Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Mohutné kolumbijské sochy sú nevyriešenou záhadou

14.06.2017 Preslávila ju skvelá káva, smaragdy a záhadné megalitické sochy, ale tiež speváčka Shakira či spisovateľ Gabriel García Márquez. Kolumbia.
Mohutné kolumbijské sochy sú nevyriešenou záhadou
9 fotografií v galérii
Autori týchto pozoruhodných sôch sú neznámi.
Autor fotografie: Viera Václavková

Hlavné mesto krajiny Bogota je skvelým štartovacím bodom za poznávaním. Má takmer dvakrát toľko obyvateľov ako naše malé Slovensko. Z pútnickej hory Monserrate (3 152 m) nedovidieť na okraj veľkomesta.

Atmosféra Bolívaru

Treba si však pozrieť aspoň jeho historickú časť a zažiť atmosféru na Námestí Bolívar, kde sa zastaví asi každý návštevník mesta. Písali sa tu dejiny, je tu katedrála z roku 1823, najväčší chrám v meste, aj justičný palác, v ktorom pri teroristickom útoku v roku 1985 zahynulo vyše 100 ľudí, z toho 12 sudcov najvyššieho súdu.

Neďaleko je prezidentský palác a potom príjemné schladenie v klimatizovanom Múzeu zlata, kde sa nachádza 13 000 zlatých artefaktov. Indiáni ich vytvorili ešte v predkolumbovských časoch a odborníci ich považujú za najvýznamnejšie na svete. Sú tu nádherné šperky, masky a rôzne predmety.

A potom šup občerstviť sa. Predavači ponúkajú na ulici čerstvé empanadas – chutné plnené vyprážané taštičky, no reštaurácia je o inom. Jesť, popíjať a debatovať aspoň dve hodiny. Skôr totiž do seba tú veľkú porciu jedla nenatlačíte.

A ešte galéria a pohľad na obrazy najslávnejšieho kolumbijského umelca Fernanda Botera, ktorý vytvoril aj sochy. Rozhodne ich nepredávajú lacno, veď za jednu pýtajú dva milióny amerických dolárov! Galérii daroval 123 obrazov, na ktorých sú tuční 

ľudia. Aspoň jeden by mal visieť v každej reštaurácii, aby sa ľudia neprejedali.

Zvláštne sochy

Ideme do prírody. Department Huila sa má čím pochváliť, je zelený a hornatý. Poľnohospodárstvo majú v rukách farmári. Káva, banány, ananásy, fazuľa, zemiaky – všetko prechádza ich rukami. Ba aj mäso. Na svahoch Ánd sa pasú kravy a steaky z nich sú naozaj chutné. Krajina je tretia na kontinente v chove hovädziny.

Medzi vrchmi si razí cestu najdlhšia kolumbijská rieka Magdaléna (1 540 km), ktorú skaly v kaňone El Estrecho zovreli len do dvojmetrového lievika. Tam je dravá a hlboká aj 20 metrov, vo svojich dielach ju opísal Gabriel García Márquez.

No unikát je pri San Augustine, vzdialenom od Bogoty vyše 500 kilometrov smerom na juh. Je tu archeologický park s megalitickými sochami, ktoré objavil v roku 1794 španielsky mních. Vytvorila ich nejaká zaniknutá civilizácia, otázkou zostáva – kedy.

Názory archeológov sú rôzne. Niektorí tvrdia, že sochy sú zo 6. storočia pred Kristom, ďalší si myslia, že boli vytvorené neskôr. No podľa väčšiny odborníkov pochádzajú z predkolumbovského obdobia a pripísali ich sanaugustinskej kultúre, ktorá zanikla ešte pred príchodom Španielov.

Pozerám sa na sochy a počúvam výklad sprievodcu Elbecia. O každej rozpráva epizódky, ktoré vznikli z názorov vedcov. Je predpoklad, že sochy majú nejakú spojitosť s uctievanými božstvami alebo so šamanskými rituálmi. Niektoré sochy zobrazujú posvätné zvieratá, iné symboly. Len 130 sôch asi zo 400 je na pôvodnom mieste. Najvyššia meria sedem metrov. Park s troma oddelenými lokalitami je zapísaný v Zozname svetového dedičstva UNESCO.

Fotogaléria
9
fotiek v galérii

Milióny bobuliek

Prejdeme asi dvadsať kilometrov a vkĺz­ne­me do dedinky Bordones. Nekvalitnou cestou sa šplháme vyššie. Cestu lemujú bambusy, banánovníky, cukrová trstina, kokosové palmy, stromy, na ktorých sa hojdá mango či papája, a v tej húštine sú malé domčeky postavené z bambusu a hliny. Všetko je zelené a oči si užívajú prírodnú terapiu.

Keď zastaneme vo výške 1 800 metrov, z diaľky počuť šum vody. To sa ozýva tristometrový vodopád Bordones neprístupný v húštine lesa. Neďaleko sú svahy vysadené kávovníkmi. Pristavíme sa pri tých dostupnejších políčkach. Odtrhnem si z kríka zelenú bobuľku, je v nej biele zrniečko. Zahryznem, chuť má už kávovú.

