Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Pomer s vnučkou, alkohol a mlčanie o farbe pleti. Morgan Freeman

16.06.2017 Jeho postavy s mužným šarmom posúvajú dobro do víťazného cieľa. Morgan Freeman je už čerstvým osemdesiatnikom.
Pomer s vnučkou, alkohol a mlčanie o farbe pleti. Morgan Freeman
6 fotografií v galérii
Za postavu boxerského veterána dostal Oscara.
Autor fotografie: Northfoto

„V okamihu, keď mi prestane zvoniť telefón a nebudú prichádzať herecké ponuky, stanem sa režisérom alebo producentom.“ Hoci väčšina jeho rovesníkov je už odkázaná na farmaceutický priemysel, rodák z amerického štátu Tennessee, ktorý sa narodil do ťažkých čias, keď sa svet triasol vo vojnových obavách, je stále žiadaným hercom.

Nakrúca minimálne dva filmy ročne. Iba vlani zažiaril v akčnej dráme Londýn v plameňoch ako chladný americký viceprezident prichádzajúci do európskej metropoly ako do teroristického pekla. V roku 2018 čaká na sivovlasú hviezdu ďalšie teroristické sprisahanie. V plánovanom pokračovaní príbehu je už Morgan Freeman na palube s ostatnou hviezdnou hereckou posádkou.

Sympatický vysoký muž, ktorý si opantáva filmových fanúšikov najmä svojou rozvahou a charizmou, oslávil tento mesiac 80. narodeniny. Recept na životnú vitalitu v tomto veku je podľa neho úplne jednoduchý – vybudovať si hneď vedľa spálne telocvičňu.

„Mám to šťastie, že čas medzi cvičením a golfom trávim v spoločnosti atraktívnych dám, ktoré sú ešte mladšie ako ja. A to je veľmi povzbudzujúce,“ hovorí žartom so šibalským žmurknutím oka.

Prednosť alkoholu

Chuťou pracovať aj v osemdesiatke si možno slávny herec vyrovnáva skóre s inými úspešnými kolegami. „Je úplne jedno, kedy dosiahnete svoje ciele. Dôležité je pracovať a stáť pritom pevne nohami na zemi. Komu dôjde vôľa a trpezlivosť, má potom problémy, vinu za to však môže klásť len sám sebe.“

Jeho herecká kariéra sa totiž rozbehla pomerne neskoro. Až krátko pred štyridsiatkou debutoval na divadelných doskách v černošskej verzii muzikálu Hello, Dolly. Pochádza zo skromných a z problémových rodinných pomerov – jeho otec bol holič a zomrel pomerne skoro na cirhózu pečene, matka sa živila ako upratovačka. Rodina so štyrmi deťmi sa veľmi často sťahovala.

Fotogaléria
6
fotiek v galérii

Hoci ho svet filmu opantával už ako dieťa, v mladosti pred budovaním kariéry dával prednosť alkoholu, pre ktorý sa rozpadlo aj jeho prvé manželstvo. Pracoval napríklad ako mechanik na letisku či úradník. S pribúdajúcimi rokmi však zrel ako víno, postupne si usporadúval život a poriadne si v ňom poprehadzoval hodnoty.

Ale čo je hlavné, išiel za svojím snom, začal študovať na hereckých školách. Na umeleckom nebi začala jeho hviezda žiariť síce pomaly, ale o to intenzívnejšie. Veď svet filmu si podmanil až ako 50-ročný. Začínal ako tanečník či člen kočovnej divadelnej spoločnosti a k tomu sa sem-tam ukázal vo filmových minirolách.

Dokonalá bomba: samovražedné autá v uliciach Mosulu

Po bojovníkoch Dáešu ostávajú v Iraku artefakty teroru.

Prvý čierny prezident

Takmer všetky jeho postavy sú neotrasiteľne pokojné, hoci v tesnej blízkosti vládne až smrtiaci chaos. Keď v roku 1998 prišiel do kín katastrofický film Drvivý dopad, charizmatický herec povedal: „Nechcem hrať prvého čierneho prezidenta. Hrám prezidenta, ktorý je náhodou čierny.“

Pre jeho impozantnosť mu tvorcovia kinotrhákov s radosťou zverovali postavy prvých mužov krajín či iných vysokopostavených politikov. Mohlo by sa zdať, že je to preňho cťou, veď farebný prezident bol v slobodnej Amerike, ako v realite, tak aj vo fiktívnom filmovom svete, dlhé roky tabu.

