Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Talianska rozprávka Apúlia: Čarovné domy, výborné víno a nedotknuté pláže

17.06.2017 Objaviť všetky krásy talianskej Apúlie na jeden raz nikto z domácich neradí. Čo sa však odporúča, je aspoň základná znalosť taliančiny. V opačnom prípade sa pri dorozumievaní bez rúk a nôh nezaobídete.
Talianska rozprávka Apúlia: Čarovné domy, výborné víno a nedotknuté pláže
10 fotografií v galérii
Hoci pláž v Polignano a Mare je kamenistá, patrí medzi najpopulárnejšie. Dôvodom je najmä...
Autor fotografie: Lucia Lukušová

Kde bolo, tam bolo, v oblasti talianskej čižmy zvanej Apúlia pred približne šesťsto rokmi postavili prvé kamenné domy s kužeľovou strechou – takzvané trulli. Podobne by sa mohol začať písať príbeh, ktorého dej by bol zasadený do talianskeho mesta Alberobello. Priam rozprávkových príbytkov je tu tisícpäťsto. Viac ich už ani nepribudne.

Odkedy je jedenásťtisícové mesto na Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, stavať ich je prísne zakázané. Kto má však záujem si svojho trulla zrekonštruovať, musí dodržiavať prísne predpisy. V opačnom prípade ho neminie mastná pokuta.

Vyspite sa v trulli domoch

Medzi domácimi koluje viacero teórií, prečo stavby bez cementu a malty začali budovať. Kraj bol kedysi známy vápencovými kameňolomami. Aby sa obyvatelia o kamene nemuseli potkýnať na každom rohu, zužitkovali ich takýmto spôsobom. Prvé z nich vraj majú na svedomí roľníci, ktorým kráľ Ferdinand I. Aragonský zakázal stavať riadne domy.

Dôvodom bolo, aby sa rýchlo vedeli presťahovať tam, kde ich potreboval a neviazali sa na svoje bydlisko. Manuálne zruční chlapi preto ukladali kamene na seba, aby ich mohli kedykoľvek rozobrať. Od ďalšieho rodáka z Alberobella sa dozvedám, že majitelia takýchto budov sa chceli vyhnúť plateniu daní. Inšpektori ich totiž nepovažovali za pevné stavby.

Nech už je to akokoľvek, mať dnes v katastri nehnuteľností zapísaného trulla sa medzi miestnymi považuje tak trochu za prestíž. Čím bližšie sa nachádza pri hlavnom pešom korze Largo Martellotta, tým viac stúpa aj jeho hodnota. Cena sa pohybuje okolo osemdesiattisíc eur.

Cestujete do zahraničia s dieťaťom, ktoré má iné priezvisko? Pas nestačí

Ak cestujete na dovolenku s dieťaťom, ktoré má odlišné priezvisko ako je to vaše, pripravte si doklady. Len pas či víza vám stačiť nebudú.

V čase hlavnej turistickej sezóny je kamenný dom pre mnohých pomerne slušnou zárobkovou činnosťou. Prenajímajú ich cudzincom. Noc stojí približne stodvadsať eur. Tento spôsob ubytovania síce návštevníkov láka, no v meste zatiaľ podobnú nehnuteľnosť nevlastní žiaden cudzinec.

Vnútri je vo väčšine z nich len jedna miestnosť s veľkosťou približne tridsaťpäť štvorcových metrov. Alberobellčania vyzdvihujú hlavne praktickosť hrubých múrov. V horúcom letnom počasí zabezpečujú svieže prostredie a v zime zas chránia proti chladu.

Konské mäso ako špecialita

Nie všetky domy s kužeľovitou strechou sú obývané. Najmä v tých priestrannejších podnikaví Taliani zriadili reštaurácie. Jednu z nich spoznávam podľa toho, že pred vchodom na slnku sušia domáce cestoviny v tvare uší – orecchiette. Tie, ktoré už niekoľkodňovým sušením prešli, prinášajú hosťom na stôl.

Najčastejšie ich ponúkajú s omáčkou z paradajok a s parmezánom alebo s cime di rapa, čiže kapustou poľnou. Ide o zeleninu, na ktorú sú pestovatelia mimoriadne pyšní. V žiadnom inom regióne sa jej totiž nedarí tak dobre. Preto ju pasovali za zeleninu celého regiónu. Chuťou pripomína brokolicu.

Taliansko však nie sú len cestoviny a pizza. Kuchyňu na pobreží Jadranského mora síce označujú za chudobnú, no to len preto, že je veľmi jednoduchá. Apúlia je dlhodobo známa aj najväčšou spotrebou konského mäsa v krajine.

Fotogaléria
10
fotiek v galérii

Morské plody servírujú v jaskyni

Keďže pri policajnej kontrole môže tester na alkohol ukazovať hodnotu maximálne do 0,5 promile a je to v poriadku, Taliani si radi na pravé poludnie a počas obednej prestávky v práci doprajú pohár lokálneho bieleho vína. Viníc je tu toľko, že z dvadsiatky talianskych regiónov je Apúlia na prvých priečkach v produkcii lahodného moku.

Medzi najznámejšie modré odrody hrozna patria napríklad Negroamaro a Primitivo. Ani biele vína však nezaostávajú. Najväčšiu spotrebu majú Chardonnay z okolia Salenta alebo Verdeca. Niektoré z nich sú aj na vínnej karte v najluxusnejšej reštaurácii Grotta Palazzese v Polignano a Mare.

