Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Vyliezla na Mont Blanc i na Gerlach. S dvojičkami v bruchu

09.07.2017 Barbora Klena Ralbovská (34) pred niekoľkými dňami zdolala Gerlach a pred mesiacom sa vrátila z Mont Blancu. Zvládla to, hoci v decembri čaká dvojičky.
Vyliezla na Mont Blanc i na Gerlach. S dvojičkami v bruchu
7 fotografií v galérii
Deti chce odmalička viesť k láske k prírode a turistike.
Autor fotografie: Archív B. K. R

Stretli sme sa krátko po Barborinej kontrole u gynekológa. Absolvovala ju po výstupe na najvyšší slovenský končiar a s výsledkami bola spokojná. „Lekár povedal, že deťom srdiečka bijú ako žiletky. Jedno je dievčatko, druhé sa zatiaľ schováva,“ hovorila s radosťou o bábätkách, ktoré nosí v brušku.

A vyniesla ich v ňom až do výšky 2 654 metrov. Keď Barbora rozpráva o výstupe na Gerlach, v očiach jej svietia iskričky. Je jasné, že táto túra bola jej splneným snom. „Výstup na Gerlach som dostala ako darček od manžela Stana na Vianoce a chcela som ho absolvovať teraz, keď sa ešte bez problémov hýbem,“ vysvetľuje mladá žena.

Jednoduché to však, samozrejme, nebolo. „Môj muž mal napísať usporiadateľskej agentúre mail a vysvetliť im situáciu. Povedal mi len, že to odmietli. Podľa nich je to veľké riziko, hrozí pošmyknutie alebo pád. Môže sa vraj stať, že pri páde by pri silnom zatiahnutí lana v časti jeho viazania v podbrušku vznikol veľký tlak.

Keď som ten jeho mail čítala, ani som sa im nečudovala. Opísal to tak, akoby som mala ísť rodiť zajtra – máme poukaz, nechceme, aby prepadol a radi by sme to teda stihli pred pôrodom. Jasné, že nechceli o tom ani počuť,“ smeje sa Barbora.

Prehltla prilbu

Všetko sa napokon vysvetlilo a ona s manželom a horským vodcom na Gerlach vystúpili, hoci pre búrky to bolo o dva dni neskôr, než plánovali. Barbora konštatuje, že to bolo ťažšie, než si myslela. „Bolo to namáhavé, ale stálo to za to. Tam hore si človek úplne vyčistí hlavu a uvedomí si, aké sú veci tam dolu malicherné,“ usmeje sa.

To, že Barbora čaká dvojičky, ich cestu nahor, samozrejme, ovplyvnilo. „Medzi vodcami, ktorí štartovali s nami, bol zhodou okolností lekár. Ten vtipkoval, že ak sa rozhodnem rodiť, on je pripravený. Náš vodca vedel o mojom stave a zodpovedne pravidelne kontroloval môj tep. Ak vystúpil nad stanovenú hranicu 150 úderov za minútu, zostali sme stáť a čakali, kým klesne.

Výstup aj zostup nám trvali spolu asi osem a pol hodiny. Tam aj späť sme šli trasou cez Velickú dolinu. Ľudia to bežne dávajú za sedem, osem hodín, takže to bol naozaj dobrý čas. Pred cestou sa zdalo, že môže byť problém, že budem uviazaná v podbrušku, ale zvládli sme to,“ rozpráva Barbora.

Na našu otázku, či sa na ňu dole v chate osadenstvo nedívalo čudne, sa zasmeje: „Nie, len vtipkovali, že budem mať dve prilby. Jednu na hlave a druhú som už asi prehltla.“ Požehnanie na cestu od svojho gynekológa Barbora dostala tak na polovicu.

„Navštevujem dvoch lekárov. Jeden by mi najradšej z opatrnosti zakázal aj dýchať, druhý však na moje aktivity reaguje veľmi dobre. Keď som pred mesiacom povedala, že som dala Mont Blanc, hoci len po normálnej trase ako turistka, iba sa usmial. A keď som sa pýtala, či zvládnem teraz v 17-om týždni výstup na Gerlach, odpovedal: ‚S vašou kondičkou? A prečo by ste nemali?‘ Hovorí, že tréningom svojho kardiovaskulárneho systému trénujem aj srdiečka detí,“ konštatuje.

Fotogaléria
7
fotiek v galérii

Tréning na Ironmana

Samozrejme, Gerlach nie je pre každého a väčšina budúcich mamičiek dvojčiat by si naň zrejme netrúfla. Barbora je však naozaj vynikajúco trénovaná. „Pred tehotenstvom som cvičila crossfit a tabatu trikrát do týždňa a pomedzi to som behala takmer každý deň minimálne desať kilometrov. Môj kondičný tréner vedel, že mi nestačí cvičiť rovnaké veci stále dookola, lebo sa začnem nudiť a stratím motiváciu. Skúšali sme zvyšovať záťaž, pridávať cviky. Napokon mi navrhol, aby som sa pridala k tímu, ktorý trénoval na Ironmana. Poctivo sme makali. Do toho sa mi však podarilo otehotnieť a nebolo z toho nič. Myslím, že bol dosť sklamaný, pretože sa tešil, že bude mať v súťaži babu,“ hovorí Barbora.

