Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Slovenský youtuber: Formujeme deti, preto sa snažíme robiť aj niečo hlbšie

08.07.2017 Majú o niečo viac ako dvadsať rokov a sú dôvodom, prečo už deti nesledujú televíziu, ale ich videá na internete. Youtuberi. Jeden z najpopulárnejších na Slovensku je Expl0ited, vlastným menom Peter Altof (20).
Slovenský youtuber: Formujeme deti, preto sa snažíme robiť aj niečo hlbšie
6 fotografií v galérii
Peter Altof
Autor fotografie: Miro Miklas

Ako by ste zjednodušene vysvetlili, kto je youtuber?

Každý, kto vytvára a nahráva videá na portál youtube.com. A keď robí videí viac a sú sledované, tak sa tým dokáže aj živiť. Ako sa tým živím napríklad ja.

Koľko je na Slovensku youtuberov, ktorí sa uživia nakrúcaním videí?

Je veľa ľudí, ktorí natáčajú videá, ale tých, čo majú naozaj vysokú sledovanosť a vedia sa videami uživiť, je možno šesť. Sme maličká scéna, poznáme sa aj s českými youtubermi. Stretávame sa na rôznych akciách. Ja točím videá sedem rokov, z toho štyri aktívnejšie, profesionálne. Zarábať mi to však začalo až pred dvoma rokmi.

Poznáte sa vy šiesti?

Áno, sme maličká scéna, poznáme sa aj s českými youtubermi.

Teraz máte 20 rokov. Ak točíte sedem rokov, tak ste začali v trinástich?

Na prelome dvanástich a trinástich. Hral som on-line hru Metin2, zabíjal som príšerky, bojoval s bosmi, zvyšoval som si level. Chcel som ukázať spolužiakom a kamarátom, čo sa mi podarilo, aký level som dosiahol. Tak som natočil „videjko“, ako som hral. Postrihal som ho, dal do videa hudbu a zavesil na youtube. Video vyzeralo primerane práci 12-ročného chlapca, no odrazu si ho pozrelo 110 ľudí. Ďalšie 150 ľudí. Natáčal som viac a viac, sledovanosť stúpala. Po jeden a pol roku som začal hry aj komentovať, neskôr som si kúpil kameru a postupne som sa dopracoval až k videám, aké robím teraz.

Čo hovorili rodičia, keď ste stále sedávali pri počítači?

Bol to problém. Tiež si myslím, že deti by nemali tráviť toľko času pri počítačoch. Rodičia dajú deťom do ruky tablet, smartfón a hraj sa. Nepáči sa mi to.

Vy ste taký neboli?

Nie, bol som skôr rozlietaný, bláznivý, k tomu som hrával futbal, vždy som bol niekde s kamarátmi a popritom som si robil videá. Doma som mal jasný režim, k počítaču som mohol iba cez víkend. Aby som neflákal tréningy a školu. Samozrejme, režim som porušoval. Rodičia išli do posilňovne a vedel som, že mám dve hodiny čas, tak som si natáčal videá. Keď som mal asi 15 rokov, sledovalo ma veľa ľudí a dostal som pozvánku na „youtuberskú“ akciu na tri dni do Prahy. Rodičia sa trochu báli, no pustili ma. Išiel som z Prievidze sedem hodín autobusom. Doma som potom ukázal video, ako si počas akcie prišlo odo mňa pýtať fotku a autogram asi dvesto ľudí. Vtedy sa v rodičoch niečo zlomilo, zistili, že keď sedím pri počítači, nie je to len o hraní sa. Videli, že tvorím aj nejaký obsah, ktorý ľudí zabáva. Odvtedy boli miernejší a mal som viac času na počítač. Neskôr som si za našetrené peniaze kúpil notebook a bol som si sám sebe pánom. Doma videli, že sa snažím na sebe pracovať, tak ma nechali.

Dnes vás podporujú?

Sú moji najvernejší diváci a mám od nich veľkú podporu. Kupujú všetky noviny, kde sú so mnou rozhovory, pozerajú sa na všetky televízne relácie, v ktorých účinkujem. Hneď mi telefonujú, že toto sa podarilo, toto nie. 

V súčasnosti ste druhý najsledovanejší youtuber na Slovensku. Koľko sa dá nakrúcaním videí zarobiť?

