Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Maroš Kramár: Sme zvyknutí na to, že nás kŕmia sociálnymi balíčkami

17.05.2017 „Už som dal toľko rozhovorov, už som všetko povedal,“ zareagoval Maroš Kramár (58) po premiére filmu Únos a historke o stretnutí s kapitánom Dankom, „ja som predsa herec, nie politik.“
Maroš Kramár: Sme zvyknutí na to, že nás kŕmia sociálnymi balíčkami
6 fotografií v galérii
Maroš Kramár
Autor fotografie: Dušan Křístek

Nedalo sa nesúhlasiť, veď okrem Ivety Radičovej nikdy nepodporil žiadnu stranu ani politika. Lenže o pár dní už pozýval na študentský pochod proti korupcii, na ktorom vystúpil. Dnes je jasné, že bude aj druhý. Bude tam aj on? „Je to pochod študentov, ktorý ja – ako tiež nespokojný občan a rodič – podporujem, ale neorganizujem.“

Ako sa máte?

Rýchlo. Práve zháňam pokrývača, lebo kovová ozdoba na veži zhrdzavela, spadla, urobila do strechy obrovskú dieru a teraz tam zateká.

No pekne. Keď sme spolu volali, tak ste povedali, že ste už všetko povedali...

Áno, už som všetko povedal.

Napriek tomu ste následne pozývali na študentský pochod proti korupcii. Nejako sa s vami tá politika vlečie...

Študenti ma pozvali, nechceli tam žiadnych politikov, a tak ma poprosili, či by som nepovedal pár slov. Chcel som im pomôcť, lebo sa mi páči, že sú takí mladí a nie je im ľahostajné, čo sa tu deje. Preto som si urobil voľno a išiel som ich podporiť.

Pozvali vás osobne hlavní organizátori?

Áno.

Pýtam sa preto, lebo na sociálnych sieťach sa, tak ako v roku 1989, ozvali hlasy, že zase niekto zneužil študentov...

... keď chcete niekoho biť, palicu si nájdete. To sú také vykonštruované výmysly, mne je až zle, keď to počujem a je to niekedy až smiešne, čo všetko vedia ľudia povymýšľať. Myslím, že som dosť známy, aby som sa musel takto zviditeľňovať. Mne to len nedalo, ako v tom 86. na zjazde SZM, čo teraz proti mne vytiahli. Dokonca pán súdruh Hrnko sa vyjadril, že čo môj „spoluszmák“, súdruh Kramár, on nám bude rozprávať, čo máme robiť? To je taká istá komunistická rétorika ako počas revolúcie – že čo nám herci budú rozprávať, čo máme robiť. To asi preto, že na rozdiel odo mňa, pán Hrnko v tom čase komunista bol.

Odborársky šéf Zoroslav Smolinský vo Fair Play s Michalom Kovačičom

Hosťom relácie Fair Play s Michalom Kovačičom bol odborársky boss v bratislavskom Volkswagene Zoroslav Smolinský.

S tým zjazdom to ako bolo?

Mal som tam prejav, hoci ako „szmák“ som nikdy nebol činný, akurát v tom 86. tam chceli mať jedného herca a jedného športovca. Vôbec som nechcel ísť, potom som si však povedal, že to využijem, takisto ako teraz v parlamente, aby som povedal, čo si myslím. Bolo to po známom prejave Miloša Kopeckého na zjazde dramatických umelcov a ja som povedal v podstate to isté, len inými slovami: že už ich bolo dosť a mali by prísť veľké zmeny. Po mojom vystúpení urobili pauzu, kontrolovali všetky prejavy a ja som rok nesmel robiť. Komunisti ma „odpílili“ a dnes to Hrnko a jemu podobní konšpirátori, bývalí komunisti, na mňa vyťahujú, aby ma očiernili v očiach študentov, že veď Kramár bol komunista. Nebol a ani nik z mojej rodiny. Vytiahli to po tom pochode, čo je presne to isté, akoby o 20 rokov povedali – ty si hral Mečiara, čo vyskakuješ, len nepovedia, v ako ladenom filme. Máme tu ešte veľa bývalých komunistov, ktorí využívajú svoje peniaze a moc na očierňovanie tých, ktorým tu o niečo ide. Odporné to je.

