Pre zlepšovanie vášho zážitku na našich stránkach používame cookies. OK

Keby Štúr žil, navrhol by súdiť Kisku za vlastizradu, tvrdí Harabin

08.05.2017 Je zrejme najznámejší sudca na Slovensku, bol ministrom spravodlivosti, teraz je sudcom Najvyššieho súdu SR a je kontroverzne vnímanou osobou. Štefan Harabin sa dožíva 60-ky.
Keby Štúr žil, navrhol by súdiť Kisku za vlastizradu, tvrdí Harabin
2 fotografie v galérii
Štefan Harabin
Autor fotografie: TASR

Budete mať šesťdesiatku, pozývate na oslavu aj sudcov z Najvyššieho súdu?

Iba tých, ktorých si vážim a s ktorými mám bližší vzťah. Lebo sú takí, ktorých si vážim, no nemám s nimi bližší vzťah, tak nie je dôvod ich pozývať na oslavu. Na Najvyššom súde SR je 82 sudcov, to by musela byť oslava samostatne len pre nich. Takže na oslave ich bude možno desať, ďalší budú z krajských a okresných súdov. Samozrejme, nemám v portfóliu sudcov, ktorí podliehajú politickej moci a dajú sa riadiť politikmi. Zoberte si napríklad zrušenie amnestie – sudca nemôže podpisovať politickú petíciu za zrušenie amnestie, no z Najvyššieho súdu SR ju podpísali asi šiesti sudcovia. Preto si ich nevážim.

Koho vy vlastne rešpektujete?

Zákon a ústavu. Ak myslíte ľudí, napríklad z histórie, tak určite Ľudovíta Štúra. Zo žijúcich politikov si vážim Dušana Čaploviča, s ktorým som bol vo vláde a ktorý je jeden z tých čestných ľudí. Preto aj musel odísť. Mimoriadne si vážim speváka Joža Ráža, lebo aj za komunizmu hovoril, čo si myslel, aj teraz hovorí, čo si myslí. Vážim si tiež Vladimíra Mečiara ako architekta štátu. Má aj chyby, aj nedos­tatky, no nebyť jeho, nebola by ani Slovenská republika a vždy by sme boli vnímaní len ako mladší brat českého brata.

Ale to predsa mnohým ľuďom neprekážalo, práve naopak.

Otázka Československa by mala byť vnímaná aj v intenciách pohľadu Štúra, Vajanského, že slovenský národ má nárok na samostatnosť. Keď som za Československa chodil na zahraničné návštevy, Československo bolo všade len „Czech“. Že to mnohým neprekážalo, je ich vnímanie, mne to však prekážalo.

Viete, že Štúr chcel, aby sme boli súčasťou Ruska? To by vám neprekážalo?

Štúr prešiel určitým vývojom, študoval v Nemecku, v rámci Uhorska presadzoval samos­tatnosť slovanských národov a myslel tým aj Srbov, Chorvátov a ďalších. Myslel si, že to dosiahne cez austroslavizmus pomocou Rakúšanov a habsburských monarchov. Keď zistil, že to nie je možné, v závere života napísal dielo Slovanstvo a svet budúcnosti. V ňom hovoril, že v spojení s Rakúskom nedosiahnu Slovania samostatnosť a urobil obrat od Rakúšanov k Rusom, hlásal návrat k pravosláviu, hoci bol evanjelik. A vidíte, že jeho slová sú historické, teraz sa ukazuje, že kresťanská civilizácia na Západe pomaly zaniká a aj pápež vidí v ruskom pravosláví určitú záchranu kresťanstva. Tam je vysoká historickosť prognostiky Ľudovíta Štúra.

Vy ste za to, aby sme sa viac pritúlili k Rusku?

Slováci majú vždy inklináciu k Slovanom, logicky. Či už k Srbom, Čechom, Rusom, Ukrajincom.

Čím máte podložené takéto všeobecné tvrdenie? A ktorej generácie sa to týka?

