Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Počasie na telefón: Meteorológov sa pýtajú aj odkiaľ bude fúkať vietor

15.07.2017 Vďaka nim vieme, či si zajtra máme obliecť krátke nohavice, alebo si vziať dáždnik. Meteorológovia. Kde vzniká predpoveď počasia a ako ju robia? Prečo sa dá presná predpoveď robiť najviac na päť dní?
Počasie na telefón: Meteorológov sa pýtajú aj odkiaľ bude fúkať vietor
6 fotografií v galérii
Jozef Csaplár v „záhradke“ ukazuje rôzne prístroje. Niektoré slúžia len na testovanie,...
Autor fotografie: Peter Korček

Na konci dlhej chodby Slovenského hydrometeorologického ústavu na bratislavskej Kolibe je miestnosť asi osem krát päť metrov, v nej na stenách plno máp, na stoloch množstvo počítačov, na obrazovkách ktorých vidieť tiež rôzne mapy, krivky, čísla, čiary. Z okna miestnosti vidieť dolu do „záhradky“, priestoru preplnenom rôznymi meracími prístrojmi.

Mladý meteorológ Cyril Siman práve sedel pri jednom zo stolov so slúchadlami na ušiach a s mikrofónom pred ústami. „Áno, mám všetko pripravené, poviem aj aktuálne počasie. Áno, aj Zakyntos,“ hovoril do mikrofónu.

Dohadoval sa s redaktormi Rádia Slovensko. O tri minúty nato mal priamy vstup do vysielania: „V Grécku je aktuálne jasno, slnečno, keď si pozrieme jednotlivé letoviská, tak...“ a začal vymenovávať, ako je v gréckych letoviskách. To, čo všetci poznáme z denného vysielania.

Ako vedia, koľko bude?

Na stene miestnosti sú presné časové rozpisy, čo kedy musia meteorológovia urobiť, kedy je konzultácia s hydrológmi, kedy treba mapy do tlače, rozpísané sú desiatky činností presne na minúty. Na tabuli je napríklad čas 9.41 – vstup do Slovenského rozhlasu, 15.22 – Rádio Regina, 20.13 vstup do Slovenského rozhlasu, cez víkend 20.37 a tak ďalej. A to hovoríme len o vstupoch pre médiá, iných úloh je na tabuli rozpísaných množstvo.

Bol utorok, službu mali práve Cyril Siman, najmladší 25-ročný meteorológ SHMÚ, Pavol Zaujec, ktorého poznáte aj z televízie, a Martina Sadloňová, známe a médiami často citované meno. Pýtame sa ich, ako vlastne vzniká predpoveď počasia, odkiaľ vedia, že na druhý deň bude 35 a nie napríklad 25 stupňov Celzia.

„Máme výstupy z modelov, vidíme, ako sa mení rozmiestnenie tlakových polí, na staniciach sa namerajú údaje, ktoré vstupujú do modelov, sledujeme, ako prichádza oblačnosť, a z toho vieme čítať, aké bude počasie. Interpretujeme modely, ktoré robí superpočítač. Jednoducho čítame výstupy simulácií a robíme korekcie,“ vysvetľuje zjednodušene Pavol Zaujec.

Samozrejme, do toho vstupuje množstvo údajov, množstvo iných ľudí, ktorí pracujú v hydrometeorologickom ústave, je to kolos. Konečný výsledok – to, čo vidíme my laici, že bude napríklad 30 stupňov, alebo bude búrka, alebo oblačno bez dažďa – má na starosti 12 meteorológov analytikov, ktorí údaje analyzujú.

V dennej službe sú vždy traja meteorológovia. Jeden je hlavný, má dvanásťhodinovú službu a je zodpovedný za predpoveď na aktuálny a zajtrajší deň, druhý je zodpovedný za ďalšie obdobie a tretí za výstrahy. O jedenástej si dajú poradu, hlavný navrhne predpoveď a ostatní dvaja do toho „kibicujú“. Buď s hlavným súhlasia, alebo navrhujú korekcie.

Stávky o počasí

„Niekedy je pri týchto konzultáciách búrlivejšie, hlavne keď majú službu výraznejší draci. Niekedy sú aj stávky. O čokoládu, o banán, o pivo. Napríklad, aká bude na druhý deň minimálna teplota vo Vernári. Samozrejme, nejdeme do situácií, že by sa druhí až urazili, skôr sa podpichujeme,“ vysvetľuje Pavol Zaujec, ako sa dopracujú ku konečnému výsledku.