V tejto nadmorskej výške dozrieva dvakrát ročne najlepšia káva. Niektoré bobuľky zrením sčervenajú, iné zožltnú. Podľa odrody kávy. A zberajú ich ručne. Musí to byť náročné, veď strmé políčka by boli vhodnejšie na lyžiarske zjazdovky. Až štvrtinu pôdy využívajú na pestovanie kávy, ktorú sem priviezli v roku 1723 jezuiti. Kolumbia je druhým najväčším producentom kávy na svete.

Po necestách

Krajina je hornatá a cesty žiadna sláva. Stane sa, že 200 kilometrov zdoláte za päť hodín, keď zaprší a pôda sa dá do pohybu, tak aj za viac. Prešli sme do departmentu Cauca a cesta stúpa po výbežkoch Ánd, ktoré sa ťahajú západne pozdĺž krajiny. Prší a želáme si, aby sa premočené svahy nezosunuli na cestu.

Dostaneme sa do výšky 3 200 metrov. Hmla, dážď a za oknom pláň so zakrpatenými kríkmi a kaktusmi. No len čo klesneme o tisícku metrov, políčka zdobia zakvitnuté zemiaky, ktoré tu zberajú dvakrát ročne.

Konečne Popayán, jedno zo šiestich bielych kolumbijských miest zo 16. storočia s 290 tisíckami obyvateľov. Staré mesto je naozaj biele. Každý dom v ňom musí zostať biely aj po oprave. Neviem, čím to je, ale práve z Popayánu je najviac prezidentov aj spisovateľov. Vďaka prestížnej univerzite je to mesto mladých, kostolov je tu tiež dosť. A zaujímavých.

Napríklad vo veži Kostola svätého Františka z Assisi je tretí najväčší zvon na svete. Neďaleko je Katedrála Nanebovzatia Panny Márie, ktorá jediná v krajine nemá na oltári zobrazeného Ježiša Krista, ale Pannu Máriu. A zažila zemetrasenie, ktoré prinieslo mestu skazu.

Bolo ráno, Zelený štvrtok roku 1983 a veriaci v katedrále čakali na začiatok omše. Vtom sa zem zatriasla. V katedrále sa zrútila kupola a potom už z chrámu vynášali mŕtvych a zranených.

Len pre zaujímavosť, veľkonočné cirkevné slávnosti v tomto kostole sú v Zozname svetového dedičstva UNESCO. Oproti katedrále je park Caldas, v ktorom sa vždy niečo deje. A vôkol sú kaviarničky s nákazlivou vôňou kávy, väčšinou sú plné.

Slovenka v Nórsku: Lekári googlia diagnózy, daňové priznanie robí štát

Petra Mikulcová (26) bola typickou Bratislavčankou, kým sa jej v priebehu dvoch mesiacov neotočil život o 180 stupňov. Našla dve nové lásky a jednou z nich bolo Nórsko.

Milovali ju piráti

Perla Karibiku, skvost Kolumbie, najnavštevovanejšie mesto... Tieto a ďalšie prívlastky má takmer miliónové prístavné mesto Cartagena de Indias. Je to nekorunovaná kráľovná juhoamerických miest z prvej polovice 16. storočia.

Je aj bola dôležitým prístavom v Karibiku. Španielski kolonizátori tu sústreďovali zlato, smaragdy a iné poklady ulúpené Indiánom. Dozvedeli sa to piráti a Španieli sa museli brániť.

Preto v rokoch 1536 – 1657 vybudovali okolo vtedajšieho mesta jedenásť kilometrov poriadne hrubých hradieb so zložitým systémom únikových ciest. Hrad de San Felipe de Barajas je na malej vyvýšenine spojený s hradbami.

Trubkár v dobovej uniforme zahrá turistom nejakú chytľavú melódiu a na vás čaká výhľad na mesto alebo prechádzka podzemnými chodbami.

Zašla som do jednej bočnej a videla, ako ľudia kráčajú. Oni mňa nie. Takto mohli Španieli útočiť, ak náhodou vnikli dnu piráti. Históriou dýcha celé staré mesto zapísané do Zoznamu svetového dedičstva. Farebné uličky plné kvetov a pamiatky na každom kroku.

Na Námestí de los Coches, bývalom trhu s otrokmi, stojí socha zakladateľa mesta. Na dohľad je katedrála, múzeum, paláce zmenené na hotelíky a reštaurácie. Nechýba predajňa smaragdov. Tie najlepšej kvality sú drahšie ako diamanty. Sú tu aj predavači všetkého možného.

Za hradbami rokmi vyrástol les mrakodrapov. Len cesta ich oddeľuje od pláží. Stúpim do piesku a hneď som terčom masérok aj predavačov výletov na ostrovy Rosario a Barú. Keby som mala čas... Ešte si stihnem vypiť dobrú kávu a... Adiós, pekná Kolumbia.

Kolumbia

S rozlohou 1 141 748 km2 a 48,23 miliónmi obyvateľov je štvrtou najväčšou juhoamerickou krajinou. Na čele štátu je prezident. V Kolumbii sa nachádzajú bohaté ložiská drahokamov, najmä smaragdov, v exporte ktorých je druhá na svete. Okrem toho sa tu ťaží striebro, platina, meď, síra.

 

Najvyšším vrchom je Pico Cristóbal Colón (5 776 metrov). Obyvateľstvo je prevažne katolíckeho vierovyznania (95  %). Významným exportným tovarom je aj orchidea, národný kvet Kolumbijčanov. Kolumbia je jediná juhoamerická republika, ktorú obmývajú dva oceány – Tichý a Atlantický.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×