Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Neúnosná situácia: pacienti čakajú hodiny na časenky, vyšetrenie nemajú isté

15.05.2017 Od piatej rána do otvorenia polikliniky, aby sa vôbec dostali k lekárovi. To je slovenská realita, stále stojíme v rade na časenku.
Neúnosná situácia: pacienti čakajú hodiny na časenky, vyšetrenie nemajú isté
4 fotografie v galérii
Čakanie v rade. Realita súčasného zdravotníctva.
Autor fotografie: Henrieta Ďurovová

Časy, keď sme stávali v rade hádam na všetko, sú už dávno preč a mnohí z nás na ne radi spomínajú s nostalgiou pubertiakov, ktorí prežili „neuveriteľné“ veci. Čakanie v rade, také typické pre minulý režim, by mohlo byť sviežou spomienkou, keby... Keby sa v súčasnosti nevynorili v celkom inej, dosť desivej podobe.

Čakanie na niečo nemôžeme celkom vylúčiť z nášho života, počkať si stále musíme na všetko, čo by sme možno najradšej vybavili hneď a zaraz. No môže také obyčajné čakanie prerásť do absurdnej podoby tých najhrôzostrašnejších rozmerov? Čakanie na termín u lekára-špecialistu tú podobu má.

Ak neveríte, skúste si ráno privstať a choďte sa pozrieť, čo sa deje pred poliklinikou v meste, v ktorom žijete. My sme neverili, a tak sme sa presvedčili. To, že ráno o piatej pred jednou z nitrianskych polikliník naozaj nájdeme pacientov vyčkávajúcich na časenky, sa nám nechcelo veriť. Ale vitajte v realite dneška. V komunite „časenkárov“.

Od skorého rána

Choďte sa pozrieť aj inde, vyzvali nás pacienti, ktorí od skorého rána vyčkávali pred zamknutou chrenovskou poliklinikou a čas si krátili debatami medzi sebou. Muži, ženy, mladí aj tí starší, bez rozdielu veku, ale s ohľadom na nutnosť získať termín u lekára-špecialistu, si privstali. „Áno, už máme určené aj poradie, ja som prvý, tuto pani druhá, tamten tretí,“ rozratúva pán v sivej bunde a čuduje sa, že sa čudujeme.

„Aká novinka? Je to úplne normálne, takto tu ľudia stoja každé ráno. Len aby sa dostali k doktorovi. O šiestej sa poliklinika otvára, tak si každý ide na to svoje oddelenie do čakárne. Keď príde sestrička, vyloží časenky, nikdy nie je isté, koľko, napríklad osem, tak si ich rozdelíme a dúfame, že nás na vyšetrenie aj zoberie. Niekedy sa vám časenka neujde, a tak musíte prísť znova. Áno, skoro ráno, aby ste mali istotu,“ dozvedáme sa absurdný príbeh obyčajného vyšetrenia.

Dr. Max ovládol viac než dvesto lekární. Má tržby v stámiliónoch

Majú lekárne aj vlastnú značku produktov. Cez vernostný systém si chcú udržať lojalitu klientov.

„Môžeme ísť aj k inému lekárovi, tu neďaleko je súkromné centrum, ale tam sú poplatky za to, že sa objednáte a pritom dostanete termín o mesiac, je to desať eur, ročne aj päťdesiat. Ale prečo by sme si to mali platiť? Veď chodíme do roboty a odvádzame zdravotné! A tuto dôchodcovia si už odrobili,“ zanietene spustí pán a my mu nevdojak dávame za pravdu.

To, čo hovorí, má totiž obyčajnú sedliacku logiku. A na akého lekára teda urputne čakajú? Dozvedáme sa, že väčšina ide skúsiť, či sa dostane na vyšetrenie k neurológom, ktorí majú v budove dve ambulancie, a k očnej lekárke.

„Dám vám dobrú radu, ak vás ,sekne‘, rovno si volajte sanitku a choďte na urgent. Tam vás určite vyšetria, inak sa k lekárovi nedostanete. Na pohotovosti vám pri troche šťastia pichnú injekciu a hotovo, potom sa budete modliť, aby ste dostali termín u špecialistu. Lebo keď vás ,sekne‘ v krížoch, tak ste dva mesiace odpísaní,“ dozvedáme sa šokovaní.

„A nečudujte sa už toľko, pred pár rokmi to bolo aj v správach, voľakde v Trnave, ale trvá to furt,“ zjavne pobavíme paniu v stredných rokoch. „Dnes ráno je ešte pomerne pekne, iné je čakať počas zimy, keď ráno mrzne a vestibul je zatvorený.“

„Jáááj, nepočúvajte ich,“ zapojí sa do debaty mladý muž, „im (akože dôchodcom) to neprekáža, postoja, poklebetia si...“ Zaujíma nás, prečo teda prišiel rovnako ako ostatní skoro ráno. „Musím byť prvý, lebo potom idem do roboty,“ vysvetľuje nám.