Dá sa zarobiť tak, že nemusím robiť nič iné, len točiť videá. Platím si nájom, kupujem si techniku a niečo aj ušetrím. Príjem závisí od toho, ako často točím, akú majú videá sledovanosť a aký je mesiac. December je najsilnejší, vtedy sa dá iba z youtubu zarobiť aj dvetisíc eur. Január, február, marec sú slabšie, to je tak 600 až 800 eur. K tomu mám príjem z rôznych kampaní, akcií, pritom záleží, na akú spoluprácu pristúpim. Jedeň deň točím napríklad pre Mentos, o dva dni pre beh Farbám neujdeš. Záleží na mne, k akej spolupráci sa zaviažem.

Koľko percent z videí, ktoré nakrútite, obsahuje skrytú reklamu? Že vám nejaká firma zaplatí, aby ste do videa strčili nejaký ich produkt?

Jedno z desiatich, takže približne 10 percent. Ja sa vo videách snažím reklamu neskrývať. Keď je nejaká reklama a dám do popisu odkaz na nejakú firmu, v zátvorke priznám, že je to reklama. Keď hovorím o niečom vo videu, tak poviem, že mám spoluprácu s nejakou firmou a dali mi to a to. Nebudem sa tváriť, že to tak nie je. Sú youtuberi, ktorí dostanú zaplatené od firmy a tvária sa, že – á, našiel som na zemi tento produkt. A je perfektný! Pripadá mi to ako zavádzanie, obzvlášť, keď diváci sú zvyknutí svojmu obľúbencovi veriť. Podľa mňa je však slovenská youtuberská scéna v tomto inteligentnejšia, ako napríklad česká, kde je oveľa viac tvorcov. Je tam aj veľa veľkých detí, ktoré idú po všetkom, nerozlišujú reklama – nereklama, chcú zarobiť.

Keď sledujete videá iných youtuberov, viete, čo bolo platené?

Áno, kričí to. Lebo viem, aké má youtuber videá štandardne a odrazu je video iné, navyše je v ňom nejaký produkt.

Ako dostávate od stránky www.youtube.com peniaze?

Všetci slovenskí youtuberi plus zopár Čechov máme partnerstvo s jedným človekom, ktorý má na youtube partnerskú sieť. On nás zastrešuje, vypláca nám honoráre, pomáha nám a spravuje napríklad aj reklamy, ktoré sú vo videách umiestnené.

Koľko vám platí youtube za to, že si divák pozrie vaše video?

Za tisíc pozretí môže byť napríklad 50 centov, ale môže to byť aj viac, aj menej, závisí od mesiaca, obsahu, typu reklám. Ja si väčšinou sám môžem nastaviť, či chcem vo videu iba jednu reklamu, alebo či ich tam dám tri.

Fotogaléria
6
fotiek v galérii

Žijeme v období štvrtej priemyselnej revolúcie, ľudia budú pricházať o prácu, lebo ich budú nahrádzať stroje. Vy ste mladá generácia, ktorej sa to už netýka, lebo sa živíte úplne iným štýlom, živíte sa sami, vlastnou kreativitou. Cítite aj vy, že už ste inde, žijete v inom svete ako predchádzajúce generácie?

Naozaj už prichádza iná doba, množstvo ľudí z mojej generácie sa pozerá odlišne na budúcnosť, inak vnímajú, ako si chcú zarábať na živobytie. Vidím to aj na rodičoch, ktorí chceli, aby som mal nejakú istotu. Učil som sa dobre, na jednotky, išla mi chémia, biológia, rodičia chceli, aby som išiel na medicínu, aby som sa zamestnal a mal stály plat. Vtedy som si uvedomil, že ak by som bol lekár, nemal by som čas na videá, na to, čo ma teraz naozaj baví. Išiel som na masmediálnu komunikáciu. Po polroku som zo školy odišiel, rodičia boli nešťastní, báli sa, že zleniviem. Nezlenivel som, naopak, robím stále viac a hlavne to, čo ma teší.

Koľko videí do týždňa ste schopný vymyslieť?

Dve-tri. Snažím sa mať pravidelný režim. Námety zbieram stále. Keď počas dňa počujem niečo zaujímavé, zapíšem si to a použijem vo videu. Kamarát povie niečo vtipné a urobím si poznámku v smartfóne, že to je dobré, to môžem rozvinúť. Doteraz som nahral okolo 500 videí, neustále musím niečo vymýšľať. Vymyslieť dve videá do týždňa, ktoré sú sledované, dokáže hocikto, ale keď ich točí päť rokov a vždy má urobiť niečo nové, niekedy nevie, kam sa posunúť, čo vymyslieť, aby sa ľudia zabávali, aby to chceli sledovať. Ja nemám stálu prácu, do ktorej prídem ráno, popoludní odídem a mám pravidelný plat. Som v práci 24 hodín denne, neustále rozmýšľam nad novými témami, neustále si robím poznámky, stretávam sa s ľuďmi.

