Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Utečenci našli lacnejšiu cestu do Európy

14.07.2017 Koridor sa stáva najrýchlejšie rastúcou migračnou trasou.
Utečenci našli lacnejšiu cestu do Európy
3 fotografie v galérii
Autor fotografie: Reuters

Utečenecká kríza ani po dvoch rokoch neutícha a do Európy smerujú tisíce migrantov. Hlavnou migračnou trasou naďalej zostáva trasa z Líbye do Talianska a Grécka, pre utečencov sa však stáva čoraz náročnejšou a nebezpečnejšou.

V Líbyi pašeráci migrantov vydierajú či dokonca mučia. Utečenci preto volia bezpečnejšiu cestu. A ako bonus aj oveľa lacnejšiu – do Španielska.

Zástupca provincie Almería v Andalúzii Andrés García Lorca pre Euractiv uviedol, že kým za cestu z Líbye platili utečenci pašerákom vlani 1 500 až 2 000 eur, cesta do Španielska ich stojí približne 900 eur.

K španielskym brehom vyrážajú lode s utečencami z Maroka a momentálne ide o najrýchlejšie rastúcu migračnú trasu do Európy. Za prvý polrok sa ku krajine dostalo už 6 400 utečencov, o 100 percent viac ako vlani.

Pre migrantov sú španielske enklávy Ceuta a Melilla v Afrike snom o novom živote. 3 fotografie v galérii Pre migrantov sú španielske enklávy Ceuta a Melilla v Afrike snom o novom živote. Zdroj: Reuters

Rovnaký nápor zažívajú aj španielske enklávy na africkom kontinente Ceuta a Melilla. Od Maroka ich delí vysoké oplotenie, ktoré je v očiach utečencov vstupnou bránou do Európy. 

Len pred niekoľkými dňami pri Ceute pokúsilo zdolať dvojité oplotenie približne 800 Afričanov utekajúcich pred chudobou. Napriek tomu, že 300 z nich preniklo za prvú časť oplotenia, do mesta sa nepodarilo dostať nikomu.

Podľa údajov Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) prišlo od začiatku tohto roka do Európy už viac ako 100-tisíc migrantov. Z toho najväčšia časť (85-tisíc) putovala do Talianska, 9 300 utečencov prišlo do Grécka a spomínaný zvyšok do Španielska. Celkovo je ale prílev utečencov v porovnaní s minulým rokom zhruba o polovicu nižší.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×