Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Braňo Jobus: Alkoholizmus je síce choroba, ale veľmi úžasná

03.07.2017 Srdce plné slobody si žmýka nielen v hudbe, ale hlavne v knihách. Braňo Jobus (48).
Braňo Jobus: Alkoholizmus je síce choroba, ale veľmi úžasná
7 fotografií v galérii
Ako muzikant plný kreatívnych nápadov má doma takéto hudobné nástroje.
Autor fotografie: Peter Brenkus

Tvrdí, že nie je lokál­patriot, ale „zemegulčan“, pretože keď sa zbavil závislosti od alkoholu, sloboda tak opantala každý kúsok jeho tela aj duše, že sa doma cíti všade. Aj tak je mi ľúto, že jeho tvrdý vrbovský akcent nedokážem preniesť z diktafónu na papier. Pretože patrí k nemu a pomáha pochopiť jeho silný príbeh.

Príbeh kreatívneho hudobníka, ktorý svoje múzy celé roky napájal alkoholom, aby mu pomáhali vyjsť na javisko a baviť jedinečným spôsobom ľudí.

Dnes je to dvanásty rok, odkedy svoje umelecké inšpirácie kŕmi výlučne slobodou a oduševnením pre to, čo robí. „Dvanásť rokov abstinujem a plním si sny ako na bežiacom páse.“

Prvý rok si ako darček za svoju výdrž, nedotknúť sa pohárika, daroval festival Vrbovské vetry. Organizuje ho vo svojom rodnom 6-tisícovom meste už dvanásty rok a vo svete hudobných fanúšikov sa stal pojmom, pretože sa mu darí pozývať do malého mestečka legendy. Tento rok si mädlí ruky nad Stromboli.

Rýľ a hrable v byte

S Braňom Jobusom sedíme v jeho muzikantskom byte vo Vrbovom, ktorý tak ako jeho majiteľ nesie pečať zvláštnosti a práve medzi jeho múrmi sa veľmi hodí skloňovať slovo sloboda. Cez okno nevdojak pozorujeme prúdiť ľudí, ktorí ešte v to popoludnie stíhajú vybaviť záležitosti na mestskom úrade.

Braňo si totiž vybral veľmi atypické obydlie. V areáli mestského úradu si vyhliadol schátraný objekt, kde mal dielňu miestny sklenár, zrekonštruoval ho a premenil na zaujímavé muzikantské bývanie s rýľom, hrabľami a krompáčom. Práve výlučne pracovné nástroje prinútil tento zau­jímavý muzikant vylúdiť hudobné tóny.

Ako absolvent elektrotechnickej priemyslovky, s vášňou pre tento odbor kombinovaný s mániou pre hudbu, hráva s bratom a kamarátmi v kapele Vrbovskí víťazi priemyselný folklór, ako ho nazvali, nielen na týchto nástrojoch, ale napríklad aj na záchodových rúrach.

Potom je tu ešte ďalšia kapela, ktorú zakladal – Karpatské chrbáty. To všetko je o recesii, humore, dobrej nálade. Po tom, ako sa úplne vymanil z nadvlády alkoholu, založil Abusus, iba jednočlennú kapelu s tvorbou určenou pre abstinentov, v rámci ktorej si vylieva srdce.

Dnes hráva aj pacientom, ktorí sa liečia zo závislosti v Pezinku. Pretože, ako hovorí, lekári to neprežili, on áno. Braňo úplne vážne tvrdí, že v tejto kapele je sám, pretože iného abstinujúceho hudobníka nenašiel.

Fotogaléria
7
fotiek v galérii

Keď sa ho pýtame, ako vydrží nepiť v komunite muzikantov, v ktorej ide umelecká kreativita často ruka v ruke s alkoholom, Braňo sa tvári, že je urazený.

„Slovo vydržať je pre mňa dehonestujúce. Pýtaj sa ma, ako si to užívaš, keď iní pijú. Trvalo mi niekoľko rokov, kým som nabral odvahu, vstal som a povedal – chlapci, toto sa nedá počúvať, toto je strata času. Dve hodiny pijú a trepú dookola to isté. Zo začiatku, keď som nechcel rozbíjať partiu, tak som tam sedel a trpel. Keď som si začal vážiť sám seba, čas pre mňa začal byť vzácny, tak som sa postavil a povedal – čaute.“

Radšej odťať ruku

Inšpiratívne rozprávanie o tom, ako sa vyškriabať z jamy, v ktorej sa pláva v alkohole, vedieme pár metrov od Braňovej rodiny. Muzikant žije iba, ako sa povie, cez cestu so synmi a s manželkou v zaujímavej symbióze.

Paradoxne, kým iným abstinencia dokáže dať dokopy rozbité čriepky rodinného života, v jeho prípade to bolo inak. Manželstvo sa mu rozpadlo už ako výlučne triezvemu. Dnes hovorí, že nič neľutuje, lebo o to viac si váži, čo má teraz.

„Byť otcom je pre mňa najprioritnejšia záležitosť v živote. Zodpovednosť voči rodine mám stále a starám sa o ňu. Čo bolo pre mojich synov lepšie? Keď som s nimi síce býval, ale apaticky som ležal v izbe trápiac sa v depresiách? Alebo keď bývam cez cestu a som triezvy?“

Braňo nemá problém nechať nás zájsť aj do trinástej komnaty svojej duše a chlapsky rozpráva o psychickej trýzni, ktorú mal na svedomí alkohol.