Včera od obeda som točil video, do piatej ráno som ho strihal, teraz som ledva vstal na stretnutie s vami, popoludní je stretnutie, stretnutie, stretnutie, video, stretnutie. Mentálne ide o nonstop prácu, lebo o nej rozmýšľam neustále, nedá sa zbaviť myšlienky na ňu. Keby som nerozmýšľal nad tým, čo budem točiť zajtra, tak by som nič nenatočil a na ďalší deň by bol dvakrát väčší tlak, že čo budem natáčať najbližšie. Stres. A keď už je natočené, tak strihám dovtedy, kým nie je hotové, niekedy do druhej po polnoci, niekedy do piatej ráno, niekedy aj do siedmej.

Čo sa deje v hlave, keď niečo natočíte a nahráte na youtube? Stres, že či sa to ľuďom bude páčiť?

Nie každé video je takým stresom, lebo sú určité témy, ktoré ľudia majú radi a je jasné, že zaberú. Napríklad varíme naslepo, priateľka mi diktuje, čo mám robiť, ale ja neviem, čo varím, iba spravím, čo povie. Sú to série, majú úspech, pri nich nemám obavy. No keď natočím nejakú tému, pri ktorej si nie som istý, cítim sa zvláštne. Teraz sme robili s jedným youtuberom kampaň pre Globsec Policy Institute, pri ktorej sme si cez videá na seba nadávali, poriadne druhému naložili. Mali sme všetko premyslené, odkomunikované a chceli sme ukázať, aby ľudia neverili všetkému, čo je na internete. Bol to stres ako sviňa, že ako budú diváci vnímať, keď kydám na ich obľúbeného youtubera a vyťahujem na neho hlúposti, on zasa na mňa. Prvé štyri dni boli hrozné, potom sme vyšli s pravdou von, priznali sme, že všetko bolo dohodnuté a ide o kampaň. Odpadol mi kameň zo srdca, tešil som sa, že to diváci pochopili. Dokonca si z toho niečo vzali.

O vašej hádke sa písalo aj na niektorých spravodajských weboch. Zvláštne, ako dokážu dvaja dvadsaťroční chalani ovplyvniť časť krajiny.

Svojím spôsobom formujeme deti, ktoré nás sledujú. Preto sa snažíme okrem smiešnych a bláznivých videí urobiť aj niečo hlbšie, niečo dobré. Napríklad v tejto kampani sme sa snažili poučiť deti, ktoré majú 12-13 rokov, ale aj staršie, že nemôžu žiť iba internetom. Že keď kamarát „zdieľa“ nejaký článok, nejaké video, čokoľvek, tak to neznamená, že sa tomu dá veriť. Všetko si treba overovať. Predtým sme sa s kamarátom vybrali do Trnavy na námestie, navliekli sme si nafukovacie sumo obleky a robili hlúposti. Zbierali sme peniaze. Jeden z ľudí, ktorí nám prispeli, bol bezdomovec. Po akcii sme ešte nejaké peniaze doložili, nakúpili sme oblečenie, jedlo a dali všetko bezdomovcom. Raz za čas treba urobiť niečo, čo má nejakú váhu, lebo od nás deti prijímajú informácie inak ako od rodičov.

Cíti sa youtuber slobodne? Že si robí, čo chce?

Keď sa mi nechce robiť, tak nerobím. Nemám potom príjem, no môžem si dať pauzu, kedy chcem ja, nie som ničím viazaný, nemusím byť v práci určitý čas, nemám ani zákazky, ktoré treba dokončiť v nejakom čase. Keď chcem natočiť video, na ktorom komentujem nejakú hru, tak ho natočím. Keď chcem natočiť odpovede na otázky, ktoré mi prichádzajú od divákov, tak ich natočím. Chcem behať po vonku a nachytávať ľudí so skrytou kamerou, tak to robím. Môžem robiť úplne všetko, čo len chcem a to je strašne super.

Aké sú vzťahy medzi slovenskými youtubermi?

Také ako všade, ako medzi ľuďmi. S niekým si rozumiem viac a s niekým menej. S väčšinou som kamarát. Pochválime sa, poradíme si, dokážeme spolu niečo natočiť, stretávame sa, chodíme von.

Je množstvo ľudí, ktorí opovrhujú vašou prácou, nerozumejú ani divákom, že čo na vašich videách vidia. Ako ich vnímate?