Každý musí argumentovať – prečo si myslí, že v strede Slovenska nebude 29, ako navrhuje hlavný, ale iba 28. A prečo nepríde oblačnosť ráno, ale na obed. Musí na podkladoch preukázať, že má pravdu.

Aby nedošlo k omylu – tie hádky nie sú o to, či bude 10 alebo 30 stupňov, často ide o desatiny. „Alebo je napríklad šesť dní horúce suché počasie a potom má prísť front. Vtedy bývajú spory, že či sa prejaví dopoludnia, alebo až popoludní, o koľkej sa prejaví v ktorom kraji,“ hovorí Pavol Zaujec.

Meteorológ, ktorý má službu ako hlavný, si vypočuje argumenty, no v konečnej fáze zodpovedá za výstup on. Niekedy sú to naozaj desatiny, o ktoré predpoveď upraví. Každá jedna predpoveď je teda kolektívne dielo najmenej troch meteorológov, ktorí vypočítajú zo simulácií a údajov zo staníc, ako bude.

Fotogaléria
6
fotiek v galérii

Aj mladí

Cyril Siman po skončení živého vstupu do rozhlasu kreslil v počítači rozmiestnenie frontov – teplý, studený, oklúzny. Oklúzny je zjednodušene povedané zmiešaný. Pred rokmi to meteorológovia na celom svete robili tak, že mali na stoloch veľké prázdne mapy, do nich zakresľovali čiary, čísla a fronty ceruzkami, ktoré boli spolu s gumou dôležitou pracovnou pomôckou.

Dnes ceruzky a gumy v meteorologických ústavoch skoro nevidieť. Cyril Siman nám podľa údajov z obrazovky vysvetľoval, ako postupuje nevýrazný studený front z Poľska. Laik v tých čiarach a číslach nerozumie ničomu, no odborník z nich presne vyhodnocuje, kedy ktorý front bude prechádzať ponad Slovensko a ako sa fronty menia.

Medzitým si Cyril Siman pripravoval podklady na konzultácie o jedenástej, pri ktorých mu ostatní dvaja meteorológovia, ktorí sú v službe, budú „kibicovať“ do toho, čo navrhuje. Siman je pekný príklad, že v štátnej meteorologickej službe nie sú len dôstojní páni, ktorí majú blízko k šedinám.

Medzi 12 meteorológmi analytikmi by ste našli päťdesiatnikov, štyridsiatnikov aj dvoch mladých tesne po škole. Cyril Siman robil v SHMÚ ako brigádnik už pred dvoma rokmi, po skončení školy rok pracuje na plný úväzok.

„Jasné, že keď som vlani začal prvýkrát robiť živé vstupy do rozhlasu, alebo keď som mal prvýkrát službu ako hlavný, bol to stres, tréma, ale po roku je to už rutina, samozrejmosť.“

Telefón pri uchu

Na druhej strane miestnosti mala na stole Martina Sadloňová tri telefóny položené pod obrazovkou počítača, na ktorej práve čosi čítala z grafov. „Dva telefóny sú z audiotextu, je to služba pre verejnosť, aby ľudia, ktorí chcú vedieť, aké bude počasie, mohli hovoriť priamo s meteorológom v službe. K tomu je ešte telefón na záchranné zložky.“

Zhodou okolností práve zazvonil telefón Cyrilovi Simanovi. „Volala pani, že ide do Tatier, ale pýtala sa na tri rôzne oblasti – chcela na Brnčalku pri Zelenom plese, pýtala sa na alternatívu, či nebude lepšia Špania Dolina, a potom sa pýtala, či by predsa len nebola najlepšia Malá Fatra. Takže dala okruh asi sto kilometrov a potrebovala vedieť, aké bude v ktorých hodinách počasie.“