Mňa sa dotkla laxná reakcia po pochode typu – majú právo na názor, ale podstatný je počet hlasov, ktoré napríklad Kaliňák získal vo voľbách. Hlavne, že máme hlavu v smútku, lebo mladí odchádzajú preč. A tí, čo chcú zostať, ale za iných podmienok, nie sú podstatní. Nespokojnosť mladých je podľa mňa zásadná vec.

Aj ja si myslím, že je to zásadná vec, ale ako vidíme, tí hore sú neohroziteľní. Lenže vláda si ešte aj predmet pochodu vezme za svoj, že veď áno, aj my bojujeme proti korupcii a je dobré, že aj mladí bojujú proti korupcii... Ideme ďalej a nič sa nedeje (smiech).

Proti akej? Veď my vraj korupciu na vysokých miestach ani nemáme :). Po prejave na zjazde SZM ste dostali dištanc vo vtedajšej STV, a nie raz. Vy ste však boli istý čas zakázaný aj v súkromnej televízii. Čo také musí herec urobiť, aby sa mu toto stalo?

Boli obdobia, keď som bol aj na Markíze zakázaný, ale našťastie, teraz je tých príležitostí omnoho viac. No v tom komunizme to bolo dosť silné.

Čo k tomu treba urobiť?

Musíte sa súkromne pohádať s riaditeľom, môžete sa pohádať s dramaturgom nejakým, ktorý rozhoduje o tom, kto bude hrať v ktorom projekte, takže takéto pohnútky tam boli vtedy. Takisto, keď som raz prešiel z Jojky do Markízy, JOJ sa urazila, predtým som mal problém s Ruskom, niečo som odmietol urobiť, už si to presne nepamätám, len viem, že som na druhý deň prišiel do Markízy a nepustili ma ani do budovy. Nahrávať som mal ísť, vraj nie, už je to zrušené. V Markíze som mal zákaz rok alebo dva, potom sa to nejako uvoľnilo. Ja som stále tu a tí, čo ma zakázali, už ani neviem, kde sú, niektorí.

Fotogaléria
6
fotiek v galérii

Dnes ste, obrazne povedané, opäť v hre, vo všetkých televíziách.

Teraz mám tých príležitostí omnoho viac, ale mám takú skúsenosť – keď som prepožičal tvár na predvolebnú kampaň pani Radičovej, pár dní nato, ako to vyšlo na bilbordoch, som sa stretol s jedným ministrom, ktorý mi začal nadávať, že čo som to urobil, a že ani neviem, ako som si uškodil, lebo všetky veľké firmy majú pod palcom oni; že som mohol veľa moderovať a zarábať, ale takto si „nezamoderujem“ vo veľkých firmách, takže my v podstate dosť riskujeme, keď sa začneme angažovať.

U vás však bola Radičová jediná výnimka, pokiaľ viem.

Ale to nikto netuší. Mne je najsmutnejšie vtedy, keď ľudia, ktorí nič nemajú, začnú vypisovať, že čo sa do toho staráš, veď ty si bohatý. Keď vyjadrujem svoj názor, bojujem vlastne za tých, čo majú menej ako ja napriek tomu, že by som sa na to mohol vykašľať. Niekto sa nemá dobre, vy sa ho zastanete a on vám napíše takúto negatívnu reakciu. Vtedy si hovorím – načo to robím?

Načo?

Lebo chcem spravodlivosť pre všetkých. Viem, je to trochu naivné, ale ja už som taký.

Mne to pripomína Matoviča. Keď bol problém s horibilnými faktúrami za elektrinu, ľudia mu ich posielali, a keď to pre nich „vypapuľoval“, je zase len ten, čo vykrikuje. To sme naozaj takí, jemne povedané, zábudliví?

Máme veľmi krátku pamäť. Pre mňa je Matovič dobrý strážny pes. Ovčiak, ktorého keď máte v záhrade a šteká, tak vám zač­nú susedia vypisovať – Zabi toho psa!, alebo vám ho otrávia, lebo oni chcú dobre spávať. Neuvedomujú si však, že keď toho psa zlikvidujú, tak zlodej má voľnú cestu, aby ich okradol všetkých. Možno forma nie je najvhodnejšia, ale furt je to ten vlčiak, čo stráži a mali by sme si ho pestovať a kŕmiť, a nie ho zatracovať. Tá sloboda je tu podľa mňa ešte krátko. Ľudia sa musia naučiť žiť slobodne.