Tých je veľmi veľa. Odsudzujú nás a nedajú nám ani šancu. Existuje internetový portál, ktorý občas o nás píše a nech zverejnia hocičo, ľudia nás okamžite „zhejtujú“, hneď je kopa komentárov, nech ideme manuálne pracovať, uštipačné reakcie, ku všetkému sa snažia vyjadriť a za každú cenu zosmiešniť. Žily mi to však netrhá. Ľudí, ktorých to baví, je niekoľkonásobne viac.

Ak majú šikovní kreatívni mladí ostať na Slovensku, musia vidieť, že to tu má budúcnosť, hovorí Peter Altof. 6 fotografií v galérii Ak majú šikovní kreatívni mladí ostať na Slovensku, musia vidieť, že to tu má budúcnosť, hovorí Peter Altof. Zdroj: Archív P. A.

Firmy sa snažia stále viac využívať popularitu youtuberov medzi mladými na vlastné kampane. Volajú vás do reklám?

Pred dvoma rokmi ešte nebolo toľko ponúk, ako napríklad vlani, no firmy si začali uvedomovať, že spolupráca s nami funguje. Napríklad minulý rok sme mali obrovskú kampaň s jednou bankou na študentský účet. Firmy využívajú youtuberov ako kanál, ktorým vedia niečo povedať veľmi širokému spektru ľudí, lebo od nás diváci vnímajú informáciu úplne inak ako od reklamy v telke.

Sú aj produkty, s ktorými nie ste stotožnený, ale urobíte na ne reklamu?

Nie. V e-mailovej schránke mám fakt veľa ponúk, niekedy prídu aj dve-tri denne, takže musím, prirodzene, selektovať, čo chcem robiť a čo nie. Keď nechcem, automaticky odpisujem, že ďakujem za záujem, nebudem to však robiť. Zvyčajne sú to veci, ktoré mi práve nie sú úplne pochuti. Keď cítim, že niečo má potenciál, snažím sa urobiť kompromis, že nebudem robiť reklamu tak, ako ju chce firma, ale navrhnem iný spôsob. Priateľka je tiež youtuberka, venuje sa lifestylovým veciam a zdravému životnému štýlu. Ona má ponúk ešte viac. Veľmi veľa jej videí tvoria produkty, s ktorými sa maľuje, ktoré používa a podobne. Firmy v jej videách byť chcú, presviedčajú ju, aby namiesto produktu, ktorý používa, skúsila ich. Lenže ona má svoje obľúbené, takže keď je nejaký, ktorý nie je jej obľúbený, nejde do toho.

Aká je budúcnosť mladého youtubera? Dokedy sa tým dá živiť?

Ťažko povedať. Vo svete sú aj päťdesiatroční youtuberi a sú úspešní, ale u nás je to asi skôr dobrý odrazový mostík k ďalšiemu životu. Vďaka youtube som sa stal samostatnejším, viem sa o seba postarať, vnikol som do marketingového sveta a veľmi mi to pomohlo s vyjadrovaním. Predtým som mal trému aj v škole pred tabuľou, teraz sadám pred kameru alebo vychádzam na pódium a zdá sa mi to prirodzené. Ale neviem, či by som mohol byť youtuber až do dôchodku. Budem robiť videá, kým budem ľudí zaujímať a popritom si rozbieham paralelné možnosti uživenia sa.

Napríklad?

Minulý rok mi vyšla zbierka básní, mal som tiež kolekciu oblečenia – jednoduchá street fashion – a popritom ďalej robím na nových projektoch. Aby som nebol stále „focusovaný“ na to isté, lebo časom by som spadol do stereotypu.

Keď ste prvýkrát nahrali video a zavesili ho na www.youtube.com, mysleli ste, že sa budete živiť ako youtuber?

Vôbec som netušil, že sa niekto môže živiť natáčaním videí. Natáčal som iba videá z obrazovky a k tomu bol môj hlas. Bez kamery, bez techniky. „Vytešoval“ som sa, že ma ľudia sledujú, píšu komentáre. Tak som dával videá aj ďalej a odrazu ich začali sledovať tisícky ľudí. Až vtedy som videl, že sa na nich dá zarobiť. Zaregistroval ma otec, lebo ja som vzhľadom na vek nemohol. Odklikal som si všetky kolónky, že áno, chcem mať z videí príjem, súhlasil som s pravidlami a bolo.

Pamätáte si na prvý zárobok od youtube?

