohlavné orgány. Ako zvieratá. Bolo to strašné, no komerčná televízia to vysielať bude. Samého ma zaujíma, čo bude na obrazovke o 10 rokov, ale ak dnes na facebooku vidíte v priamom prenose smrť mladých ľudí, prečo by niečo malo ešte šokovať ľudí v televízii?

Vlani sa oženil. Jeho manželka sa volá Eliška a je tiež z televíznej brandže. 6 fotografií v galérii Vlani sa oženil. Jeho manželka sa volá Eliška a je tiež z televíznej brandže. Zdroj: Archív F. B

Perspektíva je teda taká, že veľké televízie budú strácať divákov, ktorí sa rozplynú do tematicky špecializovaných?

Tak. A ešte si zoberte, že pre ne budú problémom do budúcna služby ako Netflix, Amazon, teraz oznámil Facebook, že ide vyrábať vlastný televízny obsah, Apple tiež. Jazyková bariéra, ktorá tam ešte môže byť, padne a prečo by ste mali čakať večer do desiatej na nejaký program, keď si ho môžete pozrieť o 16:45, keď naň máte čas a chuť? O tom, či sa s tým dá bojovať, nie som presvedčený. Druhá vec, napríklad taký Netflix to zvalcuje brutálnou ponukou, peniazmi a následným prístupom k najlepším tvorcom, lebo tam majú rozpočty, o ktorých tu môžeme jedine tak snívať a hladkať pritom mačku na gauči.

Sledujete ešte jedným okom dianie na Slovensku?

Asi tak ako sledujem dianie v iných krajinách.

Odkedy ste v Česku, udialo sa tu niekoľko zaujímavých vecí. Parlament si zvolil nového riaditeľa RTVS – Jaroslava Rezníka, pričom veľkej verejnej podpore a popularite aj u laickej verejnosti sa tešil doterajší šéf Václav Mika. Ten televíziu zmodernizoval, zvýšil jej kvalitu, objektívnosť aj sledovanosť, čo dokumentujú aj merateľné výsledky. Prekvapilo vás, že Mika nezískal opakovane podporu poslancov parlamentu?

Mňa skôr zarazilo, že sú všetci prekvapení, že do toho rozprávajú politici. Na Slovensku, kde nekúpite lavičku pred miestny úrad bez toho, aby do toho nemudrovalo 6 ľudí :), bola voľba riaditeľa RTVS vždy politická záležitosť. Išlo len o to, ktorý z kandidátov je šikovnejší a čo najlepšie si „obšliape“ relevantné politické strany. Či už to bolo v prípade Riša Rybníčka, ktorý vtedy dostal 125 hlasov, alebo neskôr Vaša Miku, ktorý si poistil podporu Smeru. Pracovné skúsenosti kandidáta tvoria len časť celku, zvyšok je o politickej podpore. Dnes sme, samozrejme, ďalej v tom, že do čela inštitúcie, ako je RTVS, nezvolia nikoho, kto nemá potuchy o televízii a rozhlase. Na Slovensku je voľba riaditeľa verejnoprávnej televízie jednoducho viac prepojená na politické väzby.

V Česku nie?

Petr Dvořák nemusel ísť cez parlament, otázka je, ako by dopadol, keby musel. U neho, napriek tomu, že mu veľa ľudí veľa vyčítalo, prevládlo konštruktívne a vecné hodnotenie. Dobre, máme výhrady, ale v konečnom dôsledku ČT funguje. A voľbu nekompromisne vyhral.

Druhá zaujímavá teleudalosť bola tá, že Markíza odišla z teres-

triálu. Môže dnes takto televízia fungovať bez ujmy mimo DVBT?