Beh bol a je jej veľkou láskou. „Teraz v tehotenstve nemôžem vôbec behať a je to pre mňa ťažké. Prvé tri mesiace som mala zakázané aj cvičiť, aby sme s bábätkami prekonali kritickú fázu tehotenstva. A bolo to peklo. Po prvé som nevedela, čo so sebou a po druhé som mala bolesti. Svaly zareagovali na nečinnosť tak, že sa prudko stiahli a skrátili. Keď ste naučení na pravidelnú dávku pohybu a záťaže, nemôžete len tak prestať zo dňa na deň bez takýchto následkov,“ hovorí.

Alpy aj Tatry

Ani v horách Barbora nie je žiadny nováčik. Má pochodené a zlezené Alpy i viaceré tatranské štíty, za sebou niekoľko výstupov na ľadovce. K láske k horám chce viesť aj svoje deti.

„Podľa mňa deti treba zvykať na turistiku odmalička. Naučia sa vnímať prírodu a naozaj ju milovať. Ja by som doma určite neobsedela. Utriem prach, upracem, navarím, ale ťahá ma to von. Deti sa narodia po jeseni, cez zimu pobudneme doma a na jar už môžeme ísť. V dedine, kde bývame, je cyklotrasa, kúpime cyklovozík pre deti a môžeme vyraziť,“ plánuje.

Barbora tvrdí, že pri športových aktivitách je ona organizátorom výletov. Manžel sa k nej pridal a je jej oporou. „Niekedy si aj zafrfle, ak je terén priťažký, potom sa zase smeje cestou dolu, kde mám kvôli kolenám a strachu z výšok problémy ja,“ hovorí Barbora.

Keď začali spolu žiť, vnímala, že ho jej časté odchody trochu znervózňujú. „Videl, že ma to stále ťahá von. Ja som však bola zvyknutá chodiť behať vždy po práci, vyvetrať si hlavu. Bolo mi jedno, keď snežilo alebo mrzlo. Aj na pretekoch som mala najradšej behy, kde sa bežalo do kopcov, cez blato a vodu. Zlé počasie nebolo pre mňa prekážkou. Napokon, hovorí sa, že neexistuje zlé počasie, len zle oblečený bežec. Obula som si na tenisky gumené mačky, ktoré sme si kúpili pôvodne na turistiku, a šla som. Manžel sa neskôr pridal, vtedy sme bývali blízko Štrkovca. Najprv zabehol jeden okruh, potom dva, tri, a začal behávať so mnou,“ hovorí Barbora a je na neho hrdá.

„Nemôžete niekoho do niečoho tlačiť. Ak to v ňom nie je, neprinútite ho. Ak to však v sebe má, stačí to v ňom len prebudiť a motivovať sa spoločne k cieľom,“ vysvetľuje. Zo športov vraj Barbore nesedí iba plávanie. To by podľa nej asi bolo aj na triatlone, ktorý sa jej páči, jej najväčšou slabinou.

Neskrývajte sa

Barbora ráta aj s tým, že jej počínanie niektorí nepochopia a možno ju aj odsúdia. „Mám pocit, akoby sa dnes mnohé ženy, ktoré športujú, museli za to ospravedlňovať. Majú pocit previnenia, že takto trávia svoj život. Pýtam sa, prečo sa majú cítiť zle preto, že iba žijú podľa svojho? Robia pre svoje zdravie oveľa viac ako tí, čo ich len kritizujú z gauča. Chcela by som povzbudiť ženy, ktoré sa chcú hýbať a potrebujú šport k životu. Nie je dôvod skrývať sa pred ostatnými len preto, lebo podľa nich márnite čas a energiu,“ zvážnie.

Svoje fotky z výstupu na Gerlach dala do facebookovej skupiny s názvom Turistika na Slovensku. Medzi komentármi sa neobjavila ani jedna odsudzujúca či hanlivá reakcia. Naopak, ľudia jej vyjadrovali uznanie za výkon a pýtali sa, akou cestou šli hore.

„Viete, koľko dievčat mi napísalo do správ? Že sú tehotné, majú skúsenosti s vysokohorskou turistikou a chceli by to tiež skúsiť. Pýtali sa, ako sa treba pripraviť. Alebo, ak to ešte nie je vidieť, či to majú pri príprave výstupu prezradiť, alebo si to nechať pre seba. Ich otázky ma veľmi potešili, pretože to znamená, že je mnoho žien, ktoré chcú aj počas tehotenstva chodiť do hôr. Samozrejme, každej tehotnej žene radím, aby sa správala v horách zodpovedne. Aby vždy o svojom stave povedala ľuďom, čo s ňou pôjdu hore. Aby rešpektovala svoje telo, mala vyhovujúci výstroj a najmä, aby sa zbytočne nepresiľovala. Každá z nás má nejaké limity a musíme ich rešpektovať. Pošmyknutie alebo pád kvôli únave by mohli mať vážne následky,“ rozpráva Barbora.

Na jednej z fotiek z Gerlachu zasnene hľadí z výšky do doliny. „Výška bola jednou z prekážok, ktoré mi bránili vyjsť hore. Nemám z nej totiž dobrý pocit. Podľa mňa bol najvyšší čas prekonať samú seba. Na ceste dolu, keď som sa dívala do hĺbky, bol však mojou psychickou oporou manžel. Zvládla som to najmä vďaka nemu,“ konštatuje Barbora.

Keď raz bude ich dvojčatám ukazovať fotografie, môže im povedať, že tam boli s nimi. Že na tom lane boli priviazaní traja. A Gerlach dali všetci štyria spoločne. Už ako kompletná rodina.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×