Martina Sadloňová hovorí, že vždy pri prudších zmenách počasia vybavia popri ostatnej práci aj 40 telefonátov denne. „Napríklad ľudia volajú, že odkedy dokedy bude v ich dedine pršať, lebo sedia na terase a či sa majú ísť schovať alebo nie. Naozaj sa pýtajú aj na takéto detaily. Dokonca sa stalo, že niekde grilovali a zatelefonovali, z ktorej strany bude fúkať vietor, aby nemuseli dúchať do pahreby. Samozrejme, my sme nevedeli, kde je ich dom, ako majú otočenú záhradu, ako gril. Vtedy rozmýšľame, či si robia žarty, alebo to naozaj myslia vážne. Niekedy máme neustále telefóny pri uchu, no popritom robíme svoje povinnosti. Bývajú služby, že keď je plno akcií, hudobných festivalov, tak je pol dvanástej v noci a ja nemám z predpovede ani čiarku, lebo neustále dvíham telefón.“

Pavol Zaujec dostal pred dvoma týždňami otázku cez e-mail od mladej dámy, že sa ide vydávať, svadba bude v sobotu a chcú ju mať vonku. A ako sa majú zariadiť, či bude dobré počasie, alebo majú svadbu preložiť.

„Podľa materiálov, ktoré sme mali k dispozícii, som im odpísal, že v sobotu dopoludnia pravdepodobne bude pršať, ale napísal som im, že aj keď počasie nebude optimálne, prosím ich, aby kvôli mne svadbu nerušili. Neviem si predstaviť, že by na základe predpovede zrušili svadbu. Hodinu-dve aj popršalo a potom bolo dobré počasie, tak im hádam vyšla.“

Podľa Pavla Zaujca je pre meteorológa občas stresujúce, či dobre poradí, či naozaj predpoveď vyjde. Potom si prácu „vezme domov“, aj vo voľnom čase sleduje počasie, ako keby bol v robote.

„Spred niekoľkých rokov mám zážitok, že sa ma z mojej rodiny pýtali takisto na svadbu. V sobotu o šestnástej sa chceli fotiť v Nitre vonku na sídlisku Chrenová. Tak som im hovoril, že pohoda, bude fajn. Malo byť ,vyplechované‘ celé Slovensko, krásne teplé počasie. To sa aj potvrdilo, ale čuduj sa svete, vytvoril sa jeden jediný búrkový oblak nad Slovenskom, práve nad Chrenovou, doslova na ich ulici lialo. Vedľajšia ulica bola suchá, bola to lokálna búrka. To treba zažiť na vlastnej koži, tomu sa nedá ani uveriť. Vtedy človek cíti zodpovednosť, mrzelo ma, ako vyšlo počasie, bolo to neuveriteľné, ale bolo to tak,“ spomína.

Nedávno telefonoval meteorológom vodič, ktorý v noci prechádzal popri Trebišove autom a dostal sa do takej búrky, že musel zastať a nevedel sa pohnúť. Chcel od meteorológov počuť, dokedy bude búrka. V slúchadle bolo počuť, ako krúpy bijú do auta.

Veľká drina

Hoci meteorológovia sedia pri počítačoch a analyzujú dáta, z ktorých potom robia predpovede, často ide o adrenalínovú prácu. Keď prichádzajú búrky, meteorológ musí vydať výstrahy, musí určiť, v ktorých okresoch hrozia prívaly vody, v ktorých krúpy, musí rozhodnúť, aký stupeň bude v jednotlivých okresoch výstraha mať, treba volať hasičom, civilnej ochrane. Ak je meteorológ v nočnej, je sám, tak volá aj šéfovi, že vydal výstrahu takého a takého stupňa.

Na čo sú dobré výstrahy? Príklad sa dá nájsť v udalosti z roku 2004, na ktorú si pamätajú všetci. Víchrica zlikvidovala časť lesov Vysokých Tatier, ktoré sa z toho doteraz nespamätali.

Dodnes si mnohí spomínajú, ako meteorológovia vydali výstrahu pred extrémnym počasím a stalo sa presne to, pred čím varovali. Našťastie, ľudia výstrahy nebrali na ľahkú váhu, v médiách boli zábery, ako spevňujú dvere, zadebňujú okná na domoch, na obchodoch a pripravovali sa.

Riaditeľ Centra predpovedí a výstrah Jozef Csaplár hovorí, že dvanásťhodinová zmena meteorológa vie byť v kritických situáciách veľká drina.