Absolútne v pohode. Terestriál nemá na Slovensku pozíciu, ktorá stavia televíziu do situácie, či sa jej bude, alebo nebude dariť. Myslím, že to, čo urobil Matthias Settele, bol naozaj odvážny krok a málo ľudí na tomto trhu by malo odvahu urobiť to. Ak vôbec niekto. Povedať si: vysoko pravdepodobne prídeme o sledovanosť, ale tie náklady, skoro 9 miliónov eur ročne za šírenie terestriálom, nie sú na malom Slovensku primerané, je odvaha. Keby tá služba stála milión-dva, Markíza by určite neriešila, či zostane v DVBT, akurát by sa snažila vybojovať ešte lepšiu cenu. Ale za 9 miliónov eur je to nezmysel, čiže on išiel vedome do rizika poklesu sledovanosti. Ako to už býva, na sociálnych sieťach vyrazili ľudia do boja, že je to koniec Markízy, pár ľudí malo karneval v januári, no v obchodne podstatnej jarnej sezóne bola skupina Markíza lídrom trhu a bodka.

Do tretice – na Slovensku je veľká snaha vytlačiť z nášho trhu české televízie.

Tak toto je absolútne najtrápnejšia vec, akú som na televíznom trhu za posledné roky videl. Vyradenie českých staníc sa vráti slovenským televíziám jedného dňa takým bumerangom, že ešte budú spomínať na nastavenia trhu, keď tu boli prítomné. Nepodceňoval by som nálady Slovákov otvorením Pandorinej skrinky a všetkým, čo odtiaľ začne vyliezať. To už vyraďme aj maďarské stanice a vôbec, každú konkurenciu, ktorá nevznikla na Slovensku, jednoducho zakážte.

V Česku je viac staníc, väčšia konkurencia, ako to vyzerá medzi nimi?

Česi riešia konkurenčný boj s väčším nadhľadom, tak dospelejšie v porovnaní s nami. Samozrejme, ak sa nesnažíte trápne napodobovať logá Novy. To vás potom rýchlo upracú do kúta. Ale aby im prekážala prítomnosť slovenských staníc, tak to si myslím, že im je na 99 % kompletne ukradnuté.

Je rozdiel medzi slovenským a českým televíznym divákom?

Jeden zásadný určite. Česi slovenské programy väčšinovo a dlhodobo pozerať nebudú. Slováci české áno. Český divák je celkovo lojálnejší k stabilne dobrým programom, ktoré mu chutia. Ak si nejaký obľúbi a televízia nezačne zásadne meniť jeho chémiu, tak je schopný sledovať ho podstatne dlhší čas ako slovenský. Ten si po roku, roku a pol povie: Toto už poznám, skúsim Markízu, či tam nie je niečo iné, alebo naopak. Slováci sú prelietavejší a vidieť to aj na číslach. Slovenské stanice robia plus-mínus 65 % a české až 85 – 90 % trhu.

Vás by sme k nim tiež mohli počítať, viac času trávite v Prahe.

V Prahe som si už zvykol, predsa len na Prahe nenájdete veľa vecí, ktoré by ste jej mohli vyčítať. Ako som už spomínal, minulý rok som sa oženil, žijem tam so svojou manželkou Eliškou. Je tiež z televíznej brandže. Mňa baví program, manželku výroba, ideálne televízne spojenie :). A nielen to.

Ak niečo potrebujem, raz za čas prídem inkognito do Bratislavy, vybavím, čo treba a idem späť. Zopár vecí zo Slovenska mi chýba, ale čo už.

Čo konkrétne?

(Smeje sa). Je dobré zase počuť po dlhom čase hovoriť niekoho po slovensky, je dobré niekedy vidieť menej ľudí, čo chodia v sandáloch a majú oblečenú košeľu s krátkym rukávom, chýbajú mi niektoré domáce jedlá, napríklad parené buchty, aké stále robí moja mama, či neprekonateľné halušky. Také ako na Slovensku v Prahe nenájdete. Ale všetko vyvážilo to, čo som tam našiel. Som naozaj spokojný, žijeme si život podľa seba, riešime firmu, UP televíziu, veľa cestujeme, snažíme sa, aby každý deň stál za to :).

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×