Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Milo Kráľ podporil piesňou protikorupčný pochod: Potrebujem to k šťastiu

11.07.2017 Má rád aktívny oddych – bicykel, tenis, plávanie. A to bol aj dôvod, prečo sme sa netradične stretli na Košariskách, kam sa Milo Kráľ (41) vybral okúpať.
Milo Kráľ podporil piesňou protikorupčný pochod: Potrebujem to k šťastiu
7 fotografií v galérii
Domáca pohodička. Herec, režisér a spevák si dal byt zariadiť na kľúč.
Autor fotografie: Anka Ölvecká

Trochu ma tým prekvapil. Mala som totiž informáciu, že celé jeho leto bude prudko pracovné. Za stolíkom hľadiac priamo na čistú vodu známeho štrkoviska, romantika ako sviňa :), ma vyviedol z omylu.

„Práveže nemám, teraz ideme pár dní točiť Hotel, peklo sa začne až v auguste a práve uvažujem, či nezdvihnem kotvy a nepôjdem na dva, tri týždne niekam do kelu,“ zaujal netradičnou dovolenkovou destináciou.

Vaša rodina žije v Martine, vy sa čoraz častejšie vyskytujete v Bratislave. Deväť rokov ste bývali na vysokoškolskom internáte a pred tromi rokmi ste si obstarali vlastné bývanie v hlavnom meste. Spokojný?

Gro práce mám v Bratislave, tak som si potreboval niečo zabezpečiť. Rozmýšľal som, či prenájom, alebo hypotéka. Vyhrala hypotéka, aby tie peniaze nešli úplne do vzduchu, a kúpil som si jeden bytík. Bol to druhý, ktorý som bol pozrieť, je fajn a veľmi som spokojný.

Napriek tomu, že stojí pri železnici?

To o pár dní odblokujete. Prvý týždeň vám trochu prekáža, že tie vlaky počujete, viete, kedy asi chodia, aj sa budíte, ale teraz ich už vôbec nevnímam, hoci mám pootvárané všetky okná.

Muži sú pri zariaďovaní bytu skôr minimalisti. A vy? Ste typ, čo si občas aj navarí a potrebuje super vybavenú kuchyňu, napríklad?

Mám ju kompletne vybavenú, ale nepotrebujem ju. Tá rúra bola zapnutá len raz, keď bola u mňa kapela a náš zvukár varil, lebo si to nedal vyhovoriť. Celý byt som nechal zariadiť firme. Veľmi sa čudovali, keď sa ma pýtali, ako má vyzerať kuchynská linka a ja som povedal: „Čo ja viem? Nejakú tam dajte, spodok nech je zelený, vrch modrý a zvyšok dokombinujte.“ Po celý čas som tam nebol ani raz, prišiel som, až keď bolo všetko hotové. Veď čo by som tam robil v tom prachu? Zvládli to perfektne aj bezo mňa a v byte sa cítim naozaj dobre.

Pred tým, ako som zapla diktafón, ste spomínali, že ste niektoré aktivity osekali.

Čo som vypustil, a už dlhodobo na tom pracujem, je dabing. Dosť som vypustil aj divadlo, v princípe už len dohrávam naskúšané veci, štyri predstavenia a nové zatiaľ nepriberám.

O to viac vás vídať v seriáloch – v Búrlivom víne ste zomreli po páde z rebríka, teraz hráte v Paneláku...

... a medzitým bola ešte taká Kukučka, projekt Markízy, vlastne kvôli nemu som musel umrieť v Búrlivom víne, ale Kukučka sa nestretla s veľkým ohlasom a rýchlo sa skončila. Potom prišli Hotel a Panelák.

Panelák už fičí, Hotel sa má objaviť na jeseň. Veľa divákov hundre, že slovenské seriály sú ako cez kopirák. Prečo by mali sledovať Hotel?

Lebo je iný. V prvom rade v technickom spracovaní. Nenakrúca sa klasickou televíznou metódou, ale filmovou, čo znamená, že proces jeho vzniku vrátane postprodukcie je dlhší, ale kvalitnejší. Záleží na obraze, čiže je to rozprávanie filmovou rečou, scenáre sú menej „ukecané“ a dialógy kvalitnejšie a zaujímavejšie, lebo netreba povedať všetko po lopate. Žánrovo je to typická romantická komédia, ale spôsob jej humoru nespočíva v smiešne podaných replikách, ale v situácii a motivácii konania postáv, takže ten humor je sofistikovanejší. Čiže niekto ho tam nemusí ani postrehnúť (smiech), čo neprekáža, lebo ho zas drží ten príbeh, môže si vybrať romantiku. Funguje to aj, aj.

Herci sa často objavujú vo viacerých seriáloch súbežne a diváci z toho majú hokej, že čo to vlastne práve pozerám. Vy nemáte také, že čo to, preboha, práve hrám?

Mám, ale je to súčasť mojej práce. Vždy mám možnosť voľby, či to zobrať, alebo nie, ale mne sa to zas až tak strašne neprepája. Navyše, čas vzniku seriálu a jeho vysielania sú dve rôzne veci. Prvých osem častí Hotela sme točili dávno pred Panelákom, ale na obrazovke ho Panelák predbehol.

Fotogaléria
7
fotiek v galérii

Okrem toho režírujete Rodinné prípady, príbehy, na ktoré sa nedá pozerať. Dá sa to vôbec režírovať?