Dvadsaťosem rokov je málo?

Zrejme áno. Podľa mňa je celý problém v tom, že sme boli roky naučení, že musíme mať vodcu, ktorý nás vedie, hľadá nám nepriateľov, aby sme mali koho nenávidieť a jeho milovať. Ľudia sa ešte stále pozerajú na jedného ako na spasiteľa a na toho druhého ako na nepriateľa, nevedia si sami vytvoriť slobodu, vlastný názor a správne sa rozhodnúť vo voľbách. Svoj život si musíme riadiť sami a nečakať, že to urobí niekto za nás. A v tomto sme naozaj ešte v plienkach...

... a keď za nás niekto bojuje, ešte ho aj opľujeme. To nemá logiku.

Má to jedinú logiku v tom, že keď budete v klietke namiesto vtáčika vy, budete bozkávať ruku tomu, kto vás kŕmi a nenávidieť toho, čo vám ju otvára, že lietaj si slobodne, ale musíš sa o seba postarať.

Potom stačí pridať 3 eurá k dôchodku, materskej...

Sme zvyknutí, že nás kŕmia. Sociálnymi balíčkami namiesto toho, aby boli dobré platy, pracovné príležitosti a dobré podmienky pre malých podnikateľov, aby sa im oplatilo zamestnávať ďalších ľudí a vymýšľať niečo nové, aby bola robota. Nie, my budeme radšej tých malých podnikateľov likvidovať, aby bolo viac peňazí v bruchu štátu, z ktorých budeme rozdávať drobné a za to bude bozkávaná ruka kŕmiča.

Takto to robil Mečiar, Ficova vláda ho vlastne kopíruje.

Princíp je rovnaký, čo je však najhoršie, u Mečiara sa naštartovala nespravodlivosť, zatiaľ nebola nikdy stíhaná a stále sa zväčšuje. Lebo nikto nie je trestaný, každému všetko prejde a čím väčší lup, tým skôr. Je to až smiešne, päťtisíceurové kauzy odhaľujú, ale o stomiliónových sa len hovorí a nič sa nedeje systémom – čím viac kradneš, tým vo väčšom bezpečí si.

Hovorí sa, že keby nebolo filmu Únos, kde hráte Mečiara, k rušeniu jeho amnestií by nedošlo. Súhlasíte?

To je hypotetická otázka, neviem, čo by bolo, keby bolo, ale som rád, že sme tomu tým filmom pomohli. Znova sa potvrdilo, že umenie má svoju silu a opodstatnenie, široký záber; vie pobaviť, poučiť aj posúvať veci. Národ, ktorý nemá umenie a kultúru, nestojí za nič.

Vaše politické názory sa v médiách začali objavovať po uvedení filmu. Je však v ich prezentácii aj nejaké vaše vnútorné pnutie, ktoré musí človek zo seba dostať, lebo ho veci v spoločnosti ako občana hnevajú?

Presne tak. Nechcem ísť do politiky, to by som fakt nemohol robiť svoju robotu. Myslím si, že politik musí byť presvedčený o tom, že chce byť politik a musí ho to baviť, a ja robím len veci, ktoré ma bavia. Toto je náhoda. Hral som Mečiara, potom ma zavolali do parlamentu, tak som povedal, čo si myslím. Počas komunizmu sme boli vychovávaní tak, že doma sme hovorili iné a na verejnosti iné, lebo sme sa báli, každý tretí bol eštebák. Načo sme však potom zvonili tými kľúčmi, keď sa znova bojíme? Ja sa nechcem báť. Ten, čo nemá nič, nemôže o nič prísť, ten, čo má málo, sa bojí, samozrejme, že príde o prácu. Ja ich chápem, ja im rozumiem, ale aj ja môžem prísť o veľa. Keby som možno držal hubu a kamarátil sa tam, kde by som sa mohol, lebo oni sa chcú kamarátiť, tak by som mal ešte viac. Lenže ja si myslím, že je to trošku aj o charaktere, aj o nejakej osobnej odvahe. Fakt sa nepotrebujem zviditeľňovať, naopak, chcem mať pokoj, ale to vás doženie. Niečo poviete nahlas, ľudia sa zač­nú vypytovať, vy novinári chodíte po vyjadrenia... Ja by som sa najradšej už nevyjadroval vôbec, len chcem ukázať, že sa fakt netreba báť a súčasne chcem vyprovokovať tých, ktorí chcú byť politici a myslia to dobre.

