Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Tomáš Hanák končí s biznisom: Štát podnikanie iba komplikuje

14.05.2017 Tomáš Hanák (60) chce zatvoriť svoju štýlovú reštauráciu. „Štát podnikanie iba komplikuje,“ tvrdí znechutene.
Tomáš Hanák končí s biznisom: Štát podnikanie iba komplikuje
5 fotografií v galérii
Kopytem sem, kopytem tam, slovenský divák si herca pamätá z kultovýchčeských filmov.
Autor fotografie: TV Joj/ Stanislava Topoľská

Herec Tomáš Hanák sa chystá zatvoriť svoju štýlovú reštauráciu Zastávka Nižbor, ktorá roky výrazne podporovala turistický ruch v obci. Známy herec podľa vlastných slov už nemá silu čeliť podnikateľskému prostrediu, ktoré považuje za likvidačné.

Ak sa teda nestane niečo mimoriadne a neočakávané, obec Nižbor na Berounsku príde o jednu zo svojich najväčších atrakcií. Hostinec tak vo svojej súčasnej podobe čaká posledná sezóna, píše server lidovky.cz.

Nadšenie ho opustilo

„Rekonštrukcia objektu reštaurácie bola veľmi náročná, no potom prišlo niečo ešte strašnejšie. Prevádzka. Nezmyselná, vyčerpávajúca a jednoznačne znechucujúca byrokracia, komplikovanosť daní, odvody, obmedzovanie fajčiarov, ponuka nápojov, hygiena, povinný internet. Pocit, že štát, od ktorého nechcem celkom nič, ma len podozrieva z nesvojprávnosti a nepoctivosti. Pomoc či uľahčenie nula. Radosť sa vytráca a prihláška na ,pracák’ začína lákať,“ vysvetlil svoje rozhodnutie Hanák.

Štýlovú krčmičku, českú „hospůdku“, jeden z najznámejších českých hercov vytvoril na vlastné náklady z rozpadajúceho sa dreveného železničného skladu vybudovaného v roku 1876. Pri náročnej rekonštrukcii ctil pôvodný štýl z obdobia rakúsko-uhorskej monarchie, čím mu do určitej miery vrátil jeho pôvodný nádych.

Podnik otvorený po piatich rokoch, v roku 2013, si rýchlo získal veľkú popularitu miestnych, súčasne sa stal vyhľadávaným cieľom turistov. Reštauráciu Tomáša Hanáka chváli aj starostka mesta Nižbor Kateřina Zusková. „Je to miesto, kde je neustále plno. Nižbor vďaka tomu získal na popularite a stal sa známym,“ uviedla.

Sama je pravidelnou návštevníčkou podniku. Hostinec ponúka aj ubytovanie, no tento rok zrejme končí. Tomáš Hanák s manželkou dokonca zvažovali, či vôbec tento rok podnik ešte otvoria. Napokon sa rozhodli, že to ešte skúsia.

Fotogaléria
5
fotiek v galérii

Štát podnikaniu nepraje

K rozhodnutiu ukončiť podnikanie doviedol Hanáka predovšetkým pocit, že štát z neho už v úvode spomínanými nástrojmi robí sprostého a podozrivého podnikateľa. V takom prostredí sa podľa jeho slov ťažko hľadá motivácia pokračovať.

„Keď je ,hospoda´ v zime zatvorená, rád cestujem. A, samozrejme, zaujímam sa o to, ako sú na tom ostatní súkromníci. Či sú tie volebné heslá typu „zdaníme úspešných“ normálne. Sme krásna, ale divná krajina,“ približuje herec.

Objekt v Nižbore kupoval Hanák ako chátrajúci drevený staničný sklad. Starostka chce herca prehovoriť, aby nekončil. Hanák však pripúšťa, že podobne ho vyčerpáva aj kontakt s niektorými ľuďmi, ktorí jeho podnik navštevujú. Nemá však na mysli bežných hostí, ktorých je väčšina.

„Niektorí ľudia majú pocit, že si za peniaze môžu dovoliť všetko. Nie sme žiadna snobská reštaurácia, varíme chutné jedlá, ale mnohí ľudia z obrovských áut bývajú občas nechutní. S Hanákom hovoria slušne, ale ak tam nie je, tak sa správajú otrasne, viem to od zamestnancov, a to je smutné,“ podotkol.

Skončí?

Aby v podniku Tomáš Hanák zachoval genius loci, materiál pre jeho rekonštrukciu hľadal s architektmi a remeselníkmi i na šrotoviskách alebo v zdevastovaných staničných železničných objektoch. Výsledkom je skutočný zážitok v podobe oživenej rakúsko-uhorskej železnice, ktorú dala dokonca Obec architektov ČR za príklad využitia podobných budov.

V podniku sa dá posedieť na nákladných rampách, v starých vozňoch či vo vagónovom kupé. V Zastávke je možné tiež ubytovať sa v služobnej časti vagónu ČSD z roku 1948. Všetky náklady na obnovu objektu financoval herec zo svojho.

A teraz s manželkou premýšľajú, čo so svojím podnikom urobia. Ideálnym variantom podľa nich by bol predaj záujemcovi, ktorý by zachoval osobitú poetiku daného miesta. To by ich oboch potešilo najviac.

„Ak by sa stal zázrak a našli by sme niekoho, kto sa skutočne vcítil do nášho projektu, a chcel by ho zachovať, tak je v hre predaj alebo nejaká forma ,kontrolovaného‘ prenájmu,“ zvažuje Hanák. Starostka Nižboru však túži, aby všetko zostalo ešte pár rokov po starom. Obaja sa dobre poznajú, zasadajú totiž spoločne v mestskej rade.

Herec Tomáš Hanák sa okrem podnikania venuje aj komunálnej politike, a tak všetci dúfajú, že si to manželia rozmyslia. Domáci i turisti si totiž jeho Zastávku zamilovali, a zhodujú sa, že zatvoriť takýto podnik by bola škoda.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×