(Smiech). U mňa to musíte brať z perspektívy človeka, ktorý vyštuduje po herectve réžiu a potrebuje prax. Keď vám televízia ponúkne tento formát, rozmýšľate, či to môže byť pre vás prínosom a či môžete byť vy prínosom preň. Pre mňa to do istej miery prínos je, bol a je otázne, či bude, skôr si myslím, že pomaly už nie. Zoznámil som sa s tým, ako to v televízii chodí, a zistil som, či na to mám.

Máte?

Myslím, že na to celkom mám a že mi to nevyhovuje práve preto, že v tomto projekte mám priestor skôr na organizačnú prácu ako na samotnú réžiu. V podstate je to robené narýchlo a taká lacnota, že vás v tvorivosti skôr brzdí.

Ako dlho sa nakrúca jeden diel?

Dva dni po 12 hodín, posledné štyri sú naozaj veľké presviedčanie a veľký výdaj energie. Pri obrazovom snímaní máte k dispozícii dva druhy kamerových záberov, statív a švenk, nemáte možnosť jazdy, napríklad, napriek tomu sa dá ten príbeh porozprávať zaujímavo. Ja si vždy tie scenáre zoberiem na deň-dva domov, spravím režisérsku úpravu, bez nej by som do toho nešiel. Takto upravený scenár predkladám hercom, snažím sa obsadzovať svojich kolegov a minimalizovať mieru hystérie, ku ktorej ten scenár vedie, na čo najmenšiu, a teda aj na väčšiu uveriteľnosť.

Keď to vidíte hotové, zostrihané, čo si ako režisér hovorievate?

Že je to posun od prvého čítania scenára, to určite. (Smiech.) Videli ste niektoré moje diely?

Videla.

A všimli ste si nejakú formálnu zmenu?

Úprimne? Nie.

No vidíte, to je škoda, a toľko sa na tom nadriem. (Smiech.)

Ako prax to však pre vás ako začínajúceho režiséra prínos bol.

Tam je práve ten problém. Zrazu si zvyknete na ten istý systém výroby, ktorý by taký nemal byť, a už potom rezignujete na vlastnú tvorivosť.

Ktorú si budete teraz realizovať kde? Opäť v televízii, v divadle?

V divadle nie, ale práve teraz mám čas na to, aby som si sadol a spracoval minimálne rozšírený námet, ktorý potom môžem ponúknuť a ktorý možno vyústi do nejakej minisérie, no určite na tom chcem začať robiť. Koncerty máme zabehnuté, skúsim sa teda venovať tomuto.

Predpokladám, že klipy vašej kapely tiež režírujete sám.

Jasné, veď kto by mi ich režíroval? Zadarmo iba ja. (Smiech.) Inak by som ho musel zaplatiť a na to niekedy nemám. Aj tak ma každý klip vyjde na približne 1 500 eur aj so všetkými kamarátmi.

Chorvátsko autom: polícia vydala dovolenkový manuál pre vodičov

Pred cestou do Chorvátska si skontrolujte, či máte všetko tak, ako radí polícia.

S kapelou máte nový album Telegramy a z neho tretí singel Politická, ktorý ste venovali antikorupčným pochodom. Potrebujete to k šťastiu?

Potrebujem to k šťastiu, k svojmu životu v tejto krajine...

... sa vyjadriť.

Minimálne takto vyjadriť podporu, lebo pod rukami nám rastie nová generácia, ktorá sa začína zaujímať o verejné dianie, je občiansky aktívna a toto je jediná cesta, ako s tým niečo robiť. Všetci sme voliči a demokracia ide cez voľby, takže ak nebudeme opakovať rovnaké chyby, azda sa aj niekam posunieme.

Len či vám to neurobí nejakú neplechu v práci?

Som úplne nezávislý človek. Rokmi som sa dopracoval k tomu, že nie som zamestnancom žiadnej inštitúcie, robím si pre seba a na seba, takže ma nemá veľmi čo poškodiť. Štát, ktorý by niečo také postihoval, by nebol demokratickým a právnym štátom. Inak klip k Politickej bol doteraz najlacnejší, exteriérové zábery som si spravil sám na foťák. JOJ-ka bola taká zlatá, že mi ponúkla archívne zábery z vlády, z parlamentu, chalani v Martine mi natočili kapelu, aj mi ho tam zostrihali. Ten klip vznikol v podstate za stovku.

Milo Kráľ Band, ako hovoríte, je zabehnutý... Čo od neho očakávate?

Ja od toho nič neočakávam, chodí nám pár ľudí na koncerty, ešte to nejako chvíľu potiahneme.

Koľko ľudí je pár ľudí?

Rôzne, od dvoch do 450. Nám sa celkom osvedčili, a myslím, že aj tá muzika sa tam hodí, divadelné sály. V menších divadlách je kapacita 100, 150 ľudí, to je pre nás to najlepšie, to nám vyhovuje.

Váš syn má devätnásť a od septembra začne študovať na vysokej škole. Nie herectvo alebo réžiu, ale hotelový manažment a podnikanie.

Varí vynikajúco, po mne to určite nemá. Poskladá si to v hlave, potom to uvarí a je to super, klobúk dole pred ním. Toto ja neviem. Prihlásil sa na Moravsko-sliezsku univerzitu v Karvinej, chcel ísť iba sem, podal si iba túto jednu prihlášku, tak sa teším, že mu to vyšlo.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×