Desať eur. Išiel som s kamarátmi na pizzu a kofolu. Neopísateľný pocit, že som si zarobil sám, že to neboli peniaze od babky ani od rodičov. Potom prišlo 13 eur, neskôr 23 eur, 60 eur a neskôr prichádzali sumy, ktoré neboli len pekné vreckové. Stále som však nerozmýšľal nad tým, že by som sa točením videí uživil. Šetril som a kúpil som si notebook, zasa šetril, kúpil som lepšiu kameru. Neustále som investoval, aby som robil lepšie videá. Prišli prvé kampane, za 200, za 300 eur a pocit, že sa tak dá žiť som mal, až keď som sa stal naozaj sebestačný, keď som si sám vedel platiť výdavky do školy, na jedlo, na presťahovanie sa, prenájom bytu, dane.

Kto sú najúspešnejší youtuberi na svete?

Najodoberanejší a najsledovanejší je PewDiePie. Švéd, vlastným menom Felix Arvid Ulf Kjellberg. Jeho kanál na youtube odoberá 55 miliónov ľudí. Žije vo Veľkej Británii. Má zaujímavý príbeh, prerušil vysokú školu, lebo ho nebavila, predával v stánku hotdogy, aby si zarobil na nájom a odrazu sa stal najúspešnejší youtuber sveta, ktorého všetci rešpektujú.

Nie je Slovensko príliš malé na dlhodobé uživenie sa videami?

Našťastie, slovenských youtuberov sledujú aj v Česku. Pri videu záleží, ako zaujmem mentalitu Čechov, ktorá je trochu odlišná od Slovákov. Je to, samozrejme, malý trh, nedá sa donekonečna rásť ako vo svete, no na druhej strane nie je taká konkurencia. V rámci sveta sú desiatky tisíc tvorcov a medzi nimi by sme boli stratení. Na Slovensku sme šiesti, v Česku je ich možno 25. A záleží len na nás, ako dlho budeme pre ľudí zaujímaví, dovtedy nás budú sledovať.

Čo si myslíte o staršej generácii, ktorá vám nerozumie?

Mám rád otvorených ľudí, ktorí vyskúšajú nové veci a až potom si urobia názor. Takí, čo nepovedia na všetko nové automaticky slovíčko hlúposť, ale dajú veci šancu. Rozumiem, že nie všetkým dospelým sa naše videá páčia, ich jednoducho zaujímajú iné témy. Bolo by zvláštne, keby deti aj rodičia sledovali rovnaké videá. Ale nepáči sa mi, keď naše videá odsudzujú, aj keď ich nikdy nevideli. Slovensko je všeobecne trochu konzervatívnejšie, vnímajú nás prísnejšie ako kolegov v iných krajinách. Stačí si porovnať, akí sú starší ľudia xenofóbnejší v porovnaní s mladou generáciou, ktorá je omnoho otvorenejšia.

To je asi pravda, ale tiež je fakt, že mnohí mladí sú voliči nacistickej politickej strany...

Nerozumiem im, je zaujímavé, že ich niektorí moji rovesníci volia, nespočítajú si dva a dva. Mrzí ma, že si nenaštudujú históriu, nezistia si nič o pozadí politikov a potom volia nacistov, bývalých nacistov, skrytých nacistov. Je mi z toho do plaču.

Čo hovoríte na slovenskú politickú scénu všeobecne?

Komédia. Ale je super, že mladí ľudia začínajú niečo robiť, podporujem protikorupčné pochody, bol som na nich. Je skvelé, že ich robia mladí, že už sa nechcú pozerať na vysmiate ksichty politikov v televízii, nechcú vidieť politikov vyhýbajúcich sa každej druhej otázke, ktorí sa vykrúcajú, potia sa pri otázkach a potom tichučko hrabú pre seba. Mladí vyšli do ulíc, aby dali pocítiť politikom, že sme tu a nepáči sa nám, kam krajinu vedú. Niektorí sú už v politike príliš dlho, niektorí tam nikdy nemali byť.

Keby malo byť Slovensko podľa gusta súčasných dvadsaťročných, aké by bolo?

Rozumné. Úplne všeobecne – viac sa mi páči podporovanie šikovných kreatívnych ľudí ako podporovanie montážnych hál. Slovensko má naozaj kopec geniálnych ľudí a tých treba udržať doma, nenechať ich ujsť do zahraničia, kde vytvárajú hodnoty iným štátom. Bolo by skvelé, keby šikovní ľudia so super nápadmi zostávali doma. Lenže na to, aby tu naozaj zostali, musia vidieť, že tu má cenu zostať. Zatiaľ to tak nie je a dlho ani nebude.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×