Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Mussolini sa najskôr z Hitlera smial, napokon sa stal jeho bábkou

12.05.2017 Neohrabaný a zakomplexovaný pozér, teatrálny rečník, štátnik bez spôsobov a veľký milovník žien. Aj taký bol fašistický diktátor Benito Mussolini (1883 – 1945).
Mussolini sa najskôr z Hitlera smial, napokon sa stal jeho bábkou
7 fotografií v galérii
Vlasy si oholil, aby sa viac podobal na Rimana s nezlomnou vôľou. Na snímke s miestnymi...
Autor fotografie: Getty Images

Fašizmus sa nám akosi automaticky spája predovšetkým s Nemeckom a s Adolfom Hitlerom. Pravda je taká, že táto totalitná ideológia má svoje korene v Taliansku a jej prvým predstaviteľom sa stal Benito Mussolini.

Budúci Il Duce, vodca, fašistický diktátor a veľký rečník, šokoval svoju rodinu už ako dieťa. Počas prvých troch rokov svojho života totiž nepreriekol jediné slovo. Jeho rodičia si preto mysleli, že bude nemý. Keď napokon otvoril ústa, rinuli sa z nich nekonečné potoky slov. Vášeň k hovorenému slovu a teatrálnym prejavom ho potom sprevádzala po celý život.

Dieťa z nefunkčnej rodiny

Jeho otec Alessandro Mussolini bol kováč, ktorý sa však oveľa viac ako o svoju dielňu zaujímal o politiku. Hlásil sa k socialistom. Keď sa mu narodil prvý syn, dal mu meno Benito na počesť demokratického vodcu Mexika, národného hrdinu Benita Juáreza. Synov vychovával svojským spôsobom – hrubým koženým opaskom.

Mussoliniovci žili v Romagnii, v časti Talianska, ktorá je známa svojou pohostinnosťou a prívetivosťou. U nich doma však nebolo ani rodinného tepla, ani spriaznenosti a rodičovskej lásky. Z vlastného domova si Benito neodniesol schopnosť mať niekoho rád ani potrebu nadväzovať skutočné priateľstvá s inými ľuďmi.

Deficit emócií ho poznamenal na celý život. Už ako chlapec trpel komplexmi a pocit menejcennosti si nahradzoval vlastným spôsobom: agresivitou a pózami, ktorými si vytváral pocit dôležitosti.

Už počas učenia v škole saleziánov sa prejavoval rebelantsky, odmietal disciplínu a bol často trestaný. Zároveň nikomu nič neodpúšťal a správal sa presne podľa nepísaných pravidiel talianskej vendety. Už vtedy sa na všetkých zvykol pozerať zhora s hlavou zaklonenou dozadu a s čeľusťou vysunutou dopredu – spomínal jeden z jeho spolužiakov zo saleziánskej školy.

V bordeli sa nakazil syfilisom

V živote Benita sa veľa zmenilo počas ďalšieho štúdia na pedagogickom lýceu. Začal sa zaujímať o svet literatúry, hudby a po večeroch chodieval tancovať. No nie tak ako ostatní. On na tancovačky chodil s nožom a často vyvolával krvavé bitky.

Počas štúdia na lýceu ho vzal spolužiak do verejného domu, kde kyprá staršia žena učila 16-ročného Benita umeniu lásky. A nakazila ho syfilisom. Mussolini sa po tejto nepríjemnej skúsenosti stal veľmi bezohľadný vo vzťahu k ženám. Zvykol hovoriť: „Dav, podobne ako ženy, je stvorený na to, aby sme ho znásilňovali.“

Okrem politiky sa dosť skoro začal zaujímať aj o diela niektorých filozofov, napríklad Friedricha Nietzscheho, ktorý ho upútal svojou teóriou nadčloveka.

Fotogaléria
7
fotiek v galérii

Po štúdiách vyskúšal Benito viaceré zamestnania. Bol novinárom, písal pre socialistické noviny, a dokonca aj učil na dedine ako jeho matka. Ako pedagóg sa však neosvedčil, pretože nemal trpezlivosť s deťmi. Správal sa k nim bezohľadne a surovo, takže ho z postu učiteľa čoskoro odvolali.

V roku 1902 sa presťahoval do Švajčiarska, kde žil niekoľko rokov. Potom sa vrátil späť do Talianska, žil v Miláne, kde sa pokúsil o politickú kariéru, no jeho začiatky neboli veľmi vydarené. Mnohí považovali jeho prejav za veľmi smiešny.

Postupne sa však stával v straníckom prostredí známy a populárny a v rebríčku medzi socialistami postúpil dosť vysoko. Prestal piť a na straníckych zhromaždeniach neustále obviňoval a preklínal buržoáziu, chválil revolučný teror, hlásil sa k pacifistom a žiadal likvidáciu všetkých armád sveta.