Keď sme boli súčasťou Uhorska, slovenský vojak nastúpil do uhorskej armády, ktorá bola v prvej svetovej vojne v konfrontácii s ruskou. Bojoval slovenský vojak proti Rusku? Nie. Takmer všetci zložili zbrane a prešli na druhú stranu. Bojoval Slovák v Tisovej armáde proti Rusku? Nie. Väčšina zložila zbrane. Keď sa robili ankety v postkomunistickej Európe o inklinácii k Rusku, tak najväčšia inklinácia bola na Slovensku. To mainstreamové médiá vykladali ako poplašnú správu, že od Ruska ide všetko nebezpečenstvo, no Slováci k Rusom inklinujú. A či by som ja bol za príklon k Rusku? Som Slovák a Slovensko sa má správať tak, aby prežilo. Nemôže sa jednostranne orientovať na Nemecko, USA, Francúzsko. Viete, čo sa stalo s Československom, keď sme sa obracali na Anglosasov. Zapredali nás cez mníchovský diktát.

Ale tiež dobre vieme, čo sa stalo s Československom, keď sme boli pod nadvládou Rusov.

Neboli sme pod nadvládou Rusov, boli sme súčasťou komunizmu, ktorý vládol aj nad Rusmi. Lebo tam prišiel Lenin, ktorý rozbíjal všetky pravoslávne chrámy. Komunizmus nie je vlastný Rusom. My musíme mať v súčasnosti vyvážené vzťahy, aj so Západom, aj s Rusmi. Keď teraz pán Andrej Kiska provokuje Rusov, mňa sa to dotýka, alebo keď Robert Fico ide v Banskej Bystrici 29. augusta sláviť SNP a 2. septembra otvára s ukrajinským premiérom reverzný plyn a dáva plyn banderovcom a fašistom na Ukrajine, dotýka sa ma to tiež, lebo je to provokácia proti Rusku. Nie som rusofób ani rusofil, som len za vyvážené vzťahy. Keby pán Fico nedal banderovcom reverzný plyn, tak na ukrajinskom Donbase nie je 10-tisíc mŕtvych civilistov, to má na svedomí on!

Robert Fico má podľa vás priamo na svedomí 10-tisíc mŕtvych na Ukrajine?!

Keby im nedal plyn, nemohli by banderovci viesť vojnu proti civilistom na Donbase. Je to jednoznačná súvislosť. Pán Fico rozpráva jedno, ale robí druhé, hovorí, že je za zrušenie protiruských sankcií, na druhej strane však v EÚ hlasuje za protiruské sankcie. A pán Kiska? Keby žil Ľudovít Štúr, tak by ho odsúdili za vlastizradu.

Je jasné, že sú ľudia, ktorých si vôbec nevážite. Ako existujete na pracovisku, keď napríklad vašu šéfku neuznávate a viete jej dávať rôzne prívlastky, podobne ako iným kolegom?

Ja som ju za dva roky stretol v robote na chodbe raz. Ona väčšinou maróduje.

Aspoň sa jej pozdravíte?

Keď som ju stretol ten jeden raz, povedal som jej: „Keď budeš počúvať politikov, tak skončíš veľmi zle.“

A keď stretnete iných kolegov, ktorých si nevážite?

Tak pre mňa neexistujú. Ľudí, ktorí robia proti Slovenskej republike, si vážiť nemôžem. Ak sudcovia podpíšu petíciu za zrušenie amnestií, tak sú politickí lokaji, nie sudcovia. Keď idem na chodbe okolo nich, sú pre mňa vzduch.

Ani sa im nepozdravíte?

Komu sa mám pozdraviť, keď sú vzduch?! Ja sa pozdravím každému, od údržbárov cez upratovačky až po sudcov, ale len tým, ktorých si vážim. Bolo by farizejstvo a falošnosť, keby som zdravil aj človeka, ktorý je taký, ako som povedal. Pozdrav znamená určitú úctu a ja nebudem robiť zo seba farizeja.

Ste v jednej budove s ministerstvom spravodlivosti. Čo sa deje, keď sa stretnete s ministerkou, s ktorou tiež nemáte dobrý vzťah?

Ona sa mi pozdravila, tak som odzdravil, ale ju si tiež nevážim. Nie je možné, aby ministerka spravodlivosti počas rokovania v parlamente povedala, že milosť Kováča je zrušiteľná a milosť Kočnera nie je zrušiteľná. Môžem si takého človeka vážiť? Keď je podľa nej amnestia zrušiteľná, tak pre oboch.

