Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Manžel princeznej Viktórie sa zhostil typickej úlohy matiek

26.05.2017 Byť manželom následníčky švédskeho kráľovského trónu sa rovná povolaniu. Preto je princ Daniel (43) na rodičovskej dovolenke.
Manžel princeznej Viktórie sa zhostil typickej úlohy matiek
2 fotografie v galérii
Daniel sa ujal práce, ktorú zvyknú vykonávať matky.
Autor fotografie: Getty Images

Kráľovský manžel, ktorý prišiel do vznešených kruhov z neurodzeného prostredia, berie svoje postavenie po boku švédskej korunnej princeznej Viktórie (39) veľmi vážne. V snahe podporiť ju pri plnení si povinností budúcej kráľovnej je namiesto nej na rodičovskej dovolenke.

Páru sa vlani v marci narodil syn Oskar. Pre Daniela nie je tento druh práce, byť otcom na plný úväzok, ničím novým. Podobnú deľbu práce si manželia zvolili už pri narodení staršej dcéry Estelly, ktorá prišla na svet v roku 2012. „Som moderný otec,“ odpovedá s úsmevom na otázky novinárov.

Nedostatok spánku

„Snažím sa prebrať zodpovednosť za toľko vecí, koľko vládzem. Napríklad vozím deti tam, kam treba, tak ako to robí moja manželka. Okrem toho musím ráno veľmi skoro vstávať, čiže je to aj o nedostatku spánku, no dá sa to zvládnuť.“

Manželia si delia povinnosti s ohľadom na to, že Viktória raz zasadne na kráľovský trón. 2 fotografie v galérii Manželia si delia povinnosti s ohľadom na to, že Viktória raz zasadne na kráľovský trón. Zdroj: Getty Images

Princezná Viktória tak mohla napríklad v apríli pracovne navštíviť Japonsko. V spomínanom mesiaci ju čakala aj ďalšia oficiálna povinnosť, na ktorú si obliekla čierne šaty. Spolu s premiérom Stefanom Löfvenom a ministerkou zahraničných vecí Margot Wallströmovou navštívila miesto teroristického útoku v Štokholme. Zahynuli tam štyria ľudia, pätnásti boli zranení.

Bez rozpakov utierajúc si slzy na tvári vtedy povedala: „Zaplavil ma hlboký smútok a prázdnota, ale musíme nájsť silu. S niečím takým nesúhlasíme a chceme tomu jednotne vzdorovať. Švédska spoločnosť je založená na dôvere, solidarite a súdržnosti. Vyjdeme z toho nejakým spôsobom posilnení.“

Cestovala so zlomenou nohou

Budúca kráľovná severskej krajiny sa na svoju rolu panovníčky veľmi starostlivo pripravuje. Často sa na verejnosti ukazuje po boku svojho otca kráľa Carla XVI. Gustafa, veľa oficiálnych podujatí zvláda aj sama. Začiatkom roka 2014 prekvapila svet, keď navštívila Nemecko, rodnú krajinu svojej matky, napriek tomu, že mala zlomenú nohu.

Princezná Viktória sa na povolanie kráľovnej pripravovala celé roky napríklad na štúdiách v Yale v USA, stážami v OSN, na švédskom zastúpení Európskej únie, v armáde a vo švédskej vláde. Hovorí plynule niekoľkými jazykmi. S Danielom Westlingom sa zoznámila v roku 2001 vo fitnescentre, kde pracoval ako tréner. Trvalo však veľmi dlho, kým kráľ dovolil svadbu. Tá sa konala v roku 2010.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×