Mussolini a ženy

Ak sa Benitovi nejaká žena zapáčila, urobil čokoľvek, aby ju získal. Keď mal 27 rokov, stretol 16-ročnú Rachele, ktorá sa mu zapáčila natoľko, že ju „presvedčil“, aby spolu žili aj bez uzavretia manželstva.


V spomienkach, ktoré Rachele napísala, uviedla historku, ktorá je typická pre správanie Mussoliniho. Hneď ako ju prvý raz uvidel, okamžite chcel, aby s ním začala žiť, v opačnom prípade sa vraj hodí pod električku. Potom sa jej vyhrážal revolverom. Tvrdil, že ak nebude súhlasiť, padne šesť výstrelov, jeden pre ňu a zvyšné pre neho.


Benito a Rachele mali napokon spolu päť detí a manželstvo uzavreli až v roku 1925, po dlhých rokoch spolužitia. Aj keď mali potomkov, prakticky spolu nežili, Benito sa doma skoro nikdy nezdržiaval a svojej manželke bol neustále neverný.

Zo socialistu fašista

Keď v roku 1914 vypukla prvá svetová vojna, 31-ročný Mussolini úplne zmenil orientáciu a z pacifistu sa stal stúpenec účasti Talianska vo vojne. Medzi spolustraníkmi preto získal povesť zradcu. Mussolini dobrovoľne narukoval, no na bojových operáciách sa nezúčastnil, pretože bol zranený už pri vojenskom cvičení a musel absolvovať 27 operácií.

Po skončení vojny sa vrátil k redigovaniu novín a začal sa venovať výlučne politickej činnosti. Spolu s ďalšími spolubojovníkmi založil Národnú fašistickú stranu. Členovia tohto hnutia nosili čierne košele a ako symbol používali zväzky prútov – fasci – ako v starom Ríme tribúni ľudu.

Mussolini mal veľké ambície, chcel byť veľkým štátnikom, mužom prozreteľnosti, ktorý vyvedie Taliansko z krízy. Jeho názory si získavali čoraz širšiu podporu, no nie vždy iba presviedčaním. Mussolini zriadil aj paramilitaristickú organizáciu, ktorá veľmi krvavo účtovala s akoukoľvek opozíciou.

Budúci tyran začal tiež používať všetky populistické ťahy: hlásal, že je potrebná vláda silnej ruky na ukončenie demokratického chaosu. A sľuboval všetkým všetko.

V roku 1922 zorganizoval pochod čiernych košieľ na Rím a pretože sa mu nikto nepostavil do cesty, dostal sa až do hlavného mesta a od kráľa Victora Emanuela III. získal poverenie na to, aby zostavil vládu. Bol to prvý úspešný fašistický prevrat v Európe. Prebehol prekvapujúco hladko, lebo kráľ chcel zabrániť krviprelievaniu.

Aj keď sa len 169 centimetrov vysoký Benito pokúšal v novom postavení vystupovať ako razantný politik a štátnik, naďalej zostával spoločensky veľmi neohrabaný. Nepodával ruky, bol netaktný a nikdy sa nepozeral ľuďom do očí pri rozhovore. Jedol veľmi rýchlo a vstával od stola bez ohľadu na to, že iní s jedlom iba začínali. Známe je jeho tvrdenie, že jedlu netreba venovať viac než tri minúty a ak stolovanie trvá dlhšie, je to strata času.

V roku 1925 bol spáchaný atentát na generálneho tajomníka Talianskej socialistickej strany, čo veľmi urýchlilo totalizovanie štátu pod vedením Mussoliniho. Po atentáte už mali Taliani iba jednu, a to fašistickú stranu. Tlač bola pod štátnou a straníckou kontrolou.

Il Duce, ako sa začal Mussolini nazývať, sľuboval, že jeho režim prinesie hospodársky rozkvet, v krajine zavládne právo, poriadok a sociálne reformy. Avizoval dokonca aj návrat k tradíciám rímskeho cisárstva a začal používať starú rímsku symboliku. Oholil si aj zvyšky vlasov na hlave a tvrdil, že tak urobil preto, aby sa viac podobal na Rimana s nezlomnou vôľou.

Po prvých hospodárskych úspechoch a v súvislosti s tým, že sa niektoré veci skutočne zmenili k lepšiemu, dospel Mussolini k presvedčeniu, že sa dostal do štádia „nietzscheovského“ nadčloveka. A na to, aby si ten pocit v sebe udržiaval, potreboval, aby ho v tom utvrdzovali davy.

Vyžíval sa v nekonečne dlhých teatrálnych rečiach. V presvedčení, že je nadčlovek, ho udržiavali aj ženy. Na milostné dobrodružstvá si vymyslel hotovú ceremóniu, ktorá sa stala takmer súčasťou štátneho rituálu.