„Keby sa mi mali tieto stavy vrátiť, radšej si dám ruku odťať. Najprv som nevedel, že sú to depresie. Bežne sa stávalo, že som tri noci po sebe nedokázal spať a pozeral som do plafóna. Všetko bolo zrazu ťažké, všade boli len problémy. Keby mi vtedy ako zdatnému elektrikárovi niekto povedal, že mám v elektrickej zásuvke ,zašrubovať‘ skrutku, bolo to pre mňa čosi veľmi ťažké až nemožné. Táto choroba, to nie je len váľanie sa po kanáloch, je to obrovská bolesť duše. Vtedy si človek neverí, pochybuje, za všetkým je milión problémov. Berie človeku neskutočne veľa energie, hoci prvé roky to vyzerá, že dáva," vysvetľuje.

Alkoholik nevie, čo je to ozajstná radosť, život je neustála kontrola, koľko môžem maximálne vypiť, aby to nebolo na mne poznať. Dokonca mám o tom aj pesničku – že vo vlastnom živote na návšteve. Všetko je to o pretvárke. Napríklad, bol som najlepší tato, ktorý ochotne kočíkoval deti. Lenže ísť s nimi von znamenalo ísť na pivo. Alkoholizmus je síce choroba, ale veľmi úžasná. Kým priebeh rakoviny nikto nedokáže ovplyvniť na sto percent, závislosť má každý vo svojich rukách. Stačí len chcieť vyliečiť sa.“

Najprv sa motoriek bál

Dnes má teda Braňo energie na rozdávanie, svedectvom sú aj jeho nové koníčky. Pred bytom parkuje svojho obľúbenca – motorku, ktorú využíva na cestovanie po celom svete.

„A to som sa takmer celý život motoriek bál. Začínal som najprv s malým skútrom a potom to išlo, čoraz väčšie a výkonnejšie stroje. Alebo šport. Ten som doslova nenávidel, beh zvlášť. Povedal som si, že to skúsim aspoň s chôdzou. Najprv to bolo 70 kilometrov naraz. Vyrazil som ráno o štvrtej, lenže na Myjave som už pozeral, kedy mi ide autobus domov. Zvládol som to s ubolenými nohami, ktoré som si dve hodiny máčal v studenom potoku. Spoznával som sa, hranice svojich síl. Potom prišla na rad stovka. Lenže na to som už išiel inak. Nakreslil som si naše námestie, ležatú osmičku, mala desať kilometrov, v strede bol môj dom. Tak som sa dal na desať prechádzok. Každých päť kilometrov som si sprchoval doma nohy, v cukrárni som sa zastavoval na kávu. Trvalo mi to tridsať hodín a zvládol som to, hoci som sa posledných tridsať kilometrov potácal,“ hovorí nám Braňo tento úsmevný príbeh o plnení jedného zo svojich snov. A tých je veru neúrekom.

Vyhodila mu „tepláčky“

Nedávno si napríklad doniesol domov veľký zvon a len tak pre radosť si vyzváňa vo svojom malom rodnom mestečku otvoriac okná dokorán.

„Bol som na výlete v Skalke pri Trenčíne a tam som zbadal krásny zvon. Povedal som si, hrávame na záchodových rúrach, ktoré vydávajú dva-tri tóny, čo tak mať doma zvon s jedným poriadnym tónom. Obvolal som firmy, na Slovensku sú dve, ktoré odlievajú zvony, o pol roka som mal jeden taký 50-kilový doma.“

Zvon ho tak chytil za srdce, že sa stal ústredným motívom jednej z Braňových kníh. Do jeho postalkoholického života totiž patrí aj písanie príbehov, má ich zatiaľ na svojom konte v knižnej podobe trinásť. Tá posledná sa volá Žubrienky inštalatérky.

Otvorene hovorí, že na vydanie prvých dvoch si zobral pôžičku, boli však také úspešné, že ho neskôr zastrešilo veľké vydavateľstvo a dnes ho písanie už dokonca aj živí.

„Nikdy to nie sú len smiešne ‚vymýšľance‘, veľa vecí je z reálneho života. Hudbu robím 35 rokov, vydali sme niekoľko cédečiek, všetko to robím poctivo, úprimne a z lásky. No naozaj veľké zadosťučinenie prišlo až s knihami.“

Braňo so svojím veľkým otvoreným srdcom veľmi rád plní sny aj iným. „V Rajeckej Lesnej som mal besedu s deťmi. Hovorím, že idem písať knihu o tom, ako sa plnia sny a učiteľke ponúkam, že jej jeden splním, nech si rozkáže. Ona na to, že by rada bola v tej knihe. Tak som zo sociálnej siete posťahoval jej fotky a dal ich ilustrátorke. Chcela spievať, aj to som jej splnil. Ku každej knihe totiž vydávam aj cédečko, spieva tam so mnou. Ona mi na oplátku splnila môj sen, prišla mi upratať byt. Kúpila si gumené rukavice a umývala poličku po poličke. Lenže čo sa nestalo. V mojej deviatej knihe Muflón Ancijáš píšem o mojich červených ‚tepláčkach‘, ktoré so mnou prežili celé roky, môj prerod aj osobnú revolúciu. A ona mi ich omylom, moje milované ‚tepláčky‘, vyhodila.“

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×