O šiestej sa otvorili dvere polikliniky a pacienti sa rozišli každý za svojím. Asi o desať minút upútal našu pozornosť zvýšený hlas a rozčuľovanie. „Predstavte si, čakali sme zbytočne. Dve lekárky majú dovolenku a jedna z nich má na dverách, že v akútnych prípadoch máme ísť na vyšetrenie do Zlatých Moraviec,“ vysvetľuje nám nešťastná pani. „Ale ja musím ísť aj do roboty! Nikto mi nedá len tak voľno a hoci mám zdravotné problémy, nemôžem ležať doma na maródke. A ako je možné, že rovnakí lekári dovolenkujú v rovnakom čase? Ani my v robote nemôžeme odísť na dovolenku spolu, vždy musí niekto v práci zostať. Strašné!“

A tak prídu znova o týždeň, keď lekári svoje dovolenky ukončia. Ráno o piatej, aby stihli poradie a časenku.

Šikovný pacient si vie zadovážiť tzv. ečasenku. Žiaľ, elektronickú časenku využíva žalostne málo lekárov. 4 fotografie v galérii Šikovný pacient si vie zadovážiť tzv. ečasenku. Žiaľ, elektronickú časenku využíva žalostne málo lekárov. Zdroj: Henrieta Ďurovová

Neuveriteľné?

To, čo ste si prečítali, je slovenská realita. Šikovnosť preukázal jeden pán, ktorý si časenku k lekárovi kúpil cez internet skoro za tri eurá. Nie každý lekár však online systém nákupu časeniek využíva, je ich tam žalostne málo, ako sme systém na webe prezerali.

Ako je však možné, že sa človek stále nevie v prípade potreby dostať k špecialistovi na vyšetrenie? Nehovoríme teraz o plánovaných vyšetreniach, hovoríme o prípadoch, keď sa skutočne ráno zobudíte s bolesťou a naozaj lekára potrebujete. Teda odborného, nie toho svojho, všeobecného. Ak sa cítite naozaj zle, bolí vás žalúdok, ste „seknutí“, máte zapálené oko s bolesťou a podobne. Naozaj musíte volať sanitku a dostať sa na urgent do najbližšej nemocnice, aby vás niekto riadne a akútne vyšetril?

Slovenské súkromné zdravotnícke eseročky akoby zabudli, že pacient môže ochorieť aj náhle a nečakane. Zmenili sa za tie roky na firmy, ktoré si dokážu zazmluvnené peniaze poisťovní premeniť na presný počet objednaných pacientov.

Samozrejme, česť výnimkám, pretože poznáme lekárov, ktorých do opisovaného koša nehádžeme. Aj tu platí – komu česť, tomu česť. Situáciu chorého pacienta často zachraňuje práve všeobecný lekár, ku ktorému zájde ako k prvému a ten sa snaží pacientovi pomôcť, ako sa len dá.

Čakať je normálne

Aj vám sa stalo, že ste sa nevedeli v normálnom termíne dostať k špecialistovi? Pojem „normálny termín“ však nikto nedefinuje, a tak sa zrejme môžete ísť v prípade nespokojnosti sťažovať na lampáreň. Čakačky jednoducho sú a basta. Ak pacient doteraz vydržal, tak prežije všetko.

„Akútny pacient má byť vyšetrený okamžite, nemá byť presúvaný na neskorší termín,“ tvrdí hovorkyňa zdravotnej poisťovne Union Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

V prípade dlhej čakacej lehoty pacienta na ošetrenie v špecializovanej ambulantnej starostlivosti u konkrétneho vybraného lekára, „pokiaľ osloví cez zákaznícke centrum Union ZP, je jej snahou poskytnúť pacientovi všetky informácie o zmluvných poskytovateľoch v požadovanej odbornosti nielen v danom regióne, ale aj mimo neho,“ dozvedeli sme sa.

Tieto informácie si však pacienti vedia nájsť aj sami, nepotrebujú ich, potrebujú termín bez toho, aby od piatej rána stáli v rade.

