Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Marcel Nemec: Bol som presvedčený, že Bratislava je pupok sveta

13.07.2017 Čím dlhšie sme sa rozprávali, tým viac mi v hlave znela pesnička Marcel z malého mesta. Pretože tak to je. Herec Marcel Nemec (47) sa v marci vrátil do rodnej Kremnice. Čo ho k tomu viedlo?
Marcel Nemec: Bol som presvedčený, že Bratislava je pupok sveta
7 fotografií v galérii
Marcel Nemec prežíva jedno z najkrajších období vo svojom živote.
Autor fotografie: Miro Miklas

Zažil veľkú slávu Kopytovcov, bol riaditeľom pre obchod a marketing futbalovej Sparty, padol na dno a drogy na neho, istý čas bol bezdomovec, priznal homosexuálnu orientáciu a toto všetko ustál v Bratislave. A teraz, keď je už na poriadku, odíde?

Čo sa stalo v marci, že ste si po toľkých rokoch zbalili veci a usadili sa doma?

V istom momente som pochopil, že ma tu nič nedrží. Dokonca ani práca v tom zmysle, že dnes som z Kremnice v Bratislave za dve hodiny krásnou diaľnicou. Druhú sezónu hrám v Bratislave v troch tituloch režiséra Karla Vosátka v jeho divadle La Komika. Je jeden z mála, ktorý robí komédie s hĺbkou a posolstvom, žiadny humor na prvú, veľa sa pri ňom učím. Sme výborná partia so Zuzkou Vačkovou, s Eňou Podzámskou či so Števom Martinovičom. Občas si zahrám v seriáli, účinkujem v televíznych projektoch, mám tu občianske združenie, ale kvôli tomu predsa nemusím žiť v hlavnom meste.

To určite nie, ale kedy nastal ten moment, že teraz!?

Istý čas to vo mne dozrievalo, hovoril som to už nahlas, ale ešte to chcelo posledný ťuk. No a ten prišiel, keď som si večer išiel ľahnúť a povedal som si: „Stačilo!“ Chýba mi mama, brat, neter, tu ma nič nedrží a dochádzať nie je problém. Ráno som vstal, zbalil som si veci, byt bol prenajatý, čo sa nezmestilo, som si dočasne uložil u Zuzky Vačkovej a cestou domov som zavolal bratovi: „Bracho, idem domov!“ On že dobre  – a dokedy si doma? Naveky, odpovedal som a bolo.

Dnes ste v Bratislave, večer máte predstavenie a v noci domov?

Nie. Moja úžasná kamarátka Eňa Podzámska je veľmi pohostinná, môžem u nej prespať, keď potrebujem, veľmi dobre si rozumiem aj s jej dcérou Radkou. Odtiaľto idem rovno k nej a zopakujeme si texty.

Nebol jedným z dôvodov vášho presídlenia aj fakt, že vás tu nedržal žiaden partner?

Po istom čase som partnerské vzťahy prestal riešiť. Život ma naučil, že čím viac človek rieši, tým menej vyrieši, čím viac hľadá, tým menej nájde a čím viac tlačí na pílu, tým viac sa zasekne. (Smiech). Nechal som tomu voľný priebeh, stále však verím, že svoju polovičku ešte nájdem. A, áno, v tomto smere ma tu tiež nikto nedržal.

V Kremnici bývate s kým?

V rodičovskom dome s mamou, bratom Štefanom a krstnou dcérou, neterou Alexandrou (9), ktorá ma na dnes „nastajlovala“ a je to najmilší človek v mojom živote. Musím povedať, že momentálne prežívam jedno z najkrajších období svojho života. Z času na čas si položím otázku, prečo som to neurobil skôr, ale zakaždým ju rýchlo zavrhnem. Život ma naučil aj to, že minulosť riešiť netreba, lebo ju nezmením, akurát jej môžem poďakovať za to, že ma priviedla sem.

Umelá inteligencia bude za ľudí odpovedať na e-maily

Svetový gigant chce šetriť užívateľom čas.