U vás teda váženie si ľudí súvisí s profesionálnym životom, s právnym názorom?

Nie s právnym názorom, ale aj so správaním.

V čom sa zle správala ministerka?

Keď som bol predseda Najvyššieho súdu SR, podala na mňa tri disciplinárne návrhy za právny názor. Vo všetkých som bol oslobodený, čiže mala byť trestne stíhaná za zneužívanie právomocí verejného činiteľa. Chcela ovládnuť súdnu moc. No ona sa mi doteraz ani len neospravedlnila za politickú šikanu. Kde je jej morálka?

Pod správaním môžeme rozumieť niečo iné. Napríklad aj keď s niekým nesúhlasíte, pozdravíte sa, lebo džentlmen dámu pozdraví. A potom jej môže povedať výhrady.

To platí, ja som mal v senáte doktorku Šimonovú a koľkokrát so mnou nesúhlasila a normálne ju zdravím. Nejde o právny názor, ale či si niekoho vážim, alebo nevážim. Ak niekto koná nezákonne, nechcem mať s takým človekom nič spoločné. Aj s doktorom Dohňanským, aj s doktorom Piovartsym sa koľkokrát v senáte pohádame, ale vážim si ich.

Na ministerku Žitňanskú ste povedali, že je primitívna klamárka, na predsedníčku Najvyššieho súdu ste povedali, že je chudera. To je správanie, ktoré je podľa vás v poriadku? Tak sa má správať sudca?

Nie je primitívna klamárka, keď pred národom povie, že amnestia a milosť Kováča je zrušiteľná a amnestia Kočnera nie je zrušiteľná?

Nie sme právnici, ale berieme to z pohľadu laikov. Čo keď je to jej právny názor?

Toto je právny názor? Keď je nejaká amnestia zrušiteľná, tak je zrušiteľná každá. Keď sa dá nejaký zub vytrhnúť, nemôžete povedať, že vedľajší sa vytrhnúť nedá.

Ale je v poriadku, ak sudca Najvyššieho súdu používa na adresu ministerky slová typu primitívna klamárka?

Mám byť farizej? Nie, ak niekto klame, tak klame.

A sudkyňu označíte za chuderu...

A nie je chudera?

Sú to slová, ktoré si na verejnosti a do médií ľudia bežne nehovoria, najmä nie ľudia vo vysokých funkciách.

Pani Švecová na mňa podala päť disciplinárnych návrhov a klamala verejnosť, že ja porušujem zákon. Mňa však už v troch disciplinárnych konaniach oslobodili. Tak kto tu je klamár a deformátor verejnej mienky a kto sa nedôstojne správa?! Ja, ktorého ona označila za právneho zločinca? Pojednávam 35 rokov, nikdy som neprekročil zákon a je normálne, keď podá na čestne pracujúceho sudcu disciplinárny návrh z politických dôvodov? To neznižuje dôstojnosť a vážnosť justície?

Ona niekedy na vás povedala to slovo? Že ste zločinec?

Povedala to tým, že podľa nej porušujem zákon a podala päť svojvoľne vykonštruovaných disciplinárnych návrhov.

No nepoužila to slovo, kým vy používate na iných slová ako primitívna klamárka alebo chudera.

Tak príklad – povedal som podmienečný výrok, hypoteticky, že ak bude predsedníčka Najvyššieho súdu Švecová počúvať politikov, môže skončiť ako chuderka až na psychiatrii. A hovorím to preto, aby ste ma neobviňovali, keby sa naozaj na psychiatriu dostala. V minulosti mňa mainstreamové médiá obvinili napríklad z toho, že som zavinil smrť sudcu Majchráka, ktorý sa obesil. Bola to STV, s ktorou som viedol súdny spor a vyhral som ho, lebo to nebola pravda.

Ako sa vôbec stalo, že ste jej tak začali hovoriť?

