Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Kontroverzná učebnica: deti dostanú aj lekciu intímností

14.07.2017 Učiteľ prinútil svoju žiačku, aby s ním mala sex. Včera večer sme sa milovali hodiny. Frázy zo súkromne vydanej učebnice angličtiny nás šokovali.
Kontroverzná učebnica: deti dostanú aj lekciu intímností
5 fotografií v galérii
Autor fotografie: Miro Miklas

Leto a prázdniny sú už v plnom prúde a mnohí rodičia toto obdobie využívajú aj na to, aby sa ich ratolesti zdokonalili v cudzom jazyku. Jazykové pobyty, denné tábory či obyčajné kurzy, to všetko môže vašich pubertiakov nielen zabaviť, ale aj čosi naučiť.

Skôr ako sa však odhodláte vaše dieťa prihlásiť na jazykový kurz, zistite si, aké učebnice lektor na učenie používa. Ako nás upozornili, niekde jazykoví učitelia siahajú po netradičnej knihe vydanej pred rokmi pod hlavičkou nadácie Srdce na dlani, ktorá nesie názov Angličtina je ako pistáciová zmrzlina.

Do rúk sa dostala aj jazykovej lektorke a špeciálnej pedagogičke Kataríne Borguľovej, ktorá po jej prelistovaní zostala takpovediac mierne v rozpakoch.

„Obdobie od štrnástich je obdobím plným hormonálnych zmien, hľadaním samého seba a mnohí by sa pri čítaní viet a slovíčok v uvedenom kontexte zapýrili. Myslím si, že obsahovo je táto kniha na výučbu angličtiny absolútne nevhodná,“ tvrdí.

Mariška a penis

Ktovie, prečo si autor knihy, inak stredoškolský pedagóg biológie a angličtiny Boris Kostka z Čadce, zvolil pri príprave učebnice angličtiny taký slovník, nad ktorým bežný čitateľ zdvihne obočie. To, že „môj kamarát má boľavý penis a jeho známosť na jednu noc musela mať pohlavnú chorobu a on ju musel chytiť“, nie je práve veta, ktorú by pätnásťročný študent nevyhnutne potreboval k pochopeniu gramatiky anglického jazyka.

Ani dospelému študentovi možno nemusí byť príjemné prekladať vety „fajčil marišku“, alebo „jeho manželka mu mohla rozbiť hlavu“, či „možno sa miluje so svojou priateľkou, počujem posteľ búchať o stenu“.

Viete si predstaviť vášho pubertiaka prekladať pred neznámym dospelým lektorom nasledujúcu vetu? Žena v posteli vraví svojmu mužovi vedľa nej: „Radšej by si si mal zobrať viagru. Ak nie, zomriem od nudy.“

Alebo vám pekná lektorka povie, aby ste jej preložili vetu: „Ten muž, ktorý nafukuje balóniky pre svoje deti, sa so mnou včera miloval.“ Autor knihy tvrdí, že je to vtipná, netradičná kniha, plná nadhľadu a humoru. Nie, nie je.

Fotogaléria
5
fotiek v galérii

Odštartoval to „downík“

Boris Kostka, absolvent UK v Bratislave, South-East Essex College vo Veľkej Británii a Australian International College v Austrálii sa v minulosti rád pochválil svojou dlhoročnou praxou vo výučbe angličtiny. Knihu napísal pod pseudonymom Bo Cube, ktorý si vraj zvolil ako preklad svojho mena do angličtiny.

„Dlho ma trápila myšlienka, ako by som mohol pomôcť svojmu znevýhodnenému synovi. Rozhodol som sa využiť dlhoročnú prax v komerčnej výučbe angličtiny a napísať knihu, ktorá už dlhé roky chýbala na našom trhu,“ napísal o sebe.

„Moja kniha preberá všetky podstatné základy a vysvetľuje najdôležitejšie problémy pri pochopení angličtiny už za niekoľko desiatok vyučovacích hodín. Celú knihu som napísal za dva mesiace a počas nich som pri počítači trávil až 16 hodín denne. Jej spracovanie bolo veľkou výzvou, pretože je písaná v dvoch jazykoch, obsahuje veľa prekladových cvičení: s pripojenou slovnou zásobou v kľúči, dvoma odlišnými obsahmi a špeciálnym číslovaním kapitol. Navyše, do viet je vložená aj značná dávka humoru, niekedy až čierneho, a tak udržať na uzde kone fantázie a nevybočiť z vytýčenej línie jazykovej knihy vyžadovalo poriadne nabrúsené ostrohy,“ dozvedeli sme sa.