Posledná otázka k politike – najnovšie sa kapitán Danko vyjadril, že ak ho zvolia, budú len verejnoprávne televízie, hoci teraz nevedia uživiť ani tú jednu a my tu platíme „zástrčkovné“. Jojka chce zase zrušiť vysielanie ČT u nás. Vy pôsobíte tu aj tam, je to krehká otázka, napriek tomu – čo by ste na tieto návrhy povedali?

Vyjadrovať sa k pánovi Dankovi ani netreba, každému rozumnému človeku je jasné, že to je návrat k totalite. Čo sa týka Jojky, neviem, čo je za tým, asi reklamné koláče. Keď sa televízne súboje dejú normálnou formou, programovou súťažou, je to v poriadku, keď zákulisnými bojmi a zákazmi, už to nie je dobré. V každom prípade chcem mať ako divák čo najširšiu ponuku, z ktorej si chcem vyberať.

Herectvu sa venujete 52 rokov, čo je na 58 rokov života úctyhodné. Vo vzťahu k ČT1 a relácii Zázraky prírody vám občas vyčítajú, že moderujete v češtine. Lenže vy ju máte v zmluve. Mali ste nejakú jazykovú prípravu?

Štyri roky som študoval v Brne, kde som mal javiskovú reč, rok som tam bol v divadle, čiže 5 rokov som si tam odžil a používam češtinu v tej kvalite, v akej ju mám. Nevidím na tom nič zlé, to sú tiež také žabomyšie reči. Veľa ľudí mi píše, že mám ísť do plynu alebo sa vysťahovať s celou rodinou.

„Hejtujú“ Slováci alebo aj Česi?

Aj tu, aj tam. Všade sa takí nájdu. Je určité percento, ktorým prekáža úplne všetko. Mne to príde smiešne, to akoby Petrovi Dvorskému vyčítali, že v La Scale spieva po taliansky, alebo Banderasovi v Amerike, že má španielsky prízvuk. Jasné, že ho má, veď je Španiel. O mne všetci vedia, že som Slovák a je úplne logické, že sa mi občas pripletie nejaké slovenské slovo. V tejto súvislosti sa mi veľmi páči Werichova poznámka – televízia nie je nepriateľ, dá sa vypnúť.

Dnes už aj prepnúť.

Ostatné je len ľudská malosť. Keď sme pyšní na hokejistov a futbalistov v zahraničí, prečo nemôžeme byť hrdí aj na slovenského herca? Zázraky prírody robím 8 rokov, mám natočených 65 dielov, ktoré vysielajú v prime time v sobotu večer, sledovanosť je okolo milióna a na to by mohol byť slovenský človiečik pyšný. A nie, že ty sviňa, čo hovoríš po česky, odsťahuj sa! Ani neviem, čo mám takému človeku povedať, akurát mi ho je ľúto. Tam sa ani brániť neoplatí.

Do Česka však necestujete len kvôli Zázrakom, vy tam pravidelne hráte aj divadlo.

V divadle Studio 2 na Václaváku mám dva tituly – Vše o mužích, hráme ho 8 rokov a mali sme 500 repríz, tam hrám tri postavy v slovenčine a jednu v češtine. Potom hrám predstavenie Soukromej skandál, Eva Holubová je moja manželka, a v tomto predstavení hovorím len po česky. Okrem toho tam moderujem rôzne akcie, niektoré v češtine, iné v slovenčine, ako potrebujú. A štyrikrát do mesiaca, asi 5 rokov, chodíme hrať v slovenčine Mandarínkovú izbu s Teatro Wüstenrot. Diváci nám po predstavení hovoria – my sme prišli, aby sme si vypočuli tú vašu ľubozvučnú slovenčinu. Tak vidíte, hovorím tam aj po slovensky, ale zlý človek chce vidieť len to zlé.