Čomu sa venuje brat?

Štefan je nesmierne šikovný, vyzná sa vari vo všetkom – v kúrení, vo vodoinštalácii, vie urobiť slnečné kolektory, fakt robí dobrú prácu. Vidím, ako s ním ľudia, pre ktorých pracuje, komunikujú, že si ho vážia. A ja si ho vážim nielen ako brata, ale aj ako otca. Páči sa mi, ako k Alexandre pristupuje, aký pekný vzťah majú. S bratom sme začali obhospodarovať záhradu a veci okolo domu, predtým bol na to sám. Teraz sme spolu rýľovali, sadili, sledujeme, ako rastie úroda, ideme robiť skleník, kosíme, polievame a táto fyzická robota je pre mňa neuveriteľný relax, často ťažký, lebo predtým som nebol zvyknutý tlačiť fúrik. Idem do toho s vervou, mám dobrý pocit z vykonanej práce. Večer s bratom postojíme nad úrodou, spomíname na detstvo a často spolu iba tak mlčíme.

Keď sa pozriete spätne na svoj život, ako ste odtiaľ kedysi utekali dobyť svet...

... tak vidím (smiech), aký som bol nedorobený. Bol som presvedčený, že pupok sveta je Bratislava, kde sa všetko delí a točí a že keď tam nebudem, budem chýbať, a keď budem chýbať, k ničomu sa nedostanem, čo bol vo vtedajšom ponímaní „prúser“. Rodné mesto som považoval za niečo malé, kde sa nič nedeje, nezmyselné, a domov som chodieval čoraz menej. A zrazu, v istom veku, som znova začal chodiť častejšie, až som zostal. Nechápem, ako som nemohol chápať, že to pravé centrum je doma, tam, kde je moja rodina.

Keby len rodina. Donieslo sa mi, že sa chcete stať primátorom Kremnice. Prečo? A čo vlastne o nej viete, keď ste v nej dlhé roky nežili?

Určite nechcem kandidovať v nadchádzajúcich voľbách, ale až v ďalších, teda o šesť rokov. To bol tiež jeden z dôvodov, prečo som sa presťahoval už teraz. Prišiel som, aby som spoznal, ako mesto žije, aké má problémy, aby som, keď o pár rokov predstúpim pred občanov a budem ich žiadať o dôveru, neriešil nezmysly, ale reálne problémy.

Aké problémy ste zatiaľ zistili?

Na hlbšiu analýzu som doma ešte krátko, ale už teraz viem, že treba akútne riešiť parkovanie.

Kandidovať sa chystáte ako nezávislý?

Určite. Nechcem sa spolčiť so žiadnou politickou stranou, nie som blázon, aby som si myslel, že tu dovtedy zvíťazí slušnosť a vznikne politická strana, za ktorú by som sa nemusel hanbiť. Budem kandidovať sám za seba, za svoje svedomie, za svoje srdiečko a hlavne preto, aby mal každý, kto sem príde, z mesta taký dobrý pocit ako ja. Kremnica je nádherné mesto v srdci Európy s nádhernou prírodou a som presvedčený, že aj s krásnymi ľuďmi. Len sa to rokmi niekam vytratilo, je to tak, ako keď zapadne prachom starší nábytok; stačí ho ofúkať, preleštiť a jeho krása vyjde na povrch.

Fotogaléria
7
fotiek v galérii

Možno nastal ten správny čas. Ešte nedávno vám mohla byť prekážkou pri kandidatúre sexuálna orientácia, dnes sa však situácia celosvetovo výrazne mení.

Ja som to nikdy špeciálne neriešil, nie som ani zástancom dúhových pochodov. Nemyslím si, že by som mal chodiť na ulicu vykrikovať, akú mám sexuálnu orientáciu, veď ani vy nechodíte vykrikovať, že ste „heteráčka“. Čo to je za nezmysel? Ak to niekto rieši, je to jeho problém, jeho choroba. Čo sa mňa týka, skôr to mohla pociťovať moja rodina. Ja som si žil v Bratislave a bárskde som hovoril, kto som, a neuvedomoval som si dôsledky. Nikdy mi to však nevyčítali.