„Knihu som – od prvého slova, po úplne posledné – napísal sám, bez akejkoľvek pomoci iného človeka, spôsobom štart-cieľ. Jednoducho som si začiatkom jedného mesiaca sadol k počítaču, bez konkrétnej predstavy, ako by kniha mala vyzerať a na konci nasledujúceho mesiaca som vstal od stola s takmer kompletnou verziou. Ide o rozsiahle, 309-stranové jazykové dielo a dodržať presnosť na všetkých frontoch knihy bolo mimoriadne náročné. Výťažok z predaja knihy ide na charitatívne účely a čím viac ľudí by bolo na nej pracovalo, tým menej peňazí by zostalo na užitočné ciele.“

Tou charitou bola roky organizácia Srdce na dlani a časť z ceny knihy mala ísť na podporu založenia poradenského a vzdelávacieho centra na pomoc rodičom, „ktorým sa, nedajbože, narodí dieťatko s fyzickým alebo duševným postihnutím,“ napísal Kostka.

„Pred pár rokmi sa mi narodil syn s Downovým syndrómom, a tak z vlastnej skúsenosti môžem povedať: každý na nás kašlal a museli sme si s manželkou poradiť sami.“ Práve „downíkovi“ (tak syna volá Boris Kostka, pozn. autora) Alecovi, ktorému knihu venoval, mali peniaze z predaja pomôcť.

Prehral už pred rokmi

Boris Kostka nám už v roku 2008 napísal do redakcie list plný rozhorčenia a sklamania. Hoci pri našom stretnutí zdôrazňoval, že nechce pôsobiť ako zúfalec, priznal sa, že je v koncoch.

„Už naozaj netuším, čo mám robiť. Iní ľudia možno vedia podnikať, ja to asi neviem. Som rozhodnutý odísť do zahraničia a tam si zarobiť. Pôjdem hoci aj umývať záchody niekde do Írska, ale musím žene a synovi nechať aspoň nejaké peniaze,“ povedal nám Boris, zadŕhajúcim sa hlasom. Bol zadlžený a mal pocit, že v živote prehral.

Zaujímalo nás, ako sa má dnes a ako jeho učebnica angličtiny vlastne „žije“. Žiaľ, po Borisovi Kostkovi a jeho plánoch či Srdci na dlani nezostalo po tých rokoch nič. Podľa toho, čo sme sa dozvedeli, naposledy učil na strednej škole biológiu, kde však jeho nie príliš vhodný spôsob komunikácie narazil u kolegov na nepochopenie. Konkrétny však nechcel byť nikto.

Jeho manželka, ktorá sa stará o Aleca, o svojom manželovi nechce počuť a odmietla o ňom čokoľvek povedať. Povedala nám len toľko, že Boris od nich pred rokmi odišiel, no finančne synovi vypomáha.

Pistáciovú radšej nie

„Keďže som angličtinárka, kolegovia ma upozornili, že na internete objavili novú knižku,“ hovorí pedagogička Katka Borguľová, „dozvedela som sa, že kniha sľubuje nový prístup výuky gramatiky prostredníctvom slovenčiny. Knihu som si teda so záujmom otvorila a nemilo ma prekvapil jej obsah. Vety na preklad ma zaskočili, nie je to vhodné ani pre dospelých, a tým menej pre mládež.

Gramatika je vysvetlená dobre, proti tomu nemám námietky, ale to, čo je v nej dobre urobené, pokazil práve obsah. Nedovolila by som žiakom prekladať vety z knihy a trápne by som sa cítila aj pred dospelým žiakom. Som presvedčená o tom, že učenie je stále procesom vzdelávacím aj výchovným, takže si myslím, že kniha je vďaka obsahu pod úroveň kvalitného pedagóga.“

Škoda, že sme sa nedozvedeli pohnútky autora, prečo zvolil takýto extrémny slovník a prečo si myslel, že by táto učebnica prilákala mládež k intenzívnejšiemu záujmu štúdia angličtiny.

Nepodarilo sa nám zistiť ani to, ako napokon dopadol jeho plánovaný charitatívny projekt Srdce na dlani a čo sa s peniazmi, ktoré za knihu napísanú pre charitatívne účely utŕžil, napokon stalo. Nedovolali sme sa mu na žiadne telefónne číslo, nereagoval na e-maily. „I am sorry, but I am trying to forget about all these things,“ povedal by možno autor diela.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×