Pred dvoma rokmi náš senát vyniesol rozhodnutie o nezákonnosti Kaliňákovej inšpekcie ministerstva vnútra. Kaliňák nás napadol, že Harabin nečítal zákon. Keby som ja bol predseda súdu a minister by takto na niektorý senát Najvyššieho súdu zaútočil, urobil by som tlačovú konferenciu a vyzval Fica, aby donútil Kaliňáka ospravedlniť sa Najvyššiemu súdu SR, alebo aby odvolal Kaliňáka z postu ministra. No túto chuderku si zavolali prezident Kiska, minister Kaliňák a ona na mňa podala disciplinárny návrh za právny názor o inšpekcii ministerstva vnútra. Ani Hitler nedonútil v Nemecku predsedu súdu, ktorý oslobodil Dimitrova, aby rozpustil senát, alebo aby ho disciplinárne stíhal. Tak čo už môže byť horšie? Slovo chuderka je horšie ako narušenie systému štátu, keď sudca rozhoduje pod znakom štátu a je stíhaný za právny názor? Vy hráte na to, že slová odo mňa sú nedôstojné a jej zjavné nezákonnosti sú v poriadku. Moje vyjadrenie je len následkom niečoho. Ja som ako znásilňovaná žena, ktorú súdia len preto, že si dovolila byť ženou. Keby nebola, neznásilňovali by ju.

Vy sám seba dávate do pozície znásilňovanej ženy?

Používam zrozumiteľnú rétoriku pre každého. Žena je štyri hodiny znásilňovaná, kričí o pomoc, ktorú jej nikto neposkytne, zahryzne sa páchateľovi do ucha, my však nebudeme stíhať násilníka, ale obeť. Ja som sa len bránil, bránil som vaše právo na nezávislého sudcu, bránil som sudcov pred politikmi. Moje vyjadrenia sú z hľadiska negativizmu len kvapkou v mori v porovnaní s tým, že Švecová nás označila za zločincov v talári. Navyše náš právny názor je správny, veď to povedala štrasburská judikatúra, veď to povedali OSN, Európska komisia aj Ministerstvo zahraničných vecí USA v správe o ľudských právach na Slovensku. Že ak bude inšpekcia ministerstva vnútra pod Kaliňákom, nikdy tu vysoká korupcia vyšetrená nebude.

Kazačok má zjavne rád. Tentoraz si ho „strihol“ na narodeninách priateľa Oklamčáka. 2 fotografie v galérii Kazačok má zjavne rád. Tentoraz si ho „strihol“ na narodeninách priateľa Oklamčáka. Zdroj: Ivan Kováč, Nový Čas

Nespochybňujeme vašu profesionalitu, netvrdíme, že nie ste výborný trestný sudca, no problém je v hulvátstve.

Vám pripadá hulvátske, keď som povedal iba pravdu, že je chudera? Máte na to iný výraz? Mal som jej navrhnúť udelenie Nobelovej ceny za politické lokajstvo?

Áno, pripadá.

A keď ona povie, že sme zločinci a ešte to dá aj na papier? Že sme konali nezákonne a svojprávne, a preto sme sudcovia – zločinci?

Vy sa teda nepovažujete za hulváta?

Vyjadroval som sa mimoriadne citlivo. Vzhľadom na tieto nezákonnosti by som mal použiť úplne iné výrazy.

Ako sudca?

Aj ako sudca. Dobre povedal kolega, že on by také vyjadrenia nepoužil, že sa mu nepáčia, sú však v poriadku, lebo keby to urobila inému sudcovi, dostala by možno aj po hube. A to povedal na pojednávaní, je to aj v zápisnici. Uvedomte si, že keď niečo na niekoho poviem, tak sa vždy iba bránim.

Problém je, že pomenúvate ľudí rôznymi šťavnatými prirovnaniami. Na prezidenta Kisku ste napríklad povedali, že je nebezpečný recidivista.

Obzvlášť nebezpečný recidivista. Veď je to tvrdá realita.

A to sa vám nezdá byť prekročenie miery sudcu Najvyššieho súdu SR?

Nie, pre mňa je to povinnosť, lebo ostatní sa boja povedať pravdu. Pán Kiska kandidoval za prezidenta, mal dva roky plagáty a hovoril o právnom štáte. Zákon hovorí, že bilbordy môže vyvesiť pol roka pred voľbami. Aj za to mal byť trestne stíhaný.

Prečo ste si vybrali práve Kisku? Veď ktorý politik bol za to stíhaný? A bilbordy mali a majú mnohí.