Slávny herec však takmer vôbec nerozpráva o farbe svojej pokožky a v otázkach rasizmu volí pštrosiu politiku. Je to po­dľa neho najlepší recept, hoci si sám pamätá obdobie rasového útlaku v rodnej krajine. Už ako dieťa zažil to, že jeho bieli rovesníci mohli sedieť v kine na najlepších miestach, on a ostatné afroamerické deti vchádzali dnu bočným vchodom a sedeli na balkóne.

„Jediná cesta, ako skoncovať s rasizmom, je prestať o ňom hovoriť,“ tvrdí napriek tomu. Nepodporuje preto žiadne podujatia, ktoré upozorňujú na diskrimináciu, hoci raz urobil výnimku a v roku 2008 prispel na prezidentskú kandidatúru Baracka Obamu.

Jeho mlčanlivosť si však neradno zamieňať s ľahostajnosťou. Je veľkým ctiteľom Nelsona Mandelu: „Obdivujem na ňom oddanosť krajine a hĺbku duše. Dokáže vám ponúknuť veľa zo svojho vnútra, s čím sa u iných často nestretnete.“

V jeho kariére ho najviac inšpirovala učiteľka z rodného mesta Leola Gregory Williams. „Bola to čarodejnica, ozajstná bosorka. Neskôr sa sama stala prvou černošskou učiteľkou angličtiny na univerzite Delta State. Univerzita na jej počesť pomenovala cenu, ktorú každoročne udeľuje jednému študentovi za najlepšiu ročníkovú prácu.“

Napriek tomu nie raz hral seba samého so všetkým, čo k tomu patrí – silnú osobnosť s priateľským a dobrosrdečným úsmevom. Taký bol napríklad Šofér slečny Daisy, ktorý mu umožnil takmer si siahnuť na sošku Oscara.

Na prestížne ocenenie bol vtedy po druhý raz počas svojej kariéry nominovaný za postavu šoféra Hokyho, ktorý v 50. rokoch, v časoch, keď v uliciach zúria rasové nepokoje, pracuje pre tvrdohlavú a bohatú Daisy. Na prvý pohľad nerovný pár si postupne vzájomne buduje jednu z najkrajších ľudských hodnôt  – priateľstvo.

Pri množstve ocenení si oscarovú slávu naplno predsa len vychutnal v roku 2005, keď získal zlatú soš­ku za najlepšiu vedľajšiu úlohu v snímke Million Dollar Baby. Zahral si boxerského veterána Eddieho a film bol, ako inak, plný silných emócií a vznešeného pocitu, že dobré veci dosiahnu vždy svoj cieľ, hoci narážajú na hrboľaté prekážky.

Pomer s vnučkou

Zdalo sa, že herca, ako na filmovom plátne, tak i v manželskom živote, obklopuje aura dokonalosti. Aj v prípade rodiny Morgana Freemana však platí – niet domu, kde by nebolo lomu.

Herec bol prvýkrát ženatý v rokoch 1967 až 1979. Prvá manželka ho naučila užívať marihuanu, spolužitie sa nakoniec skončilo, pretože vtedy ešte úplne neznámy Morgan sa veľmi rád pozeral na dno pohárika. Pár mal spolu dcéru, okrem toho si herec adoptoval aj dcéru z predchádzajúceho manželkinho vzťahu.

V prípade druhého manželstva s kostýmovou výtvarníčkou Myrnou Colley-Leeovou to vyzeralo, že slávny sympaťák už-už vstúpi do klubu manželských hollywood­skych veteránov, keď zrazu po 24 rokoch spolužitia ohlásili rozvod. Jeho žena na dôvažok šokovala vyhlásením, že už dlhé roky praktizovali otvorený vzťah.

Ďalšia poriadna pikantéria nasledovala, keď médiá priniesli správy o tom, že herec dlhé roky udržiaval milostný pomer s nevlastnou vnučkou, mladšou o 45 rokov. Skôr ako vyšla na svetlo sveta úplná pravda, mladú ženu na smrť ubodal jej nový priateľ, posadnutý satanom.

Morgan Freeman je otcom štyroch detí, niekoľkonásobným starým otcom a na rozdiel od iných slávnych hercov nežije vo fabrike na sny v Hollywoode, ale v Charlestone v Mississippi.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×