Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Za státisíce zrekonštruovali cestu, iní ju rozkopávajú. Malacky chystajú žalobu

06.07.2017 Komplexná rekonštrukcia Cesty mládeže v Malackách stála 400-tisíc eur. Nevydržala ani rok, už je rozkopaná.
Za státisíce zrekonštruovali cestu, iní ju rozkopávajú. Malacky chystajú žalobu
4 fotografie v galérii
Ako v Kocúrkove. Primátor mesta sa však rozhodol, že bude žiadať, aby cestu v záruke...
Autor fotografie: Filip Kaňka

Obyvatelia Malackiek už nevedia, čo si majú myslieť. Konečne sa dočkali dlho vytúženej rekonštrukcie Cesty mládeže. Tešili sa asi pol roka, a nová cesta dostane klasickú slovenskú fazónu, na ktorú sme zvyknutí, teda poplátanú záplatami.

Ak by ste čakali nadávky na neschopné vedenie mesta, tentoraz ste na omyle. Naopak, svoje rozhorčenie a názor na to, čo sa s cestou deje, vyjadril na facebooku aj samotný primátor mesta Juraj Říha. A k nemu sa pridali aj obyvatelia mestečka, ktorých napálili plynári.

Takto to funguje

„Priatelia, som nahnevaný, veľmi nahnevaný. Nemajte mi to za zlé, ale arogancia a hrubosť sieťarov na Slovensku je neskutočná,“ začína sa status, ktorý na svojej stránke zverejnil primátor Říha.

„Či sú plynári, či elektrikári, jednoducho monopoly, ktoré si s vami robia, čo sa im zachce. Z ničoho nič si napríklad teraz najnovšie vyznačia na novej komunikácii Cesty mládeže štvorce, ktoré si idú rozkopať. Bez riadneho oznámenia, bez nášho súhlasu... A to im je úplne ukradnuté, že sa táto ulica len prednedávnom komplexne rekonštruovala. Nezaujíma ich, že poškodia záruku. A to sa človek môže aj roztrhnúť, prizve ich všetkých, aby si spolu s nami opravili pri ‚jednej špine‘ aj svoje vedenia. Ale oni nič, a teraz si myslíte, že kto bude vyzerať u ľudí ako hlupák? Oni? Vôbec nie, vedenie mesta a mestský úrad. Takto to na Slovensku funguje,“ vyjadril znechutenie z toho, čo sa v meste udialo.

„Preto som ich dôrazne upozornil, že ak plynári napriek nášmu nesúhlasu a našim dôvodom rozkopú hotové cesty, budeme ich žalovať o náhradu škody a žiadať úplnú výmenu povrchu. Pretože to už jednoducho takto nemôže fungovať a radšej idem od toho, lebo moja snaha o súvislé výmeny povrchov je márna.“

Žiadne eurofondy

Ako nám napísala hovorkyňa mesta Ľubica Pilzová, išlo o komplexnú rekonštrukciu Cesty mládeže, až na podložie, v hodnote 400-tisíc eur. Tie mesto nečerpalo zo žiadnych fondov, ale ich jednoducho vytiahlo z vlastnej mestskej kasy.

Rekonštrukcia sa robila od septembra do decembra vlaňajšieho roka, takže má približne pol roka.

„Ešte pred začatím opravy sme kontaktovali sieťarov, teda vodárov, plynárov, elektrikárov a telekomunikácie, aby si v čase, keď bude cesta do hĺbky odkrytá, urobili revíziu svojich sietí. Mesto malo záujem robiť veci naraz, aby sa už potom nebolo treba vracať k prípadným čiastočným opravám sietí a aby sme držali záruku na dielo,“ uviedla pre Život.

„Mrzí ma, že napriek snahe mesta o komplexnú rekonštrukciu, ktorá by vydržala niekoľko rokov, dôjde k rozkopaniu novej cesty na viacerých úsekoch zastrešenému čarovným slovíčkom ,havária‘. Princíp, o ktorý sa snažíme, bol hrubým spôsobom narušený,“ vyjadril sa primátor Juraj Říha.

Fotogaléria
4
fotiek v galérii

Záhadná havária

To, že sa niečo bude diať, sa vedenie mesta dozvedelo z nakreslených žltých štvorcov na vozovke. Až následne prišlo na Mestský úrad Malacky oznámenie, že nastala havária a je potrebné rozkopať komunikáciu.

V tom čase však už bol povrch vozovky rozkopaný. Oznámenie napísala dodávateľská spoločnosť, ktorá pre plynárov robí rozkopávky. Primátor nespochybňuje, že v prípade havárie musí správca siete konať. Upozorňuje však na niekoľko skutočností.

„Nikto nepreukázal, že tam havária je, cesta bola rozkopaná na viacerých miestach. Ak sa niekde objaví havária, plynári rozkopávajú na viacerých miestach? Znamená to, že haváriu vlastne iba hľadajú?“ pýta sa.

„Ak zákon umožňuje, že najprv sa urobí rozkopávka a až následne sa oznamuje, prečo to mestu oznámila dodávateľská spoločnosť a nie správca siete?“ Možno preto, že sieťarom je vlastne jedno, čo si obyvatelia budú myslieť, pretože za „blbca“ zostane napokon primátor a miestni poslanci. Monopol je monopol.

„Sieťovým monopolom na Slovensku je úplne jedno, čo robia a pod slovíčkom ‚havária‘ sa vstupuje na cudzie pozemky. Mám podozrenie, že sa zneužíva cestný zákon, aby sa takýmto necitlivým spôsobom mohlo vstupovať na cudzí pozemok,“ dodáva.

Svoje si ochránia

Mesto oboznámilo spoločnosť, ktorá cestu rozkopala, že si bude v zmysle cestného zákona uplatňovať náklady na obnovu. Ide totiž o cestnú komunikáciu v zmluvnej záruke. Malacky preto budú žiadať obnovu v širšom rozsahu, než sú sieťari doposiaľ zvyknutí.

Podľa Pilzovej totiž neadekvátnym rozbitím cesty narušili jej podklad a stabilitu, a keďže ide o novozrekonštruovanú ulicu, môžu sa v nej objaviť pukliny. A tak jednoducho štyristotisíc eur z mestskej kasičky, do ktorej prispeli najmä daňoví poplatníci, mohlo mesto radšej vyhodiť von oknom, efekt by bol rovnaký.

Primátor Říha sa však k celej záležitosti postavil jednoznačne. V prípade, ak firma, ktorá poškodila novú komunikáciu, nebude reagovať, mesto podá žalobu a bude si svoje nároky uplatňovať súdnou cestou.

„Som veľmi sklamaný. Snažíme sa robiť veci komplexne a niekto tu arogantným spôsobom zničí naše úsilie. Otravuje ma to, pretože sťažnosti padajú na moju hlavu a na MsÚ.“

Postup plynárov považuje primátor za arogantný a necitlivý. Arogantný preto, lebo najskôr cestu rozkopali a až potom rozkopávku oznámili majiteľovi cesty, teda mestu Malacky. Necitlivý preto, lebo ide o novú cestu za státisíce eur. To, čo by v iných mestách možno prešli mlčaním a nevšímavosťou, v Malackách narazilo. A poriadne.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×