Pýtali ste sa na pána Kisku. Prekročil volebný limit o 1,2 milióna. Podľa volebného zákona je povinný zaplatiť desaťnásobnú pokutu. Je to korupčný volebný podvodník. Navyše dvakrát nevymenoval sudcov Ústavného súdu SR. Má dve rozhodnutia Ústavného súdu, ktoré nerešpektuje, úmyselne porušuje ústavu. Podpísal protiextrémistický zákon, ktorý zavádza prezumpciu viny, čo je v rozpore s európskym dohovorom, podpísal ústavný zákon, ktorý zavádza retroaktivitu, neodvolal všetkých sudcov nad 65 rokov, iba tých, ktorí mu nevyhovujú.

Prečo ste na neho nepodali trestné oznámenie?

Platí zásada ex offo – z úradnej povinnosti – aj pre Ficovho kamaráta generálneho prokurátora Čižnára. Ak ide o úmyselné porušovanie ústavných povinností, poslanci mali už dávno začať proces odvolávania Kisku v parlamente. Keď sa o tom nevie a nehovorí, tak som o tom napísal článok.

Vy ako sudca tiež môžete podať trestné oznámenie.

Napísal som článok o nezákonnostiach funkcionárov štátu. A prokurátor musí sám stíhať, ja mu nemusím podávať trestné oznámenie. Keď som dal trestné oznámenie, že Švecová nás stíha za právny názor, čo je zneužívanie, tak stíhanie nezačal. Politickému prokurátorovi je zbytočné niečo podávať. Keď politický generálny prokurátor Čižnár videl v Markíze nitriansku bitku pred barom, nedostal trestné oznámenie a stíhal. Keď som ja napísal článok a doručil som mu ho, neurobil nič, aj keď je povinný konať.

Prečo ste nenapísali o ostatných politikoch?

Nemáte to dobre naštudované, pozrite si Zem a vek. Tam som vyrátal všetkých ústavných činiteľov.

Počítate s tým, že keď budete mať 65 rokov, tak vás prezident odvolá?

Vtedy už Kiska nebude prezidentom. Podľa Štúra bude niekde inde. Povedal som, že keby Štúr žil, tak ho navrhne na odsúdenie za vlastizradu.

Žartujete?

Vo vzťahu ku každému musí nastúpiť právna zodpovednosť za skutky, inak nebudeme mať v štáte poriadok. Chcete podsúvať verejnosti, že prezident republiky nemá dodržiavať ústavu? Tak prečo by potom ľudia chodili na súd, prečo by si plnili povinnosti napríklad daňové, colné a povinnosti vyplývajúce z rozhodnutí súdov? Keď ste sa však pýtali na 65 rokov, tak počítam s tým, že nech bude ktokoľvek prezidentom, budem odvolaný, lebo tak to určuje ústava. Lenže súčasný prezident sa správa evidentne korupčne, že sudkyňu Najvyššieho súdu, ktorá kryje jeho úžernícke úroky, neodvolá, no ostatných odvolá.

Chcete byť niekedy prezidentom? Alebo zvažujete, že by ste niekedy kandidovali?

Každý sudca by bol lepší prezident ako Kiska, ktorý nevie povedať štyri súvislé vety bez papiera. V živote sa nedá vylúčiť nič, no nezamýšľam sa nad tým.

Natáčate videoblogy a vešiate ich na Youtube. Kto vás natáča?

Sadnem si do kresla, manželka zapne kameru namontovanú na statíve a robím videá. Po nahratí si video natiahnem do počítača a zavesím na videoserver.

Aj preto, že začínate byť aktívny, nahrávate videá, píšete články, sme sa pýtali, či nechcete kandidovať za prezidenta.

Všetky moje videá a články sú vždy iba o práve, nikdy nie o inej otázke. Keď ma 15 rokov mainstreamové médiá špinia, hovoria o mne nepravdy, tak som začal písať a založil som svoj kanál na Youtube. Teraz už žiadne médiá nezostrihajú, čo poviem.

Často hovoríte o mainstreamových médiách, že vám škodia. No keď počas disciplinárneho konania spadla na vaše kreslo lampa zo stropu, tak ste písali generálnemu prokurátorovi list, aby začal stíhanie pre pokus o vraždu a v liste ste citovali vety z médií. Na jednej strane sa hneváte na mainstreamové médiá, na druhej, keď vám vyhovuje, z nich citujete.