„Na prácu vplývajú reakcie zvonku. Ak je ťažká situácia, očakávajú sa nebezpečné prejavy počasia, tak sú meteorológovia zahltení otázkami, volá verejnosť, médiá, žiadajú rýchle odpovede, rýchle rozhodnutia, je množstvo požiadaviek, popritom treba robiť dennú prácu, stúpa adrenalín a stáva sa, že po skončení dvanásťhodinovej zmeny je človek úplne zničený.“

Jozef Csaplár nás z miestnosti, kde sa sústreďuje predpovedanie počasia, vzal na strechu. Áno aj tam sú prístroje – napríklad obrovský satelit, ktorý automaticky vyhľadáva družicu a prijíma z nej údaje, merače slnečného žiarenia.

Na jednom z poschodí je zasa chladná miestnosť so superpočítačom, na ktorom idú najmodernejšie predpovedné softvéry. Dolu pod budovou je „záhradka“ s množstvom meteorologických prístrojov, ktoré merajú všetky možné údaje, od teploty vzduchu, pôdy cez zrážky, vlhkosť, viditeľnosť, vietor až po rôzne experimenty.

Prečo nie na dlhšie

Automaticky prichádza do debaty otázka, ako je možné, že inštitúcia s takým zázemím, s takými odborníkmi a takými možnosťami predpovedá počasie najviac na 6 až 7 dní, no rôzne internetové servery ponúkajú predpovede aj na 15 a viac dní dopredu, dokonca sa tvária, že to vedia pre jednotlivé mestá a napríklad v Snine bude o dva týždne 30 stupňov a jasno, v Madride bude 29 stupňov, v Londýne upršaných 25, v Trnave zamračených 28. A toto všetko sa dozviete okamžite na internete.

Jozef Csaplár trochu pri týchto otázkach nadvihol obočie. „Keď vidím 15-dňové alebo až 30-dňové predpovede, tak sa aj trochu usmejem a poviem si, že sa pokúšajú predstierať niečo, o čom nemôžu vedieť, či bude pravda.“

Prečo sa nedá presne predpovedať na dlhšie? „Samozrejme, sú situácie, že sa dá bez problémov predpovedať na 10 dní, lebo je stabilne, lenže bývajú, naopak, aj situácie, keď už predpoveď na pozajtra je problematická a pravdepodobnosť nízka, lebo je príliš veľké množstvo scenárov, podľa ktorých sa bude počasie vyvíjať. Záleží od stavu atmosféry, konfigurácie v atmosfére,“ hovorí Jozef Csaplár.

Podľa neho však vždy platí, že čím sa ide do vzdialenejších dní, tým viac klesá pravdepodobnosť, že bude scenár presne vystihnutý. Asi na 5 dní sú predpovede použiteľné, majú zmysel a väčšinou vyjdu. Tak je to zatiaľ pri serióznych predpovediach na celom svete.

„Predpovede totiž vychádzajú zo simulácií. Ony síce môžu poskytnúť údaje aj na 30 dní, ale väčšinou je približne po piatich dňoch predpoveď použiteľná vo veľmi málo prípadoch. Príčinou je, že simulácie vychádzajú z fyzikálnych rovníc, do ktorých vstupuje množstvo dát, no majú isté obmedzenia. Vznikajú malé chyby, ktoré sa postupne zväčšujú. Súčasné spôsoby, súčasná technika, softvéry napríklad neumožňujú presne predpovedať, ako bude o desať dní v Snine alebo v Žiline. Americký matematik a meteorológ Edward Lorenz už v polovici minulého storočia popísal v teórii chaosu dianie v atmosfére a vychádzalo mu, že údaje z atmosféry sú z dlhodobejšieho pohľadu nestabilné, že veľmi malé zmeny na začiatku spôsobia výrazné rozdiely na konci. Sú to citlivé rovnice a môže to spôsobiť, že o viacero dní sú rozdiely výrazné.“

Jozef Csaplár vysvetľuje, aby si ľudia predstavili, že by podľa rovníc vyšli rôzne scenáre a jediné čo by meteorológovia mohli ľuďom povedať, by bolo o desať dní predpokladajú 30 stupňov alebo 20 stupňov, alebo napríklad o dva týždne bude s päťpercentnou pravdepodobnosťou 30 stupňov, so sedempercentnou pravdepodobnosťou 25 stupňov, s osempercentnou pravdepodobnosťou bude pršať.

„Taký výstup z meteorologických modelov by ľudia určite neakceptovali. Preto sú seriózne predpovede najviac na tých 5, niekedy 7 dní.“

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×