Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Zem prichádza o svoj ľad, dokazujú to fotky NASA

17.05.2017 Zdvíhajúca sa hladina morí nebude jediným problémom, o ktorý by sa mal začať vážne zaujímať celý svet.
Zem prichádza o svoj ľad, dokazujú to fotky NASA
10 fotografií v galérii
Ľadovec McCarthy, Aljašské pohorie, v roku 1909 a 2004.
Autor fotografie: NASA

„Dôkazy sú ohromujúce: Zem prichádza o svoj ľad,“ poukázala na znepokojujúcu realitu odborníčka Twilla Moon z Národného centra pre skúmanie snehu a ľadu z Coloradskej Univerzity. 

Upozorňuje, že vo väčšine prípadov je strata nezvratná a spôsobili ju klimatické zmeny. Tie, o ktoré sa neekologickým spôsobom života postaralo ľudstvo. V dôsledku záplav, ktoré spôsobia zdvihnuté hladiny morí, by mohli milióny ľudí prísť o svoje domovy už v roku 2050.

Štúdia vo vedeckom magazíne Science dáva do pozornosti alarmujúce údaje. Plochy ľadovcov sa konštantne zmenšujú a svetu sa doslova strácajú pred očami. Modelové projekty výskumníkov ukazujú, že Švajčiarsko príde v priebehu 25 rokov o 52% svojich malých ľadovcov. Západná Kanada, ak nedôjde k podstatným zmenám, stratí do roku 2100 70% svojho ľadového povrchu.

Fotogaléria
10
fotiek v galérii

V prípade štúdie Dr. Moonovej však nejde o žiadne vytváranie apokalyptických scenárov. Presvedčivé výsledky im priniesla syntéza záverov z niekoľkých odlišných metód na meranie hmotnosti ľadu. Ľadovce sa topia zvyšujúcou sa rýchlosťou, hladina morí bude stúpať. Otázkou podľa vedcov iba zostáva, či k záplavám dôjde už v roku 2050 alebo 2150.

Roztápanie ľadových plôch pritom neohrozuje iba ľudské obydlia. Ľadovce sú dôležitou súčasťou kolobehu vody a vzduchu, sú zdrojom živín pre rastliny a živočíchy a v neposlednom rade sú kľúčovým zdrojom vody.

„Ako vedci musíme jasne poukázať na túto realitu a pomôcť zabezpečiť, aby sa podnikli kroky, ktoré zabezpečia minimalizáciu globálnych dopadov,“ vyjadrila sa Dr. Moonová.  Ak sa podľa nej čo najskôr neprijmú efektívne opatrenia, situácia sa bude zhoršovať.

Slovenskí Branci sa v čase vzniku inšpirovali znakom Hitlerjugend

Slovenskí Branci v minulosti spolupracovali s krajne pravicovým Slovenským hnutím obrody a spoločne oslavovali vznik Slovenského štátu.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×