Keď klamú, klamú, keď napíšu pravdu, tak fajn, napísali pravdu iba o samotnom páde lampy. List bol smerovaný Čižnárovi, že videl v televízii nitriansku bitku pred barom a začal trestné stíhanie bez trestného oznámenia. No keď chcel kryť Kaliňáka a Švecovú, nezačal trestné stíhanie na základe uverejnených faktov. Tak som mu napísal. A k tým médiám – tvrdím celý čas, že mainstreamové médiá klamú.

Mysleli ste vážne, keď ste tvrdili, že ten pád lampy bol pokus o vraždu?

„Tisícpercentne“ vážne. Stali sa udalosti, ktoré nemohli byť náhodné. Robím 35 rokov právo a viem, aké aj veľmi náhodné vraždy sa stali. My sme sedeli v pojednávacej miestnosti a ja som navrhol zastaviť pojednávanie. Senát to neočakával, prerušil konanie a vyšli sme von. Na strope bolo šesť lámp a v čase, keď sme odišli z miestnosti, spadla presne tá, ktorá bola nad mojím kreslom. Spadla by mi na hlavu. Predtým bol vymenený údržbár, majetkový správca, mám zistené, že v noci sa chodilo po pojednávacej miestnosti.

Ale ako sa to dá načasovať? Ako by údržbár povolil skrutky tak, aby spadla presne vtedy, keď bude pojednávanie?

To sa opýtajte toho, čo to urobil a tých, čo organizovali náhodné vraždy. Môžete mať rôzne otázky, ale prečo spadla zo šiestich lámp práve táto?

Nemôže to byť náhoda?

Toľko náhod do jedného časového okamihu. Asi nie náhoda.

Čo si myslíte o novinároch?

Mám skúsenosti, že asi 5 percent píše objektívne a ostatní sú zaplatení najmä Jurkom Sorosom.

Naozaj si myslíte, že slovenských novinárov platí finančník George Soros a tí potom zámerne píšu neobjektívne?

Stačí si prečítať, čo píšu. A tie bludy niekto platí. Ja na sebe môžem ilustrovať, koľko vyrobených klamstiev o mne napísali, veď som vyhral dohromady 6 miliónov korún, keď som ich žaloval. A ja nemám právo povedať, že klamú?

Pozreli sme si váš životopis a v ňom píšete, že ovládate francúzštinu. Dohovoríte sa?

Na gymnáziu bola na výber angličtina a francúzština. Vybral som si francúzštinu, lebo brat Fero študoval na Sorbonne. Ruština bola povinná. Dnes sa bežne dohovorím francúzštinou, no nie som na úrovni, aby som napríklad mohol vystúpiť na konferencii bez písomnej prípravy. Vystupoval som vo francúzštine už neraz, prejav som však mal napísaný. Mimo vystúpení sa dohovorím ľahko s každým.

Ako to funguje na súde, keď si potrebujete preštudovať nejaké rozhodnutie zo zahraničia?

Na ministerstve spravodlivosti je zahraničný útvar, ktorý preloží, čo potrebujeme. Štrasburské judikáty sú buď vo francúzštine, alebo v angličtine a prekladajú sa. A keď sú ešte nejaké judikáty nepreložené, máme zahraničný odbor aj na Najvyššom súde, ktorý nám texty preloží. Veľa judikátov a rozhodnutí majú preložené aj Česi, tým sa tiež dá pomôcť.

Váš syn je právnik, je už aj sudca?

Nie, Braňo len prešiel výberovým konaním na súde Bratislava I. Musí ešte prejsť súdnou radou a prezidentom.

Čo robia ostatné tri deti?

Kamilka má tiež skončené právo v Bratislave, k tomu vyštudovala zahraničný obchod v Prahe a robí na ministerstve zahraničných vecí. Tamarka je teraz v druhom ročníku Slovenskej zdravotníckej univerzity v Bratislave. A od nej o rok mladšia Katarína študuje právo.

Nemajú problémy, že majú vaše meno?

Nemajú, deti sú na mňa hrdé a majú pozitívnu odozvu, keď sa povie ich priezvisko. Verejná mienka je úplne iná, ako si myslíte. Veď si pozrite videá o mne, akú majú sledovanosť. Keď Kiska natočí video, pozrie si ho 400 ľudí za šesť mesiacov, keď natočím ja, za tri dni je priemer viac ako 20-tisíc pozretí.