Ženy prijímal v Benátskom paláci v miestnosti, v ktorej nebolo nič okrem jednej veľkej pohovky. Mussolini tam mal dokonca zriadenú osobitnú službu, ktorá po každom akte zbierala sponky do vlasov a iné veci, ktoré tam ženy nechali.

Komentár Petra Kremského: Prečo nie sú peniaze na diaľnice

Mať takého manažéra, ktorý minie peniaze a robota nie je spravená, to je na infarkt. Pre firmu aj pre krajinu.

Stretnutie s Hitlerom

Keď sa Mussolini 14. júla 1934 prvý raz stretol s Adolfom Hitlerom, mal pocit prevahy nad kancelárom, ktorý bol v tom čase vo funkcii len krátko. Svojim spolupracovníkom hovoril, že je prekvapený, aký blázon sa vykľul z Hitlera. Najskôr sa zdalo, že týchto dvoch nemôže nič spájať. Ako povedal vtedajší nemecký minister zahraničných vecí Konstantin von Neurath: „Najskôr po sebe štekali ako psy, ale potom sa ich vzťahy veľmi rýchlo zmenili.“

Stalo sa tak vo chvíli, keď Hitler zmenil Nemecko na vojenskú mocnosť. Tento fakt zapôsobil na Mussoliniho tak silno, že sa rozhodol spojiť Taliansko s Nemeckom, čo bolo pre neho i jeho krajinu osudové. Aj Mussolini túžil po vojnových úspechoch, hoci jeho ministri sa mu snažili vysvetliť, že Taliansko nie je pripravené na vojnu a že mu chýba všetko, čo je na jej vedenie potrebné.

Napriek tomu sa Mussolini neustále snažil priživovať na nemeckých vojnových výbojoch, a keď v roku 1940 Hitlerova armáda zaútočila na Francúzsko, Mussolini oznámil, že vypovedal vojnu Francúzsku a Veľkej Británii.

Jeho najbližší spolupracovníci boli z tejto správy nepríjemne prekvapení. Jediný, kto sa mu odvážil protirečiť, bol maršal Pietro Badoglio, ktorý povedal, že toto rozhodnutie je zo strany Talianska samovraždou. Celé vojenské ťaženie Mussoliniho bolo de facto sledom neúspechov a katastrof.

Keď štátni činitelia okolo Mussoliniho videli, ako sa si­tuácia vyvíja, dospeli k názoru, že jediným riešením je zbaviť Mussoliniho moci a uzavrieť separátny mier s Veľkou Britániou a USA. V roku 1943 sa preto odohral štátny prevrat. Mussoliniho zbavili moci a maršal Badoglio podpísal prímerie. Mussoliniho internovali v horskom hoteli, kde ho držali v izolácii.

Keď sa Hitler dozvedel, čo sa stalo, dal pokyn Ottovi Skorzenému, špecialistovi na mimoriadne úlohy, aby Mussoliniho vyslobodil. Operácia sa podarila, vojenská jednotka, ktorá mala Mussoliniho strážiť, zanedbala svoje povinnosti a Nemci ju ľahko premohli. Keď ho priviedli k Hitlerovi, Mussolini mu oznámil, že chce odísť z verejného života. Hitler ho však donútil, aby na územiach, ktoré kontrolovala nemecká armáda, vyhlásil Mussolini republiku. Vtedy už bol Il Duce iba nástrojom v Hitlerových rukách.

Keď sa armáda Spojencov približovala k miestu, kde sa v roku 1945 Mussolini zdržiaval, pokúsil sa utiecť cez Rakúsko do Švajčiarska. Sprevádzala ho aj jeho dlhoročná milenka Claretta Petacci. V jednej dedine ich však partizáni spoznali, zajali a zastrelili.

Nasledujúci deň, 29. apríla 1945, ich telá priviezli do Milána, kde ich na benzínovej pumpe zavesili na stĺpy dole hlavou. Claretta si určite nezaslúžila takúto smrť, nebola zlým duchom Mussoliniho, iba slepo zamilovanou ženou. Na správu o jeho smrti otrasený Hitler reagoval tak, že urýchlil svoje rozhodnutie o spáchaní samovraždy.

Spoločná milenka s Leninom

V roku 1904 sa konal vo švajčiarskom Lausanne kongres socialistov pri príležitosti výročia Parížskej komúny. Na konferenciu prišla aj známa socialistka z Ukrajiny Angelica Balabanova. Zo všetkých účastníkov tohto stretnutia ju len dvaja ľudia upútali.


Prvým bol veľmi zle oblečený Rus Vladimir Iľjič Lenin a druhý veľmi zanedbaný a nepríjemne páchnuci Talian Benito Mussolini. Ten svoj celkový vzhľad vysvetľoval tým, že spáva pod mostom. V skutočnosti sa mu to stalo iba raz či dvakrát, Balabanova si s ním napriek tomu začala románik. Keď skončila s ním, stala sa milenkou Lenina.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×