„Sme presvedčení, že nezastupiteľnú úlohu zohráva lekár samosprávneho kraja. Lekár samosprávneho kraja určuje všeobecnému lekárovi obvod tak, aby mal každý poistenec zabezpečenú zdravotnú starostlivosť a rovnako určuje i zastupovanie v prípade dlhodobejšej neprítomnosti. Poistenec sa môže obrátiť na svoju zdravotnú poisťovňu, ktorá mu odporučí zmluvného poskytovateľa, ktorý má ambulanciu najbližšie k miestu bydliska pacienta.“

„Žiaľ, vieme od našich poistencov, že tieto situácie sa v niektorých ambulanciách vyskytujú,“ priznal aj hovorca Dôvery Matej Štepiansky. „Poistenci sa na nás v takýchto situáciách obracajú. Môžeme im odporučiť iného zazmluvneného lekára.“

Ako je možné, že sa jednoducho pacient stále k lekárovi na vyšetrenie nedostane ani v prípade akútnych bolestí? „Otázku je potrebné smerovať na poskytovateľov zdravotnej starostlivosti,“ uviedol Štepiansky.

„V súčasnosti neexistuje plošný systém, ktorý by meral dĺžku čakania na vyšetrenie u ambulantných poskytovateľov. V akútnych prípadoch je pacientom k dispozícii rýchla zdravotnícka pomoc alebo ústavná pohotovostná služba. Je potrebné prestať motivovať pacientov, aby chodili za lekármi (tak všeobecnými, ako aj špecialistami) s banálnymi dôvodmi.“ Všeobecná zdravotná poisťovňa nám na otázky neodpovedala.

Založme si eseročky

Akoby sme zabudli, že lekár a všetci zdravotnícki zamestnanci v prvom rade vykonávajú prácu vo verejnom záujme. Je jedno, či sú štátni, či neštátni, ich platy financujeme prostredníctvom zdravotných poisťovní, ktoré spravujú peniaze povinne odvádzané každým jedným pracujúcim na Slovensku.

Ako je potom možné, že niektorí z nich zarábajú a iní zasa ledva prežijú? Prečo lekári-špecialisti v nemocniciach nemôžu operovať a liečiť pacientov za rovnakých podmienok ako ich kolegovia, ktorí prevádzkujú iba súkromné ambulancie?

Pretože keď sa nad tým spoločne zamyslíme, ak vás napríklad „sekne“ v krížoch, dostanete sa do ambulancie špecialistu, ktorý vás vyšetrí, predpíše lieky, no ak to bude niečo vážne a budete potrebovať operáciu, pošle vás do nemocnice. A tam vás operuje lekár, ktorý nepodniká, plat dostáva paušálne a na základe rôznych tabuliek, ktoré pre tento rezort platia.

Mimochodom, koľko zarobí taký špecializovaný lekár so súkromnou eseročkou, vám ani jeden z nich neprezradí. Keď sme si však pozreli niektoré zmluvy eseročiek špecialistov na stránkach poisťovní, nie sú to žiadne malé čísla, mesačne lekár na firmu dokáže zarobiť aj jedenásťtisíc eur, ktoré má zazmluvnené.

Prečo potom takto nefungujú všetci lekári? Nemuseli by bojovať v nemocniciach o vyššie platy, nemuseli by brať pacientov mimo plán a robili by len toľko, koľko by im zaplatili poisťovne. A basta. Alebo prečo podobne ako špecializované ambulancie nefungujú aj policajti, učitelia, sudcovia či prokurátori? Všetci títo predsa vykonávajú prácu vo verejnom záujme a na platy sa im povinne prostredníctvom daní skladáme všetci.

Benátky bojujú s turistami. Zakazujú a spoplatňujú, čo sa dá

Nápomocné aj úsmevné. Také sú opatrenia, ktoré zavádzajú preplnené Benátky.

Nezabudnúť na pacienta

Ako sa dá vyliečiť naše zdravotníctvo, v ktorom bežne ordinujú lekári vysoko nad sedemdesiat rokov a všetko mladé uteká za hranice? Ako získať šikovných lekárov do dedín, v ktorých existujú aj zdravotné strediská, ale zívajú prázdnotou? Ako vrátiť lekárovi jedinú povinnosť – postarať sa kvalitne o pacienta tak, aby nemusel riešiť podnikanie a zisk, a pritom žil na úrovni, ktorú si zaslúži?

Ako docieliť, aby bol lekár lekárom a nie desivou predstavou, ku ktorej sa pacient bojí prísť s prázdnou peňaženkou, pretože „čo keby“? Ako vyriešiť stav, aby pacient, ktorý roky prispieval do spoločného systému svojím povinným odvodom, nemal napokon v prípade potreby pocit žobráka a chudáka, na ktorého sa lekár ani poriadne nepozrie?

Sú to celkom obyčajné otázky, na ktoré zatiaľ nedostávame logické a jednoznačné odpovede. Pretože aj keby lekár vôľu mal a pacient by bol ústretový, to, ako funguje naše zdravotníctvo, majú v rukách politici. Je všeobecne známe, že tí sa dávajú liečiť „svojim“ špecialistom a do radu sa ráno o piatej na časenku nepostavia. Radšej si pospia.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×