Vaša manželka mala diplomatický pas. Má ho ešte stále?

Mala ho, keď som bol minister a predseda Najvyššieho súdu, keď som ako predseda skončil, odovzdala ho. Ona ma sprevádzala na zahraničných návštevách, tak ho mať musela. Ja som ho vrátil tiež, podľa zákona. Harabin nikdy neporušil zákon.

Naozaj nikdy? Vy ste nedostali ani pokutu za parkovanie alebo prekročenie rýchlosti pri jazde autom? To ostatní sa môžu cítiť až menejcenní, ak ste urobili zo seba poloboha.

Porušil som zákon v tom, že v miestnosti, kde bol zákaz fajčiť, som si zapálil cigaru. Sem-tam si totiž dám cigaru.

Budete oslavovať šesťdesiatku, máte za sebou dlhú sudcovskú kariéru. S čím bude podľa vás v budúcnosti spájané vaše meno?

Bude spomínané len v dobrom. Lebo som robil len dobré veci a všetko vyjde postupne na povrch. Tak ako ma Žitňanská obvinila, že som nepustil kontrolu na Najvyšší súd a nakoniec vyšlo najavo, že ja som mal pravdu, že politik nemôže kontrolovať súdy. Opakujú to po mne predsedovia súdov v EÚ. Keď som povedal, že Špeciálny súd je korupčný, že je tam štátna korupcia, šesťnásobné platy, že je neústavný, tak Ústavný súd potvrdil, že som mal pravdu. Ja som mal vždy pravdu, aj keď všetko vychádza najavo s odstupom času. Som pyšný na svoje rozsudky, mnohé sú prielomové a študenti práva a policajnej akadémie z nich bežne robia predmet svojich diplomových a rigoróznych prác. Napríklad masový vrah Rigo, prvé doživotie iba na podklade nepriamych dôkazov a analýzy DNA, nezákonný sudca Varga, právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin opilstva, Vymyslický, nezákonnosť a neústavnosť policajnej inšpekcie podriadenej ministrovi vnútra, Kýbel, nezákonný senát, prezumpcia neviny, nevierohodnosť osôb, s ktorými sa kupčí so spravodlivosťou, Rudický, oslobodenie priamo v dovolacom konaní pre neexistenciu dôkazov a celý rad ďalších. Keď moji reálni oponenti chcú so mnou diskutovať, nech najskôr argumentačne vyvrátia v mojich rozhodnutiach čo i len spojku a, prípadne alebo. Moje rozhodnutia sú moja vizitka a výkladná skriňa slovenskej judikatúry uznávaná tiež v zahraničí.

Je na Slovensku nejaký sudca, na ktorého je viac disciplinárnych konaní ako na vás?

Nie, ani v Európe, ani vo svete.

Nesvedčí to o niečom?

Svedčí to o mojej nepoddajnosti v právnych názoroch. Je šesť disciplinárnych konaní, v štyroch už som bol oslobodený. Všetky boli vymyslené, inak by som nebol oslobodený. Mňa disciplinárne rozhodnutia nezlomia, vidíte, že sa na nich zabávam. Lebo ja mám pravdu a silu ducha. Svedčí to aj o tom, že Švecovej a Bajánkovej nepomôže ani Etický kódex sudcu, resp. budovateľa komunizmu.

Ako sa sudca udržiava v kondícii? Čo robíte vy?

Cvičím pravidelne 5 Tibeťanov, od mája do októbra plávam v jazere, v zime na plavárni, ak nie je silný vietor, tak jazdím na bicykli.

Moderné športy typu golf nie?

Nie, ani tenis. V minulosti som súťažne hral stolný tenis a futbal. Futbal už hrať nemôžem, lebo mám vymenené bedrové kĺby a koleno asi pred operáciou.

© Ringier Axel Springer Slovakia, a.s. Autorské práva
sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.
Spravodajská licencia vyhradená.

Zobrazenie: mobil | klasické

Prihlásenie

Táto akcia vyžaduje prihlásenie. Chceš sa prihlásiť?

Áno Nie

×