Napriek všetkému pôsobíte pokojným a pohodovým dojmom. Povaha, otrlosť?

Keď som bol mladý, hovorili mi, ty máš takú povahu, že vyjdeš aj s volom. Na každom som vždy hľadal len to dobré, zlé som sa snažil odpustiť. Čím som starší, tým viac túto myšlienku opúšťam a vyhýbam sa ľuďom, na ktorých vidím, že sú zlí. Nechcem strácať čas s človekom, ktorý na mňa vplýva negatívne. Samozrejme, že ma to trápi, koľkokrát pre to nemôžem spať. Keď sa už s niekým stretnem, snažím sa ho nezaťažovať svojimi problémami, lebo aj tak mi nepomôže. Keď potrebujem, aby mi niekto pomohol, musím nájsť niekoho konkrétneho, kto sa v danej oblasti orientuje.

Napríklad pokrývača...

Tak tomu sa posťažujem :). Snažím sa stretávať s ľuďmi dobrej vôle, ktorí sú prajní, a keď to nejde, tak to nejde, ako sa hovorí – komu sa nepáči, nech sa páči :).

Vy ste vcelku podnikavý typ, no podniky, do ktorých ste investovali, nemali dlhé trvanie.

V prvom divadle ma okradol partner, ktorý tam dodnes načierno podniká a ja to nechápem – jedna firma ide do krachu a na to isté meno sa dá zapísať nová s tým istým zameraním. Jednu položíte tým, že nezaplatíte veľa ľuďom veľa peňazí a založíte si tú istú firmu pod iným názvom a podnikáte ďalej. Ako je to možné v tomto štáte? Všetci o tom vedia, ale v parlamente nenájdete človeka, ktorý by to zastavil. Podľa mňa by mala byť aj do pol roka nevyplatená faktúra trestný čin, lebo čo je to druhotná platobná neschopnosť? Mňa okradol človek, ktorému som sa snažil veriť a vrátiť ho do života, lebo už predtým bol súdený, aj si to odsedel, dal som mu šancu, myslel som si, že je poučený, že začne nový život, nie, pokračuje v starom. Nič to, karma je karma. Teraz som si vymyslel bytové divadlo, „fajnšmekerská“ záležitosť, niečo úplne iné, ale tak to vraj nejde...

... pre susedu, čo vás udala?

Aj, ale hlavne – podľa našich zákonov v byte môžete len bývať, nie podnikať, čo zrejme znamená, že keď vám dnes niekto ponúka prácu na doma a vy ju prijmete, správate sa protiprávne.

Dobre, že hovoríte, my máme home office, tak asi doma nesmieme písať. Ešte ste „spoluvlastnili“ aj latino podnik Malecón...

Ja som tam bol až v poslednom roku. Natiahli ma do toho majitelia, išlo im to dolu vodou, tak som im dal finančnú injekciu, bol som 10-percentný podielnik, v podstate som tie peniaze stratil. Za ten rok som sa tam párkrát zastavil, sem-tam som niečo zjedol a všetci mi hovorili, ty sa máš, ty tu môžeš zadarmo jesť. Keď som však spočítal všetky krevety, čo som tam zjedol, tak každá priletela na stôl vlastným lietadlom :).

Takže s podnikaním ste po týchto skúsenostiach skončili?

Uvidíme. Nikdy nehovor nikdy. Momentálne produkujem dve divadelné predstavenia, no musím povedať, že tam, kde som podnikal sám, som bol vždy ziskový. Keď sa dám s niekým dokopy, vtedy je problém :).

Keď je problém, ako a kde si najlepšie oddýchnete?

Vo vírivej vani, teplá voda, to je rozkoš najväčšia a teraz som sa asi zbláznil. Bratranec sa začal venovať koňom a nahovoril ma, aby som si jedného kúpil. Takže štvorročná kobylka Sofia je teraz taký môj koníček koníček. S najmladším Markom, lebo Timur by skôr motorku a Tamarka je už tiež v inom svete, chodíme trénovať. Je to úžasný relax, taká vychádzka po lesoch na Záhorí, tam si človek úplne vyčistí hlavu. Hlavne keď zablúdime a sme päť hodín na koni :).

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×