Ale uznávate, že vám aktuálna situácia de facto otvára dvere?

Máte pravdu, pred pár rokmi by toto mohol byť kameň úrazu, že by na to ľudia prihliadali, určite áno. Asi sa tomu úplne nevyhnem ani teraz, ale ľudia sú čoraz vyzretejší. No opakujem, nikdy som to neriešil ani to nemám v pláne, lebo ak by len toto mala by prekážka, aby som mohol byť primátorom, tak to by som bol asi v nesprávnom meste.

Spomínali ste, že nie ste zástancom dúhových pochodov. Čo si myslíte o výchove detí homosexuálnymi pármi?

V prvom rade treba riešiť bod A, teda registrované partnerstvo, a ako bod B následné veci, hoci aj výchovu dieťaťa. Registrované partnerstvo je výsostne praktická vec, od spoločných pôžičiek po informovanie o zdravotnom stave partnera, teda každodenný život. Výchova dieťaťa v pároch rovnakého pohlavia je hlboká otázka, úprimne, nie som veľmi za to, hoci prijímam argument, že pre dieťa sú lepší homosexuálni rodičia ako žiadni, no určite by som z toho nerobil tému a nespájal ju s registrovaným partnerstvom. My nie sme pripravení ani na jeho prijatie. Prečo by som nemohol povedať svojmu milému áno? Hlavne ide o tú možnosť, že to môžeš urobiť, o slobodu rozhodnutia. Nehovorím, že to niekedy urobím, ale už len tá možnosť je pre mňa oslobodzujúca.

Rozumiem. Herectvo a sťahovanie však nie je jediná vec, ktorou žijete. Založili ste občianske združenie zamerané na deti a váš Moonlight camp je už pojem.

Vždy som chcel pracovať s deťmi a po siedmich rokoch môžem konštatovať, že som úspešný. Nehovorím, samozrejme, o ekonomickej stránke, ale o inkluzívnom vzdelávaní detí a mládeže.

Rozmenené na drobné?

Práve prebieha 6. ročník celoročného projektu, ktorý sa začína v januári a končí v decembri. Deti absolvujú každú sobotu tri kurzy po 90 minút, kde sa kurz herectva strieda s kurzom kreativity. Nechcem z nich vychovať hercov, cieľom je, aby sa naučili hovoriť po slovensky, aby im stúplo sebavedomie a schopnosť presadiť sa. Podstatné je, že gro tvoria talentované deti zo sociálne znevýhodnených rodín. Druhá časť projektu sú kurzy spoločenského tanca u Katky Štumpfovej, kde sa učia nielen tancovať, ale aj spoločenský bontón. Okrem toho mávame na jar týždňové sústredenie v Kremnici, okolo 1. júna veľký happening v bratislavskom Sade Janka Kráľa, kde sme mali toho roku 8 000 ľudí a na Vianoce vianočnú besiedku pre rodičov a sponzorov no a v lete Moonlight camp, tiež v Kremnici.

Sú tam deti zo znevýhodnených rodín s deťmi zo zámožných rodín. Vzájomne sa učia empatii a získavajú sebavedomie, vznikajú tam pekné priateľstvá, aj medzinárodné. Máme tu Belgičanov, Nemcov a veľa detí z Česka. Toho roku sme ku Dňu detí pridali nultý celoslovenský ročník detských záchranárov Dieťa života, ktorý chcem obnoviť, pretože je fajn, ak dokáže dieťa poskytnúť prvú pomoc. Toto robím z čisto egoistických pohnútok – ak ma klepne „pepka“, chcem mať istotu, že aspoň jedna skupinka detí neutečie, ale dá mi základnú prvú pomoc a zavolá záchranku (smiech).

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×