Hoci v jedálnom lístku nájdete morské plody na všakovaké spôsoby, vyniká skôr prostredím. Zriadili ju totiž na útese v útrobách vápencovej jaskyne. Na svedomí to má miestny šľachtic, ktorý ju dal vytesať ešte na začiatku osemnásteho storočia, aby mal kam pozývať svojich prestížnych hostí. Otvorená je len od mája do októbra. Najlepší výhľad na ňu je z paluby motorového člna alebo vyhliadkovej lode.

Dielne za múrmi hradieb

Sedemnásťtisícové Polignano a Mare nespopularizovala len spomínaná reštaurácia, ale tiež lokálna kamenistá pláž. Nachádza sa totiž v zátoke medzi dvoma útesmi, na ktorých postavili domy. Ani keď vyjdete pár kilometrov za mesto, pri vstupe do mora nečakajte piesok. Domácim to však neprekáža. Odľahlých miest, na ktorých môžu nerušene oddychovať, je pomerne dosť.

Prístupové chodníky k mnohým z nich Taliani ozdobili zamilovanými odkazmi a básničkami. „Vo väčšine miest zaľúbenci na znak svojej lásky zatvárajú zámky a kľúče hádžu do mora alebo rieky. My sme to poňali originálnejšie. Na drevené palety, stoličky alebo na múry svojim polovičkám naše city píšeme,“ hovorí Vincenzo.

Za hradbami malého prístavného mesta je schované stredoveké jadro. Prechádzka úzkymi uličkami pripomína prehliadku miestnych umelcov. V starých domoch si totiž zriadili galérie, antikvariáty a umelecké dielne. Najčastejšie ide o módnych návrhárov, ktorí sa počas sezóny snažia zarobiť aj na zimné mesiace. V zime totiž takpovediac v meste skapal pes.

To je aj prípad miestnej tridsiatničky Eleny, ktorá vyrába keramické šperky. Spolu s kamarátkou a zároveň módnou návrhárkou Taniou sa orientujú na zámožnejšiu klientelu. Kľučku v ich obchode si najčastejšie podávajú bohatí Nemci, Francúzi, Američania a turisti z Ázie.

„Obliekam napríklad populárnu taliansku speváčku Ericu Mou. Moje šaty si požičiavajú aj ďalšie hviezdy pri natáčaní videoklipov. Elena zas moju tvorbu obohacuje o šperky. Inšpiráciu čerpá z mora. Jedným z výtvorov je napríklad vzácny kúsok chobotnice, ktorý sa hodí k jednoduchým šatám. Jej cena je dvestopäťdesiat eur,“ hovorí mladá návrhárka narodená v neďalekom Conversane.

Bludisko ako ochrana pred nepriateľom

Hlavným mestom Apúlie je Bari. Je známe univerzitou a námorníckou školou. Pri spoznávaní novej časti mesta vám bude mapa len zväzovať ruky. Zablúdiť medzi pravouhlými ulicami, ktoré navrhol ešte Napoleon, je doslova problém. O čosi zložitejšie je to však smerom k moru.

Stavbári sa so starým mestom zvaným Cittá Vecchia doslova vybláznili. Podľa obyvateľov talianskej čižmy spleť úzkych, slepých a kľukatých uličiek s klzkou dlažbou vyhráva v rebríčku najviac dezorientovaných miest v celej krajine.

Labyrint nekonečných nadchodov i podchodov, ktoré sú prepletené nádvoriami domov a vedú pod kamenné oblúky, bol tak zámerne vybudovaný preto, aby miestnych chránil pred vetrom a zmiatol prípadných nepriateľov. To sa dokonale darí aj v prípade návštevníkov s mapou v ruke.

V Tunisku predĺžili výnimočný stav. Na čo si majú dať Slováci pozor?

Výnimočný stav, ktorý v Tunisku vyhlásili pred rokom a pol, v stredu predĺžili o ďalšie štyri mesiace. Bude tak platiť aj cez dovolenkovú sezónu.

Kto aspoň čosi rozumie po taliansky, na cestu sa môže opýtať domácich. Väčšina z nich posedáva pred svojimi domami. Ide akoby o miestny šport najmä počas poludňajšej siesty alebo večer po práci. Hoci ide o štyristotisícové mesto, žobráci na ulici neotravujú. Spomedzi obyvateľov vyčnievajú rodáci zo Senegalu, ktorí z Afriky utiekli do Európy za lepším životom. Na živobytie si privyrábajú predajom ručných náramkov a ženy zapletaním vlasov.

Svätý Mikuláš odpočíva v Bari

V Bari možno vidieť takpovediac všetko na jednom mieste. Kostoly, domy s farebnými okenicami aj balkóny, ktoré sa pomaly prehýbajú pod ťarchou vypratej bielizne. Ak sa do ulíc starého mesta vydáte skoro ráno, väčšina z nich je prikrytá obrovskými igelitmi. To pre prípad, že by v noci prišiel nečakaný dážď.

Medzi najvýznamnejšie pamiatky, ako z historického, tak aj umeleckého hľadiska, patrí Bazilika sv. Mikuláša. Po svätcovi je pomenovaná preto, lebo práve pozostatky biskupa Mikuláša z Myry sú v nej uložené.

Okrem toho si svätého Mikuláša uctievajú ako svojho patróna aj námorníci. Skoro ráno odväzujú farebné drevené člny, aby odplávali za obživou na more. Po dvoch hodinách sa už predbiehajú na rybom trhu, komu sa podaril lepší úlovok. Triedia mušle, kade s krevetami plnia ľadom a do nádob s rybami púšťajú vodu.

Prví klienti totiž prichádzajú okolo desiatej. Ide o kuchárov z miestnych taverien, aby pre svojich hostí každý deň pripravili čerstvé plody mora.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×